تنظیم خواب شبانه کودکان مدرسه‌ای - سلام آگاهی - آموزش مهارت های فرزندپروری

عکس همایش یا کارگاه باشه

دعوت به سخنرانی

شما می‌توانید به جای مطالعه متن زیر، با شماره ###########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید

فرم دعوت به سخنرانی

 

از این که علاقه مندید تا مباحث آموزشی فرزندپروری و تربیت فرزند در شهر و یا مجموعه خود منتقل کنید از شما متشکریم و امیدواریم که بتوانیم با همکاری بسیار دقیق و حرفه‌ای با یکدیگر برنامه‌ای فوق‌العاده پیش رو داشته باشیم.

به منظور افزایش کیفیت برنامه لطفاً این صفحه را بسیار دقیق مطالعه بفرمایید.

چه برنامه‌ای مناسب من است؟

پیش از هرچیز لازم است با سبک‌های مختلف برگزاری برنامه‌ها آشنا شوید تا در صورت لزوم بتوانید بهترین و متناسب‌‌‌ترین حالت برای شرایط خود را انتخاب نمایید.

برنامه‌های غیر حضوری و از طریق اینترنت و کوتاه مدت. روشی مناسب برای کاهش هزینه‌ها و موضوعاتی که نیاز به تمرین کمتری دارند.

روشی مناسب برای تعداد مخاطبان کم و به صورت کاملاً عملی. معمولاً در زمان یک و دو روز توصیه می‌شود

کنفرانس معمولاً برای تعداد زیادی از مخاطبان کاربرد دارد و گزینه مناسبی برای ثبت نام در کارگاه‌ها می‌باشد

دوره‌ها در حقیقت کارگاه‌های و برنامه‌های کاملاً عملی هستند که به صورت چند جلسه‌ای برگزار می‌شوند.

درنا شریفی کیست؟

خدماتی از طرف مجموعه ما ارائه می‌شود

چطوری درخواست خود را ارسال کنیم؟

راه اول:

راه دوم:

شما می‌توانیدبا شماره ########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید.

تنظیم خواب شبانه کودکان مدرسه‌ای

سرفصل های اصلی این مطلب:

تنظیم خواب کودکان مدرسه ای

دوستت دارم عزیزم …. شب خوش . همه ما این تصویر زیبا را در ذهن خود داریم. اما در بیشتر خانه ها  همه چیز به این خوبی پیش نمیرود و تنظیم خواب کودکان سخت تر از آن چیزی است که تصور میکردیم . برعکس زمان خواب به یک جدال ، تبدیل می شود. ما برای زمان خواب، جای خواب، کسی که همراه کودک ، بماند تا او به خواب برود و گاهی برای درخواست یک بوس یا بغل دیگه، می جنگیم. گاهی آنقدر می جنگیم، تا هم خودمان و هم آنها از پای بیفتند و بعد در حالیکه، هنوز آنها به خواب نرفته اند، تسلیم میشویم. در تختخواب تنگ آنها خودمان را جا میدهیم و یا آنها را به اتاق خودمان می بریم… بالاخره  هر دو میخوابیم، اما نه آنطور که دلمان می خواست.

به طور تقریبی 45% مردم دنیا ، مشکل خواب دارند. اختلال خواب، روی همه امور زندگی ما  اثر میگذارد. کودکان هم از این قاعده مثتثنی نیستند و تنظیم خواب کودکان نیازمند زمان است. از بد اخلاقی و بهانه گیری گرفته تا توانایی تمرکز در مدرسه، همگی از عوارض بد خوابی هستند که ما به عنوان والدین، با آنها آشنایی کاملی داریم.

عادات بد خیلی زود شکل میگیرند، در حالیکه از بین بردن آنها بسیار زمان بر و دشوار است.

میدانم که همه ی اینها را میدانید، اما گاهی راه درستی برای برون رفت از این مسئله ندارید.

