از پوشک گرفتن

از پوشک گرفتن

check_mark-2همراه عزیز سلام آگاهی ، برای این مقاله ساعت ها تلاش علمی شده. لطفا با دقت و حوصله اون رو  مطالعه کنید. ممنون از تلاشتون برای والدگری آگاهانه.

 

 

از پوشک گرفتن رو کی و چجوری شروع کنیم ؟

اغلب مادرا درباره از پوشک گرفتن کلی تجربه های  تلخ و شیرینی دارن. این روند برای برخی خیلی ساده بوده و برای برخی هم خیلی سخت بوده و یه چالش اشک در آر محسوب میشه.تو این مقاله میخوام از سیر تا پیاز از پوشک گرفتن و براتون بنویسم و حتما از تجربه های واقعی خودم و از پوشک گرفتن علی جان هم خواهم نوشت.

مهمترین اتفاق نود و نه سال اول زندگی از پوشک گرفتن :

برخی از روانشناسا میگن از پوشک گرفتن مهمترین و اثرگذارترین اتفاق زندگی انسان در نودونه سال اول زندگیشه و ریشه بسیاری از کج خلقی ها ، لجبازی ها ، پرخاشگری ها و ترس ها در کودکی و حتی بزرگسالی در درست انجام ندادن این فرآینده . از پوشک گرفتن از نظر کارشناسا، یک مهارته که با آموزش به دست میاد.

فارغ از این که این نظریه چقدر درست یا نادرسته، منطق پشت این صحبت ها یک چیز مشترکه و اون هم اینکه گرفتن از پوشک خیلی خیلی مهمه پس لازمه قبل از دست به کار شدن و اقدام کردن، آگاهی لازم رو کسب کنیم.

قبل از تصمیم به آموزش توالت رفتن و از پوشک گرفتن کودکمون، لازمه آمادگی هایی داشته باشیم و به نکاتی توجه کنیم . در این مقاله سعی کردم تا جای ممکن از منابع علمی و تجربه های موفق مادران دیگه بنویسم .

در هر قسمت از مقاله هم که امکان داشت تجربه های شخصی خودم رو به عنوان مادر،  نوشتم. برای اینکه علمی بودن مطالب برام بسیار مهم بود، هر جا از تجربیان خودم یا دیگران نوشتم، حتما ذکر کردم که با خیال راحت بتونین به مقاله استناد کنین و خیالتون از مستند بودن و علمی بودن مطلب راحت باشه.

 بزن بریم…

حالا بریم سراغ مطالبی که حتما قبل از شروع فرآیند از پوشک گرفتن لازمه بدونیم:

بهترین زمان برای از پوشک گرفتن

 

نکته اول:بهترین زمان برای از پوشک گرفتن چه زمانیه؟

از لحاظ سنی اغلب متخصیصن معتقدند که بین دو و نیم  تا سه و نیم سالگی بهترین زمان برای شروع این آموزشه و پسرها کمی دیرتر آمادگی این آموزش رو پیدا میکنن.  اگر فرزندتون دو و نیم سالگی رو رد کرده و هنوز پوشک میشه احتمالا از اطرافیان حرف های زیادی می شنوین و گاهی حسابی نگران یا کلافه شدین، ولی نگران نباشین . اصلا دیر نشده وخبر خوب اینه که  با نزدیک شدن به سه سالگی احتمال موفقیت شما بیشتر هم میشه.

موارد استثنایی از پوشک گرفتن

تعداد کمی از کودکان هم خیلی زودتر و حوالی یک و نیم سالگی این آمادگی رو پیدا میکنن که تعداد اونها زیاد نیست و پیدا کردن این مهارت به عوامل زیادی بستگی داره. پسر من علی جان هم در حوالی یک و نیم سالگی پوشک رو کنار گذاشت من تجربه خودم در این زمینه رو به طور کامل بیان میکنم تا شما هم در صورت تمایل ازش ایده بگیرین و از قسمت هایی که فکر میکنین براتون مفیده ، بهره ببرین.

.

به نظر من ، مهمتر از سن کودک، آمادگی کودک از لحاظ جسمی و روانیه که تعیین میکنه مادر، چه زمانی رو به عنوان زمان مناسب برای گرفتن از پوشک، انتخاب کنه .

نکته دوم: آیا فرزندمون آمادگی لازم  برای از پوشک گرفتن رو داره؟

دونستن سن مناسب برای پوشک گرفتن، نگرانی ها و استرسمون رو کم میکنه. با این همه به نظرم مهم ترین نکته ای که باید بهش توجه کنیم اینه که آیا فرزندمون آمادگی کنار گذاشتن پوشک رو داره یا نه ؟ برای پاسخ به این سوال ببینیم اصلا آمادگی از پوشک گرفتن یعنی چی و شامل چه چیزایی میشه؟

 نشانه های آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن :

اگه موارد زیر رو در فرزندمون دیدیدم یعنی به احتمال زیاد آمادگی کافی روداره و می تونیم دست به کار بشیم:

1.راه رفتن رو خوب و مسلط انجام بده و بتونه به راحتی از پله ها بالا و پایین بره ( معمولا این اتفاق بعد از دو سالگی می افته و نشون میده که مثانه کودک میتونه ادرارش رو کنترل کنه و به صورت اختیاری انجامش بده . )

256

آشنایی با دو بازی برای تقویت عضلات مثانه:

 

بازی اول:

یک راه برای تقویت عضلات مثانه کودک بازی بشین پاشو هست که میتونین از هر وقت دلتون خواست شروعش کنین. هر چه زودتر بهتر مثلا حدود یک سال و نیمگی. این کار روده ها  و اسفنکتر مجرای ادراری رو تقویت میکنه که کارش باز و بسته کردن  مثانس.

یعنی کمک میکنه کنترل ادرار و مدفوع بهتر انجام بشه. اگه مثل من از این اسمای زیستی و پزشگی خوشتون نمیاد بی خیال. فقط کافیه بدونین بشین پاشو خیلی تمرین خوبی برای کنترل ادرار و مدفوعه. همین.

از پوشک - آشنایی با دو بازی برای تقویت عضلات مثانه

بازی دوم: 

یک راه دیگه برای تقویت عضلات مثانه کودک اینه که اشیا یا خوردنی های ریزی که تعدادشون رو باتوجه به حوصله کوچک میتونیم زیاد کنیم روی زمین بریزیم و در قالب بازی با هم جمعش کنیم. در این بازی میتونین از حبوبات، پفیلا، پسته، نخودچی ، کشمش، میوه های خشک کوچک و هر چیزی استفاده کنین.مهم اینه که کودک ترغیب بشه به جمع کردن. برای این کار لازمه کودک روی دوپا بشینه و خوراکی ها رو جمع کنه. بهتره خودتون هم باهاش همراه بشین و یک بازی پر سرو صدا راه بندازین.

حتی میتونین خوراکی های کوچیک رو توی فاصله چند متری میز آشپزخونه، روی زمین بچینین و بگین هر کسی زودتر همه اینها رو جمع کنه و به میز برسه این ظرف پفیلا بهش هدیه داده میشه.

 

2. شب تا صبح  یا حداقل چند ساعت در شب، پوشک فرزندمون خشک باشه:

برای این کار بهتره شیر و مایعات رو از حوالی پنج عصر کمتر کنیم و حتما کودک از یکی دوساعت قبل از خواب حتما یکی دو بار تخلیه مثانه رو داشته باشه.

 

3. کودک نسبت به دفع ادرار و مدفوع خودش آگاه باشه:

مثلا وسط بازی یا هر کاری که مشغوله مکث کنه و کارش رو انجام بده.( دیدین بعضی از این وروجکا چه تمرکزی میگیرن؟)

نکته سوم : آمادگی ما

اگر فرزندمون آمادگی لازم رو داشت حالا وقتشه که شرایط خودمون رو بررسی کنیم. در این مرحله حتما لازمه خودمون هم آمادگی کافی برای ایجاد این تغییر رو داشته باشیم. هر استرس و نگرانی ممکنه ما رو از هدفمون دور کنه و متاسفانه با شکست مواجه بشیم.

این فرایند باید زمانی اتفاق بیفته که جو خونه شما آروم باشه و خودتون هم آرامش کافی داشته باشین. مثلا زمانی که قراره مدتی در خونتون پذیرای میهمان باشین یا مسافرت برین یا اسباب کشی کنین و … نباشه. همچنین از آموزش های جدید مثل گرفتن پستونک، رفتن به مهد و جداکردن محل خواب یا قطع شیر حداقل دو ماه گذشته باشه.

مطمئنا استرس ما به سرعت به فرزندمون منتقل میشه و حتما واکنش های ما رو هم تحت تاثیر قرار میده.روی کثیفی و نجسی حساس میشیم ، زود عصبانی میشیم و کنترلمون رو از دست میدیم یا  ممکنه غر بزنیم و یا  بافرزندمون دعوا کنیم.( می دونم بعضی هامون از اینام که گفتم بدتر میشین و زمین وزمان و به هم می ریزین ، ولی برای حفظ آبروی جمعی مون خویشتن داری می کنم و چیزی نمی نویسم)

ممکنه در این فرآیند با مسائلی از جمله کثیف شدن خونه مواجه بشین، پس لازمه به اندازه کافی آرامش داشته باشین تا بتونین آگاهانه و منطقی رفتار کنین.

یادمون باشه بعد از تموم شدن این روزها، باید خاطرات خوبی برای خودمون و فرزندتون به جا بذاریم و از خودمونن راضی باشیم. این فرآیند میتونه یک فرصت برای رشد اعتماد به نفس فرزندمباشه یا یه آسیب به روان اون.

خوبیه جریان اینه که ما حق انتخاب داریم و با بالا بردن آگاهی مون میتونیم، اولی رو ایجاد کنیم .چند ماه تاخیر در فرآیند از پوشک گرفتن، هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه پس بدون تحت تاثیر حرف دیگران قرار گرفتن، بعد از ایجاد شرایط مناسب اقدام کنید.

نکته چهارم:  فراهم کردن لوازم مورد نیاز برای از پوشک گرفتن

قبل از شروع جدی فرآیند از پوشک گرفتن، لازمه چند وسیله ضروری رو تهیه کنید:

1.لباس های مناسب: شلوار یا شلوارک های کمر کشی و ساده و بدون پیش بند و بدون زیپ، که پوشیدن و درآوردن اونها ساده و سریع باشه. بهتره از شلوارها و شلوارک های پایین کشی یا شورت های با کش مناسب در بین پا، استفاده کنید که در صورت تخلیه مدقوع در لباس، از شلوار بیرون نریزه و کثیفی کمتری ایجاد کنه.

چون در این ایام ممکنه شلوارها و حتی لباس های زیادی کثیف بشن پس حتما از قبل چند دست شلوار و لباس تمیز و خشک تهیه کنید که به خاطر کثیف بودن لباسها ، به زحمت نیوفتین.

2.پوشک شورتی : اگر قبلا از شروع فرآیند از پوشک های شورتی استفاده نکردید و فرزندتون به چشم شورت بهش نگاه میکنه میتونید برای اینکه کثیف کاری کمتری درخونه اتفاق بیفته گاهی به عنوان شورت ازش استفاده کنید خصوصا در زمان هایی که حدس میزنید امکان داره کودکتون پی پی داشته باشه.ولی اگر قبلا استفاده کردید و فرزندتون به چشم پوشک بهش نگاه میکنه ، استفاده از اون حکم پوشک رو داره و در این فرآیند پیشنهاد نمیشه. در این صورت استفاده از شورت آموزشی پیشنهاد میشه.

3. شورت های آموزشی: در تهیه این شورتها خیلی دقت کنید چون اغلب نمیتونن ادرار رو در خودشون نگه دارن و باز هم باعث کثیفی خونه میشن ، به نظرم پوشک شورتی بهتر از شورت آموزشی میتونه مفید واقع بشه

4. مایع دستشویی مخصوص کودکان : چون تصاویر و رنگ های متنوعی دارن میتونن سرویس بهداشتی رو برای کودک جذاب تر کنن وگرنه کاربرد دیگه ای ندارن. میشه از ظرف های مناسب جذاب هم برای این کار استفاده کرد.

5.دمپایی: عضو کوچک خونه الان دیگه لازمه دمپایی دوست داشتنی ای، مخصوص استفاده در سرویس بهداشتی داشته باشه.

6. چهارپایه : برای اینکه قد فرزندمون به روشویی برسه و بتونه با همکاری ما دستاش رو بشوره. ( یادمون باشه که داریم روش صحیح توالت رفتن رو به فرزندمون آموزش میدیم پس همه مراحل رو به طور دقیق و با حوصله یادش بدیم) زمان میبره ولی یاد میگیره .

7 . مشمای مخصوص: مشماهای مخصوصی در لوازم پلاستیکی فروشی ها هستن که در حمام و سرویس دستشویی استفاده میشن و کاربردشون اینه که در قسمت مورد نظر از حمام یا توالت انداخته میشن و مانع لیز خوردن میشن. قیمت چندانی هم ندارن.

یکی از اونها رو تهیه کنید و زیر چهارپایه در جلوی روشویی بندازید که با عقب و جلو شدن چهار پایه ، کودکتون لیز نخوره و آسیب نبینه. البته به نظرم از زمانی که فرزندمون رو برای مسواک زدن به سرویس بهداشتی میاریم ، استفاده از این وسیله  و همچنین دمپایی ،ضرورت پیدا میکنه.

8.به همراه داشتن همیشگی چند شلوار اضافه خارج از منزل به علاوه نایلون و دستکش یک بار مصرف و دستمال مرطوب( برای تمیز کردن احتمالی کودک)

9. لگن مخصوص کودک: اگر فرزندتون از لگن مخصوص کودک استفاده میکنه( علی جان استفاده نکرد . در اصل چون با نشستن روی لگن اطراف لگن هم کثیف میشد حذفش کردیم)

10. استیکر برای تزیین لگن یا سرویس بهداشتی( من استفاده نکردم چون به نظرم لازمه تا جای ممکن برای بچه ها  انگیزه های درونی ایجاد کنیم نه انگیزه بیرونی. به همین دلیل مرحله طبیعی سازی رو که در ادامه توضیح میدم،خیلی خیلی قوی کار کرده بودم و استفاده از سرویس بهداشتی خیلی طبیعی و همراه با انگیزه درونی بود)

11.خرید چند کتاب داستان: درباره بچه هایی که میخوان پوشک رو کنار بذارن.( این هم به نظرم خیلی ضروریه)

نکته پنجم : فصل مناسب از پوشک گرفتن

این مسئله موضوع چندان مهمی نیست .معمولا بیشتر افراد فصل بهار و تابستان رو برای شروع این فرآیند ترجیح میدن . چون هم خشک کردن لباس ها و تشک ها و … راحت تره و زمان کمتری میگیره و هم در صورت خیس شدن بچه، احتمال بیمار شدنش کمتره.

نکته ششم: مجهز شدن به باورهای کمک کننده

تصویر شاد مادر و کودک در حال توالت

واقعیت اینه که هیچ کس دوست نداره خونش بوی ناخوشایندی داشته باشه  و یا دونستن اینکه جای جای خونت پی پی و جیش رو تجربه کرده ممکنه برای خیلی از ما سخت باشه . به نظرم قبل از شروع فرآیند از پوشک گرفتن، لازمه خودمون رو به باورهایی تجهیز کنیم که این فرآیند رو برامون راحت تر کنه وو به بهتر پیش رفتن فرآیند از پوشک گیری کمک کنه :

 

برخی باورهای مادران با تجربه های خوشایند از آموزش توالت رفتن:

1.این رو بپذیریم که کلا در مدتی که کودک رو از پوشک میگیریم، ممکنه حسابی فرش ها و مبلهامونن کثیف بشه پس مدتی به طور کامل بی خیال تمیزکاری باشیم.  اگر خیلی این  مسئله برامون مهمه ، استفاده از کاور مبل یا کاور های فرش قابل شستشو ممکنه کمک کننده باشه.

