از پوشک گرفتن کودک با تکنیک‌های علمی؛ از 2 تا 5 سال

عکس همایش یا کارگاه باشه

دعوت به سخنرانی

شما می‌توانید به جای مطالعه متن زیر، با شماره ###########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید

فرم دعوت به سخنرانی

 

از این که علاقه مندید تا مباحث آموزشی فرزندپروری و تربیت فرزند در شهر و یا مجموعه خود منتقل کنید از شما متشکریم و امیدواریم که بتوانیم با همکاری بسیار دقیق و حرفه‌ای با یکدیگر برنامه‌ای فوق‌العاده پیش رو داشته باشیم.

به منظور افزایش کیفیت برنامه لطفاً این صفحه را بسیار دقیق مطالعه بفرمایید.

چه برنامه‌ای مناسب من است؟

پیش از هرچیز لازم است با سبک‌های مختلف برگزاری برنامه‌ها آشنا شوید تا در صورت لزوم بتوانید بهترین و متناسب‌‌‌ترین حالت برای شرایط خود را انتخاب نمایید.

برنامه‌های غیر حضوری و از طریق اینترنت و کوتاه مدت. روشی مناسب برای کاهش هزینه‌ها و موضوعاتی که نیاز به تمرین کمتری دارند.

روشی مناسب برای تعداد مخاطبان کم و به صورت کاملاً عملی. معمولاً در زمان یک و دو روز توصیه می‌شود

کنفرانس معمولاً برای تعداد زیادی از مخاطبان کاربرد دارد و گزینه مناسبی برای ثبت نام در کارگاه‌ها می‌باشد

دوره‌ها در حقیقت کارگاه‌های و برنامه‌های کاملاً عملی هستند که به صورت چند جلسه‌ای برگزار می‌شوند.

درنا شریفی کیست؟

خدماتی از طرف مجموعه ما ارائه می‌شود

چطوری درخواست خود را ارسال کنیم؟

راه اول:

راه دوم:

شما می‌توانیدبا شماره ########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید.

از پوشک گرفتن کودک

سرفصل های اصلی این مطلب:

از پوشک گرفتن کودک برای بعضی والدین کار سختی است و بعضی دیگر به راحتی با انجام چند کار ساده کودک‌شان را از پوشک می‌گیرند! در این مقاله می‌خواهیم تمامی تکنیک‌های روانشناسی و علمی برای از پوشک گرفتن کودکان 2 تا 5 ساله را به شما آموزش بدهیم. اینکه چطور شروع کنیم، چطور با چالش‌ها برخورد کنیم و اصلا از کجا بفهمیم کودک ما در زمان مناسبی برای ترک پوشک و یاد گرفتن دستشویی کردن قرار گرفته یا نه.

به طور خلاصه در این مقاله:

 • در ابتدا شما باید مطمئن شوید که کودک از لحاظ سنی و روانی برای ترک پوشک آماده است. (نشانه‌های آماده بودن را به شما آموزش می‌دهیم.)
 • به شما آموزش می‌دهیم که چطور ذهن کودک را برای روش علمی از پوشک گرفتن کودک آماده کنید.
 • مراحل اصولی و علمی که باید طی کنید را یاد می‌گیرید.
 • در نهایت هم متوجه می‌شوید که چطور در مقابل چالش‌ها و نافرمانی‌های کودک رفتار کنید!

چه زمانی کودک را از پوشک بگیریم؟

چه زمانی کودک را از پوشک بگیریم؟

 

به طور میانگین وقتی کودکان به 2 سالگی یا 3 سالگی نزدیک می‌شوند می‌توان عملیات از پوشک گرفتن را اجرا کرد. چون در بازه‌ی سنی 2 تا 3 سال کودکان به لحاظ جسمی و ذهنی آمادگی بیشتری برای همکاری کردن در این مورد پیدا می‌کنند. در واقع کودکان زمانی که برای جدا شدن از پوشک آماده شوند، نشانه‌هایی از خود بروز می‌دهند. برای اینکه این نشانه‌ها را بشناسیم در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

نکته مهم:

Most children begin to show these signs when they’re between 18 and 24 months old, though some may not be ready until later than that. And boys often start later and take longer to learn to use the potty than girls.

ترجمه: اغلب کودکان علائم آمادگی برای از پوشک گرفتن را از  18 تا 24 ماهگی نشان می‌دهند، اگرچه برخی ممکن است دیرتر این علائم را نشان دهند. یادتان باشد که پسرها اغلب دیرتر شروع می‌کنند و در مقابل، آموزش استفاده از لگن به دخترها بیشتر طول می‌کشد. منبع: kidshealth

نشانه‌های جسمی آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن

حتما به عنوان والد می‌دانید که یک سری پیش زمینه‌ها برای شروع پروسه‌ از پوشک گرفتن باید وجود داشته باشد تا تشخیص دهید کودک دقیقا چه زمانی برای شروع این فرایند آمادگی دارد.

1_ توانایی در انجام مهارت‌های درشت داشته باشد

مهارت‌های درشت یعنی حرکاتی مثل دویدن، بپر بپر کردن، پریدن و راه رفتن را تقریبا به راحتی انجام دهد.

2_ بتواند به راحتی بنشیند

یعنی کودک قادر باشد برای دقایقی کوتاه روی دو پا بنشیند جوری که به عقب برنگردد تا بتواند از سنگ توالت زمینی استفاده کند. یا بتواند برای دقایقی روی صندلی بنشیند تا برای استفاده از توالت فرنگی آمادگی داشته باشد.

3_ درآوردن و پوشیدن لباس را در حد خودش یاد گرفته باشد

وقتی کودک ما هنوز یاد نگرفته که چگونه برای در آوردن شلوار و لباس زیر از دستان خود استفاده کند، نمی‌توانیم از او توقع داشته باشیم که بتواند هنگام ادرار یا مدفوع با عکس‌العمل مناسب لباس خود را در بیاورد تا آلوده نشود.