ما به عنوان پدر یا مادر نقش مهمی در کمک به کودک خود ، برای ایجاد و پرورش عادات خوب داریم. در این مقاله قصد داریم ، به چگونگی ایجاد عادت خوب خوابیدن در فرزندانمان بپردازیم.

خوب خوابیدن ، مسئله ای  نیست که خود به خود اتفاق بیفتد. خوب خوابیدن یک مهارت است و تنها شما میتوانید بیشترین کمک را به کودک خود در ایجاد این مهارت بکنید.همچنین شما باید تنظیم خواب کودکان را در برنامه ی خود داشته باشید.

میزان مناسب خواب برای سنین مختلف:

  • میزان مناسب برای خواب کودکان، در سنین مختلف متفاوت است و اختلاف نظر های اندکی هم درباره آن وجود دارد. درباره کودکانی که به مهدکودک یا مدرسه میروند، میزان خواب مناسب برای آنها طبق جدول زیر است:
                   سن            میزان خواب          حداقل میزان خواب
             3 تا 5 سال      10 تا 13 ساعت              10 ساعت
             5 تا 12سال       9 تا 11 ساعت              9 ساعت
            12 تا 18 سال      8 تا 10 ساعت             8 ساعت

در جدول بالا کمترین میزان لازم برای خواب کودکان هم نمایش داده شده است . ستون آخر این جدول به زبان ساده، یعنی، بیشتر کودکان باید دست کم به این میزان بخوابند تا مغز و بدن آنها به خوبی استراحت کند و با احساس خوبی از خواب بیدار شوند.

قدم به قدم تا خواب خوب شبانه :

قدم اول: تعیین زمان مناسب خواب شبانه

طبق جدول بالا ساعت خواب مناسب فرزندتان را ، تعیین کنید و همیشه به آن پایبند باشید. خیلی خوب است (به نظر من ضروری است)  که برای این کار فرزند خود را نیز وارد ماجرا کنید. مثلا میتوانید جدولی را به صورت یک نوار روی یک کاغذ بکشید و آنرا با مداد به قسمت های مساوی تقسیم کرده و روی هر یک از خطوط را به ترتیب از ساعت 8 شب تا 8 صبح مشخص کنیدو با توجه به سن فرزندتان از او بخواهید، دور ساعتی که لازم است صبح ها بیدار شود تا به مدرسه برود، خط بکشد و بعد برایش توضیح دهید که چند ساعت خواب شبانه برای سن او لازم است و از او بخواهید به تعداد ساعت های لازم برای خواب شبانه ، بشمارد و به عقب برگردد و دور عددی که میرسد، خط بکشد. این ساعت بهترین ساعت به خواب رفتن اوست.

حالا از او میخواهیم نیم ساعت دیگر به عقب برگردد ، و دور آن یک چهارگوش بکشد. این ساعت بهترین ساعت برای به رختخواب رفتن است. تا اینجا ما سه عدد داریم . که دو عدد آخر برای برنامه ریزی درست، مورد نیاز ما هستند.

  1. زمان به رختخواب رفتن  زمان خوابیدن

تصویر زیر نواری است که من برای فرزند خود کشیده و ساعت مورد نظر را درآن مشخص کرده ایم. بهتر است تا ایجاد عادت خواب شبانه صحیح ، تصویری مانند تصویر زیر نقاشی کنید وآنرا به دیوار اتاق فرزند خود نصب کنید.

نکته مهم:

اگر این زمان ها با زمان به خواب رفتن کودک شما یکی است ، همه چیز عالیست، در غیر اینصورت لازم است تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

این دو عدد زمان های ایده آل ما هستند و ما میخواهیم به این ساعت ها برسیم. برای رسیدن به چنین هدفی لازم است اقداماتی انجام بدهیم.

کودکانی که خواب مناسبی ندارند را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:

دسته اول: بسیاری از کودکان در ساعت مناسب به رختخواب میروند، ولی ساعت ها در حالی که بیدار هستند، در رختخواب دراز می کشند. اگر کودک شما هم با این مسئله مواجه است، لازم است دیرتر به رختخواب برود و .