2.هر روز ممکنه مجبور بشیم صبح ها رو تشکی و حتی بالشت فرزندمون رو بشوریم، پس بدونیم که این کاملا عادیه و ممکنه تا پنج سالگی فرزندمون بارها اتفاق بیفته و اصلا نشونه شب ادراری نیست.

3.اگر فرزندمون ایستاده خودش رو تخلیه میکنه یا نمی خواد خودش رو بشوره بهش اصرار نکنیم و عصبانی نشیم .خیلی از مردم دنیا این طور توالت میرن  و مشکلی هم براشون پیش نیمده .

اگه سرویس های بهداشتی مردانه در کشورهای دیگه  رو دیده باشین ( در فیلم ها احتمالا دیدین)متوجه می شین خیلی از سرویس های بهداشتی فقط امکان تخلیه به صورت ایستاده رو دارن.( این باور برای شخص من خیلی مفید بود خصوصا که فرزندم پسره و پسرهاتمایل بیشتری برای تخلیه مثانه به صورت ایستاده دارن)

4.شسته شدن عضو خصوصی بعد از ادرار، چیزی نیست که بخوایم سرش داد و هوار راه بندازیم و رابطمون رو با فرزندمون خراب کنیم. در خیلی از  کشورها چیزی به نام شلنگ آب در سرویس بهداشتی وجود نداره . فقط سعی کنین به فرزندتون یاد بدین حتما خودش رو با دستمال خشک کنه. مطمئن باشین این عادت ها فقط با خوشرویی و حوصله و دادن اطلاعات واقعی و درست  ایجاد میشه نه با عصبانیت و اجبار.

5.کلا دونستن اینکه شما تنها نییستین  و تقریبا همه مادرای دنیا این روزا رو تجربه کردن، میتونه آرامشتون رو بیشتر کنه . یادمون باشه آرامش خودمون و فرزندمون از هر چیزی مهمتره از جمله از تمیزی خونه.

نکته ششم: روش خودتون رو انتخاب کنید

روشهای مختلف از پوشک گرفتن( زود هنگام ، به اختیار کودک گداشتن ، فشرده، آهسته و پیوسته) در کتاب آموزش توالت رفتن به کودکان اثر هیثر ولفورد نوشته شده.

کتاب  آموزش توالت رفتن به کودکان از انتشارات صابرین هم میتونه کمک کننده باشه.

من در این مقاله روش تدریجی( آهسته و پیوسته) و روش غیرتدریجی که بیشتر مورد استفاده قرار میگیره رو توضیح میدم و در نهایت میگم که خودم از چه روشی استفاده کردم.

به نظر من بهترین روش، روشیه که برای شما و خانواده شما مناسب باشه . در هر صورت یک اصلی کلی اینه که یکسان رفتار کردن والد در همه شرایط خیلی خیلی مهمه و از گیجی و سردرگمی کودک جلوگیری میکنه.

روش من هیچ کدوم از این روش ها نیست ولی سعی کردم مزایای همه روش ها رو گلچین کنم و درباره فرزندم استفاده کنم . در ادامه روش خودم رو با جزئیات خدمتتون ارائه میدم.

روش های رایج از پوشک گرفتن:

1.روش فشرده و غیر تدریجی:

در این روش با مشاهده آمادگی کودک ( همون هایی که گفتم) مادر از چند روز قبل به فرزند آمادگی میده که میتونه پوشک رو کنار بگذاره و بعد در روز موعود به یک باره پوشک رو کنار میذاره .

در این روش در صورتی که کودک جایی غیر از سرویس بهداشتی عمل تخلیه رو انجام بده مادر نه سهل گیری میکنه و نه سخت گیری و با زبان بدن خنثی ولی آرام و قاطع میگه که این کار فقط توی دستشویی باید انجام بشه .

نقد کوتاه این روش: 

من در این روش ایرادادتی می بینم . فکر میکنم در این روش از کودک چیزی میخوایم که اصلا بهش آموزش ندادیم . کودک از وقتی چشم باز کرده بدون دردسر و بدون هیچ زحمتی در هر حالتی که بوده،خوابیده ، نشسته یا حتی ایستاده، ادرار و مدفوع رو تخلیه کرده و به یک باره  از اون میخوایم که فقط در یک مکان مشخص به نام سرویس بهداشتی این کار رو انجام بده. و همچنین قبلش به ما اطلاع بده.

2.روش تدریجی ( آهسته و پیوسته) :

روش تدریجی از پوشک گرفتن به این شکله   که باز هم مثل روش قبل با مشاهده آمادگی کودک و مادر( همونهایی که گفتم)مادر از چند روز قبل به فرزند آمادگی میده و بهش میگه که دیگه بزرگ شده و توانایی این رو داره که پوشک رو کنار بگذاره وبعد، از بازه زمانی کم، مثلا از روزی یکی دوساعتّ، بدون پوشک گذاشتنِ کودک رو شروع میکنه و به تدریج این زمان رو افزایش میده. این روش معمولا سه چهار هفته  زمان می بره .

در این روش هم در صورتی که کودک جایی غیر از سرویس بهداشتی عمل تخلیه رو انجام بده مادر نه سهل گیری میکنه و نه سخت گیری و با زبان بدن خنثی ولی آرام وقاطع میگه که این کار فقط توی دستشویی باید انجام بشه .

من فکر میکنم این روش کودک رو دچار تناقض میکنه . چون در زمان هایی که پوشک به تن داره میتونه راحت باشه و کنترلی نداشته باشه و زمان هایی که پوشک نپوشیده باید خودش رو کنترل کنه. در زمانهایی که پوشک نداره ما ازش میخوایم که حتما بهمون بگه و توی خونه نباید دفع داشته باشه.

نقد کوتاه این روش: 

من در این روش هم ایراداتی میبینم . . از جمله اینکه علاوه بر آموزش جدید یک فشار اضافی و غیر ضروری هم روی دوش کودک گذاشته میشه و اون هم اینکه اول حواسش رو جمع کنه ببینه پوشک به پا داره یا نه و بعد کارش رو انجام بده.به نظرم این یه جور ناهماهنگی و تضاده و ممکنه ما رو با چالش هایی رو برو کنه و کودک رو سردر گم کنه.

اگر کودک همکاری نکرد:

در هر دو روش اگر به هر دلیلی با شکست مواجه شدیم و دیدیم کودک پیشرفت لازم رو نداره و اغلب اوقات ، احساس دستشویی داشتنش رو اطلاع نمیده . سه چهار هفته کلا فرایند از پوشک گیری رو کنار میذاریم و بهش میگیم  از پوشک گرفتن رو میذاریم برای زمان دیگه.

با بررسی روشی که اجرا کردیم ، برای اشکالات راه حلی پیدا میکنیم و دیگه هیچ حرفی هم درباره از پوشک گرفتن نمیزنیم و بعد از سه چهار هفته دوباره دست به کار میشیم و همون کارها رو از ابتدا شروع میکنیم.

نکاتی که در روش های رایج، کمتر بهش پراخته شده :

درهر دوی این روشها ممکنه کودک از قبل با فضای سرویس بهداشتی آشنایی کافی رو نداشته باشه. عمل دفع ادرار و مدفوع خودش رو به کرات ندیده که براش طبیعی بشه. هیچ چیزی درباره فلاش تانک و  سرعت زیاد و به یک باره آبی که از اون خارج میشه و سرو صدای بلندش نیمدونه. ممکنه از چاه فاضلاب بترسه یا نگران باشه که توی اون بیفته.

دوست نداره پی پی هاو اونچه از بدنش خارج میشه و اونها رو جزیی از بدنش میدونه رو به چاه تاریک فاضلاب بفرسته و از خودش دور کنه. پاهاش زود خسته میشه و نمی تونه روی سنگ توالت بشینه یا اگه یبوست داشته باشه ، نمیتونه زمان زیادی روی پاهاش بشینه و زور بزنه.

همه اینها در کنار هم ممکنه همکاری کودک رو کم کنه و اگر هم موفقیتی باشه ، گذرا باشه و فرزند ما رو به بازگشت به عقب و پوشک مجدد سوق بده.

از پوشک گرفتن به سبک درنا شریفی:

 مهمترین نکاتِ از پوشک گرفتن در این روش :

         1.طبیعی سازی                                                  2.تدریجی بودن

اگه از من بپرسین مهمترین نکات  در آموزش توالت رفتن به بچه ها چیه می گم: طبیعی سازی و تدریجی بودن. چیزی که کمتر دیدم کسی بهش اشاره کنه و در موردش صحبت کنه.

از مادرها و مادربزرگ ها اگه بپرسین متوجه میشین که فرآیند آموزش توالت برای والدین ما به پیچیدگی امروز نبوده من فکر می کنم یکی از دلایلش این بوده که بچه ها توالت رفتن خواهر و برادرها وهمسالانشون رو زیاد می دیدن و گاها حتی با هم دستشویی می رفتن و این امر باعث میشده که خیلی راحت تر با این قضیه کنار بیان .

یکی از دلایل مهم ترسیدن برخی از بچه ها از پی پی یا چاه فاضلاب یا صدای سیفون، همین طبیعی نبودن محیط سرویس بهداشتی و عمل دفع برای اونهاست.

از اونجایی که این مسئله با تربیت جنسی تضاد داره ، دیگه این کار توصیه نمیشه. اما ما کوتاه نمیایم و از خودمون سوال مناسب می پرسیم تا به جواب مناسب برسیم. سوال مناسب میتونه این باشه :

چطور می تونم مسئله دفع ادرار و مدفوع و محیط سرویس بهداشتی رو برای فرزندم طبیعی و عادی کنم؟

من از حوالی پنج ماهگی علی جان این کار رو می کردم. در ادامه مقاله جزئیات بیشتر رو براتون توضیح میدم.

تجربه شخصی من برای از پوشک گرفتن فرزندم علی جان :

این قسمت مقاله رو لطفا خیلی خیلی با دقت بخونین و هر سوالی داشتین در قسمت دیدگاه بپرسین. در ابتدا دیدگاهتون نمایش داده نمیشه. نگران نباشید ،بعد از تایید توسط مدیر سایت، دونه دونه کامنت ها رو شخصا جواب میدم.

اصلا قصد نداشتم یا فکرش رو نمیکردم که علی جان بخواد قبل از دوسالگی پوشک رو کنار بگذاره. می دونستم که پسرها ممکنه دیرتر از دخترها توانایی کنترل دفع  ادرار و مدفوع رو پیدا کنن. وبه طور کلی از نظر بیشتر روانشناس ها بین دو و نیم سالگی تا سه سالگی بهترین زمان برای جدا کردن پوشک از بچه هاست.

پس خودم رو برای حوالی سه سالگی آماده کرده بودم.ولی علی جان از حوالی نه ماهگی خیلی کم پوشک شد و از حوالی یک و نیم سالگی به طور کامل پوشک رو کنار گذاشت. هرگز بازگشت به عقب نداشت و تا الان که هشت سالشه،شب ادراری رو هم تجربه نکرده.

خوب که موضوع رو بررسی میکنم متوجه میشم عواملی که باعث شد اموزش توالت برای علی جان خیلی سریع و طبیعی و در جریان زندگی و بدون فرآیند خاصی اتفاق بیفته رعایت دو نکته مهم بود:

1.طبیعی سازی       2.تدریجی بودن

از حوالی پنج ماهگی مادرم پیشنهاد دادن زمانهای دفع ادرار و مدفوعش رو زیر نظر بگیرم و در زمانهایی از روز  که حوصله دارم،آزادش بگذارم. و قبل از رسیدن به زمان تخمین زده شده اون رو به سرویس بهداشتی ببرم و روی دستهام بنشونمش و چند بار خیلی آروم و ملایم بگم جیش تا عادت کنه که با این روش جیش کنه.

اغلبِ روزهایی که کارخاصی نداشتم و شرایط خونه مهیا بود ،علی رو روزی یکی دوساعت بدون پوشک میگذاشتم.علی تقریبا بیست دقیقه یک بار پوشکش رو خیس می کرد و من هم  تقریبا بیست دقیقه یک بار در زمان های بدون پوشک اون رو به سرویس بهداشتی می بردم و اون رو روی دست هام می نشوندم و  چند بار آروم میگفتم جیش …

اغلب اوقات همون بیست دقیقه یک بار توی سرویس بهداشتی جیش می کرد و گاهی هم پیش می اومد که اصلا جیش نمی کرد یا قبل از بیست دقیقه خودش رو خیس میکرد.

برای تمیز موندن خونه با مادرم یک تشک درست کرده بودیم .به این صورت که یک لایه مشمای ضخیم (از این مشماهایی که روی میز ناهارخوری در برخی غذاخوری ها پهن میکنن) به ابعاد دو متر در دو متر تهیه کردیم و دو لایه هم پارچه در دو طرف اون دوختیم …

اوایل در زمان بازگذاشتن علی جان، تشک رو پهن می کردم و علی رو روش میگذاشتم که خیالم راحت باشه خونه کثیف نمیشه. علی جان روش قلت میزد و بازی میکرد و من بیست دقیقه یک بار اون رو به سرویس بهداشتی می بردم و به اصطلاح جیش میگرفتم. هر وقت هم نیاز بود تشک رو توی ماشین لباسشویی مینداختم تا شسته  بشه .

این تشک خیلی مفید بود و بعدها که علی جان تونست قاشق رو در دست بگیره ،اون رو روی تشکی مشابه همین تشک ،  می نشوندم و  غذا رو جلوش می گذاشتم که هر جور که دوست داره بخوره .

هدفم این بود دیدن جیش و پی پی و نحوه دفع و کلا محیط سرویس بهداشتی براش طبیعی ومعمولی باشه . ( همیشه توی تکنیک های مختلف روانشناسی، منطق و هدف پشت تکنیک رو پیدا کنید تا بتونید برای خونه خودتون به شیوه ی مناسبی مورد استفاده قرارش بدین)

بعد از بزرگ تر شدن علی جان، زمانی که تاتی کردن و راه رفتن رو تا حدودی یاد گرفته بود، در زمانهایی که  سرگرم بازی های نشستنی یا کتاب خوندن بودیم این کار رو میکردم.

می دونستم بچه ها نباید در پوشک خیس و پر از پی پی مدت زیادی بمونن. چون  هم از لحاظ روانی آسیب میبینن و هم جسمی.

چرا میگم آسیب جسمی و روانی؟:

تحقیقات ثابت کرده  نیازهای اولیه ی کودکان زیر یک و نیم سال باید خیلی زود برآورده بشه ( هم نیازهای جسمیِ اولیه و هم نیازهای روانیِ مثل اغوش و بازی و توجه)

هر درنگ و تاخیری در رفع نیازهای کودکِ زیر یک و نیم سال ،

احساس ناامنی ایجاد میکنه و زمینه ساز لجبازی در آیندس.

 

 

ارتباط پوشک با نیاز جسمی : موندن کودک در پوشکِ پر، احتمال سوختگی رو افزایش میده به همین دلیل درد میکشه و نیاز جسمیش دچار مسئله میشه.

ارتباط پوشک با نیاز روانی: وقتی نیاز جسمی به تعویض پوشک و تمیز بودن و سلامتی تامین نمیشه، باعث ایجاد ناامنی مشه و زمینه ساز لجبازی در آیندس.