 

 

4_ کنترل مثانه داشته باشد

حداقل بتواند 1/5 الی 2 ساعت خود را نگهدارد تا متوجه شویم که مثانه به قدر کافی گنجایش لازم را دارد تا کودک خود را به سرویس بهداشتی برساند.

5_ فاصله زمانی مشخصی برای نیاز به سرویس رفتن ایجاد شده باشد

با کمی توجه و مشاهده دقیق متوجه شوید که به طور میانگین مثلا او هر 2 ساعت یک بار ادرار یا مدفوع دارد. این مورد باعث می‌شود هم شما به موقع حواستان به چک کردن او باشد هم کمتر لباس خود را خیس کند.

6_ نسبت به آلودگی لباس زیر یا شلوار خود واکنش نشان دهد

وقتی کودک نسبت به آلوده یا خیس بودن لباس خود بازخورد منفی و ناراحت‌گونه‌ای نشان می‌دهد یعنی وقت آن رسیده که کمکش کنیم بتواند بدون نیاز به پوشک، هر زمان که احساس فشار در مثانه و روده احساس کرد به سرویس برود.

7_ از اینکه روی لگن بنشیند یا سرویس برود استقبال کند

کودکی که آمادگی فیزیکی یا درک درستی از فضای سرویس بهداشتی نداشته باشد برای توالت رفتن رغبتی نشان نمی‌دهد. اما کودکی که نسبت به این فضا علاقه نشان می‌دهد و از به موقع سرویس رفتن استقبال می‌کند به ما این پیام را می‌‍رساند که وقت از پوشک جدا شدن فرا رسیده.

8_ هنگامی که او را سر پا می‌گیرید ادرار یا مدفوع می‌کند

روش علمی از پوشک گرفتن کودکان

از یک جایی به بعد وقتی کودک را سر پا می‌گیرید بدون مقاومت یا زیاد معطل کردن، ادرار یا مدفوع می‌کند. این مورد نشان‌دهنده آن است که عضلات و ماهیچه‌های تحتانی او به طور ارادی آمادگی لازم را برای اجابت مزاج دارند.

9_ برای چند ساعت پوشکش کودک خشک می‌ماند

هر چند ساعت که پوشک او را چک می‌کنید می‌بینید که خشک است، و این یک علامت خوشحال‌کننده برای والدین است که متوجه شوند وقت از پوشک گرفتن فرا رسیده.

10_ نسبت به خروج ادرار یا مدفوع آگاهی پیدا می‌کند

در ماه‌های ابتدایی کودک نسبت به خروج فضولات بدن آگاهی ندارد. اما در ماه‌های بالاتر یا بعد از 18 هفتگی کم کم به این موضوع آگاه می‌شود و با زبان بدن و حرکات خود آن را نشان می‌دهد. مثلا کمی چهره او سرخ می‌شود، سکوت می‌کند، یک جای خلوت پیدا می‌کند، عضلات خود را منقبض می‌کند، صدای زور زدن از او می‌شنوید، ممکن است پاها یا دست‌هایش را باز کند یا مشت‌هایش را گره کند و اگر پوشک آلوده باشد به سختی راه برود.

 

 

11_ دستوراتی که به او می‌دهید را انجام می‌دهد

مثلا وقتی به او می‌گویید “شلوارت رو بیار” این کار را به راحتی انجام می‌دهد، پس رفته رفته این درخواست که “بیا بریم سرویس” را هم برآورده می‌کند.

12_ یاد می‌گیرد هر کاری باید در جای خودش انجام شود

زمانی که کودک این موضوع را درک می‌کند متوجه می‌شود که بقیه اعضای خانواده هم در طول شبانه‌روز برای این کار از سرویس استفاده می‌کنند. پس سعی کنید به زبان ساده به او یاد دهید که چه کاری را باید کجا انجام دهیم. مثلا لباس را در اتاق می‌پوشیم، کفش را جلوی درب از پا در می‌آوریم و در جاکفشی قرار می‌دهیم، غذا را در آشپزخانه آماده می‌کنیم، برای خروج ادرار و مدفوع یا شستن دست از سرویس بهداشتی استفاده می‌کنیم.

13_ از پوشک شدن فرار می‌کند

یکی دیگر از نشانه‌های آمادگی برای از پوشک گرفتن، این است که کودک به پوشک علاقه نشان نمی‌دهد و نسبت به پوشک شدن مقاومت می‌کند.

14_ استفاده از شیر آب یا دستمال توالت را یاد گرفته است

از جمله عواملی که باعث می‌شود کودکان زودتر در سرویس رفتن مستقل شوند این است که بتوانند به راحتی بدون کمک پدر و مادر، خود را تمیز کنند.

15_ تشخیص می‌دهد که بدن باید از فضولات پاک شود

بچه‌ها در این مرحله درک می‌کنند که خیس یا آلوده شدن حس بدی به آدم می‌دهد و در نتیجه باید این موضوع را برطرف کرد. به همین خاطر ترجیح می‌دهند به جای پوشک از سرویس بهداشتی استفاده کنند.

16_ بتواند با کلمات، مفهوم دستشویی داشتن را برساند

مثلا بتواند با کلماتی مثل جیش یا پی پی به شما بگوید که الان نیاز به سرویس دارد. ضمنا یادگیری این کلمات می‌تواند در تشخیص ادرار و مدفوع به او کمک کند.

آموزش ایجاد آمادگی ذهنی کودک برای از پوشک گرفتن

در عین حال که علائم جسمی ما را از آمادگی کودک برای گرفتن پوشک مطلع می‌‌کند، علائم ذهنی، روانی و شناختی را هم باید به طور جدی در نظر بگیریم تا این روند را با آمادگی و تنش کمتری پشت سر بگذاریم. در ادامه به این راهکارها اشاره می‌کنیم.