چند شب او را زیر نظر بگیرید و به طور میانگین مشخص کنید که چه ساعتی به خواب میرود، بعد از مشخص شدن ساعت به خواب رفتن او ، در شبهای بعد لازم است که او تنها ، نیم ساعت زودتر از زمانی که کاملا به خواب میرود، به رختخواب برود.

مثلا فرض کنید کودک شما ساعت 9 به رختخواب میرود، اما ساعت 10 خوابش میبرد، لازم است تا مدتی ، او ساعت 9:45به رختخواب برود. فعلا این زمان مناسب برای به رختخواب رفتن فرزند شماست. به مرور زمان  با انجام روتین های شبانه که در ادامه با آن آشنا خواهید شد، شما هر بار که او با رفتن به رختخواب خوابش برد، می توانید زمان را به ده دقیقه جلوتر بکشید و او را ساعت 9:35 دقیقه راهی رختخواب کنید، تا زمانی که به ساعت مورد نظر خود برسید باید این روند را ادامه دهید. این کار خستگی شما را کم می کنید. و لازم نیست هر شب بر سر خوابیدن، جدال کنید.

دسته دوم:

بعضی کودکان هم به محض رفتن به رختخواب خوابشان میبرد ولی میزان خواب آنها کافی نیست. در اصل آنها کمی دیر به رختخواب میروند. فرض کنیم فرزند شما ساعت 10 به رختخواب میرود و زود هم به خواب میرود، اما طبق جدول بالا و هدفی که تعیین کردید لازم است، او ساعت  بخوابد. برای دستیابی به این هدف، در ابتدا لازم است زمان به رختخواب رفتن او را تنها  10 دقیقه زودتر قرار دهید یعنی ساعت 9:50. به مرور زمان وقتی فرزند شما ، در زمان جدید فورا به خواب رفت، دوباره 10 دقیقه زمان به رختخواب رفتن را به عقب میکشیم و او را ساعت 9:40 به رختخواب میفرستیم. این کار را ادامه میدهیم و هر بار حداکثر زمان  به رختخواب رفتن را 10 دقیقه جلو میکشیم تا وقتی که زمان به خواب رفتن فرزندمان با زمانی که در برنامه مان نوشتیم یکی شود.

میدانم به خاطر نگه داشتن این همه ساعت سخت است. شما حتما به کاغذ و خودکار نیاز دارید. اما کافیست فقط روند کار را یاد بگیرید و بعد از آن کافیست تنها یک عدد را به خاطر نگه دارید و آن هم عددی است که به عنوان هدف مشخص کرده اید و برای رسیدن به ساعت مورد نظر، تلا ش کنید.

در ابتدای شکل گیری این عادت لازم است همیشه و حتی در تعطیلات پایان هفته هم به این ساعت پایبند باشید . بعدها با شکل گیری عادت خوب خوابیدن ، میتوانید انعطاف پذیری به خرج دهید و در صورت درخواست کودک، مثلا پنج شنبه شب ها و یا در میهمانی ها این ساعت را تغییر دهید. ادامه مطلب را در مقاله بعدی بخوانید.

Hidden
نظرات شما

2 دیدگاه دربارهٔ «تنظیم خواب شبانه کودکان مدرسه‌ای»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Array

جان، فرصت محدوده!

می‌خوای فرزندت شاد و حرف‌گوش‌کن باشه؟

همین حالا دوره پدر مادر حرفه‌ای رو با ۳۰٪ تخفیف تهیه کن!

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مهلت استفاده از تخفیف ه به پایان رسید

تا پایان تخفیف

اطلاعات حساب موسسه

شماره حساب

8794813727

شماره کارت

6104337442149397

شماره شبا

IR390120000000008794813727

بانک ملت بنام درنا شریفی