از طرفی عادت کردن به خیسی و کثیفی ، ممکنه  باعث بشه پروسه از پوشک گرفتن خیلی طولانی تر بشه .تجربه مادران نشون داده، کودکانی که نسبت به خیس شدن پوشک حساسن ، همکاری خیلی بیشتری در فرآیند کنار گذاشتن پوشک دارن و زودتر این آموزش رو به عادت تبدیل میکنن.

هدفم اصلا این نبود که علی جان زود از پوشک جدا بشه بلکه دوست داشتم گاهی راحت باشه و سبکی و راحتیِ بدون پوشک بودن رو تجربه کنه  و همچنین کمتر بین پاهاش بسوزه چون پوست حساسی داشت و انواع کرم ها از ماستلا که از برندهای معروف بود بگیر تا فیروز و کالاندولا تاثیری روی این موضوع نداشت.

اگر میخواین از این شیوه استفاده کنین ، این کار رو فقط زمان هایی که حوصله دارید و وقت دارید انجام بدید.

همچنین از شما چه پنهون مادرم من و چهار خواهر و برادرم رو به همین روش و بی دردسر از پوشک گرفته بود و من هم میدونستم این روش با روش های علمی هیچ تضادی نداره. پس علم و تجربه رو قاطی کردم و یه معجون خیلی خوب از آب در اومد.

با گذشت زمان متوجه شدم که شبها وقتی قبل از خواب پوشک علی جان رو تعویض میکنم ، تا صبح خشک می مونه . صبح ها وقتی از خواب بیدار میشد، چند ثانیه ای مکث می کرد و من متوجه می شدم داره ادرارش رو تخلیه میکنه .

به مرور می دیدم، زمان های دفع ، مشغول هر کاری باشه دست از اون کار میکشه و چند ثانیه تا به پایان رسوندن دفع ، مکث میکنه. یعنی زمان دفع رو تشخیص میداد و همون طور که قبلا توضیح دادم ، این نشونه مهمی برای گرفتن از پوشکه.

بعد از مدتی هر وقت پوشکش خیس می شد با دست اون رو میکشید و ابراز نارضایتی می کرد. از وقتی تونست بشینه و پاشه کمتر توی دستشویی روی دستهام گرفتمش و بیشتر ازش خواستم که کنار سنگ توالت ایرانی بشینه و کارش رو انجام بده.

پی پی ها برن پیش مامان باباشون:

استفاده از سرویس بهداشتی در زندگی علی جان جاری و کاملا طبیعی بود. عروسک ها رو گاهی با خودمون می بردیم سرویس بهداشتی و جیششون می گرفتیم.

گاهی وقتی پی پی ها رو میشستم می گفتم پی پی ها برن خونشون… برن پیش مامان باباشون… یوهو… اینم بره پیش باباش… اِ  اینم اینجا قایم شده ناقلا … بدو برو خانوادت منتظرتن ای پی پی بازیگوش… وروجک تو چرا اینجا چسبیدی… دلت میخواد یکی تو سرسره هلت بده … الان فرچه جونِ زرد به دادت میرسه… یوهو

پی پی ها عاشق آب بازی ان:

درباره فلاش تانگ باهاش حرف زده بودم . در فلاش تانک رو باز کرده بودم و بهشن نشون داده بودم که چطوری  پر از آب میشه و وقتی دکمش رو فشار میدیم همه آبش تخلیه میشه و میاد پی پی ها رو می بره پیش مامان و باباشون و همه جا تمیز میشه.

گفته بودم پی پی ها عاشق آب بازی و شنا کردنن مثل بچه ها که قبل از به دنیا اومدن تو شکم مامانشون توی یه کیسه آبن .قبل از کشیدن سیفون بهش آمادگی می دادم و اغلب خودش دوست داشت سیفون رو بکشه.

بعد میگفتم چقدر همه جا تر و تمیز شد، پی پی ها رو هم فرستادیم پیش مامان باباشون، خیالمون راحت شد. شکممون هم سبک شد.همه این فرآیند برای علی جان یک فرآیند طبیعی بود و به همین دلیل گرفتن علی جان از پوشک یک روند طبیعی داشت و جزیی از رشد طبیعی اون شد به طوری که خیلی زود از حوالی یک و خورده ای سالگی( خوردش یادم نمیاد از بس طبیعی و بدون فرآیند خاصی بود)  قبل از دفع،ادرار و مدفوعش رو اطلاع میداد.

 

 وقتی علی خودش رو خیس میکرد…

قبل از اینکه این آمادگی ها رو در علی جان تشخیص بدم ، اگه علی جان در زمان باز بودن خودش روخیس میکرد و جایی کثیف میشد در سکوت و با زبان بدن خنثی که از قبل تمرین کرده بودم ، تعویضش می کردم . اصلا به روی خودم نمی اوردم انگار نه انگار.

ولی وقتی آمادگی های کافی رو در پسر چارده پونزده ماهه دیدم مثل:

خشک موندن چندساعته شبانه

مکث هنگام انجام دفع ادرار و مدفوع( تمرکز عمیقی می کرد وروجک)

هر از گاهی خبردادن قبل از انجام دفع( می گفت :جیش ، جیش…)

عدم علاقه به پوشک شدن( گاهی پوشکش رو میکشید خصوصا وقتی خیس بود)

 

 یک تغییر کوچک:

رفتارم تغییر خیلی کوچولویی کرد (پروسه جدی از پوشک گیری همین قدر برای ما عادی بود )

جمله طلایی در ایجاد آمادگی:

شروع کردم به آمادگی دادن:

علی جان بزرگ شده وقتی این بسته پوشک تموم بشه دیگه پوشک نمیشه و راحت و سبک میشه( این آمادگی برای فرزند من کافی بود شاید برای فرزند شما لازم باشه دو سه بار تعداد باقی مونده رو یادآوری کنین به زبون خودش ، هرجوری که بفهمه)

وقتی پوشک ها تموم شد. به علی جان گفتم هر بار احساس کرد پی پی ها و جیش ها میخوان برن خونشون جلوشون و بگیره و زود به مامان یا بابا بگه تا باهم بریم تو سرویس بهداشتی.

قبلا زمان دفع علی رو بررسی کرده بودم و میدونستم زمان تقریبی چه زمانیه، قبلش می رفتم کنارش ،هم قدش می شدم( نه از دور ) و بهش میگفتم بریم سرویس؟ الان وقت جیشه . گاهی می اومد گاهی هم که سرگرم بازی بود اسرار نمیکردم ، کنارش می نشستم که اگه خبری شد زودتر به دستشویی برسونمش. اون تشک هم که یادتون هست زیر پاش پهن بود که خیالم راحت تر باشه.

اوایل گاهی بعد از اتمام کارش می گفت جیش ولی با گذشت چند روز تونست زودتر خبرم کنه.

اگرخودش رو خیس می کرد و بهم نمی گفت با زبان بدن خنثی ، بدون عصبانیت ولی جدی و آروم می گفتم جیش و پی پی فقط توی سرویس . گاهی که فقط یکم شلوارش خیس میشد می گفتم ادامش و نگه دار و دستش و میگرفتم و با سرعت به سرویس می بردم.

گاهی هم بغلش می کردم که زودتر به سرویس برسیم. نه خنده و شوخی نه عصبانیت ودعوا… بدون هیچ هیجانی( لطفا اول تمرین کنید که بعدا دچار مسئله نشید. اگرم گاهی از دستتون در رفت ، عیبی نداره ، برای من هم گاهی پیش میاد، دفعه بعد ، درست رفتار کنید. ارتباط با بچه ها هیچ وقت بن بست نداره. همیشه پذیرای ما هستن خیالتون راحت)

برای شب ها هم، یک بار نیمه های شب بیدارش میکردم و با نور کم راهرو و با کمترین کلمات و خیلی باصدای آروم و زمزمه کنان ( چون نمیخواستم مغزش خیلی هوشیار بشه که خوابش بپره) در تشتی که کنار اتاق گذاشته بودم ، روی دستام میگرفتمش تا توی تشت کارش رو انجام بده.

که البته بعد از مدتی که مطمئن شدم در روز عادت به خشک ماندن پیدا کرده دیگه شب ها هم بیدارش نکردم.

این فرآیند برای من اصلا زمان نبرد و وقتی ازم نگرفت. یک جریات طبیعی بود و هیچ کدوم اصلا متوجهش نشدیم. اونقدر که یادم نمیاد چند روز طول کشید.

 رمز موفقیت من و علی جان:

به نظرم مرحله آمادگی قبلی و طبیعی و تدریجی بودن دفع در جریان زندگی، چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی  خیلی خیلی  ما رو برای رسیدن به هدف آماده کرده بود. به همین دلیل تقریبا چالشی در این زمینه نداشتیم.

به مرور براش گفتم اگر مامان دور بود زود خودشو به دستشویی برسونه که پی پی ها و جیش ها اونجا بریزن نه توی خونه . چون تمیز کردن خونه آدمو به زحمت میندازه .

گاهی که از دستش در میرفت و خونه کثیف میشد باز همون روالی که گفتم: با زبان بدن خنثی ولی جدی و با لحن آروم میگفتم توی خونه جیش نمیکنیم فقط توی سرویس بهداشتی.

گاهی با زبان بدن خنثی مثل یک گزاره خبری میگفتیم بوی بدی توی خونه میاد ، ناخوشاینده و پنجره ها رو باز میکردیم تا علی بدونه این کار خونه رو بدبو میکنه.

فقط خودم میدونستم که فرش سالن چقدر کثیفه. ولی وقتی خیالم از ایجاد این مهارت راحت شد ، قالی شویی زحمت شستن فرش ها رو کشید و فکر کنم فرشمون سه چهار درجه ای روشن تر شده بود و حسابی کیف کردیم از تمیزی مجددش.

گاهی علی جا ن از دستش در میرفت ، خیلی کم اون هم زمان هایی بود که سرگرم بازی بود و من مشغول کاری بودم .ولی این خیلی طبیعیه و بازگشت محسوب نمیشه. باز هم همون واکنشی که گفتم.

خلاصه روش من برای شما :

چجوری دفع و هر چی مربوط بهش هست و طبیعی کنیم؟

از پوشک گرفتن - چجوری دفع و هر چی مربوط بهش هست و طبیعی کنیم؟

1.توصیه برای کودکانی که هنوز آمادگی گرفتن از پوشک رو ندارن:

 

مرحله آمادگی چند ماهه:

کلیت  روش من اینه که اگر سن فرزندتون کمه مثلا بین یک تا  یک سال و نیم یا حتی بیشتره ولی هنوز آمادگی جداشدن از پوشک رو نداره ،  از همین الان هر از گاهی مثلا روزهایی که حوصله دارین یکی دو ساعت با در نظر داشتن زمانهای احتمالی ذفع ادرار و مدفوعش، بدون پوشک بگذارینش . تا کی؟

تا هر وقت آمادگی کافی پیدا کرد و شما نشانه های امادگی رو در فرزندتون مشاهده کردین. به همین دلیل اسمشو گذاشتم مرحله آمادگی

یعنی از حوالی یک سالگی گاهی که حوصله دارید کودک رو به سرویس بهداشتی ببرید و روی دستهاتون بشونید تا دفع ادرار رو انجام بده ( چون من از پنج ماهگی شروع کردم حتما شما هم نباید از این سن شروع کنید که . من بچه حرف گوش کنی بودم به مامانم احترام گذاشتم. هر وقت دوست داشتید و حوصله داشتیدشروع کنید . ولی از حوالی سن یک سالگی شروع کنید استانداردتره و خسته نمیشید. )

و به مرور گاهی ازش بخواید که گاهی روی لگن سیار خودش  یا کنار توالت ایرانی ( هر جا در سرویس بهداشتی که راحته و راحتید )بشینه و جیش کنه . گاهی در حین حمام بهش بگین بشینه و جیش کنه و یا خودتون روی دست هاتون بشونیدش و اصطلاحا جیش بگیریدش. اگه گاهی توی حیاط بازی میکنید گاهی کنار آبشی حیاط جیش بگیریدش و بعد با آب اونجا رو با آب بشورید. کلا از هر شرایطی برای دیدن تخلیه خروج مواد از بدنش استفاده کنید.

2.کودکانی که آمادگی گرفتن از پوشک رو در اونها مشاهده میکنید:

مرحله آمادگی از پوشک گرفتن حدودا

اگردر  فرزندتون و خودتون  آمادگی لازم برای گرفتن از پوشک رو میبیند از اولین فرصت مناسب دست به کار بشین .  یک ماهی رو به صورت آزمایشی به کارهای زیر بپردازید.

مرحله آمادگی از پوشک گرفتن حدودا یک ماهه:

با توجه به شرایطتون و وقت و حوصله ای که دارین یکی دو ساعت در روز فرزندتون رو بدون پوشک بگذارین و در زمانهای معینی که از قبل تخمین زدین اون رو به سرویس بهداشتی ببرین.( حتی اگه شاغلین در زمانهای حضورتون توی خونه میتونین این کار رو بکنین پس حتما از قبل غذای فریز شده داشته باشین و مدتی بی خیال تمیزی باشین یا برای جاهای مهم از کاور استفاده کنین)

هدفتون در این حدود یک ماه، آشنایی کودک با سرویس بهداشتی و طبیعی جلوه دادن عمل دفع باشه ، همین. این اولین تجربه فرزند شماست پس  محیط سرویس بهداشتی رو کمی خوشایند کنین.مثلا استفاده از مایع دستشویی با تصویر جذاب یا دمپایی مورد علاقه کودک

این مرحله یعنی مرحله آشنایی و طبیعی کردن دفع و محیط توالت ،یه مرحله آزمایشی برای شما هم محسوب میشه .در واقع  زمان خیلی خوبی برای شناسایی و برنامه ریزی براب حل مسائلیه که الان میبییند فرزندتون در توالت رفتن باهاش مسئله داره. مثلا ممکنه در این مرحله متوجه بشین فرزندتون مسائل زیر رو داره :

ترسیدن  از فلاش تانک ( صداش، فشار شدید و یک دفعه ای آب و …)

ترسیدن  از پی پی

خسته شدن پاهاش از نشستن و انجام دفع

تمایل به استفاده از لگن یا کنار توالت ایرانی یا استفاده از تبدیل توالت فرنگی و …

مقاومت در اومدن به سرویس بهداشتی

در شرایط مناست حتما  صحبت کردن درباره چیزهایی که توی سرویس بهداشتی هست رو توی برنامتون قرار بدین مثلا  فلاش تانک چیکار میکنه و تو دستشویی کاربردش چیه؟( به زبون کودک خودتون) ، اگر درب فلاش تانک باز میشه با هم بازش کنید و بررسیش کنید پر و خالی شدنش رو با هم بررسی کنید. درباره شکل پی پی ها حرف بزنید و اینکه چی هستن و چجوری به وجود میان، اینکه موندنشون تو بدنمون ضرر داره( چون اضافی غذا ها هستن و دیگه به درد بدنمون نمیخورن، نه اینکه کثیفن) و باید برن پیش خانوادشون و …

هدف ما در مرحله آمادگی یک ماهه:

هدفمون در این مقطع اصلا این نیست که کودک بتونه خودش رو نگه داره و کنترل کنه. اما اگه قبل از خیس کردن خودش خبرمون کنه خیلی خوبه و میتونیم از مشوق های کلامی مثل دیگه داری بزرگ میشی، دیگه آروم آروم پوشک و کنار میذاریم و سبک میشی و … استفاده میکنیم. (این نکته خیلی مهمه بچه ها)

در این بازه زمانی چند کتاب و قصه مناسب ترجیحا با تصاویر واقعی و نه تصاویر کارتونی با موضوع از پوشک گرفتن انتخاب کنید و از یک ماه قبل برای فرزندتون بخونید

حتما مقداری غذای آماده در فریزر داشته باشید که دغدغه پختن غذا نداشته باشید. برخی روزها ممکنه شست و شو و تمیز کاری زیادی داشته باشین و حسابی خسته بشین، پس شرایط رو از قبل پیش بینی کنید.