1_ دچار لجبازی یا پرخاشگری جدی نباشید

لجبازی یا پرخاشگری والدین با کودکان

طبیعتا زمانی که کودک با والدین لجبازی و پرخاشگری می‌کند، نمی‌توانید امید داشته باشید که او در گذراندن این مرحله با شما همکاری کند. پس در نتیجه اگر احساس می‌کنید که رابطه خوبی با او ندارید ابتدا باید با ایجاد یک ارتباط موثر لجبازی و پرخاشگری او را برطرف کنید.

2_ محیط خانه را آرام و امن کنید

از جمله عوامل بسیار مهمی که باعث می‌شود به آسانی و با خیالی آسوده از پوشک گرفتن را پشت سر بگذارید این است که محیطی بدون تنش و آرام ایجاد کنید تا هم خودتان صبر و حوصله بیشتری داشته باشید، هم فرزندتان همکاری بیشتری با شما داشته باشد. به عنوان مثال اگر خودتان شرایط روحی مساعدی ندارید یا تنش خاصی در خانواده وجود دارد ابتدا در صدد برطرف کردن آن موارد بر بیایید، سپس از پوشک گرفتن را آغاز کنید

3_ از شعر خواندن یا رقصیدن استفاده کنید

می‌توانید یک شعر ساده‌ی چند کلمه‌ای برای تشویق کردن برای جدا شدن از پوشک بسازید و با ریتمی جذاب با کودک تکرار کنید. یا حتی با انتخاب حرکات بامزه ذهنیتی جالب برای او ایجاد کنید.

4_ با آرامش با او برخورد کنید

هرگز طی این روند با عجله، پرخاشگری، جدیت و ایجاد استرس برخورد نکنید. چون این موارد روی به تاخیر افتادن از پوشک گرفتن اثر مستقیمی دارد.

 

 

مراحل از پوشک گرفتن کودک

قطعا شما والد عزیزی که در حال مطالعه این مقاله هستید به دنبال راه حل‌های علمی و عملی هستید تا بتوانید به محض اتمام این مقاله برای از پوشک گرفتن کودک خود دست به کار شوید.  پس بدون معطلی شروع می‌کنیم به یادگیری مراحل از پوشک گرفتن کودکان. این مسیر را با پرسش و پاسخ‌های مهم جلو می‌رویم!

1_ حتما در سن خاصی باید کودکم را از پوشک بگیرم؟

برای شروع از پوشک گرفتن این ذهنیت را نداشته باشید که حتما باید از 18 ماهگی یا 2 سالگی این روند را شروع کنم. چون در  مقالات و کتاب‌ها، سنینی که برای از پوشک گرفتن مطرح شده فقط بر اساس پژوهش‌ها یک میانگین است که شما متوجه شوید در چه بازه سنی بهتر است این پروسه انجام شود. در نتیجه با توجه به مطالبی که تا اینجا مطالعه کردید خودتان به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که چه زمانی بهترین آغاز برای شروع از پوشک گرفتن است. (البته بهترین زمان همان 18 ماهگی تا 2 سالگی است.)

2_ چگونه به او آمادگی بدهم که وقت جدا شدن از پوشک است؟

خیلی از مراحل و موضوعات مهم زندگی را می‌توان در قالب بازی و داستان به بچه‌ها یاد داد. برای از پوشک گرفتن هم می‌توان یک قصه برای کودک تعریف کرد مثل اینکه: “ببین دختر/پسر قشنگم تو یاد گرفتی که بدون کمک مامان و بابا خیلی کارها رو به تنهایی انجام بدی، مثلا خودت تنهایی غذا بخوری، راه بری، صحبت کنی و… حالا وقت اینکه بدون کمک من و بابایی بری سرویس بهداشتی و کم کم با پوشکت خداحافظی کنی، همونجوری که با پستونکت خداحافظی کردی…”. و برایش توضیح دهید که بدون پوشک خیلی راحت‌تر می‌تواند حرکت کند، راه برود و بازی کند. یا در بازی‌ها یه عروسک را پوشک کنید و باز کردن آن را تمرین کنید و مثلا آن را به سرویس ببرید تا با عروسک خود این پروسه را تمرین کند.

3_ در این دوران از چه پوشک یا لباس زیری استفاده کنیم؟

لباس جذاب حین توالت برای کودک

پیشنهاد می‌کنیم که چند شورت رنگی و جالب به انتخاب فرزندتان تهیه کنید تا به ذوق پوشیدن آن‌ها همکاری بهتری داشته باشد. به جای پوشک معمولی از پوشک شورتی استفاده کنید که شبیه به لباس زیر باشد.

4_ از چه روزی پوشک او را باز کنم؟

وقتی به صورت قصه و بازی فرا رسیدن جدا شدن از پوشک را برایش توضیح دادید به او بگویید “موافقی از فردا یا همین الان خداحافظی با پوشک کوچولو رو شروع کنیم؟” وقتی احساس کردید که خودش هم مشتاق انجام این کار است کم کم در ساعاتی از روز پوشک او را باز بگذارید اما حواستان هم به او باشد که یک ربع یک ربع نیاز به دفع را خیلی کوتاه به او یادآوری کنید و به سرویس ببرید. اما او را زیاد در سرویس نگه‌ ندارید که به آب بازی و وقت گذراندن در آنجا عادت کند.

5_ از چه شلواری استفاده کنم؟

بهتر است یک لباس راحت به او بپوشانید که بتواند به راحتی حین دستشویی آن را در بیاورد و بپوشد. مثل شلوارهایی که کمرکش هستند و زیپ و دکمه ندارند و شلوار‌هایی که خیلی تنگ نباشند. می‌توانید برای دختربچه‌ها از دامن و برای پسربچه‌ها از لباس زیر استفاده کنید.

 

 

6_ زمان‌هایی که بیرون می‌رویم او را پوشک کنم؟

وقتی مهمانی، پارک، فروشگاه و… می‌روید پوشک شورتی پای او کنید تا برای بالا کشیدن و درآوردن راحت‌تر باشید. در محیط بیرون هم طبق تشخیصی که می‌دهید او را به سرویس ببرید تا پوشک را خیس نکند و به جای خشک عادت کند حتی اگر بیرون باشد.

