انیمیشن و تاثیر آن بر کودکان | تاثیر منفی و مثبت - سلام آگاهی - آموزش مهارت های فرزندپروری

عکس همایش یا کارگاه باشه

دعوت به سخنرانی

شما می‌توانید به جای مطالعه متن زیر، با شماره ###########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید

فرم دعوت به سخنرانی

 

از این که علاقه مندید تا مباحث آموزشی فرزندپروری و تربیت فرزند در شهر و یا مجموعه خود منتقل کنید از شما متشکریم و امیدواریم که بتوانیم با همکاری بسیار دقیق و حرفه‌ای با یکدیگر برنامه‌ای فوق‌العاده پیش رو داشته باشیم.

به منظور افزایش کیفیت برنامه لطفاً این صفحه را بسیار دقیق مطالعه بفرمایید.

چه برنامه‌ای مناسب من است؟

پیش از هرچیز لازم است با سبک‌های مختلف برگزاری برنامه‌ها آشنا شوید تا در صورت لزوم بتوانید بهترین و متناسب‌‌‌ترین حالت برای شرایط خود را انتخاب نمایید.

برنامه‌های غیر حضوری و از طریق اینترنت و کوتاه مدت. روشی مناسب برای کاهش هزینه‌ها و موضوعاتی که نیاز به تمرین کمتری دارند.

روشی مناسب برای تعداد مخاطبان کم و به صورت کاملاً عملی. معمولاً در زمان یک و دو روز توصیه می‌شود

کنفرانس معمولاً برای تعداد زیادی از مخاطبان کاربرد دارد و گزینه مناسبی برای ثبت نام در کارگاه‌ها می‌باشد

دوره‌ها در حقیقت کارگاه‌های و برنامه‌های کاملاً عملی هستند که به صورت چند جلسه‌ای برگزار می‌شوند.

درنا شریفی کیست؟

خدماتی از طرف مجموعه ما ارائه می‌شود

چطوری درخواست خود را ارسال کنیم؟

راه اول:

راه دوم:

شما می‌توانیدبا شماره ########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید.

انیمیشن و تاثیر آن بر کودکان | تاثیر منفی و مثبت

سرفصل های اصلی این مطلب:

مطمئنم شماها هم مثل من عاشق زمانایی هستین که فرزندتون مشغول دیدن انیمیشن و کارتونه. چون دقیقا تو همین زماناس که فرزندمون غرقه کارتونه، و ما وقت میکنیم به کارهای عقب افتاده مون برسیم. اما موضوعی که من همیشه بهش دقت میکنم اینه که آیا انیمیشن و یا کارتون روی فرزندم تاثیر منفی میذاره و بهش آسیب میزنه یا خیر؟

به همین خاطر همیشه تحلیل ها و خلاصه ی انیمیشن ها رو میخونم و سعی میکنم گزینه ای رو انتخاب کنم که علاوه بر سرگرمی، محتوای موثر و آموزنده ای هم داشته باشه.

تو این مقاله همراهمون باشین تا باهم کلی نکته جذاب و آموزنده در مورد انیمیشن یاد بگیریم. 

چرا کارتون روی بچه ها تاثیر گذاره

طبق تحقیقات کاترین کمپبل، تصاویر روی قضاوت و نگرش افراد تاثیر بسیار زیادی داره. از طرف دیگه تحقیقات آقای تونی بوزان نشون داده که تصاویر چندین برابر بهتر از صدا، در حافظه به جا میمونه. این تحقیقات اهمیت تاثیر انیمیشن بر روی ذهن کودک رو نشون میده.

پس این حقیقت که دیدن انیمیشن روی رفتار و رشد شناختی فرزندمون تاثیر زیادی داره غیر قابل انکاره. با توجه به تاثیرات مختلفی که انیمیشن روی رفتار و رشد کودکمون میذاره، میتونیم به اهمیتش بر کودکان پی ببریم و در ادامه اثرات مثبت و منفی کارتون بر کودکان رو بررسی می‌کنیم:

تاثیر منفی و مثبت انیمیشن بر کودک

تماشای کارتون یکی از اجزای جدا نشدنی زندگی کودکه و از زمانی که بچمون به مشاهده کارتون علاقه مند میشه، این روند آغاز میشه و تا بزرگسالیش ادامه پیدا میکنه. این روزها انیمیشن ها با شخصیت های مختلف و رنگارنگ، بچه ها رو جذب خودشون کردن.