به فرزندتون امادگی بدین که دیگه بزرگ شده و مثلا دستش به دستگیره یخچال، زنگ خونه یا کلید پریز و … میرسه و آروم آروم میتونه مثل بزرگترها خودش به دستشویی بره و دیگه پوشک رو کنار بذاره.

اگر در این مرحله دیدین حدستون درست بوده وفرزندتون آمادگی کافی برای کنار گذاشتن پوشک رو داره، و مشکلات احتمالی رو پیش بینی کردین و براش راه حل پیدا کردین، به فرزندتون آمادگی بدین.

مثلا بگین از وقتی این چهار تا پوشک تموم شد دیگه میتونی بدون پوشک و آزاد و راحت باشی نه اینکه چیزی بهت وصل باشه و هر از گاهی تعداد پوشک رو یادآوری کنید. مثلا سه تا و  دو تا و الی آخر … تعداد رو زیاد انتخاب نکنید تا با درک کودک سازگاری داشته باشه.

پوشک مثل حریم خصوصی کودک می مونه. همون طور که برخی از افراد اگه سرویس بهداشتی باز باشه و یا کسی اونها رو ببینه نمیتونن دفع داشته باشن کودکان هم ممکنه این احساس رو داشته باشن البته نسبت به پوشکشون. با آمادگی دادن ، شرایط روانی کودک رو امن و آروم میکنیم.

روز اول خداحافطی با پوشک ، فرزندتون رو به سرویس ببرین و بعد هم قدش بشین و با عشق و اعتماد تو چشماش نگاه کنین و  بهش بگین دیگه بزرگ شدی و از امروز دیگه پوشک نمیشی. هر وقت احساس کردی جیش یا پیپی داری تو شکمت نگهش دار و به مامان بگو که زود با هم بریم برسونیمش به خونشون.

اگر در مرحله آزمایشی با حوصله و آگاهانه عمل کرده باشین، فرزندتون اعتماد به نفس کافی رو پیدا کرده و از زمانی که به طور جدی وارد عمل میشید خیلی زود به نتیجه میرسید.با این همه باز هم تاکید می کنم که عجله نکنید. لازمه بدونیم که بچه ها با هم فرق دارن و جداشدن از پوشک اصلا ارتباطی به هوش بچه ها نداره .

نکته مهم: وقتی بازه زمانی آزمایشی تموم شد،از وقتی میخواین فرآیند جدی رو شروع کنید نباید به هیچ عنوان از پوشک استفاده کنید چون فرزندتون سردرگم میشه.

درفرآیند نداشتن پوشک ، رفت و آمدتون به جاهایی که سرویس بهداشتی وجود نداره یا پاک و تمیز بودن، براشون خیلی خیلی مهمه رو قطع کنید تا خودتون و فرزندتون استرس غیر ضروری رو تجربه نکنین.

همیشه در زمان به پا نداشتن پوشک، داخل سرویس بهداشتی یک چوب لباسی نصب کنید و همون جا شلوار کودک رو در بیارید و بعداز اتمام کار،تنش کنید تا تربیت جنسی رو از اول درست انجام داده باشین و همچنین به حریم خصوصی کودک هم احترام میذارید. ضمنا این کار باعث میشه فرزندمون زودتر یاد بگیره خودش شلوارش رو دربیاره و بپوشه.

سعی کنین قبل از زمان تخمین زده شده فرزندتون رو به سرویس بهداشتی ببرین . خودتون رو آماده کنین که ممکنه گاهی به سرویس بهداشتی برین و حتی زمان زیادی معطل بشین ولی هیچ اتفاقی نیفته در این مواقع نگین الکی گفتی و یا دعواش نکنین یا نگین زور بزن، میدونم یه کوچولو داری… بدونِ گفتن حرفی شلوارش رو تنش کنید و خیلی طبیعی مثل همیشه سرویس بهداشتی رو ترک کنید .

اگر در مرحله آزمایشی متوجه اشکالاتی شدین سعی کنین اونها رو رفع کنین و وقتی به نتیجه رسیدین وارد مرحله اصلی و جدیِ گرفتن از پوشک بشین .

اگر فرزندم جیش و پی پیش رو نگفت چه عکس العملی نشون بدم؟

 

این قسمت رو هم خیلی با دقت بخونید لطفا،چون در سه مرحله متفاوت ، باید سه برخورد متفاوت نشون بدین.

 

1.اگه فرزندتون به آمادگی لازم نرسیده و فقط برای آشنایی و طبیعی شدن دفع و محیط سرویس بهداشتی این کار رو میکنید بدون گفتن حرفی با زبان بدن خنثی، فرزندتون و محیط رو تمیز کنین( همون کاری که من می کردم)

2.اگر هم در مرحله آزمایشیه( همون مرحله حدودا یک ماهه) ونشانه های  آمادگیش رو مشاهده کردین و میخواین بعد از این مرحله برین سراغ مرحله اصلی، اگه خودش رو خیس کرد با روی باز بهش بگین هروقت پوشک نیستی و احساس کردی جیش و پی پی ها وقت رفتنشونه ،  به مامان بگو. جیش و پی پی جاشون تو خونه نیست. حتما باید بریم توی سرویس بهداشتی.

از عبارت اشکال نداره هم استفاده نکنید. یعنی اینجا هدفمون اطلاعات دادنه و ترغیب فرزندمون به این کاره. چون تو مرحله آزمایشی هستیم( (این فرق اصلی روش من با روش تدریجی و روش یهویه)

3. اگر در مرحله اصلی از پوشک گرفتن هستید: به این معنیه که حتما شما مراحل قبل رو با دقت گذروندین و الان جدی جدی میخواین فرزندتون رو از پوشک بگیرین

با تمهیداتی که به خرج دادید و آنچه در فرزندتون مشاهده کردید فکر می کنید فرزندتون اصلا با سرویس بهداشتی بیگانه نیست و کاملا مسئله دفع و محیط سرویس بهداشتی  براش طبیعی شده و همه آمادگی های لازم رو هم که بهش اشاره کردیم در اون مشاهده کردین. پس کاملا منطقیه که از فرزندتون درخواست کنین جیش و پی پیش رو بگه.

هر زمان فرزندتون جیش و پی پیش رو نگفت و در شلوارش یا گوشه ای از خونه تخلیه رو انجام داد ناراحت و عصبانی نشید( سخت گیری و تنبیه نکنید)، همین طور نگید اشکالی نداره( ساده گیر هم نباشید) . با لحن آروم بگین پی پی و جیش فقط توی سرویس بهداشتی.

و بعد دستش رو بگیرین و به سمت سرویس بهداشتی ببرینش و بگین بریم توی سرویس بهداشتی شاید باز هم جیش و پی پی تو شکمت مونده باشه و بعد اون محل رو تمیز کنید. در صورت امکان از خودش هم در آوردن دستمال و یا موارد مورد نیاز دیگه کمک بگیرین.

اینجا دیگه هدفمون اطلاعات دادن نیست بلکه اجرایی شدن اون اطلاعاته. در واقع از فرزندمون میخوایم این قانون و رعایت کنه. البته اسمی از قانون نمیاریم.

نتیجه سخت گیری و ساده گیری از پوشک گرفتن ؟

نتیجه سخت گیری و ساده گیری در از پوشک گرفتن

نتیجه این دو واکنش باعث ایجاد سه  ویژگی در فرزندمون میشه:

                   1.لجبازی             2. پرخاشگری              3. خساست

که در روانشناسی بهش میگن مثلث مقعدی. پس با برخورد صحیح و بدور از هیجان فقط بگین پی پی و جیش توی سرویس بهداشتی و دستش رو بگیرین و سعی کنین به سمت دستشویی ببرینش اگر دوست نداشت بیاد، اصرار و کشمکش نکنید .

فرزندتون رو تمیز کنید و شلوار تنش کنید و بعد به تمیز کردن اون مکان بپردازین بازهم با زبان بدن و صورت کاملا معمولی و بدون هیجان،بدون غر زدن و عصبانیت و یا احساس مثبت و منفی. خیلی معمولی و طبیعی رفتار کنید. به مرور با همین شیوه به نتیجه میرسید.

لطفا از قبل با خودتون کنار بیاین که از کلمات وعباراتی مثل اَه، چه بوی گندی میده، همه جا رو به کثافت کشیدی و … استفاده نکنید.

بعد از چند روز که متوجه پیشرفت فرزندتون شدین با هم برای مدت کوتاهی مثلا بیست دقیقه برای خرید از سوپرمارکت یا هواخوری بیرون برید. قبل از ترک منزل مراقب باشید که حتما به سرویس بهداشتی بره و خودش رو تخلیه کنه. برای احتیاط، حتما شلوار تمیز و نایلون برای قراردادن شلوار کثیف در اون و همچنین دستمال مرطوب و ژل شستشوی دست با خودتون ببرین که دچار مسئله نشین.

من ، درنا شریفی ، چطور تصمیم میگیرم؟

حالا که وقت ارزشمندتون رو برای خوندن این مقاله سرمایه گذاری کردین، می خوام روش خودم، در تصمیم گیری ها رو براتون بگم. روش من اینه که  تحقیق و مطالعه خیلی خوبی می کنم و سعی میکنم جواب سوالاتم رو حتما در کتاب ها، کارگاه هاو مقالات علمی پیدا کنم . از طرفی تجربه دیگران رو هم می شنوم و  بعد  با بررسی و کنار هم گذاشتن اطلاعات به دست اومده ، موضوع  رو بررسی میکنم و سعی میکنم به منطق پشت نکات علمی و تجربه دیگران پی ببرم.

در کنار همه این ها ، حتما شرایط خودم و خانوادم رو در اون تصمیم گیری بررسی میکنم.در نتیجه ممکنه روشهام گاها تکراری نباشه و کمتر مورد استفاده قرار گرفته باشه ولی برای خانواده ما خیلی خوب جواب داده باشه.

به طور کلی فکر میکنم نمیشه برای همه یک نسخه پیچید. ولی آموزش دیدن و کتاب خوندن و کارگاه شرکت کردن کمک میکنه بتونیم درست و نادرست رو بهتر تشخیص بدیم و برای خودمون هم تصمیم مناسب تری بگیریم .

به همین دلیله که همیشه سعی میکنم در مقاله هام نکات علمی رو بگم، تجربه خودم رو هم به صورت تفکیک شده بیان کنم تا شما هم بتونین ، جمع بندی بهتری داشته باشین و بدونین کجا نتیجه تحقیقات علمیه و کجا نتیجه تجربه های شخصی یک مادر

کی فرزندم میتونه خودش رو به تنهایی بشوره؟

با توجه به توانایی های بچه ها و همچنین شروع آموزش های جنسی  از حوالی سه و نیم سالگی ، همین بازه سنی، زمان مناسبی برای اینه که به فرزندمون آموزش بدیم خودش و سرویس بهداشتی رو به تنهایی بشوره.

برای ایجاد این مهارت لازمه وقتی خودتون دارین فرزندتون رو می شورین دونه دونه کارهایی رو که انجام میدین، با حوصله براش توضیح بدین . حواستون باشه که آموزشتون درست باشه .

نحوه شستن صحیح اینه که از جلو به سمت عقب باشه . این مسئله خصوصا برای دختر ها خیلی مهمه چون خیلی از عفونت ها، به دلیل شستن از سمت عقب به جلو هست.

به مرور ، وقتی احساس کردین می تونه این کار رو به تنهایی انجام بده، با آمادگی قبلی بهش بگین که بزرگ شده و خودش میتونه خودش رو بشوره. خودتون پشت در سرویس بهداشتی بایستین و مراحل رو براش توضیح بدین.

اگه نمی خواین فرزندتون دچار وسواس بشه…

مراقب باشین زبان بدن و حالات چهرتون ناراحت یا ناخوشایند نباشه که بچتون دچار وسواس نشه . خواهش میکنم از کلماتی مثل نجس به هیچ عنوان استفاده نکنید و حس گناه و شرمساری و ترس روبه فرزندتون منتقل نکنین. برخی بچه ها به خاطر این مدل رفتارهای ما دچار وسواس میشن و خودشون رو نمیشورن چون فکر میکنن پی پی خیلی کثیف و چندشه.

در آموزش های جنسی به فرزندمون میگیم که کسی اجازه نداره عضو خصوصیت رو ببینه و یا لمس کنه. پس بهتره در رفتارمون هم تناقض نداشته باشیم.

با این همه اگر فکر میکنید هنوز آمادگی ایجاد این عادت رو در فرزندتون ندارین بهترین راه اینه که بهش بگین فقط مامان و بابا (  پرستار یا مربی یا هر شخص دیگه ای که در زمان های حضور نداشتن شما ، مسئولیت این کار رو به عهده دارن هم لازمه در این  استثنا قرار بگیرن)  وقتی سرویس بهداشتی میری، میتونن بشورنت.

با این همه در گوشه ذهنتون داشته باشین که شرایط مناسب برای این آموزش رو به زودی فراهم کنین.

انتظار نداشته باشین اوایل سرویس بهداشتی خیلی تمیز شسته بشه یا خودش رو تمیز بشوره، این مهارتیه که به مرور و با حوصله ایجاد میشه.

تجربه شخصی من:

اززمانی که علی جان حدودا سه سال و نیمه بود تصمیم گرفتم آموزش شستن خودش و شستن سرویس بهداشتی رو بهش یاد بدم. یک روز که بیرون از خونه بودم و علی رو پیش مادرم گذاشته بودم ، علی جان نیاز به دفع مدفوع پیدا کرده بود و چون مادرم دستشون رو جراحی کرده بودن، نتونسته بودن بشورنش و علی جان مجبور شده بود خودش رو بشوره.

وقتی به خونه برگشتم ، مامان و علی جان جریان رو تعریف کردند و علی خیلی خوشحال بود که تونسته این کار رو انجام بده . نگران بودم که خودش رو تمیز نشسته باشه و پوستش بسوزه ولی خودم رو مدیریت کردم و هیچ حرفی در این باره نزدم و خیلی خوشحالی کردم.

انتخاب کردم نیمه پر لیوان رو ببینم:

سرویس بهداشتی اصلا تمیز شسته نشده  بود و گوشه های سرویس بهداشتی پر از پی پی بود حتی دمپایی ها.ولی لازم نبود در این باره حرف بزنم ، این حداکثر کاری بود که علی سه و نیم ساله من میتونسته انجام بده. با عشق و بدون اینکه اون ببینه سرویس رو شستم.

ولی من و علی این اعتماد به نفس رو پیدا کردیم که می تونیم دست به کار بشیم و این مهارت رو در علی ایجاد کنیم. اوایل علی کمتر همکاری می کرد و می گفت تو منو بشور، من بلد نیستم .

توضیح مرحله به مرحله توی ساختن عادت ها خیلی مهمه:

ولی هر بار براش تمام مراحل رو جزئ به جزئ توضیح میدادم. گاهی خودش رو خیلی سریع می شست و بیرون می اومد، حدس می زدم به اندازه کافی تمیز شسته نشده ولی به روی خودم نمی آوردم.

میخواستم با پیامد طبیعی تمیز شسته نشدن یعنی همون سوختگی و سوزش یا کثیف شدن لباس زیر، مواجه بشه. به مرور این عادت و اموزش هم به خوبی شکل گرفت.