7_ محیط خانه را چگونه فراهم کنم تا زحمت کمتری داشته باشد؟

اگر امکانش را دارید روی تمام مبل‌ها روکش پلاستیکی که مخصوص مبلمان هست بکشید. فرش‌ها را جمع کنید و فقط یک قالیچه روی سرامیک بگذارید تا ظاهر خانه هم حفظ شود یا اگر از جمع شدن فرش خوش‌تان نمی‌آید یک روفرشی پلاستیکی پهن کنید. آن قسمت‌هایی از خانه که می‌دانید احتمال کثیف شدنش بیشتر است را پیدا کنید و جوری آن قسمت را خالی کنید که اگر کثیف شد برای تمیز کردنش خیلی اذیت نشوید. (اگر این کارها را نکنید ممکن است با هر بار کثیف شدن خانه از بچه عصبانی شوید و پرخاشگری‌تان باعث طولانی‌تر شدن این فرآیند شود.)

8_ محیط سرویس بهداشتی را چگونه جذاب کنم؟

با چسباندن یک‌سری برچسب‌های کودکانه که استفاده از سرویس را آموزش می‌دهد می‌توانید یک فضای جذاب آموزشی درست کنید. یک جفت دمپایی که سایز پای کودک‌تان باشد برای او تهیه کنید تا با علاقه بیشتری وارد سرویس بهداشتی شود. همینطور از مایع دستشویی فومی استفاده کنید تا بتواند با وسایل داخل سرویس کمی ارتباط بگیرد.

9_ از سرویس بهداشتی ایرانی استفاده کنم یا توالت فرنگی؟

پیشنهاد می‌کنیم استفاده از هر دو سرویس را به فرزند خود آموزش دهید تا اگر جایی بودید که به عنوان مثال فقط توالت فرنگی داشت، کودک به اجبار خودش را نگه ندارد که به منزل بیایید تا بتواند از سرویس ایرانی استفاده کند؛ چون نگه داشتن ادرار و مدفوع به مدت چند ساعت فشار زیادی به مثانه، کلیه، روده و مقعد می‌آورد.

10_ چگونه استفاده از سرویس را برای او جذاب کنم؟

می‌توانید یک اسباب بازی را در گوشه‌ای از سرویس قایم کنید از او بخواهید تا مثل کاراگاه‌ها آن اسباب بازی را پیدا کنید؛ یا حتی چراغ سرویس را خاموش کنید با یک چراغ قوه به دنبال آن شیء بروید، انجام این کار برای کودکان خیلی لذت بخش است و باعث می‌شود به فضای سرویس بهداشتی به عنوان یک مکان معمولی نگاه کنند بدون اینکه از آن ترس داشته باشند یا فراری باشند

11_ برای دفع مدفوع چه اقدامی انجام دهم؟

روی یک کاغذ یک قطار با چند واگن بکشید و روی در سرویس بهداشتی بچسبانید، و به کودک بگویید هر بار که برای مدفوع به سرویس رفت یکی از واگن‌ها را با مداد رنگی رنگ کن؛ وقتی همه واگن‌ها را رنگ کرد این قطار را به عنوان کارت خرید اسباب بازی به مغازه اسباب بازی فروشی می‌بریم تا بتوانیم یک اسباب بازی بخریم. این تکنیک بسیار در ترغیب کودکان برای همکاری داشتن کمک کننده است.

 

 

12_ من وسواس تمیز بودن دارم، چطور اوضاع را مدیریت کنم؟

بدانید که وسواس زیاد داشتن در تمیزی هم شما را آزار می‌‌دهد، هم کودکتان را و اگر این جریان ادامه پیدا کند ممکن است باعث شود یا فرزندتان مثل شما به تمیز بودن واکنش افراطی نشان دهد یا برعکس، تقریبا هیچ اهمیتی به این موضوع ندهد. پس تلاش کنید تمیز کردن‌های افراطی را اندک‌اندک برطرف کنید تا هم خودتان آرامش خاطر بیشتری داشته باشید هم فرزندتان. ضمن اینکه تاکید بسیار زیاد بر نجس و پاکی ممکن است سبب مقاومت نشان دادن کودک در از پوشک گرفتن شود.

توجه: دعوا کردن یا تنبیه کودک برای اینکه بتواند در سرویس دستشویی کند تا به هیچ عنوان جایی آلوده نشود، یک‌سری مسائل روحی و روانی برای او ایجاد می‌کند! مثل اینکه ادرار و مدفوع خود را نگه می‌دارد، که اگر خوب تخلیه نشود مجددا برمی‌گردد و به مرور زمان تبدیل به درد و یبوست می‌شود. حتی در بزرگسالی ممکن است که دچار خساست شود و پول خود را نتواند خرج کند، نتواند احساسات و هیجاناتش را بروز دهد یا حتی فردی بسیار شلخته و بی نظم می‌شود. زیگموند فروید در رشد روانی_جنسی از این مرحله با نام “مرحله مقعدی” یاد می‌کند.

13_ چگونه فرزندم را به جدا شدن از پوشک تشویق کنم؟

معمولا با در نظر گرفتن یک خوراکی که مورد علاقه فرزندتان باشد می‌توانید او را به انجام این کار تشویق کنید، اما کم‌کم خوراکی دادن برای جدا شدن از پوشک را حذف کنید تا به آن عادت نکند.

14_ تا زمانی که به استفاده از سرویس بهداشتی عادت کند از چه چیزی استفاده کنم؟

سرویس بهداشتی کودک

از لگن‌ها و توالت‌های آموزشی مخصوص کودکان که ترجیحا جای تکیه دارند استفاده کنید تا کم کم بتوانید او را به رفتن به سرویس بهداشتی عادت دهید. این توالت‌های آموزشی را می‌توانید در رنگ‌ها و ابعاد متنوع و جذاب تهیه کنید تا انجام این کار برایش لذت‌بخش شود. در ضمن نحوه استفاده از توالت را با صبر و حوصله برای کودک توضیح دهید یا حتی خودتان به طور نمادین از آن استفاده کنید.

