تنظیم خواب شبانه کودکان مدرسه ای ۲

در ادامه مقاله قبل تصمیم داریم به نحوه تنظیم خواب کودکان مدرسه ای بپردازیم:

مراسم قبل از خواب:

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که با این که روز خسته کننده ای را با فرزندتان گذرانده اید و انتظار دارید به محض ورود به رختخواب ، خوابش ببرد باز هم این اتفاق به سادگی نمی افتد.

یکی از موثرترین تکنیک ها برای داشتن خواب مناسب برای کودکان ( و البته خودمان) داشتن روتین همیشگی قبل از خواب است. که ما در خانه مان به آن مراسم قبل از خواب میگوییم. روتین قبل از خواب به مجموعه کارهایی گفته میشود که فرزند ما  به طور دائم و هر شب نیم ساعت قبل از رفتن به رختخواب انجام میدهد.

روتین قبل از خواب چگونه عمل میکند؟

روتین قبل از خواب این پیام را به مغز می دهدکه هنگام آرامش است. وقتی این پیام توسط مغز دریافت می شود، به بدن فرمان میدهد که ماده ای به نام ملاتونین بسازد.

آشنایی با ملاتونین

ملاتونین  نام هورمونی در مغز است که کمک می کند بخوابیم و در طول شب خواب بمانیم. ملاتونین فرا رسیدن شب را به بدن اطلاع میدهد. بدن ما  هنگامی که نور کم میشود ، ملاتونین می سازد. متاسفانه نور ،ترشح ملاتونین را کنترل می کند.

طبیعت با تاریک شدن آسمان کمک می کند تا ملاتونین که برای خوابیدن به آن نیاز داریم، آسانتر ساخته شود. متاسفانه وجود برق این موضوع را کمی پیچیده می کند. چون هنگامی که بیرون از خانه هوا رو به تاریکی ست، خانه های ما روشن میشوند و این بدن را سردرگم می کند، در نتیجه بدن احساس میکند هنوز روز است و ملاتونین کافی ساخته نمی شود.

پس برای آغاز روتین های شبانه ، بهترین کار اینست که در اتاقی کم نور باشیم و کارهای آرام بخش و ملایم انجام بدهیم.

پیشنهاد چند روتین برای مراسم قبل از خواب:

خاموشی تلوزیون، موبایل و ….

کم کردن نور

تماشا کردن آسمان از پشت بام ، تراس ، حیاط یا حتی پنجره

یک بازی فکری مانند پازل ، لوگوی کوچک یا شطرنج

کشیدن نقاشی

موزیک ملایم

دوش آب گرم

مشارکت همه اعضای خانواده و بخصوص پدر و مادر در این مسئله ضرورت دارد . یعنی بهتر است همه ما تا زمانی که فرزندمان به طور کامل، مهارت خوابیدن را پیدا نکرده است، او را همراهی کنیم. مطمئنا وقتی او ببیند که همه ما در حال انجام کارهایی مانند تماشای تلوزیون و کار با موبایل و کامپیوتر و …هستیم، خوابیدن برایش سخت میشود. اما اگر فضای خانه ، فضایی نیمه تاریک  و آرام باشد و همه در حال آماده شدن برای خواب باشند، همکاری او بیشتر خواهد شد.

 

بهتر است با هم فکری هم، لیستی از روتین های  مناسب انتخاب کنید و در جایی نصب کنید . هر شب نیم ساعت،  قبل از رفتن به رختخواب، با هم یک یا چند روتین  را انتخاب کنید و انجام دهید. رفته رفته با شکل گیری این عادت در فرزندتان ، او به تنهایی روتین ها را انجام خواهد داد و نیازی به همراهی شما نیست.

هر شب روتین ها می توانند متفاوت باشند . مهمترین نکته در انتخاب روتین ، آرام بخش و سرگرم کننده بودن و همچنین الکترونیکی نبودن آن است. البته، بهتر است آخرین قسمت مراسم شبانه را با یک فعالیت ثابت که هر شب آنرا انجام میدهید به پایان برسانید. مثل مسواک زدن و به دستشویی رفتن یا شب بخیر گفتن به گلدانی کوچک یا ماهی های آکواریوم و کارهایی از این قبیل.

مراسم رختخواب:

بعد از انجام روتین های شبانه به مدت نیم ساعت، وارد رختخواب می شویم. بهترین کار اینست که مراسم رختخواب در رختخواب هر شب، یکسان باشد، خصوصا اگر زمان زیادی طول می کشد تا فرزند ما به خواب برود. اما به محض اینکه مدت زمان به خواب رفتن، کم شد می توانیم برای آرام سازی از دو یا سه فعالیت مختلف استفاده کنید. در ابتدا بهتر است با همکاری فرزندتان تنها یک فعالیت را انتخاب کنید. به احتمال زیاد، بعد از مدتی کودک شما به یک بوسه بسنده خواهد کرد و در همان روتین های شبانه شاهد خمیازه های او خواهید بود.

چند پیشنهاد برای مراسم  رختخواب:

 خواندن یا گوش دادن به یک داستان

صحبت درباره خاطرات خوب گذشته با صدای آرام و ملایم

صحبت یا نوشتن درباره اتفاقات مثبتِ روز سپری شده

گوش دادن به تک تک صداهایی که میشنویم و داستان سازی یا صحبت درباره آنها

بغل کردن مادر و پدر

چند دقیقه دراز کشیدن مادر یا پدر کنار کودک با یک ماساژ نرمِ پشت ، همراه با یک نجوای دوستت دارمِ دلنشین قبل از خروج پدرو مادر از اتاق.

به مرور زمان با انجام الگوی خواب شبانه و تکرار آن ، خواهی دید که به محض ورود به رختخواب ، فرزند شما احساس خواب آلودگی خواهد کرد. مغز کودک شما پیش بینی میکند که چه چیزی در پیش است و برای آن آماده میشود و کودک شما ، مانند یک خواب آلوی حرفه ای به خواب میرود.

فقط یک ماه به خود کمی سختی بدهید و طبق برنامه گفته شده ، مراسم قبل از خواب و مراسم رختخواب را بدون یک شب غفلت ، به طور مداوم تکرار کنید. از نتایج آن شگفت زده خواهید شد.

 

 

 

 

 

 

 

0
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.