مامانی ( مُردن ) یعنی چی ؟!؟ - سلام آگاهی - آموزش مهارت های فرزندپروری

عکس همایش یا کارگاه باشه

دعوت به سخنرانی

شما می‌توانید به جای مطالعه متن زیر، با شماره ###########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید

فرم دعوت به سخنرانی

 

از این که علاقه مندید تا مباحث آموزشی فرزندپروری و تربیت فرزند در شهر و یا مجموعه خود منتقل کنید از شما متشکریم و امیدواریم که بتوانیم با همکاری بسیار دقیق و حرفه‌ای با یکدیگر برنامه‌ای فوق‌العاده پیش رو داشته باشیم.

به منظور افزایش کیفیت برنامه لطفاً این صفحه را بسیار دقیق مطالعه بفرمایید.

چه برنامه‌ای مناسب من است؟

پیش از هرچیز لازم است با سبک‌های مختلف برگزاری برنامه‌ها آشنا شوید تا در صورت لزوم بتوانید بهترین و متناسب‌‌‌ترین حالت برای شرایط خود را انتخاب نمایید.

برنامه‌های غیر حضوری و از طریق اینترنت و کوتاه مدت. روشی مناسب برای کاهش هزینه‌ها و موضوعاتی که نیاز به تمرین کمتری دارند.

روشی مناسب برای تعداد مخاطبان کم و به صورت کاملاً عملی. معمولاً در زمان یک و دو روز توصیه می‌شود

کنفرانس معمولاً برای تعداد زیادی از مخاطبان کاربرد دارد و گزینه مناسبی برای ثبت نام در کارگاه‌ها می‌باشد

دوره‌ها در حقیقت کارگاه‌های و برنامه‌های کاملاً عملی هستند که به صورت چند جلسه‌ای برگزار می‌شوند.

درنا شریفی کیست؟

خدماتی از طرف مجموعه ما ارائه می‌شود

چطوری درخواست خود را ارسال کنیم؟

راه اول:

راه دوم:

شما می‌توانیدبا شماره ########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید.

مامانی ( مُردن ) یعنی چی ؟!؟

سرفصل های اصلی این مطلب:

بابایی رفته تو آسمونا…. خدا هرکیو دوست داره زودتر میبره پیش خودش…
من برات هم پدر میشم هم مادر ، الان دیگه تو مرد خونه ای و ….. اینا همه حرفاییه که وقتی عزیزی رو از دست میدیم به فرزندمون میگیم.
همه ما ادما یه روزی یه جایی یه عزیزی رو از دست میدیم و این اتفاق هرچند تلخ، برای هر کدوم از ما ممکنه بیفته، پس بهتره هر کدوم از ما بچه ها مون رو با این مفهوم اشنا کنیم تا بچه هامون کمترین اسیب رو ببینن. صحبت کردن در مورد مرگ همبشه برای والدین سخت بوده و سعی میکنیم هرجا صحبت از مرگ میشه از توضیح دادنش طفره بریم. اما حقیقت اینه که مرگ جزئی از چرخه زندگی ماست و نیازه کودک با این پدیده هم اشنا بشه.  با ما همراه باید تا در این زمینه اطللاعات بیشتری بدست بیاریم و بتونیم به سوالا بچه هامون پاسخ مناسبی بدیم.

سوال اصلی اینجاست: آیا گفتن این حرفا کار درستیه؟!؟

بچه های ما از ۳-۴ سالگی با پدیده مرگ و مُردن آشنا میشن. منتهی نگرش و اطلاعاتشون دقیق نیست و ما این نگرش درست رو بهشون میدیم. پس خیلی باید حواسمون به واکنش ها و حرف هامون باشه.
مثلا: ممکنه ما با گفتن این حرف که خدا هرکیو دوست داره زودتر میبره پیش خودش، باعث بشیم دید بچمون نسبت به خدا بد بشه. حتی ممکنه زمانی که ما به فرزندمون میگیم تو دیگه مرد شدی یا تو مرد خونه ای، فرزندمون بار سنگینی روی دوشش حس کنه و اضطراب و استرس شدیدی رو متحمل بشه. تحقیقات نشون داده بچه هایی که از کودکی با پدیده مُردن به درستی و به تدریج آشنا شدن در بزرگسالی وقتی با فقدان عزیزی روبرو شدن تونستن خیلی بالغانه با این موضوع کنار بیان.

