استقلال کودک

با دادن مسئولیتهای ساده به فرزندمان کمک می کنیم، او تصویر مثبتی از خود داشته باشد. این تصویر مثبت، احساس خوبی در او ایجاد می کند و همانطورکه قبلا اشاره شد وقتی ما احساس خوبی داشته باشیم میتوانیم رفتار خوبی از خودمان بروز بدهیم.

مثلا درخانه ما هر گاه چیزی گم میشود، میگویم علی جان من فلان چیز رو نمیدونم کجا گذاشتم. به نظرت میتونم رو کمکت حساب کنم؟ پسرم هم بدون لحظه ای مکث میدود و میگوید: « مامان به من بسپارش.» با این روش او احساس میکند جزیی از راه حل مسائل است و علاوه بر افزایش اعتماد به نفسش، سعی میکند کمک کننده باشد.

یا برای مثال چون دستگیره کابیتنمان، زیاد شل می شود خیال خودم را راحت کرده ام و میگویم علی جان کمک بزرگیه اگه پیچ گوشتی رو بیاری و به داد این دستگیره وامونده برسی. او هم با چهره ای مصمم خودش را به آشپزخانه میرساند و انگار کار سختی میخواهد انجام دهد، با دقت دستگیره را وارسی کرده و آن را محکم میکند.

معمولا ما خیلی صبور نیستیم و وقتی فرزندمان را می بینیم که چند ثانیه ای ست مشغول پوشیدن لباس یا بستن دکمه هایش است، به کمک او می شتابیم و خودمان آن کار را انجام میدهیم. این به ظاهر کمک ها، موجب ایجاد احساساتی در کودک ما میشوند که با هم به مرور آنها می پردازیم.

 

نگاهی به رفتارهای خودمان:

  • عزیزم اون لباس بهت نمیاد، بیا اینو امتحان کن.
  • ببین همه کاپشن پوشیدن. هوا خیلی سرده، تو هم بیا کاپشنت رو تنت کن.
  • نترس. من کمکت می کنم.
  • با عرشیا دوست شو، پسر خوبیه.
  • بده مداد و من بتراشم. اینجوری که تو میتراشی یه سال طول می کشه.
  • میخوای برات لقمه بگیرم؟ دستت کره ای میشه.
  • لباست کثیف میشه، بده من در شیر و برات باز کنم.لطفا خود را چند لحظه به جای فرزندتان قرار دهید: _ شاید مامان بهتر میدونه(عدم اعتماد به احساس خود).
  • _ راست میگه. من نمیتونم، لباسم و کثیف میکنم.
  • _ من این لباس و دلم میخواد. به جز اینم هیچ چیز دیگه ای نمی پوشم. (شروع بحث)

 

احساسات برانگیخته شده در کودک:

لطفا خود را چند لحظه به جای فرزندتان قرار دهید:

_ من این لباس و دلم میخواد. به جز اینم هیچ چیز دیگه ای نمی پوشم. (شروع بحث)

_ شاید مامان بهتر میدونه(عدم اعتماد به احساس خود).

_ راست میگه. من نمیتونم، لباسم و کثیف میکنم.

همین اطلاعات ساده، دلگرمی ها،اهمیت دادن به تلاش های کودک وتشویق او، او را مسئولیت پذیر میکند. او به این باور می رسد گه من میتوانم کارها را انجام بدهم.

دادن حق انتخاب های به ظاهر ساده، کودک را در معرض تصمیم گیری قرار میدهد.مطمئنا با تمرین این تصمیم گیری ها در خانه ی امن شما و زیر نظر دلسوزانه ی شما، او می تواند اعتماد به نفس کافی بر ای مواجهه با تصمیمات دشوار و مهم زندگی اش رابیابد.

image_pdfدانلود نسخه pdf
1+
با اشتراک این مطلب سفیر زندگی آگاهانه باشید
Share

با اشتیاق منتظر شنیدن دیدگاهتان هستیم :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.