خیلی وقت ها بچه ها خودشون رو به جای شخصیت های مختلف میذارن و حتی ممکنه تا مدت ها بعد از دیدن انیمیشن، ویژگی های شخصیتی کاراکتر خاصی رو از خودشون نشون بدن یا دیالوگ های خاصش رو تکرار کنن، حتی ممکنه از کارتون ها الفاظ نامناسب هم یاد بگیرن.

کمک به یادگیری کودک

مهم ترین تاثیر انیمیشن بر کودک یادگیریه. کودک از سنین پایین با رنگ ها، شکل ها، شماره ها و المان های زیاد دیگه ای در انیمیشن روبرو میشه. انیمیشن های ساده با نشون دادن تصاویر مفید به حافظه کودک کمک میکنن و بهش آموزش میدن. این گونه انیمیشن ها می تونن موضوعات را به صورت سرگرم کننده و تعاملی به کودکان بیاموزند و در نتیجه یادگیری رو به یک فعالیت لذت بخش تبدیل کنند.

تصاویر متحرک، صحبت کردن و تصاویر رنگارنگ، یادگیری رو برای کودکان جذابتر می کنن. و در سنین بالاتر هم با نشون دادن محتوای مناسب، الگو های مثبتی برای یادگیری اصول و ارزش های اخلاقی ای مثل اعتماد، تعهد، دوستی و … هستن. 

دیدن انیمیشن = رشد کودک 

دیدن انیمیشن باعث پیشرفت مهارت های شناختی ای مثله حافظه كوتاه مدت و بلند مدت، توجه و تمركز، استدلال و تفکر منطقي کودک میشه.

تماشای تلویزیون به تقویت مهارت های زبانی کمک می کنه 

دیدن پویانمایی به زبان های مختلف، هوش کلامی فرزندمون رو افزایش میده. و حتی یکی از روش های آموزش زبان به کودکان دیدن انیمیشنه. انیمیشنها میتونن کودکان ما رو در معرض زبان های مختلف قرار بدن و در نتیجه به کودکان در زمینه رشد مهارتهای زبانی و کلامی کمک کنند.

به عنوان مثال، تماشای کارتون به زبان مادری، می تونه به اونا در یادگیری بهتر زبان کمک کنه. با تماشای انیمیشن های مختلف، بچه ها می تونن تلفظ و نحوه صحبت کردن خودشون رو بهبود ببخشند.

در کانال سلام آگاهی، انیمیشن هایی به زبان اصلی قرار داده شده تا بتونین بدون دغدغه این انیمیشنها رو در اختیار فرزندتون قرار بدین که از این طریق، بتونین مهارتهای زبانی فرزندتون رو تقویت کنین. تیم سلام گاهی انیمیشنهای زبان اصلی رو متناسب با سن بچه ها، پالایش میکنن که از لحاظ خشونت، صحنه های ترسناک و مسایل جنسی آسیبی به فرزندمون نرسه.

افزایش خلاقیت در بچه ها از تاثیرات تماشای فضای مجازی 

دنیای انیمیشن، دنیای تخیل و ایده پردازیه. تمام قانون ها در دنیای انیمیشها قابلیت شکسته شدن دارن و کودک ما با دیدن انیمیشن ذهن خلاق و ایده پردازی خواهد داشت. 

آموزش فرهنگ و رسوم در دیدن کارتون 

بسیاری از کارتون ها برگرفته از فرهنگ، رسوم و افسانه های کشورهای مختلفه. و فرزندمون در حین دیدن کارتون با ویژگی‌های هر کشوری میتونه آشنا بشه.

تخلیه استرس در بچه 

این مورد در خصوص کارتون های طنز صدق میکنه. زمانی که فرزندمون کارتون بامزه ای میبینه و با صدای بلند میخنده، اضطراب و استرسش تخلیه میشه و در بدنش هورمون های خوشحالی ترشح میشه. همچنین سیستم ایمنی رو تقویت می کنه و باعث ترشح اندورفین می شه که باعث ایجاد احساسات مثبت در ما می شود.

اثرات منفی تماشای انیمیشن بر کودکان

در حالی که انیمیشن ها اثرات مثبت زیادی بر روی کودکان میتونن داشته باشن، اما از اثرات منفی اونها بر رفتار و رشد کودک هم نباید غافل بشیم.  