چطور مُردن رو به فرزندمون توضیح بدیم؟

از همون سن ۳ – ۴ سالگی اگر در شرایطی مثل، انیمیشن، مرگ آشنایان دور، گلدون خشکیده و یا مرگ حیوون خانگی فرزندمون ازمون سوال پرسید و یا موقعیت رو مناسب دیدیم با استفاده از اون اتفاق به بچمون مرگ رو توضیح بدیم. توی این موقعیت ها همیشه دو اصل مهم رو باید رعایت کنیم:

۱- همدلی

۲-آموزش نحوه صحیح سوگواری

مثلا : فرض کنید لاک پشتتون میمیره و کودک ما خیلی ناراحته.

توی این شرایط در قدم اول : باهاش همدلی میکنیم و بهش میگیم: عزیزم تو لاکی رو خیلی دوست داشتی درسته؟ تو هر روز کلی وقت باهاش صرف میکردی، بهش غذا میدادی و کلی باهاش بازی میکردی. یادته وقتی آب میریختی روش چقدر دوست داشت؟

اسم این تکنیک یادآوری خاطراته:

که ممکنه حال بچمون‌ رو دگرگون کنه، باعث بشه اضطراب و استرس بگیره، اشکش رو جاری کنه و … ولی در نهایت برای برون ریزی احساساتش بسیار مفیده و حال دلش رو خوب میکنه.
در قدم دوم : نحوه صحیح سوگواری کردن رو بهش آموزش میدیم: به فرزندمون پیشنهادهای خوب میدیم!!!      

مثلا : دوست داری به یاد لاکی شمع روشن کنیم؟ می خوای تو گالری گوشی بگردیم و عکس هایی که لاکی توش هستو ببینیم؟ دوست داری در مورد خاطراتش باهم صحبت کنیم؟ این کار باعث میشه فرزندتون به مرور یاد بگیره چطور سوگواری کنه و در فقدان هایی که در آینده براش پیش میاد همین روند رو طی  کنه.

نکته ی مهمی که توی فقدان ها چه عزیزانمون، چه خشک شدن یک گل و موقعیت های دیگه باید رعایت کنیم اینه که: سعی کنید این ۳ آیتم رو به فرزندمون منتقل کنیم!

۱- هر موجود زنده ای یه روزی عمرش تموم میشه و می میره. اما ما قراره خیبی خیبلی خیلی عمر کنیم و حالا حالاها نمیمیریم. نگیم من ورزش میکنم و غذای سالم میخورم تا نمیرم. چون کافیه یه روز ورزش نکنیم یا یادمون بره اونوقت بچه مون میترسه که چون ورش نکردی پس میمیری.

۲- وقتی موجود زنده ای میمیره، همه ی اجزای بدنش از کار میوفته.

۳- هر موجود زنده ای بعد از مُردن، دیگه برنمیگرده …
مثال : با گفتن اینکه بابایی تو آسموناس یا خرگوشت رفته تو آسمونا داریم به بچمون امید واهی میدیم …

برای فوت افراد نزدیک چیکار کنیم؟

– کمک گرفتن از فرد یا افراد امن : فرد عزیز و امن برای کودک باید در کنارش باشه و این موضوع رو با صداقت به فرزند توضیح بده و حتماااا باید با کودک همدلی کنه .

-صادق بودن : در مورد اتفاقات صادق باشیم و پنهان کاری نکنیم .

– شبیه سازی : درک مرگ برای کودکان 3 تا 5 سال سخت تره و برای این سنین باید از تکنیک شبیه سازی استفاده کنیم و براش مثال بزنیم. براش توضیح بدیم که کسی که میمیره دیگه نمیتونه نفس بکشه، غذا بخوره ، راه بره، ….

مثلا : از مردن حیوانات مثال بزنیم که وقتی میمیرن دیگه نمیتونن راه برن، غذا بخورن و همه اجزاشون از بین میره.

_ گفت و گو : با کودکمون صحبت کنیم و اجازه بدیم از احساسش بگه، عواطفش رو بدون قضاوت بشنویم و باهاش همدلی کنیم.  اجازه بدیم گریه کنه، عصبانی بشه، سوال بپرسه، حرف بزنه(فرصت سوگواری به کودکون بدیم) .

_حمایت کردن : مرگ عزیزان باعث میشه کودکانمون فکر کنن که دنیا دیگه جای امنی نیست. در این شرایط باید امنیت روانی کودکمون رو تامین کنیم. در کنارش باشیم و ازش حمایت کنیم.

– نوع بیان کردن : اگر شخصی از عزیزان کودک مریض است، بهتره با جزئیات بیشتری بیماری شخص رو به کودکمون اطلاع بدیم مثلا به جای اینکه بگیم مامان جون مریضه. بگیم : مامان یه بیماری پوستی به اسم ملانوم داره. این باعث میشه کودک در آینده از هر بیماری ای حتی سرماخوردگی نترسه و فکر نکنه اگه بابامم سرماخورده و مریضه اون هم میمیره.