15_ چکار کنم که روی توالت یا لگن بنشیند؟

یک‌سری برچسب مخصوص تهیه کنید که در تماس با آب و رطوبت شکل‌شان نمایش داده می‌شود، یا یک رنگ آبی داخل لگن بریزید تا رنگ آب تغییر کند تا کودک با آن سرگرم شود. یک کار بسیار جالب دیگری هم که می‌توانید انجام دهید این است که زمانی که روی لگن نشست در یک دستگاه حباب ساز یا یک لیوان کف درست کنید، و از کودک بخواهید تا با فوت کردن داخل نی، حباب بسازد، این کار هم کودک را هنگامی که روی لگن نشسته است سرگرم می‌کند هم بخاطر انقباض عضلات شکم هنگام فوت کردن دفع راحت‌تری خواهد داشت. وقتی توانست حباب بسازد و دفع کند تشویقش کنید.

16_ چگونه از عروسک‌‌ها برای استفاده از توالت استفاده کنیم؟

یک عروسک بردارید و آن را با پارچه پوشک کنید، سپس با هیجان و ذوق پیش فرزندتان آن پارچه را باز کنید و عروسک را روی توالت یا لگن آموزشی بنشانید. از زبان عروسک با کودک صحبت کنید: “من دیگه می‌خوام پوشک رو بذارم کنار و خودم مثل بقیه برم سرویس، هوراااا…” و سپس از کودک بخواهید که او هم با عروسکش این بازی را انجام دهد.

17_ اگر سفر یا مهمانی داشتیم باید از پوشک گرفتن را ادامه دهیم؟

حتما در طی دو سه هفته یا یکی دو ماهی که پروژه از پوشک گرفتن را دارید از مهمانی یا سفر رفتن خودداری کنید. شما باید یک بار و به صورت پیوسته این مسئله را برطرف کنید نه اینکه در میان مسیر یک روز او را از پوشک بگیرید، و چند روز او را پوشک کنید.

18_ چه زمان‌هایی کودک فراموش می‌کند که ادرار یا مدفوع داشتن را اعلام کند؟

زمان‌هایی که مشغول بازی یا انیمیشن دیدن است، وقتی روی انجام یک کاری به شدت متمرکز است، زمانی که روز پر تنشی را پشت سر گذاشته باشد. پس حواستان به این موقعیت‌ها باشد.

نکات کاربردی دیگر درباره از پوشک گرفتن کودک!

 • اگر در حال از شیر گرفتن فرزند خود هستید، به هیچ عنوان همزمان از پوشک گرفتن را انجام ندهید.
 • چند لباس و شلوار کهنه اما راحت و تمیز، در دسترس داشته باشید.
 • بهترین فصل برای از پوشک گرفتن کودک فصل تابستان است که کودک دچار سرماخوردگی نشود.
 • فاصله زمانی نیاز او به سرویس را یادداشت کنید و حواس‌تان به آن باشد.
 • معمولا کودکان بعد از بیدار شدن ادرار، و بعد از خوردن صبحانه، میان وعده و غذای اصلی مدفوع می‌کنند.
 • انتخاب لوازم را به عهده او بگذارید، مثل لگن، توالت آموزشی، دمپایی، مایع دستشویی… .
 • لگن را در حمام یا گوشه‌ای از منزل که راحت بود بگذارید، سپس وارد سرویس بهداشتی کنید.
 • اطرافیان را در جریان از پوشک گرفتن قرار دهید تا مثل شما با کودک برخورد کنند.
 • اگر بعد از چند هفته دیدید که نمی‌تواند خودش را کنترل کند، مجددا او را پوشک کنید تا آمادگی لازم را پیدا کند.
 • صبح که از خواب بیدار شد او را روی لگن بنشانید تا بتواند ادرار کند، سپس یکی دو ساعت یا بیست دقیقه او را باز بگذارید.
 • دقت کنید بیشتر چه زمان‌هایی لباس خود را کثیف می‌کند، و برای اینکه میزان این مسئله را کمتر شود یک راه حل پیدا کنید.

نکته: وقتی کودک جای خود را کثیف کرد، به هیچ عنوان او را دعوا یا تنبیه نکنید و سرش فریاد نزنید. طبیعی است که حین از پوشک گرفتن گاهی اوقات لباس، منزل یا هر جای دیگری را کثیف کند (چون از همان ابتدا که اولین لباس زندگی‌اش را پوشاندید او را پوشک هم کردید…پس طبیعی است که کمی زمان ببرد تا به این مسئله عادت کند). با او به آرامی صحبت کنید و به او اطمینان خاطر دهید که مشکلی نیست، و به زودی می‌تواند به پوشک نداشتن عادت کند. برای این کار حتما باید شرایط روحی و محیطی مادر هم مساعد باشد.

از پوشک گرفتن کودک در شب

از پوشک گرفتن کودک در شب

بعضی از کودکان صبح‌ها ادرار می‌کنند و بعضی از کودکان شب‌ها. اگر کودک شما شب تا صبح پوشک خود را خیس می‌کند به معنای این است که هنوز آمادگی لازم برای از پوشک گرفتن را ندارد و این موضوع تا 3 سالگی به معنای شب ادراری نیست. زمانی می‌گوییم کودک دچار شب ادراری شده که 5 سال آن تمام شده و وارد 6 سالگی شده باشد.