من وعلی خیلی راحت از این چالش عبور کردیم. حالا نوبت شماست . شما از تجربه هاتون بنویسین. هم تلخ و هم شیرین. قطعا نظرات شما باعث میشه والدین دیگه که هنوز که این کار رو شروع نکردن و نگرانن بتونن مسیر رو بهتر ببینن، استرسشون کم بشه و حتی با خوندن تجربه های تلخ شما بدونن تنها نیستن و کلی مامان و بابای دیگه روی زمین هستن که از این خاطرات دارن.

راستی پسندیدن این مطلب توسط شما و نوشتن دیدگاه باعث میشه، افراد بیشتری برای خوندن مقاله ترغیب بشن. پس با لمس کردن قلب پایین مقاله  و گذاشتن تجربه شخصی تون ، میتونید در آگاهی دادن به مادران و پدران موثر باشید. ضمنا میتونید فایل پی دی اف مقاله رو هم ذخیره کنید و حتی با استفاه از گزینه به اشتراک گذاری ، از طریق واتساپ ( البته اگه از طریق گوشی دارین این مقاله رو میخونین) ، ایمیل و تلگرام و ایمیل برای خودتون یا دیگران بفرستینش.

یعنی دیگه همه جوره، راه گذاشتم براتونا

ممنون که تلاش میکنید آگاهانه مادری پدری کنید و دنیا را به جای امن تر و زیباتری برای زندگی خودمون و فرزندانمون تبدیل کنید.

هنوز هدیه خود را از سلام آگاهی دریافت نکردید؟ همین حالا اینجا کلیک کنید.

سوالات رایج و خیلی خیلی مهم شما درباره از پوشک گرفتن که حتما لازمه بدونید:

1.به فرزندمون جایزه بدیم یا نه ؟

توصیه من : به طور کلی در مرحله آماددگی استفاده از استیکر و نقاشی کشیدن روی دیوار توالت و … اصلا مورد نیاز نیست. جذابیت های توی سرویس بهداشتی باید با چیزهای طبیعی ایجاد بشه. مثل مایع و دمپیایی که مورد استفاده کودک هستن و ضروری ان.همین. در مسائلی مثل غذاخوردن و توالت ، تاکید بیشتر روی انگیزه های درونیه نه انگیزه های بیرونی .

پس اجزای خود توالت ( مثل دممپایی و مایع دستشویی)که مورد استفاده کودک هست رو بهتره جذاب کنیم نه یه چیز دیگه یا فعالیت خاص دیگه که مربوط به دستشویی نیست رو به توالت اضافه نمیکنیم( همون طور که در بدغذایی قاشق و بشقاب و طعم غذا رو خوشایند میکنیم  و گذاشتن موزیک و کارتون برای  ترغیب بچه ها به خوردن غذا کار درستی نیست)

راستی باهدف حس خوب به فرزندتون توی سرویس بهداشتی آب بازی نکنین چون بعدا ممکنه براتون مسئله ایجاد کنه و فرزندتون دائم با هر بار رفتن به سروریس بهداشتی، آب بازی طلب کنه و این کار قطعا شما رو اذیت خواهد کرد. آب بازی  برای تعادل روانی بچه ها فوق العادس . پس اون رو به حمام موکول کنین و بگین اینجا جای اب بازی نیست . توی حمام آب بازی میکنیم.

2.بچه من ادرار رو به راحتی در سرویس بهداشتی انجام میده اما در مورد مدفوع همکاری لازم رو نداره، اصلا دوست نداره توی سرویس بهداشتی ، پی پی کنه و این کارو تو شلوارش انجام میده. 

پیشنهاد های من: 

یکی از دلایلی که تاکید زیادی دارم که حتما قبل از شروع پروسه از پوشک گرفتن، مسئله دفع باید برای فرزندمون خیلی طبیعی باشه همینه . اگر میخواین این مسئله پیش نیاد روی طبیعی سازی دفع ادرار و مدفوع ، وقت بگذارید. حتما از حدود یک سالگی فرزندتون، عمل دفع رو با توجه به توضیحات قبل برای فرزندتون طبیعی کنید .         

ولی اگر الان فرزندتون دچار این مسئله شده و از مرحله طبیعی سازی گذشتید موارد زیر به ذهنم میرسه:

دلیل و راه حل اول:

احتمالا شنیدین که برخی از بچه ها پی پی رو بخشی از بدنشون میدونن و دوست ندارن از دستش بدن. در واقع دوسش دارن و دیدن جدا شدن پی پی ها از بدنشون براشون اصلا خوشایند نیست.

در این موارد به نظرم  بهترین کار میتونه این باشه که در خوب حالی ها درباره سیستم دفع برای فرزندتون توضیح بدین. اون زمان قطعا نباید زمانی باشه که فرزندتون پی پی داره یا شلوارش رو کثیف کرده . میتونه موقع خوردن یک خوراکی باشه

یک نمونه توضیح میتونه این باشه:

آراد جان تا حالا به این فکر کردی که وقتی موز میخوریم چی میشه؟  و بعد از کمی درگیر کردن فرزندمون با موضوع بگیم قسمتای مفید و به درد بخورش میره تو بدنمون و کمک میکنه رشد کنیم و سالم و قوی بشیم و قسمتایی مثل پوستش که فایده ای برای بدنمون ندارن میرن تو سطل زباله…

تا حالا فکر کردی چرا میندازیمش تو سطل زباله؟ مثلا چرا نمیذاریمش تو جیبمون؟ و باز هم بعد از کمی صحبت های کودکانه به این نتیجه می رسیم که خب ممکنه جیبمون بو بگیره ، جیبمونو  کثیف میکنه، پلاسیده میشه، میگنده ، کپک میزنه و …

توی بدنمون چه اتفاقی می افته؟

وقتی این موز رو می خوریم اونجا هم یه اتفاقایی براش می افته . بدنمون ویتامین ها و قسمت های لازم رو برمیداره و بقیه چیزای اضافی و به درد بخور و به صورت پی پی به روده ها تحویل میدن . روده ها هم اونهارو به بیرون بدن هل میدن تا اونا هم برن پیش خانوادشون.

به نظرت خانواده پی پی ها چه شکلی ان؟ اصلا کی ان؟ کجا زندگی میکنن؟ اینجا یک گفتگوی حسابی ممکنه شکل بگیره و بعد به این برسیم که:

خانواده پی پی ها هم از جنس خودشون و هم شکل خودشونن. و توی فاضلاب زندگی میکنن. حتما خانواده پی پی ها منتظرن که پی پی ای که تو شکم ما مهمون بوده بره پیششون.باید بریم سرویس بهداشتی و اونو به خانوادشون بفرستیم.حتما در شرایط مختلف بگید که جای پی پی ها توی توالته نه توی شلوار.

موقع دفع و حتی ریختن پی پی های توی لگن  و احیانا توی شلوار، توی چاه فاضلاب از پی پی ها خداحافظی کنید و بگید سلام تون رو به مامان و باباشون برسونن. حتما می تونین درباره شکل پی پی ها با فرزندتون حرف بزنین.

بهتره به جای کثیف بودن از عبارت بهداشتی نبودن استفاده کنید اون هم در جایی که مجبورین. مثلا فرزندتون اونقدر احساساتی شده که میخواد به پی پی دست بزنه. (یه توضیح مناسب اینه که ممکنه ما سگ ها و گربه های توی خیابون رو هم دوست داشته باشیم  ولی به خاطر بهداشتی نبودن بهشون دست نمیزنیم.)

در شرایط مناسب درباره این موضوع با حوصله و شادابی صحبت کنید و همراهی فرزندتون رو ببینید.

دلیل و راه حل دوم:

دلیل دوم میتونه یبوست باشه .یبوست دفع رو دردناک میکنه . در نتیجه کودک ترجیح میده اون رو نگه داره یا هر جا که دلش میخواد بدون هیچه دردسری اون کار و انجام بده .

برای درمان یبوست هم که هممون میدونیم مایعات وسبزیجات و غذاهای فیبر دار و ملین ( روان کننده) میتونه کمک کننده باشه و اگه با این تمحیدات به نتیجه نرسیدیم مراجعه به پزشک بهترین کاره.

دلیل و راه حل سوم: 

دلیل سومی که به نظرم میرسه اینه که شاید دلیلش سرگرم بودن به بازیه. براش بگیم که اگه بریم سرویس بهداشتی و پی پی ها رو به خانوادشون تحویل بدیم با خیال راحت تر میتونیم بازی کنیم.

یکی از اقداماتی که خیلی میتونه مفید باشه اینه که سعی کنیم چند روزی زمان های پی پی  فرزندمون رو زیر نظر داشته باشیم و با پیش بینی اون در روزهای بعد، با قطار بازی اون رو به سمت توالت هدایت کنیم.

توی قطار بازی که اگه بابا یا خواهر برادرای دیگه هم باشن بازی جذاب تر هم میشه ، یکی از ایستگاهها رو توالت در نظر بگیرین. وقتی رسیدین با تغییر صدا بگین مسافرین محترم ! قطار برای چند لحظه توقف داره. لطفا برای رسوندن پی پی ها به خانواده هاشون از قطار پیاده بشین و خودتون اول وارد دستشویی بشین .

در دور دوم مثلا پدر خانواده این کار رو بکنه و در نهایت نوبت فرزندتون باشه. البته هیچ زور و اجبار یا دادن عذاب وجدانی در کار نباشه و سعی کنید هدفتون ترغیب کردن فرزندتون به این کار باشه.

این روش یکی از موثر ترین روش ها برای ترغیب کودک به استفاده از سرویس بهداشتیه. یادمون باشه والدگری آگاهانه حوصله و صبر میخواد. هدف اینه که در حین بازی ، کودک تخلیه رو هم تجربه کنه و بیشتر لذت ببره .

یه جور شرطی سازی مثبت هم شاید بشه اسمش رو گذاشت. تلاقی یک اتفاق خوشایند با چیزی که خیلی دوسش نداریم به مرور میتونه پذیرش کودک در انجام کار ناخوشایند رو بیشتر کنه و در نتیجه همراهی بیشتری ازش ببینیم.

3.برای فرزندم خیس و کثیف شدن هنگام دفع اصلا مهم نیست، اصلا نه جیش و نه پیپیش، هیچ کدوم رو نمیگه :

توصیه من :

یکی از اقداماتی که خیلی میتونه مفید باشه اینه که سعی کنیم چند روزی زمان های تخلیه  فرزندمون رو زیر نظر داشته باشیم و با پیش بینی اون در روزهای بعد، با قطار بازی اون رو به سمت توالت هدایت کنیم.

توی قطار بازی بابا یا خواهر برادرای دیگه هم باشن بازی جذاب تر هم میشه . یکی از ایستگاهها رو توالت در نظر بگیرین. وقتی رسیدین با تغییر صدا بگین مسافرین محترم ! قطار برای چند لحظه توقف داره. لطفا برای رسوندن پی پی ها به خانواده هاشون از قطار پیاده بشین .

نکته ای که اغلب والدین نمی دونن!

نکته مهم ماجرا اینه که خودتون اول وارد دستشویی بشین و در دور دوم مثلا پدر خانواده این کار رو بکنه و در نهایت نوبت فرزندتون باشه. البته هیچ زور و اجبار یا دادن عذاب وجدانی در کار نباشه و سعی کنید هدفتون ترغیب کردن فرزندتون به این کار باشه.

اگر با شور و نشاط این کار رو انجام بدین اغلب اوقات خودِ کودک وقتی نوبتش بشه به سرویس میره. کافیه یه جوری بازی کنین که واقعا جذاب باشه و کودک متوجه نشه هدفتون بردن اون به سرویس بهداشتی بوده.

این روش یکی از موثر ترین روش ها برای ترغیب کودک به استفاده از سرویس بهداشتیه. یادمون باشه والدگری آگاهانه حوصله و صبر میخواد. هدف اینه که در حین بازی ، کودک تخلیه رو هم تجربه کنه و بیشتر لذت ببره .

یه جور شرطی سازی مثبت هم شاید بشه اسمش رو گذاشت. تلاقی یک اتفاق خوشایند با چیزی که خیلی دوسش نداریم به مرور میتونه پذیرش کودک در انجام کار ناخوشایند رو بیشتر کنه و در نتیجه همراهی بیشتری ازش ببینیم.

3. فرزند من مسئله ای با ادرار نداره اما هر وقت میخواد پی پی کنه اصرار داره پوشکش کنم و اصلا حاضر نیست به سرویس بهداشتی بره یا از لگن استفاده کنه.

پاسخ  درنا شریفی: 

در این موارد ریشه یابی مسئله بسیار مهمه . سعی کنید مسائل ترس از مشاهده ذفع یا از دست دادن پی پی ها، اصرار شما به نشستن روی پاها یا لگن  یا یبوست رو بررسی کنید و با توجه به حدسی که می زنید از هر کدوم  از راهکارهای زیر که مناسب میدونیداستفاده کنید.

بچه هایی که دچار این مسئله میشن اغلب، مرحله طبیعی سازی رو نگذروندن یا ناقص گذروندن. دلیل تاکید من بر گذروندن مرحله طبیعی سازی و تدریجی و همچنین مرحله آزمایشی پیشگیری از این موارده . همچنین علاوه بر آمادگی کودک خودمون هم با مقاومت های فرزندمون در این فرآیند آشنا بشیم.

مامان ، بابا …مدفوع جزئی از بدن منه !

همون طور که گفتم بچه ها مدفوع رو جزئی از بدنشون میدونن( یه عضو مثل دست) پس نسبت به انداختن اون توی لگن یا تشت یا سرویس بهداشتی ، مقاومت نشون میدن. در این صورت ، تمام نکات مربوط به طبیعی کردن مدفوع رو با دقت مطالعه و نت برداری کنید. و در شرایط مناسب دربارش حرف بزنید.

در برخی کودکان هم مقاومت کودک به خاطر تجربه دردناک دفع در گذشتس. حتما موضوع یبوست یا داشتن درد هنگام ذفع در گذشته و الان رو بررسی کنید. قطعا دوست نداره این درد رو دوباره تجربه کنه.

اجبار در این زمانها کار رو سخت تر میکنه .حتما از غذاهای فیبردار وسبزیجات و یا مراجعه به پزشک استفاده کنید. در این موارد همدلی مادر و نشستن کنار او و گرفتن دست هاش میتونه کمک کننده باشه.

پاهام خسته میشن!

شایدهم نشستن روی لگن یا روی پا ها در توالت براش سخته، اگر فکر میکنید این طوره، بازی بشین پاشو و جمع کردن چیزهای جذاب از روی زمین که در مقاله مفصل توضیح دادم حتما کمک کنندس.

هر وقت خودتون به سرویس بهداشتی میرین از انجام دفع به راحتی و بدون شلوار توی سرویس و حس سبکی و راحتی بعدش بگین. خوبه که همسرتون هم این کار رو بکنن.

من همیشه عاشق بازی ام !

برای این جور بچه ها میشه با در نظر گرفتن زمان ذفع، از چند دقیقه قبل،بازی جذابی رو که دوست دراه شروع کنید ، لگن رو نزدیک و دم دست بگذارید و زمان مذفوع،ازش بخواین روی اون بشینه تا زودتر به ادامه بازی بپرذازین.

شاید با گفتن آوردن پوشک طول می کشه و تلاش برای انجام کارش توی لگن یا سرویس بهداشتی و زود به بازی پیوستن بتونه موثر واقع بشه. قطار بازی هم که در سوالات قبل به طور کامل گفته شده، برای این مسئله می تونه خیلی خیلی کمک کننده باشه.