آسیب زدن به سلامتی بچه ها، بدلیل کم تحرکی

ساعت ها نشستن بیش از حد جلوی صفحه نمایش و تماشای انیمیشن می تونه باعث بروز مشکلات متعددی برای سلامتی بچه ها بشه. چاقی، مشکلات بینایی، آسیب به ستون فقرات و کمبودهای تغذیه ای، از عوارض کم تحرکی و نشستن جلوی تلویزیونه.

تشویق بچه ها به خشونت

 تماشای انیمیشنهایی که خشونت را به تصویر می کشند می تونه بچه ها رو به خشونت در زندگی واقعی تشویق کنه. همچنین، چون شخصیت ها در انیمیشن ها پس از تجربه خشونت یا تصادف، سالم هستند، ممکنه این باور در فرزندمون شکل بگیره که هیچ‌کس صدمه نمی‌بینه و یا احساس درد نمی‌کنه.

برای مثال، شخصیت‌های تام و جری و اوگی و سوسک‌ها اغلب به یکدیگر ضربه می‌زنند یا باعث سقوط همدیگه از ارتفاع می‌شن، بدون هیچ عواقب واقعی.

آموزش بچه ها به استفاده از ادبیات نامناسب

معمولا ممکنه انیمیشنها حاوی کلمات نامناسبی باشند و از اونجایی که کودکان نسبت به محیط اطراف تاثیرپذیر هستن، ممکنه برای تقلید از شخصیت‌های محبوبش از این نـــــاسـزا یا کلمات نامناسب در گفت‌وگوهای روزمره‌شون استفاده کنن. 

ترویج الگوهای بد 

کودکان اغلب از شخصیت های کارتونی مورد علاقه خود تقلید می کنن یا آرزو دارند شبیه اونها بشن. که بیشتر اوقات، نقش های منفی که رفتارهای اشتباه و مخرب دارند، مورد توجه‌ بچه ها قرار می‌گیرند، این تاثیر منفی، باعث می‌شه کودک رفتارهای خلاف قانون و آسیب‌زننده انجام بده، که موجب طرد کودک از محیط‌های اجتماعی میشه. 

اقداماتی برای کاهش اثرات منفی انیمیشن بر کودکان

  • هنگام دیدن انیمیشن، کودک خود رو همراهی کنید.
  •  زمان تماشای تلویزیون رو محدود کنید.
  • انیمیشن های آموزشی و مناسب سن فرزندتون انتخاب کنید.
  • تفاوت بین کارتون و واقعیت رو برای فرزندتون توضیح بدین
  • اجازه ندهید کودک جلوی تلویزیون غذا بخورد.

حرف آخر..

محتوای برخی انیمیشنها برای بزرگسالان مناسبه و در عین حال دیدن اینگونه پویا نمایی ممکنه کودک رو در معرض بلوغ زودرس در قرار بده، پس بهتره قبل از دیدن توسط کودکان محتوای آنها توسط والدین بررسی بشه.

بسته به نوع انیمیشنی که بچه ها تماشا می کنن تاثیرات مثبت و منفی میتونن بر کودکان بذارند. با محدود کردن زمان استفاده از رسانه و تشویق بچه ها به بیرون رفتن و بازی کردن و جذاب کردن محیط خونه، میتونیم فرزندان شادتر و سالم تری داشته باشیم. پیروی از نکات ذکر شده مطمئناً به جلوگیری از تأثیرات منفی کارتون بر روند رشد و رفتار کودک کمک می کنه. 

راستی اگر دوست داری کلی انمیشن آموزنده و مفید همراه با تحلیلش ببینی  *اینجا*  کلیک کن !

Hidden
نظرات شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Array

جان، فرصت محدوده!

می‌خوای فرزندت شاد و حرف‌گوش‌کن باشه؟

همین حالا دوره پدر مادر حرفه‌ای رو با ۳۰٪ تخفیف تهیه کن!

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مهلت استفاده از تخفیف ه به پایان رسید

تا پایان تخفیف

اطلاعات حساب موسسه

شماره حساب

8794813727

شماره کارت

6104337442149397

شماره شبا

IR390120000000008794813727

بانک ملت بنام درنا شریفی

با تر بیت فرزندت چالش داری؟

فکر می‌کنی والد خوبی نیستی؟

نه! تو بهترین والد دنیایی ❤

اگر فقط آموزش ببینی!

من بهت یاد می‌دم بهترین رفیق و والد برای فرزندت باشی.

.