 • قبل از خواب به او مایعات زیادی ندهید.
 • روزها مراحلی که گفته شد را انجام دهید و او را باز بگذارید اما شب‌ها پوشک کنید، تا زمانی که بتواند آن را خشک نگه‌دارد.
 • زمانی پوشک شبانه او را حذف کنید که متوجه شوید حداقل به مدت یک هفته، تا صبح جای خود را خشک نگه می‌دارد.
 • یکی دیگر از نشانه‌های حذف پوشک شبانه این است که می‌خواهد شب‌ها پوشک را در بیاورد.
 • برای اینکه بتوانید او را شب‌ها باز بگذارید، از اینکه بدون پوشک میتوان راحت و آسوده‌تر خوابید برایش صحبت کنید.
 • اگر شب‌ها خودش به تنهایی به سرویس می‌رود یا داخل توالت آموزشی دفع ادرار می‌کند، یعنی نیازی به پوشک شبانه ندارد.
 • مناسب بودن شرایط روحی_روانی و عاطفی کودکان، خیلی در اینکه شب‌ها جای خود را تمیز نگه دارند موثر است.
 • حذف پوشک شبانه حدودا تا 4 سالگی در کودکان متغیر است.
 • ممکن است شب‌ها برخی از کودکان تا 7 سالگی کمی نم زدن لباس‌ها را داشته باشند.
 • معمولا پسرها دیرتر از دخترها پوشک را کنار می‌گذارند.
 • برای شب هم از پوشک شورتی استفاده کنید.
 • می‌توانید نیمه شب کودکانی که نزدیک 3 سال هستند را بیدار کنید که اگر نیاز به سرویس دارد او را روی لگن بنشانید.
 • اگر صبح از خواب بیدار شدید و دیدید که بر خلاف روزها، پوشک را خیس کرده به هیچ عنوان او را دعوا نکنید.
 • اگر خواستید شب‌ها پوشک او را باز کنید، یک زیر انداز مناسب روی تخت او بیندازید تا تشک کثیف نشود.

فقط در نظر داشته باشید که ممکن است خشک ماندن لباس و تشک در شب‌ها زمان بیشتری ببرد که البته این مدت زمان در کودکان متغیر است.

دلایل همکاری نکردن کودک برای از پوشک گرفتن

احتمال دارد که با توجه به تلاش‌هایی که می‌کنید کودک با شما همکاری لازم را نداشته باشد، که معمولا پدر و مادرها در این مرحله ناامید می‌شوند. اما اگر بدانید که چه عواملی منجر به همکاری نکردن کودک می‌شود می‌توانید برنامه ریزی بهتری داشته باشید!

1_ همزمان دو یا چند اقدام مهم را با هم انجام می‌دهید

به عنوان مثال همزمان که کودک را از شیر می‌گیرید و خواب او را تنظیم می‌کنید، می‌خواهید پوشک کردن را هم حذف کنید. در حالی که هر کدام از این اقدامات اهمیت خاص خود را دارند.

2_ خیلی زود از پوشک گرفتن را شروع می‌کنید

معمولا تا قبل از 18 ماهگی عضلات به صورت ارادی تحت کنترل کودک نیستند که بتواند خود را کنترل کند و گنجایش مثانه آن قدری نیست که بتواند ادرار و مدفوع را نگه‌دارد. پس اگر فردی به شما می‌گوید که من در فلان ماه کودکم را از پوشک گرفتم؛ اصلا خودتان را نگران نکنید! با توجه به میانگین استاندارد تا 3 سالگی فرصت برای از پوشک گرفتن هست.

3_ این کار را به طور پیوسته انجام نمی‌دهید

شما تصمیم می‌گیرید فرزند خود را از پوشک بگیرید، تا یکی دو هفته این کار را انجام می‌دهید اما یک‌دفعه خسته می‌شوید یا مهمانی و مسافرت می‌روید و خلاصه به هر دلیلی نیمه راه این پروسه را متوقف می‌کنید. در نتیجه این موضوع باعث می‌شود که نتوانید با موفقیت این کار را انجام دهید. پس اقدام باید به صورت پیوسته و یکباره انجام شود.

4_ شرایط روحی خود یا کودکتان مناسب نیست

زمانی که بنا به هر دلیلی شرایط روحی مساعدی ندارید و نمی‌توانید با صبر و حوصله این کار را انجام دهید، یا اگر کودک شما دچار لجبازی و پرخاشگری شدید است، بهتر است اول این مسائل را برطرف کنید تا در زمان مناسب بتوانید از پوشک گرفتن را به شکل سالم و اصولی پیش ببرید.

5_ در صورت عدم همکاری کودک، از پوشک گرفتن را متوقف نمی‌کنید

برخی از والدین تصور می‌کنند حتی اگر کودک من همکاری نکرد و مدام لجبازی کرد من باید به کار خود ادامه دهم تا به جدا شدن از پوشک عادت کند؛ در صورتی که هیچ ایرادی ندارد که در صورت عدم همراهی جدی کودک، کار را متوقف کنید تا بتوانید در شرایط مناسب‌تر مجددا تلاش کنید.

6_ در صورت خرابکاری او را سرزنش می‌کنید

طبیعی است که در پروسه از پوشک گرفتن چند بار کودک لباس خود را خیس کند، پس به جای اینکه سر او داد بزنید، اخم کنید، سرزنش کنید یا قهر کنید با صبر و آرامش به او فرصت دهید تا به جای پوشک نرم و راحت به سنگ توالت سفت و سرد عادت کند.

7_ هنگام بازی فراموش می‌کنند که نیاز به سرویس داشتن خود را اعلام کنند

این موضوع هم از جمله موارد بسیار مهمی است که باعث می‌شود در این زمان‌ها با شما همکاری لازم را نداشته باشند، پس هنگامی که کودک در حال بازی یا انیمیشن دیدن است هر چند مدت یک‌بار به او یادآوری کنید تا دچار مشکل نشوید. فقط کوتاه یاد‌آوری کنید مثل: “بریم لگن؟” “بریم سرویس؟”.

از پوشک گرفتن کودک معمولا چقدر طول می‌کشد؟

اگر موارد ذکر شده را تا جای ممکن سعی کنید رعایت کنید به طور میانگین دو تا سه ماه زمان می‌برد تا بتوانید فرزند خود را با موفقیت از پوشک بگیرید تا بتواند در این مرحله به طور مستقل از سرویس بهداشتی استفاده کند. فقط در نظر داشته باشید که ممکن است خشک ماندن لباس و تشک در شب‌ها زمان بیشتری ببرد که البته این مدت زمان در کودکان متغیر است.

