چند نکته درباره کتاب خواندن برای کودکان

در ادامه مجموعه مقالات سریالی با موضوع راهکارهایی برای خوره کتاب کردن بچه ها، در این مقاله، به چند نکته مفید دیگه اشاره می کنم.امیدوارم با به کار گرفتن اونا به نتایج دلخواهتون برسین .

اولا مطمئنم که حواسمون هست که هر جای خونه که ممکنه کتاب و قفسه کتاب بگذاریم واما درباره زمان کتاب خوندن ،من معتقدم از هر فرصتی برای کتاب خوندن باید استفاده کرد. مثل حمام (در سنین کم و با کتاب های مخصوص حمام)ماشین ،مطب دکتر و مسافرت و هر جای دیگه …من حتی وقتی میخوام از خونه برم بیرون یکی دو تا کتاب در کنار اسباب بازی های پسرم بر میدارم البته الان که شش سالشه خودش اغلب این کارو انجام میده …البته اینکه میگم باید از هر فرصتی برای کتاب خوندن بابچه ها استفاده کرد کاملا به شرایط شماو میزان پشتکار شما و علاقمندی تون به خوره کتاب کردن فرزندتون بستگی داره.   حواسمون به گزینه هایی که در اختیار بچه ها میگذاریم هم باشه مثلا موقع مریضی یا ناراحتی و یا وقتی حوصلشون سر میره میتونیم گزینه هایی مثل دوست داری یکم کتاب بخونیم تا حالو هوات کمی بهتر بشه رو در اختیارشون بگذاریم و یا میتونیم بگیم دوست داری کارتون ببینی…به نظرتون کدوم بهتره!

توی برنامه روزانمون حتماو حتما مطالعه کتاب با فرزندمون رو بذاریم .معمولا تو خونه ما دو بار در روزه و البته گاهی هم بیشتر.حوالی 3سالگی فرزندم،که کتاب جزءاسباب بازی هاش بود ومن هم وقت آزاد بیشتری داشتم واقعا محدودیت نداشتیم و خیلی خیلی کتاب میخوندیم، راستش یکی از دلایل مهمی که باعث میشه بچه ها به کتاب علاقه پیدا کنن اینه که در زمان کتاب خوندن در کنار ماهستن و ما کاملا به اونها توجه داریم واوناعاشق این توجهن …. البته اگه میخواید تازه کتاب خوندن رو شروع کنید بهتره عجله نکنید و آهسته و پیوسته حرکت کنید تا مسیر عصبیش شکل بگیره.برای ایجاد عادات بلند مدت، حتما باید حوصله به خرج بدیم و سنجیده عمل کنیم وگرنه به احتمال زیاد وسط راه کم میاریم .

بعضی از کارشناسا زمان خواب رو وقت مناسبی برای کتاب خوندن میدونن و میگن این جوری ذهن کودک کاملا برای خواب آماده میشه، خصوصا اگه این کار به طور منظم انجام بشه اما بعضی از کارشناسا هم دقیقا به همین دلیل با خوندن کتاب برای کودکان قبل از خواب مخالفن! اونا میگن این کار باعث میشه در بزرگسالی وقتی میخوایم کتاب بخونیم خوابمون بگیره چون ذهنمون کتاب و خواب رو کاملا به هم وصل کرده،اونا معتقدن اصلا نباید کتاب رو خوابیده خوندوحتما باید این کار رو در حال نشستن بخونیم .انتخاب با شماست … من به شخصه نظریه دوم رو بیشتر می پسندم

حواسمون باشه که اگه در بازه زمانی خاصی فرزندمون نسبت به کتاب عکس العمل منفی نشون داد دنبال دلیلش باشیم شاید ما زیادی بهش فشار آوردیم ویا شاید خودش الان حس کتاب خوندن نداره ،در هر حال بهتره اصرار نکنیم و بعد ازریشه یابی موضوع اونو نامحسوس و خردمندانه حل کنیم، مثلا گاها پیش میاد که چند روز پسرم فقط سرگرم بازی با لوگو میشه، اصلا بهش کاری ندارم و میذارم اون طور که دلش میخواد عمل کنه.

 

درنا شریفی موسس سلام آگاهی

زندگی من با آموزش تغییر کرد... تلاش می کنم این طعم شیرین رو به دیگران هم بچشونم. سلام آگاهی، یک مجموعه کوچیکه با آرزوهای بزرگ ...

مطالب مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:

راهنمای دانلود و استفاده از محصولات سایت:اینجا را لمس کنید