رابطه مهم تره یا موضوع:

شاید مرحله بعدی ، مرحله ای باشه که کودک اجازه بده پوشک رو بردارین. نکته مهم اینه که صبوری به خرج بدین و کوچک ترین پیشرفتی رو تشویق کنین. گاهی حتی این روش ها هم جواب نمیده ولی بدونین رابطه شما با فرزندتون از هر چیزی مهمتره . مطمئنا در طول زمان با انجام کارهای گفته شده و با صبر و روی خوش شما مسئله حل میشه.

من به این راحتی ها همراهی نمیکنم!

چون کودک مقاومت داره لازمه از مشوق های دیگه هم استفاده کنید.مثلا هر بار که همکاری کرد یک استیکر توی توالت یا حمام بچسبونه و با هم استیکر ها رو بشمارین و شادی و هورا کنین.

یا با رنگ انگشتی یه لبخند یا گل یا هر چیزی میخواد روی کاشی ها بکشه یا شما بکشین و بهش هدیه بدین.

اگر با این روش ها ، پیشرفتی حاصل نشد،سعی کنین کودک رو ترغیب کنین که برای شروع توی پوشک ولی در سرویس بهداشتی یا حمام  ، پی پی کنه.اگر ایستاده این کار رو میکنه ، مانعش نشین و وقتی از این مرحله گذشت ، به مرور ترغیبش کنین که نشسته این کار رو انجام بده( در همون پوشک ولی در حمام یا سرویس بهداشتی)

4)بچه کوچیک که هنوز حرف نمیزنه و توضیحات مفصلی که گفتید در مورد پی پی ها و خانواده هاشون رو اصلا متوجه نمیشه  . از طرفی خودتون بارها گفتید که توی این سن باید با جمله های کوتاه و واضح با بچه ها صحبت کرد در این مورد چه باید کرد؟

پاسخ:

بچه های کمتر از سه سال درک زیادی از جمله های زیاد ما  ندارن اما بیشترین درک رو از زبان بدن و لحن ما دارن. شاید اون متوجه نشه که شما دقیقا دارین چی میگین ولی از زبان بدن و لحن شما کاملا می فهمه که شما نگاه مثبت و طبیعی نسبت به این فرآیند دارین. توی این سن تمام تمرکز در گفت و گو  روی لحن و زبان بدنه .

درنا شریفی موسس سلام آگاهی

زندگی من با آموزش تغییر کرد... تلاش می کنم این طعم شیرین رو به دیگران هم بچشونم. سلام آگاهی، یک مجموعه کوچیکه با آرزوهای بزرگ ...

مطالب مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. سارا گفته؛
  22:10 1399/08/15

  سلام خانوم دکتر عزیزم
  خییییلللیییی عالی و مفصل بود واقعا،خدا قوت
  خانوم دکتر دختر من۱۷ ماهشه،پی پی رو خودش میگه،اما جیش رو نمیگه،تا حالا نبردمش توی سرویس بهداشتی،میترسم به وسایل های توی سرویس دست بزنه،میبرمش توی حموم اما با گریه میارمش بیرون،میخواد آب بازی کنه،چیکار باید بکنم؟؟
  و اینکه،دختر من متوجه میشه اگه من بگم پوشک داره تموم میشه یا چیزایی که شما فرمودین یگین به بچه ها؟!؟!؟
  ببرمش توی سرویس به آفتابه و این چیزا دست بزنه چی؟؟😣
  و اینکه رو دست واینمیسه،سر پا تو حموم جیش می‌کنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   08:39 1399/08/20

   سلام سارا جان . خوشحالم که براتون مفید بوده. سارا جان قطعا به همه چیز دست میزنه. پس اول با خودتون تمرین کنید که براش توضیح بدین هر کدوم از اینها چی هستن و چه کاربردی دارن و باهم امتحانش کنین و اگه قانونی داره بگین مثلا آب بازی فقط توی حمام.این قانون کافیه نه اینکه به هیچی دست نزنه. بعد از مدتی براش طبیعی میشه . شما تا الان بچه چهار پنج ساله ای که با افتابه یا شلنگ بازی کنه ندیدین چون براش عادی شده. پس بذارید مدتی کشف کنه. به نظرم زوده برای فرزندتون چون هنوز جیش رو نمیگه ، احتمالا هنوز متوجه نمشه و مثانش قدرت کافی پیدا نکرده. شما الان روی مرحله طبیعی سازی وقت بذارین.بدون عجله و وسواس یا نگرانی برای کثیفی .

   • سارا گفته؛
    23:28 1399/08/21

    ممنون از راهنماییتون خانوم دکتر عزیزم 🌹
    خیلی دوستتون دارم⁦❤️⁩
    و چقدر خوشحالم که باشما آشنا شدم
    خدا شمارو از ما نگیره و برای خانواده حفظتون کنه انشاءالله 🤲
    در پناه خدا باشید انشاءالله 💋💋💋

    • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
     19:18 1399/08/22

     سارا جان ممنون از این همه حس خوب دختر خوب. خوشحالم که براتون مفید بوده

 2. ندا جباری گفته؛
  22:25 1399/08/15

  با سلام. و تشکر از زحمات شما برای گرداوری این مقاله. دخترم ۴۱ ماهه است. تاخیر زبانی داره. و حدود یک ماه هست که سعی میکنه حرف بزنه. تا الان دو بار اقدام کردم به از پوشک گرفتن. هر نیم ساعت ادرار میکنه. و چون زود به زود به دستشویی بردمش، روز اول همکاری کرد، ولی روز دوم لجبازی کرد و تو خونه ادرار کرد. اصلا نمیگه جیش داره. زمانی هم که موشکش نکردم، دو روز عمل دفع نداشت. با پوشک کردن، دفعش رو انجام داد. آیا خیلی دیر شده؟ از خیس موندن تو پوشک اصلا ناراحت نمیشه. لطفا کمکم کنید. متشکرم

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   08:29 1399/08/20

   سلام ندا جان و ممنون از تلاشتون برای والدگری آگاهانه.
   نداجان به نظر من فرزندتون آمادگی کافی نداره مرحله طبیعی سازی رو خیلی با دقت و حوصله و بدون عجله پیش برید. اصلا نگران نباشید. دیر نیست و بچه ها با هم فرق دارن. مهم تر از پوشک ،آرامش شما ، همسرتون و کودکتونه که بتونه به زودی کلمات رو ادا کنه و بهتون بگه دوست دارم

 3. مرضیه گفته؛
  22:27 1399/08/15

  مقاله بسیار خوبی بود ممنون که به اشتراک گذاشتید من دوتا سوال دارم یکی اینکه پسر من یک سال و نیمه است و من در تدارک از شیر شب گرفتن و بعد نزدیک به دوسالگی قطع شیر هستم با توجه به اینکه همه نشونه های کنار گذاشتن پوشک رو داره پیشنهاد میکنید اول برای پوشک تمرین کنیم یا شیر؟
  دوم اینکه بچه ۱.۵ ساله که هنوز حرف نمیزنه و توضیحات مفصلی که گفتید در مورد پی پی ها و خانواده هاشون ممکنه باعث سردرگمی بچه بشه چون تا جایی که میدونم توی این سن باید با جمله های کوتاه و واضح با بچه ها صحبت کرد در این مورد چه باید کرد

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   08:46 1399/08/20

   سلام مرضیه جان. ممنون که تلاش می کنید آگاهانه والدگری کنید
   1) اول شیر رو کنار بگذارین تا میزان ادرارش کم بشه و بعد حداقل دو ماه صبر کنید و بدون عجله اگه آمادگی های کامل رو دیدی پوشک رو کنار بگذارید
   2) مرضیه جان کاملا درسته. بچه های کمتر از سه سال درک زیادی از جمله های زیاد ما رو ندارن اما بیشترین درک رو از زبان بدن ما دارن. اون متوجه نشه که شما دقیقا دارین چی میگین ولی از زبان بدن و لحن شما کاملا می فهمه که شما نگاه مثبت و طبیعی نسبت به این فرآیند دارین.سوالتون بسیار مهم بود و باعث شد در مقاله این نکته رو اضافه کنم. ممنونم عزیزم.

 4. فائزه گفته؛
  22:31 1399/08/15

  سلام خانم دکتر ، ممنونم از مقاله ی خوبتون ،من پسرم رو تو سن ۲ سال و خورده ای از دو سال و نیم کمتر از پوشک گرفتم برخی نکته های شما رو رعایت کردم بعضی ها رو نه ، الان نزدیک ۸ ماه هست از پوشک گرفتمش ولی مشکل من این هست اصلا راضی به نشستن روی سنگ توالت چه ایرانی چه فرنگی نیست و اینکه حتما باید شلوارش رو کامل دربیارم تا بره دستشویی شلوارش رو پایین نمی کشه نمی دونم با این مشکل چیکار کنم و نکته ی دیگه اینکه یه ماهی هست که خیلی ادرار خودش رو نگه میداره نمی دونم چیکار کنم میترسم برای کلیه هاش مشکلی پیش بیاد هر چی هم میگم بیا بریم دستشویی میگه نمیرم جیش ندارم . ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   08:24 1399/08/20

   فایزه جان سلام. خوشحالم که براتون مفید بوده عزیزم. فایزه جان خیلی خیلی طبیعیه که روی سنگ توالت یا فرنگی نشینه . چون پاهاش قوی نیست. توی مقاله هم نوشتم که زمان می بره که فرزندتون بتونه روی سنگ توالت بشینه .بذارین راحت باشه و سعی کنین بهش یاد بدین کنار سنک توالت بشینه تا شستن اون مکان براش راحت باشه. ضمنا درآوردن شلوار هم حالا حالا ها ادامه داره . جای نگرانی نیست

 5. ماجده گفته؛
  00:30 1399/08/16

  خانم شریفی عزیز. پسر من به شدت عاشق اب بازیه. زمانی که لگنشو تو حمام گذاشتم فقط اب بازی میکرد و در همون حالت ایستاده جیش و پی پی هم میکرد. اما زمانی که لگنشو بیرون گذاشتم روی لگن شاید ۴۵ دقیقه مینشست و جیششو نگه میداشت و دیگه اینقدر بهش اب میدادم از کنترلش خارج میشد و جیش میکرد من پروسه رو متوقف کردم. دو مسئله وجود داره یکی اینکه ساعت زیادی روی لگن میشینه و بلند نمیشه و اینکه خودشو نگه میداره پسرم سی و دو ماهشه

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   08:21 1399/08/20

   ماجده جان به نظرم آمادگی کافی نداره و نباید بعد از چند دقیقه که کاری نکرد وری لگن بشونیمش. این احساس ناخوشایندی به کودک میده. به نظرم شاید باید به این فکر کنید که حجم مثانش بزرگه. حجم مثانه همه به یک اندازه نیست و برخی از افراد میتونن ساعت ها ادرارشون رو نگه دارن. از جمله پسر خودم

 6. Faezeh گفته؛
  00:39 1399/08/16

  عالیییی👌👌👌 خدا خیرتون بده
  خیلی اطلاعات خوبی در اختیارمون گذاشتین
  ممنونم واقعا🌹

 7. الهام گفته؛
  00:54 1399/08/16

  واقعا مقاله خوبی بود من در مهارت ادرار دخترم مشکلی نداشتم ولی مدفوع رو چون یبوست بود خیلی اذیت شد.و من هم بی تجربه بودم ولی الان برای پسرم انشالله از این مقاله استفاده میکنم پسرم 20 ماهه فقط موقع مدفوع بی حرکت میشه ولی شب تا صبح کلی پوشکش خیسه به خاطر اینکه خیلی شیر میخوره به نظرم اول باید شیر را بگیرم بعد ادرار.برای دخترم هم همینطور شد اول شیر گرفتم بعد 2 ماه پوشک منتها الان برای دخترم نگرانم 8 سالشه گاهی از سر تنبلی و بازیگوشی لحظه آخری می ره سرویس و چند بار پیش اومده بود که کمی مدفوع کرده بود و من خیلی باهاش اول دعوت کردم اما دیدم فایده نداره می دونستم به خاطر مشغولیت به بازی و کارم اشتباه بود چون دعواش کردم ولی بعد سر آرامش خیلی توضیح دادم که منبع میکروب و ..البته خیلی قبل تر ها هم گفته بودم منتها بعد اون جریان بیشتر دقت کردم دیدم گاهی لباس زیرش نم میزنه یا خودش را خوب نمیشوره از سر بازیگوشی که زودتر بیاد بازی کنه و باز هم تذکر و توضیح یا دور دستشویی گاهی قطرات ادرار هست گاهی هم نه نمیدونم چه کنم چون دختر بچه اس نگران عفونت ادرار و واژن هستم

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   08:19 1399/08/20

   الهام عزیز ممنون که مقاله رو خوندین ، هممون گاهی بی تجربگی میکنیم. برای دخترتون علاوه بر توضیحات ، که عالی و لازم وضروری هستن وهر روز باید علمی ترش کنیم که فرزندمون توجیه بش. خیلی خوبه که بهش یاد بدین لباس زیرش رو بشوره. و به مرور این پیامد طبیعی کمک میکنه بهتر همکاری کنه.
   و اینکه اول شیر رو بگیرید هم خیلی خیلی کار درستیه

 8. احسانی گفته؛
  00:57 1399/08/16

  سلام‌خانم‌شریفی‌عزیز
  دخترمن‌دوسال‌ونه‌ماهشه
  ‌ازدوماه‌پیش‌براش‌صندلی‌گاشوگرفتم‌
  ولی‌اون‌اصلادست‌نداره‌بره‌بشینه
  ‌اوایل‌یکی‌دوباری‌نشست
  ‌البته‌باپوشک‌ولی‌دیگه‌نمیشینه
  ‌ومحکم‌پوشکشومیگیره‌که‌درنیارم‌
  البته‌خیلی‌باهوشه
  ‌و‌من‌همه‌علایم‌که‌برای‌امادگی‌گفتین‌توش‌میبینم
  ‌لطفاراهنمایی‌ام‌کنیدچکارکنم

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   08:15 1399/08/20

   سلام خانم احسانی عزیز.
   من اگه به جای شما بودم ،چند با ر مقاله رو میخوندم و جاهایی که ممکنه مسئله فرزندم باشه رو یادداشت میکردم و روی مرحله تدریجی و طبیعی سازی کار میکردم. به نظرم هنوز فرزندتون آمادگی نداره چون پوشکش رو میگیره . این یعنی کنار گذاشتن پوشک رو دوست نداره پس باید روی فرایندی که گفتم زمان بیستری بذارین و بعد با حوصله شروع کنین.

 9. سمیه گفته؛
  01:12 1399/08/16

  خیلی عالی و مفید فایده بود. کاش این مطالب رو چند سال پیش کسی به من میگفت. همش رو خودم تجربه کردم.