اگر کودک را زود از پوشک بگیریم چه عوارضی دارد؟

مشکلات جسمی، روحی و رفتاری مثل یبوست، عفونت مجاری ادراری، لجبازی و پرخاشگری کودک، ناامیدی و خشمگین شدن خودتان برای ادامه دادن از جمله مواردی است که باعث می‌شود از پوشک گرفتن کودک را با موفقیت پشت سر نگذارید.

کلام آخر

طبق نظریه‌های مهم روانشناسی از پوشک گرفتن کودک از جمله عوامل بسیار مهم مراحل رشدی است که باید به درستی انجام شود، چون همان گونه که اشاره شد این موضوع می‌تواند روی ارتباط شما با کودک و سلامت روان او اثر بگذارد. پس نکات علمی و عملی‌ای که به طور مفصل در این مقاله به آن‌ها پرداخته شد را اجرا کنید تا از پوشک گرفتن را به خاطره‌ای راحت و لذت بخش برای خود و فرزندتان تبدیل کنید.

منابع:

Hidden
نظرات شما

220 دیدگاه دربارهٔ «از پوشک گرفتن کودک»

 1. سلام من پسرم چهار سال و دو ماهشه برای دسشویی شماره دو فقط زمانی که دسشویی داره میاد و خبر میده من براش مای بی بی ببندم
  وقتیم میگم برو دسشویی جبهه میگیره و میگه نمیرم و مای بیبیم نمیبندم میشه کمک کنین و بگین باید چکار کنم

  1. مهلا جان سلام 😊 دوست عزیزم این موضوع باید بررسی بشه ولی اگر نکاتی که تو مقاله گفته شده رو رعایت کنید میتونید به راحتی این مسئله رو برطرف کنید حتما مقاله رو مرور کنید ✨

  2. سلام من دخترم دوسال و دوماهشه داشتم واقعن ناامید میشدم و موکول میکردم موضوع رو ب چند وقت دیگه تا این مقاله رو خوندم.واقعن واقعن دست مریزاد ب تهیه کننده این مقاله خییییلی کمکم کرد .خیلی ممنونم ازتون

  1. فاطمه جان سلام 😊اوایل از پوشک گرفتن نیازه که پیگیری یا یادآوری زیادی داشته باشید. چون کودک سرگرم بازی و تفریح هستش و خیلی سخته بخواد کار لذت بخشی که داره انجام میده رو رها کنه. پس در موقعیت های مختلف نیازه شما یادآوری داشته باشید🌱

  1. مهرافروز عزیز امیدوارم مقاله بتونه بهتون کمک کنه که با چالش کمتری این مرحله رو پشت سر بزارید😊✨

  1. محبوبه جان سلام🌱
   همونطور که داخل مقاله گفته شد تا سن سه سالگی کودک از پوشک استفاده کنه طبیعی هستش. شما باید از تکنیک هایی که داخل مقاله گفته شده استفاده کنید و این فرایند رو برای فرزندتون جذاب کنید😊✨

  1. پدیده جان کاملا درسته یکی از دغدغه های اصلی والدین در سنین پایین از پوشک گرفتن کودک هستش✨ سپاس از همراهیتون😊

  1. خدیجه جان همینطور که داخل مقاله گفته شد از پوشک شورتی استفاده کنید و خودتون چک کنید حتما و یادآوری داشته باشید🤩

 2. سلام وقت بخیر…
  پسرم ۳۴ ماه رو داره تموم میکنه و من از ۲۲ ماهگی تو خونه بهش فقط شورت میپوشونم و پوشک نمیکنم
  شب ادارای نداره اما به هیچ وجه تو طول روز ادرارو مدفوعش رو نمیگه
  در حالیکه وقتی میبرمش دمپایی میپوشه خودش میشینه ادرار میکنه و خودش رو با آب میشوره
  از توالت فرنگی استفاده نمیکنه و جلوی توالت ایرانی میشینه علاقه ای به استفاده از لگن نداره
  واقعا خسته شدم یکسال کامل شده
  روش تنبیه تشویق جایزه شعر دعوا شادی دست دستی همه چی رو امتحان کردم اما فایده نداره کاملا از هجده ماهگی صحبت هم میکنه بنظرتون مشکل فیزیکی داره که عصب ادرارش پیغام ادرار و مدفوع رو به مغز ارسال نمیکنه؟؟ راه حل دارویی داره وزنش هم ۱۲.۵ کیلوئه

  1. دوست عزیزم سلام😊 همونطور که تو مقاله نوشته شده اوایل که بچه هارو از پوشک میگیریم شاید نیاز باشه در طول روز خود مادر به دفعات یادآوری کنه به کودک که مامان جیش نداری نیاز نیست بری دستشویی . چون اگر کودک مشغول به انجام کار لذت بخشی باشه شاید فراموش کنه یا نخواد بره پس نیازه که در طول روز مدام خود شما یادآوری کنید ✨🤩

 3. سلام ببخشید من وسواس شدید نجاست وپاکی دارم چکار کنم بچم رو که از پوشک بگیرم آسیب روحی نبینه،داروهم میخورم ولی متاسفانه از۷سالگی این بیماری همراهمه

  1. دوست عزیزم سلام😊 پیشنهاد میکنیم به یک متخصص مراجعه کنید و با همراهی ایشون این مسیر رو طی کنید✨