پاسخدهی مناسب: برخی از سوالات کودک را پیش بینی کنیم و پاسخ مناسبی برای آن پیدا کنیم . یادمون باشه اگر جواب بعضی از سوال هارو نمیدونیم براش پاسخ نسازیم . ایرادی نداره بعضی از سوال ها رو با ( نمیدونم ) پاسخ بدیم. در این شرایط کودکمون متوجه میشه که همه ی سوال ها جواب ندارند .

-علائم غم در کودکان : ممکنه بچمون از غذا بیوفته ، پرخاشگری کنه ، اضطراب و استرس داشته باشه ، شب کابوس ببینه و … ما باید در این لحظات کنار فرزندمون باشیم و بهش بگیم این احساسات طبیعی هستن و برای ما هم پیش میاد . هم چنین از خاطراتمون براش تعریف کنیم .

مثلا :از مُردن کسی خاطره تعریف کنید: وقتی پدر بزرگ من فوت شد منم تا چند شب خوابشو میدیدم و از خواب میپریدم اما بعد یمدت که حالم بهتر شد شبا دیگه خواب بد ندیدم .

سپردن کار به کودک : با توجه به توانایی کودک مسئولیت ساده ای به او محول کنیم. مثلا آب دادن به مادر بزرگ  و… در چنین شرایطی به کودک ما حس مفید بودن دارد و تلاش می کنه وظیفه ای که به او دادیم  رو به خوبی انجام بده.

حواسمون باشه :

-این حس رو به فرزندمون منتقل نکنیم که تو باید اونو فراموش کنی، اصلا نباید بهش فکر کنی، نباید گریه کنی، تو دیگه مرد خونه ای، ….

-اگه بچه مون میخواد گریه کنه، یا عکس عزیز از دست رفته رو ببینه، خاطراتش رو مرور کنه، اجازه بدیم سوگواری کنه.

! نکته ی مهم :

ما به عنوان والدین امن فرزند حداکثر اضطرابی که میتونیم جلوی بچمون نشون بدیم هشت از دهه. ما نباید خیلی حالمون بد بشه و شیون و گریه زاری بیش از حد انجام بدیم. به این دلیل که ما تکیه گاه فرزدانمون هستیم و اگر این تکیه گاه متزلزل بشه و حال ما خیلی بد باشه باعث میشه کودکان ما اضطراب و استرس چند برابری رو تجربه کنن.

بچه هامون رو به خاک سپاری ببریم ؟

این موضوع کودکان رو به دو بخش تقسیم میکنه:

 1_زیر 9 سال       2_ بالای 9 سال 

برای کودکان زیر نه سال پیشنهاد نمیشه که به مراسم خاکسپاری ببریمشون. کودکان نه سال رو درشرایطی به مراسم خاکسپاری میبریم که کودک ما در اونجا ارامش داشته باشه و افرادی که اونجا هستن شیون و زاری و بیتابی نکن. مشاهده این صحنه ها باعث میشه کودک ما الگو برداری نامناسب کنه و ندونه چطور باید سوگواری کنه.

در نهایت : نوع برخود و بینش ما نسبت به مرگ و مُردن شخص و اشیائ و… خیلی در طرز فکر کودکمون تاثیر داره. به همین خاطر تلاش میکنیم فرزندمون رو به موقعیت های آسیب زا نبریم و ارامش خودمون رو حفظ کنیم چون کودکان از ما الگو برداری میکنن. 

راستی راستی ، یادتون نره برامون بنویسید که شما از این راهکارا استفاده کردین یا نه؟ و اینکه چه راهکار هایی روی فرزندتون جواب میده:)

Hidden
نظرات شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Array

جان، فرصت محدوده!

می‌خوای فرزندت شاد و حرف‌گوش‌کن باشه؟

همین حالا دوره پدر مادر حرفه‌ای رو با ۳۰٪ تخفیف تهیه کن!

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مهلت استفاده از تخفیف ه به پایان رسید

تا پایان تخفیف

اطلاعات حساب موسسه

شماره حساب

8794813727

شماره کارت

6104337442149397

شماره شبا

IR390120000000008794813727

بانک ملت بنام درنا شریفی

با تر بیت فرزندت چالش داری؟

فکر می‌کنی والد خوبی نیستی؟

نه! تو بهترین والد دنیایی ❤

اگر فقط آموزش ببینی!

من بهت یاد می‌دم بهترین رفیق و والد برای فرزندت باشی.

.