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:45 1399/08/20

   سمیه جان خوشحالم که براتون مفید بوده .ممنون که دیدگاهتون رو نوشتین و انرژیم رو مضاعف کردین

 10. مرمر گفته؛
  01:13 1399/08/16

  دستتون درد نکنه . خدا خیرتون بده . ولی من دو سوال یا مشکل دارم: یه مدت شروع کردم هر ۲۰ دقیقه که زمان ادرار پسر دو سال وونیمه ام بود رو ببرم دستشویی ، تا حدی موفق بودم ولی پسرکم خسته شد از اومدن امتناع میکرد باعث جیغ و لجبازی میشد ….
  ضمن اینکه پسرم تک تک موارد آمادگی ها رو داره الا اینکه دو سه ساعت پوشکش خشک باشه ! بنظرتون باید هنوز صبر کنم الان دو سال و نه ماهشه!
  و در آخر اینکه من خودم وسواس دارم و از اینکه میخوندم علی جان کامل شسته نشده از دستشویی بیرون اومده یا حتی عنوان کردین دمپایی هم پی پی چسبیده بود و علی جان نشسته بود، احساس بدی گرفتم هیچ وقت نمیتونم به پسرکم هشدار ندم وه اینا نجس هستن و حواسش به جیش و پی پی باشه 😔😔😔 چیکار کنم بنظرتون؟

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:44 1399/08/20

   ممنونم که مقاله رو خوندین و جزئیات مسئلتون رو نوشتین . به نظرم آمادگی کامل رو ندارن از این جهت که بیست دقیقه یک بار ، دستشویی رفتن براش سخته یعنی این شمارو بعدا به دردسر میندازه . در این سن به نظر میرسه مصرف مایعات زیاده که بیست دقیقه یک باز نیاز به سرویس دارن. به نظرم کمی صبر کنین و سعی کنین مصرف مایعات رو اگر زیاده کمتر کنین. در مورد خودتون به نظرم دوره پدرو مادرحرفه ای بهتون میتونه یادآوری کنه که چه چیزی مهمتره . آرامش خونه و فرزندم یا تمیزی. یادمون باشه خیلی از مردم دنیا ذهنیت بدی درباره پیپی ندارن بلگه اون رو فقط ظایعات بدن میدونن

 11. زینب رنجبر گفته؛
  01:19 1399/08/16

  پسرم از هشت ماهگی موضوع عادی سازی رو براش انجام دادم ولی الان که ۲۳ماهشه جیش نمیگه گاهی کارشو میکنه بعد میگه وقتی هم که مهمان داشته باشیم هم اصلن نمیاد دخل سرویس هم خیلی شیطنت میکنه دوست داره به فرچه دست بزنه از شیرالات بالا بره کاغذ دستمالیو خیس کنه با اینحال میبرمش و مراحلشم بهش میگم و اخرش با خشک کردن خودش و انداختن دستمال داخل سطل اشغال و کشیدن سیفون بزور میارمش بیرون ولی شبا پوشکش میکنم و تا پنج صب خشکه الان میخوام بدونم با این تفاسیر میتونم کامل از پوشک جداش کنم

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:40 1399/08/20

   زینب جان ممنون که مقاله رو خوندین و مسئلتون رو شرح دادین. زینب جان مراحل رو داری خیلی خوب پیش میری ولی به نظرم هنوز آمادگی ندارن. چون قبل از دفع ادرار خبرتون نمیکنن. اصلا عجله نکنید .به زودی وقتش میرسه

 12. سمیه گفته؛
  01:23 1399/08/16

  من در رابطه با فرزند ارشدم مشکلی دارم که فکر میکنم با اشتباهی که در روند از پوشک گرفتنش داشتم ایجاد شده. امیدوارم بتونم راهنمایی مفیدی از شما بگیرم. چون دکتر نتونست کمکم کنه. یعنی اصلا موضوع رو نفهمید.پسرم الان11سالشه و هنوز لباسش رو کثیف میکنه.اینو میدونم که به زور خودش رو نگه میداره. من1/5سالگی از پوشک گرفتمش چون تمام علائم آمادگی رو داشت. یک هفته کاملا بدون خطا رفت سرویس. بعد به خاطر یه بار خطا عصبانی شدم و فریاد کشیدم. از اون به بعد همیشه پس رفت کرد به جای پیشرفت.از همون زمان این مشکل شروع شد و من الان واقعا در عذابم. پسر کلاس ششم بوی مدفوع میده و همیسه لباسش لک شده است. تو رو خدا کمکم کنید.

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:38 1399/08/20

   سمیه جان سعی کردم خودم رو به جاتون بذارم و درک کنم چه احساسی دارید. خیلی متاسفم. میدونم چقدر احساس ناراحتی رو تجربه میکنید. سمیه جان خیلی خیلی رابطتون در این سن با پسرتون مهمه. به نظرم دوره پدرومادرحرفه ای رو در صورت امکان شرکت کنید. به صورت غیرحضوری هست و به زودی به دلیل شرایط اقتصادی براش میخوایم تخفیف ویژه ای بگذاریم

 13. لیلا گفته؛
  02:46 1399/08/16

  سلام خانم شریفی عزیز،
  ممنونم بابت مقاله بسیار ارزشمندتون و اینکه سعی دارین به بهترین نحو ما رو از مسائل والدگری آگاه کنین.
  راستش من یه سوال داشتم بخاطر اینکه دختر بزرگم دو سالشه و دختر کوچکم یک سالشه مسلما بخوام دختر بزرگم رو از پوشک بگیرم نمی تونم به خاطر دختر کوچکم بگم که پوشک دیگه نیست و داره تموم میشه.
  اگر ممکنه لطف کنید و منو راهنمایی کنید بسیار ممنون میشم.

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:35 1399/08/20

   سلام لیلای عزیز. خوشحالم که مطلب رو خوندین. لیلا جان به نظرم همیشه باید با بچه ها روراست باشیم. این فرآیند به نظرم میتونه یه فرصت برای رشد باشه. دختر دوسالتون اگه آمادگی کافی رو داره باید براش در خوب حالی ها بگین که دیگه بزرگ شده و میتونه پوشک رو کنار بذاره. اگه بگه چرا خواهر کوچیکش پوشک میشه براش میگیم تو هم یک سالگیت، وقتی اندازه اون بودی پوشک میشدی. من هم پوشک می شدم ولی الان شکمت به اندازه ای قوی شده که بتونه جیش رو نگه داره وخبرت کنه که بری دستشویی. وقتی خواهری هم مثل تو شکمش رشد کرد و بزرگ شد ما کمکش میکنیم پوشک و کنار بداره. حواستون باشه که تا مطمئن نشدین خودش هم دلش میخواد پوشک رو کنار بذاره این کار و نکنین چون با توجه به تفاوت سنی کمش با خواهرش ممکنه دوباره بخواد پوشک بشه. پس این آمادگی و داستان خوندن و قصه گفتن فرآیند مهمی برای شما محسوب میشه. خوبیش اینه که دختر کوچیک ترتون هم عمل دفع کاملا براش طبیعی میشه چون تجربه های خواهر بزرگتر رو کاملا دیده. در مرحله آمادگی به دختر بزرگتز روی آمادگی جسمیش تاکید کنین که با خواهر کوچکتر تو فاز مقایسه نره

 14. حدیثه صالح پور گفته؛
  03:30 1399/08/16

  سلام درنا جانم،خداروشکر که هستی،درسته اصلا تا حالا نتونستم از شما مشاوره بگیرم البته بعد از تلاش های فراوان،ولی خیلی خوشحالم درست زمانی که تصمیم برای اقدام به گرفتن پوشک از گندم جونی رو داشتم شماهم تصمیم به نوشتن این مقاله گرفتی،گندم من سیزده ماهشه و من الان دوماهه که دارم با خودم کلنجار میرم و بخاطر ترس و استرسی که داشتم حتی جرات ننیکردم که تصمیمم رو عملی کنم ،چون خیلی جاها خونده بودم که اگر زود اقدام کنین لطمه های روانی فراوانی برای بچه پیش میاد،خداروشکر که هستی،قلبم رو آروم کردی،خدا آرامش رو مهمان همیشگی قلبت کنه عزیزم

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:27 1399/08/20

   سلام حدیثه جان. ممنون که مقاله رو خوندی و ممنون که دیدگاه پرمهرت رو برام نوشتی. با عشق همه کلماتش رو نفس کشیدم. آگاهی گوارای وجود هممون

 15. باران بهاری گفته؛
  05:13 1399/08/16

  سلام خانم شریفی عزیز.ممنونم اطلاعات مفید و تجربیات خوبتون رو دراختیارمون گذاشتید.من در مرحله از پوشک گرفتن هستم و چندتا پوشک دایمی خریدم که به دخترم گفتم شورته و میخام با راهکارهای شما شروع کنم.البته نزدیکه ۱ماهو نیمه تز دسشویی برای تخلیه استفاده میکنیم و هربار میگم باید بزودی بدون پوشک باشی و شورت بپوشی تا بتونی بری مهد کودک و دوست زیاد پیدا کنی.کلی خوشحال میشه و گاهی میگه و خداروشکر از پی پی نمیترسه.کم کم داره امادگی پیدا میکنه و براش هدیه در نظر گرفتم فقط برای دفع پی پی.راهکارهای شکا واقعا مفید و جالب بود.ممنونم

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:26 1399/08/20

   سلام عزیزم. ممنون که خوندین و با حوصله دیدگاهتون رو برامون نوشتین. امیدورام به زودی خبر از پوشک گرفتن نازگلتون رو بهمون بدین

 16. افشار گفته؛
  13:18 1399/08/16

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون
  دختر من 2سالو 8ماهشه حدود 1سالونیم که داشت بعد از خواب عصرش که میدونستم موقع ادرارش هست بردمش دستشویی و باهام همکاری کرد البته در حد دو سه روز بردمش که کم کم اشنا بشه و خیلی هم بهش فشار نمیوردم تا اینکه رفتیم خونه مادرشوهرم یه صبح دیدم مادرشوهرم دخترمو که از خواب صبح بیدارشده بود برده دستشویی و دخترمم کاری انجام نداده بود از اون موقع هر دفعه من بردمش اصلا دیگه کاری انجام نداد خودم حس میکنم چون وارد محیط جدیدی شده بوده و قبلشم هنوز خیلی با دستشویی اشنایی نداشته واسه همین دیگه کاری انجام نمیده به بقیه هم میگم میگن ربطی نداره به این موضوع
  حالا شبا که اصلا خودشو خیس نمیکنه و من پوشکش نمیکنم روزا هم میتونه خودشو نگه داره تا وقتی هم پوشک نشه کارشو انجام نمیده مثلا ازشب تا روز بعد ممکنه 17 18ساعتم طول بکشه خودشو نگه داره تا زمانی که پوشک بشه و کارشو انجام بده دیگه ما هم میترسیم به کلیه هاش اسیب بزنه وقتی هم پوشک نباشه خیلی بهش فشار میاد میگه دلم درد میکنه جیش دارم الان شلوارم خیس میشه ولی وقتی میبرمش اصلا کاری انجام نمیده انگار نه انگار دستشویی داشته
  داخل دستشویی هم وقتی پاهاشو میشورم خیلی بهش میگم دارن میرن پیش مامان باباشون خوشحال میشن ولی فایده نداره
  وقت تعویض پوشکم خیلی لجبازی میکنه دیر میاد عوضش کنم مشخصه عمدا داره حیرون میکنه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:24 1399/08/20

   سلام خانم افشار عزیز. ممنون از نوشتن جزیئات. به نظرم مرحله طبیعی سازی رو بدون توقع پیش برین. میتونید با عروسکاش برین حمام و بعد از کلی کیف و بازی نوبتی عروسکاش و ببرین سرویس، از قطار بازی هم استفاده کنین. مهم اینه که مراقبین اجباری نباشه. سعی کنین در خوب حالی ها درباره چیش و پی پی باهاش حرف بزنین و ببینین چه ذهنیتی داره . ریشه یابی خیلی کمکتون میکنه.

 17. محبوبه مردانی گفته؛
  13:31 1399/08/16

  بسیار بسیار مطالبتون آموزنده و جذاب بوود
  ممنونم که با صبر و حوصله مطالب نوشتید
  من در مورد پسرم حدودای ۸ سال پیش استفاده کردم و خیلی خوب جواب داد اما در مورد دخترم میدونم روشی که اون زمان استفاده کردم جواب نمیده چون روحیاتشون با هم فرق داره و از تجربیات و این مقاله نهایت استفاده رو میبرم
  با تشکراز شما

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:20 1399/08/20

   محبوبه جان ممنون که وقت ارزشمندتون رو برای آموزش صر ف میکنین. سپاس که مقاله رو خوندین . دیدگاه انرژی بخشتون ، تایپم رو سریع تر کرد. حیف که ایموجی ندارم . وگرنه کلی شکلک شادی و خنده براتون میذاشتم

 18. بهناز میرزاحسنی گفته؛
  16:34 1399/08/16

  سلام وقتتون بخیر.ممنون بابت اموزش بسیار خوب و کاربردی.من شرایطم تقریبا مشایه علی جانه و میخواستم بدونم میشه شروع کنم و از پوشک بگیرمش؟رایان من یک سال و ۷ماهشه.از حدود ۷ ۸ماهگی که ۴دست و پا میرفت برای اینکه تو خونه تنها بودیم و باید چشمم بهش بود در دستشوی رو باز میزاشتم و به دستشویی میرفتم تا ببینمش اونم منو ببینه.براش فقط توصح میدادم که اینجا جای جیش کردنه.از ۱سالگی وقتی میبردیمش حموم بهش میگفتیم جیش اونم ادرار میکرد.تا یکی دو ماه پیش که میدید ما میریم دستشویی و خودش میگفت منم میخوام بیام داخل.منم میگفتم جای جیش کردنه میخوای جیش کنی؟موافقت میکرد.یوقتایی اینکارو میکرد یوقت نه.چند بار روی فرنگی و چند بار روی ایرانی نشست.دمپایی هم براش خیلی جذابه و دوست داره بپوشه بیاد تو دستشویی که جدیدا ۱بار اینکارو کرد.معمولا هر وقت پی‌پی داره اطلاع میده و بعد بهش میگم بکن کارشو انجام میده.اما متاسفانه بخاطر یبوستش زمان دقیق ندارم.روزهایی میشه که اصلا پی‌پی نمیکنه روزیم ۲تا۳بار انجام میده.متاسفانه حالت جیششو متوجه نمیشم.خیلی شبا که صبحش بیدار میشه پوشکش یا خشکه یا یبار جیش کرده.مایع دستشویی مخصوصم داره.البته یه روزایی هم میگه میخوام بیام دستشویی میگم بریم میگه نه که من بدون هیچ عکس‌العمی میگم باشه یا میاد کاری نمیکنه و من فقط تمام مراحل براش انجام میدم.میشورمش و دستهاشو با صابون.خیلی هم علاقه داره خودش دستاشو بشوره که به نظرم پیشنهاد ۴پایه و پلاستیک عالیه.
  با این شرایطی که براتون گفتم میخوام بدونم ایا میتونم ارام ارام شروع کنم و از پوشک بگیرمش؟لازمه براش شورت اموزشی تهیه کنم؟و هر نیم ساعت تا ۱ساعت خودم ببرمش دستشویی و ازش بخوام جیش کنه؟پوشکشم شورتیه.خودش زیاد تمایلی به خیس بودن و پوشک شدن نداره.خیلی اوقات دلش نمیخواد پوشک بشه و بهش میگم هر وقت بگی جیش و پی‌پی داری دیگه پوشکت نمیکنم.و میریم تو دستشویی توام راحت میشی.وقتی میگه پی‌پی لازمه ببرم دستشویی و ازش بخوام پی‌پیشو اونجا بکنه؟اگه تو فرایند از پوشک گرفتن بودم مهمونی و مسافرت نرم؟چون نمکنه کثیفکاری کنه.یا در اون موارد از پوشک استفاده کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:19 1399/08/20

   سلام بهناز جان . ممنون که سعی کردین همه جزیئات رو بنویسین . مراحل رو دارین عالی و علمی و مادرانه پیش میرین. خصوصا اینکه وقتی میبنید نمیاد دستشویی کاری نمیکنه. راستش بچه هایی که مثل کودک شما همه چیز براشون طبیعی و تدریجی اتفاق می افته کمتر دچار تناقض میشن. من هم گاهی که نگران بودم توی مهمونی یا جاهای رودروایسی دار پوشکش می کردم. اما اگه تصمیم گرفتین که به صورت قطعی پوشک رو کنار بذاره حتما باید زمان های ادرارش رو بتونین پیش بینی کنین و بهش آمادگی بدین. به نظرم سه چار روز بدون پوشک باشه و جایی نرین اگه دیدین خوب پیش میره و اکثر اوقات میاد میگه پوشک رو کامل کنار بذارین حتی در مهمونی ها . ولی اگه تردید دارین عجله نکنین. بالاخره وقتش میرسه

 19. روژین گفته؛
  17:11 1399/08/16

  سلام خانم دکتر عزیز،من پسرم آلرژی پوستی داره ازوقتی 17ماهش شد دکترگفت حق نداری پوشکش کنی کم کم شروع کردم به آموزش،خداروشرپسرم شبااصلا خودشو خیس نمیکنه،خوبم بلده جیش بکنه و مدفوع هم همینطور فقط اوایل خوب بود، الان 4ماه گذشته از پوشک نشدنش ولی اصلاجیششو نمیگه ولی دفعو چرا میگه ولی نمی خواد بیاد دسشویی گریه میکنه نمیدونم چیکارکنم نه میتونم پوشکش کنم نه میتونم از شورتای آموزشی بخاطر آلرژیش استفاده بکنم خیلی نگرانشم خواهشن کمکم کنید چیکارکنم

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:12 1399/08/20

   سلام روژین عزیز . می دونم چه شرایط اذیت کننده ای دارین . تنها راه طبیعی سازی مسئله دفع و پیش بینی زمانهای ادرارش هست . شاید بد نباشه لگن رو هم دم دست بذارین هم چنین قطار بازی میتونه کمک کننده باشه. اما کلا توقع داریم اغلب بچه ها بعد از دو و نیم سالگی بتونن به این توانایی جسمی برسن. فکر میکنم پذیرش این مسئله و بیخیال تمیزی شدن ، بتونه این مسیر رو براتون راحت تر کنه. لطفا مراقب باشین ازش نخواین کاری رو بکنه( یعنی اطلاع دادن زمان ادرار) که بدنش هنوز تواناییش رو نداره چون به شدت رابطتون خراب میشه و اعتماد به نفسش آسیب میبینه.

 20. ماجده گفته؛
  11:49 1399/08/17

  در ادامه سوالم. پسرم زمان پی پی میره تو اتاق و در رو میبنده و به کسی هم اجازه نمیده وارد بشه چه جوری ببرمش تو دستشویی؟

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:06 1399/08/20

   ماجده جان لطفا در پیشینتون بررسی کنین که از شما یا اطرافیان چه واکنشی درباره دفع داشته . مقاله رو به نظرم یک بار دیگه با حوصله بخونین و بعد از ریشه یابی سعی کنین با قصه و رفتار های مناسب تر ذهنیتش رو تغییر بدین. یکی از این کارها میتونه این باشه که در خوب حالی باهاش درباره پی پی حرف بزنین و ببینین چی توی ذهن کوچولوش می گذره

 21. فاطمه گفته؛
  11:57 1399/08/18

  سلام خانم شریفی من چند روز اموزش شروع کردم پسرم یک سال 6ماهش و از پوشک بدش میاد ولی وقتی میبرم دسشویی دوست دار اب بازی کنه وهمکاری نمیکنه

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   06:57 1399/08/20

   سعی کنین حتی اگه شده با شوخی و خنده بغلش کنین و به سمت حمام ببرینش تا اونجا آب بازی کنه. اگر توی سرویس ، کارش رو انجام نمیده احتمالا کاملا آماده نیست. سعی کنین با محبت و بازی براش مشخص کنین که سرویس برای بازی مناسب نیست. فقط حمام

 22. بهار خزایی گفته؛
  18:13 1399/08/18

  سلام وبسیار مچکرم از تمامی زحمات شما. در صورت امکان راهنمایی بفرمایید من را. دختر من سه سال تمام داره. اصلاً شلوارش کثیف نمیکنه. و من نگرانم دستشویی شو نگه داره. شب تا صبح هم با شلوار یک هفته است. کاملا خشک. ولی فقط تو پوشک دستشویی میکنه. یکدفعه بیان میکنه که داره میریزه و به دستشویی هم نمیاد و باید پوشک بشه. دارم از مقاله شما بهره میبرم وبا محیط دستشویی اشناش میکنم. ولی موقع دستشویی که داره پوشک میکنم تمام که شد در میارم تا راحت باشه. هر دو سه ساعت ده دقیقه پوشک داره. کارم درست. ایا به زمان نیاز داره. وقتی پوشک نکنم و داره خودش کثیف میکنه گریه میکنه که کمکش کنم. وقتی دستشو یی کرد دیگه اصلا با دراوردن پوشک مشکلی نداره. لطفاً کمکم کنید. سالم باشید.

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   06:56 1399/08/20

   سلام بهار عزیز . ممنون از تلاشتون برای والدگری آگاهانه. رویتون کاملا درسته . با توجه به اونچه در مقاله و سوالات متداول نوشته شده لطفا سعی کنین مسئله رو ریشه یابی کنین و بعد به حل بپرذازین. سعی کنین وقتی پوشکش میکنین که ادرار یا مدفوع کنه ، این کار رو در سرویس بهداشتی انجام بده و به مرور و با طبیعی و تدریجی کردن عمل دفع و محیط دستشویی ، پوشک رو ازش جدا کنید. قطعا این کار یکی دو روز نیست بهار جان. حوصله و پذیرش میخواد و این باور کمک کننده که باید همراه کودکم باشم تا از این چالش ، با هم به خوبی عبور کنیم. هیچ چیزی مهم تر از رابطتون نیست.

 23. زهرا علیزاده گفته؛
  14:21 1399/08/21

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون.پسر دو سال و هشت ماهه دارم.مراحل عادی سازی رو براش انجام دادم…ولی برای رفتن به دستشویی برای پی پی کردن همکاری نمی کنه میگه دوست دارم توی پوشک پی پی کنم اوایل دو بار بدون اینکه من بهش بگم حتی؛گفت من رو ببر دستشویی پی پی کنم اتفاقا خیلی تشویق کردم جایزه خریدم ولی بعدش هر وقت که
  زمان دستشویی رفتن بود بهش می گفتم قبول نمی کرد …..براش برچسب خریدم گفتم اگه پی پی رو بگی رو برگه ای که داخل دستشویی گذاشتیم می چسبمونم بعدش اسباب بازی که دوست داری میخرم …با بازی با تشویق …اصلا نمیاد بریم دستشویی….باید با چندین بار گفتن و بازی و سرگرمی حتی پوشکش رو عوض کنم…زمانی که جیش میکنه رو هم نمی گن….بهش گفتم اگه جیش اومد تو پوشک به من بگو…اصلا توجه نمیکنه.نمیدونم دیگه چیکار کنم….اکثرا کارهایی که شما فرمودید رو انجام دادم….راهنمایی کنید لطفا…با تشکر

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   19:28 1399/08/22

   سلام زهرای عزیز . ممنون از توجهتون عزیزم. زهراجان خیلی خوبه که سعی کردید بیشتر نکات رو رعایت کنید. به این نکته تمرکز کنید که کدوم نکته رو رعایت نکردید یا به اندازه کافی رعایت نکردید. شاید زود سراغ استیکر و جایزه رفتید که د راین صورت فعلا کاری بهش نداشته باشید وپوشکش کنید و توی این مدت فقط روی طبیعی سازی کار کنید اون هم اگه شرایطش بود. حدود یک ماه دیگه همه کارهای توی مقاله رو از سر بگیرید. ولی بدون جایزه و استیکر. آخرین گزینه استیکر و جایزس.

 24. فاطمه محسنی گفته؛
  16:54 1399/08/21

  سلام خانم شریفی عزیز خداقوت، ممنون بخاطر مقاله جامع و کاملتون،با توجه به اینکه دختر یک سال و پنج ماهه دارم از وقتی مقاله رو گذاشتین منتظر یک فرصت برای مطالعه آن بودم و خدا رو شکر امروز موقق به خواندن آن شدم، من هم در مرحله ایجاد آمادگی و طبیعی ساختن مراحل هستم بعضی روز ها یکی دو ساعت بدون پوشک میذارمش با محیط دستشویی آشنا شده چون برای مسواک زدن میبرمش ، فقط یک سوال داشتم دختر من بخاطر مشکل رفلاکسی که داره زیاد غذا نمیخوره و معمولا شب ها زیاد بیدار میشه و شیر میخوره مساله از پوشک گرفتن رو به نظر شما به بعد از شیرگرفتن موکول کنم؟ با توجه به اینکه پوشک رو دوست نداره و ازش فرار میکنه و همیشه میخواد بازش کنه ولی صبح وقتی از خواب بیدار میشه پوشکش خیسه
  ممنون که راهنمایی می کنید و وقت میذارید

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   19:22 1399/08/22

   فاطمه جان باید با دقت مقاله رو مطالعه کنید. سه شرط پیش نیاز برای از پوشک گرفتن ، حداقل شروطی هست که توی مقاله نوشتم. بررسی کنیدهمه رو داشته باشه و بعد اقدام کنید. شیر شب به دندوناش خیلی آسیب میزنه با پزشک مشورت کنید شاید با گرفتن از شیر رفلاکسش برطرف بشه و بتونه بهتر غذا بخوره.

 25. شبنم نوری فرد گفته؛
  16:30 1399/08/22

  سلام خانم شریفی عزیزم ممنون از زحمات شما.عزیزم پسر من ۲۵ ماهشه و من ناخواسته باردار شدم و اسفند ماه زایمانمه من میخوام بدونم نظر شما چیه در مورد پوشک گرفتن پسرم وقتی پی پی میکنه مکث میکنه من متوجه میشم بعضی وقتا بهش میگم پوشک نبندم بریم دستشویی میگه باشه میریم و میشینه با اب خودشو میشوره امروز چن بار بردم بازی و جیش کرد کلی تشویقش کردم و گفتم افرین موقع جیش و پی پی میان اینجا تا برن خونشون ولی متاسفانه میگه پوشک ببند امروز گفتم بهش دیگه بزرگ شدی پوشک نبدیم گریه کرد به نظر شما امادگی داره؟؟ و اینکه من ۳ ماه دیگه زایمانمه و کلی شرایط سخته دیگه بهتر نیست نگه دارم ۲.۵ سالگی به بعد؟؟

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   19:17 1399/08/22

   سلام شبنم عزیز . وقت خوش. من جای شما بودم با خیال راحت بعد از تولد فرزند دوم و در زمان مناسبی اقدام به از پوشک گرفتن می کردم. راستی مبارک باشه عزیزم

 26. سمیرا گفته؛
  16:49 1399/08/23

  سلام من دخترم دو سالشه وقتی پی پی میکنه به زور میبرمش دسشویی کلا نمیاد جاشو عوض کنم برای همین گاهی وقتی یکم پوشکش خیسه عوض نمیکنم چون نمیاد و کلی گریه میکنه و اینکه من از چند ماهگی جیشو میگرفتم ولی نمیکرد حالا که اون زمان گذشته من چه کاررکنم؟

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:01 1399/08/27

   سمیرا جان ممنون که وقت گذاشتین و مقاله رو بررسی کردید.لطفا مقاله رو دوباره مطالعه کنید و ببینید کدوم نکته رو لازمه برای فرزندتون رعایت کنید. به نظرم توی مسئله طبیعی سازی و تدریجی هیچ وقت دیر نیست. همین الان هم میتونید دست به کار بشید. البته با رعایت نکات گفته شده در مقاله . مقاومت در برابر جیش کردن رو میتونید وقتی میرین حمام کمتر کنین. اونجا کافیه در حین جیش گرفتن کمی آبی خنک ( اگه فرزندتون بدش نمیاد در غالب بازی) بهش بپاشین خصوصا روی نواحی شکم و عضو خصوصی. معمولات مثانه رو تحریک میکنه به دفع ادرار

 27. hamedtv گفته؛
  18:07 1399/08/24

  ممنون خانم دکتر از مقاله بسیار آموزندتون موفق و پیروز باشین

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   06:57 1399/08/27

   خواهش میکنم دوست عزیز

 28. سلام آگاهی گفته؛
  08:46 1399/11/01

  سلام چقدر عالی 😊

 29. مرضیه گفته؛
  00:26 1399/11/02

  سلام عالی بود

  • امور مشتریان سلام اگاهی گفته؛
   13:43 1400/02/27

   ممنونم مرضیه جان

 30. شهره حسینی گفته؛
  23:14 1399/11/30

  سلام ممنون ازمطالب جامعتون پسرمن سه سال وپنج ماهه است من قبلش دروبینارازپوشک گرفتن شرکت کردم که روشش برچسب وجایزه دادن بودمن پنج ماه پیش طبق این روش پسرم روازپوشک گرفتم ولی پسرم هنوزهم همکاری نمیکنه ادرار روخیلی کم میگه وبیشترخودم بایدببرمش دستشویی ولی مدفوع رواصلا نمیگه ماه اول بعدگذشته دوهفته یبوست کرد وقبلش میگفت مامان درددارم میبردم دستشویی مدفوع انجام میداد ولی بعدبرطرف شدن یبوست دیگه همکاری نکرد من اوایل به روی خودم نمی آوردم وبعدچندوقت خودم روناراحت نشون دادم
  میگفتم چراقبلش به من نمیگی توشورت پی پی کردن کاراشتباهیه وپسرم ازمن عذرخواهی میکردوشبها هم تالحظه خواب آب میخوره ومن میبرمش دستشویی ولی معمولا هرشب یکبارخودش خیس میکنه من ازهمون اول پوشک شب روهم گرفتم ولی پسرم بعدگذشت پنج ماه اصلا همکاری نمیکنه من باخوندن مقاله شمامتوجه شدم روش من اشتباه بوده به نظرشمانیازهست پوشکش کنم یک ماه دوباره ازپوشک بگیرم البته به پسرم میگم پوشکت کنم میگه نه ممنون میشم خانم شریفی راهنماییم کنین چه کارکنم پسرم همکاری کنه ممنونم ازپاسخگوییتون

  • درنا شریفی موسس سلام آگاهی گفته؛
   07:58 1399/12/02

   شهره عزیز ممنون که وقت گذاشتین و مقاله رو خوندین تا بتونین آگاهانه تر والدگری کنین عزیزم اگر فرزندتون تمایلی به پوشک شدن نداره به هیچ عنوان دیگه پوشکش نکنید.
   چند بار مقاله رو بخونید و ببینید ایراد کارتون کجا بوده و بعد از نت برداری طبق مقاله اقدام کنید… برای جواب دقیق به شما لازمه جزئیات بیشتری بدونم تا بتونم ریشه یابی کنم که متاسفانه در این مجال نمی گنجه

 31. ساناز گفته؛
  06:59 1400/02/17

  سلام خانم دکتر 😊
  مقاله تون عالی، کامل و با زبان ساده و روان بود
  خیلی بهره بردم
  خیلی خوشحالم که با شما آشنا شدم
  پیج تون هم دنبال میکنم
  راه کار هاتون خیلی مفیدند
  سعی میکنم به خاطر بسپارم
  خدا را شکر که شما را پیدا کردم🌷😍
  یه سوال دارم، فایل پی دی اف را از کدوم قسمت باید دانلود کنم؟
  ممنونم

  • امور مشتریان سلام اگاهی گفته؛
   12:31 1400/02/27

   سلام ساناز عزیز، ممنون که وقت گذاشتید مقاله رو خوندین و برای والدگری آگاهانه تر تلاش میکنید
   و خداروشکر که مفید بوده براتون
   مقالات فایل پی دی اف ندارن ساناز جان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:

راهنمای دانلود و استفاده از محصولات سایت:اینجا را لمس کنید