 4. سلام خانم دکتر وقتت بخیر..من پسرسه سال ونیمه دارم که اصلا همکاری نمیکنه درپوشک گرفتن .هنوزکامل حرف نمیزنه وقتی بردمش دکتر گفت توجه تمرکز پایین داره گوشی واسباب بازی رو گرفت وبازی فکری انجام داد خیلی بهترشده ولی هنوزکامل حرف نمیزنه ..پسرمن اصلا همکاری نمیکنه یعنی من تاحالا ادرار کردنش رو ندیدم همیشه توپوشک ادرارمیکنه .هرچقدر دستشویی میبرم شعرمیخونیم بازی میکنه ادای جیش کردنو درمیاره ولی حتی دوساعت هم بمونه اونجا جیش نمیکنه .حتی حموم که اکثر بچه ها اب بهشون میخوره ادرارمیکنن هرچقدر بمونه اصلا ادرار نمیکنه .صندلی خریدم باعروسک بردمش دستشویی بهش گفتم عروسک داره جیش میکنه اونو میگیره واداشو درمیاره ولی خودش انجام نمیده.هرکدوم میریم دستشویی باصدای بلنداعلام میکنیم اهنگ جیش میزارم براش جایزه بهش میدم ولی هیچ راهی اصلا همکاری نمیکنه من باید چیکارکنم؟

  1. سحر جان سلام وقت بخیر 🌱😊
   سحر عزیز همون طور که در مقاله ی از پوشک گرفتن استاد شریفی گفتن این موضوع نیاز به امادگی روانی و جسمی داره و با توجه به توضیحاتی که گفتین شاید فرزندتون امادگی لازم برای این کار رو ندارن🙏🌱

 5. خانم شریفی عزیز پسر من سه سال و سه ماهشه از پوشک گرفتن فقط مشکلی که دارم بغیر من با کسی دستشویی نمیره، جایی من نباشم دستشوییشو نیگر میداره، چه کاری باید انجام بدم

  1. دوست عزیزم کاملا طبیعی هست که بخواد با شما احساس امنیت و راحتی داشته باشه با توجه به سن فرزندتون

  1. ملیحه جان استاد شریفی همیشه تاکید می کنن که اگر از لحاظ کمی نمی تونیم زمان کافی رو بذاریم از لحاظ کیفی بتونیم جبران کنیم

 6. سلام
  تشکر میکنم بابت مقاله خوبتون.
  پسر من ۲۷ ماهشه برا جیش همکاری میکنه اما پی پی رو نگه میداره.
  راه حل خاصی داره ؟
  خیلی در طی مسیر سعی کردم آروم باشم. استرس بهش ندم. چرا پی پی رو نگه میداره ؟ میترسم یبوست بگیره و بعد ترس از دفع بگیره

  1. شهرزاد عزیز سلام وقت تون بخیر باشه
   ممنون از مهر و همراهی شما عزیزم
   ان شاالله در مسیر رشد آگاهی و تغییر برقرار باشید

   1. سلام پسر من الان ۲سال و۲ماهشه…از دوسالگی متوجه شدم آمادگی داره متوجه میشه مدفوع داره شروع کردم از جیش گرفتن اوایل بهتر میرفت سرویس بهداشتی منم خونسرد تر بودم حتی ادرار متوجه میشد میومد بریم خودم باید میبردمش ولی متاسفانه گاهی وقتا ک خودش خیس میکرد یا شلوارش کثیف میکرد پدرش میگفت زود بوده ودوباره مای بیبی کردیم ولی الان کلا روزا خونه خودمون بازه گاهی مدفوع میگه میاد میریم ولی برا جیش اصلا همکاری نمیکنه….حتی شروع کرده موقعی ک مای بیبی میخوایم عوض کنیم نمیادوگریه و فرارناگفته نماند ک خیلی دعوا کردیم وحتی تنبیه کتک الان خیلی ناراحتم برا این جریان میشه کمکم کنید حتی خواستم بذارم این پروسه کنار تا خودش هروقت نخواست مای بیبی بشه الان واقعا موندم چیکار کنم
    متاسفانه من خودم خیلی زود کنترلم از دست میدم عصبی میشم بااینکه خیلی رو خودم کار میکنم

    1. سلام عزیزم وقت تون بخیر باشه
     همونطور که در مقاله استاد شریفی اشاره کردن باید هم از لحاظ ذهنی فرزندم امادگی داشته باشه و هم از لحاظ روانی به این آمادگی برسه
     اگر می بینید الان شرایط مناسبی برای از پوشک گرفتن نیست یعنی این آمادگی ایجاد نشده
     و قطعا این پروسه یک مقدار زمان بر هستش و صبر و حوصله شما والد رو هم میطلبه

 7. سلام خانم شریفی دختر بزرگ من ۱۰سالشه هنوز هم بعضی اوقات توی لباس زیرش پی پی میبینم نه کامل انگار زورش میاد بره دست شویییا ترس داره که اونه جا طولانی بمونه بعضی وقتا از بوی نامطبوعش متوجه میشم واقعا خسته شدم هرروشی روهم انجام میدم جواب نمیده لطفا کمکم کنید

  1. گیتی جان در این موردی که شما عزیز اشاره کردید تولید محتوای اموزشی مناسبی تهیه نشده
   حتما پیش یک متخصص حاذق دلسوز و ماهر مراجعه کنید تا این موضوع ریشه یابی بشه و در فرزندتون ماندگار نشه

 8. سلام درناجان ممنون از مطلب مفیدت
  پسر من 15 ماهشه از دو ماهگیش هربار که بردم سرویس بهداشتی بشورمش وقتی اب میگرفتم بهش جیشم میکرد الانم اونجوریه روزا نیم ساعت پوشکش خشکه ولی شبا چون شیر میخوره پوشکش زیادخیس میکنه برای همین من تو خواب گاها دوبار پوشکش عوض میکنم الان من میتونم از پوشک گرفتن شروع کنم یا نه؟ چندبار برای قطع شیرشب اقدام کردم ولی موفق نشدم چون شبا بیشتر شیر میخوره نسبت به روز کلا وقتی خوابه تمایل به خوردن شیرش بیشتره. الان وقتی مدفوع میکنه متوجه میشم همینکه تموم شد میگم بریم دستشویی بشورمت خودش میره جلوی سرویس وایمیسته اینو متوجه میشه

  1. سمیه عزیز برای از پوشک گرفتن فرزندتون بباید عواملی مثل آمادگی جسمی و روانی فرزندتون رو بررسی کنید

 9. سلام درنا جون،
  ممنونم از وقتی که گذاشتید برامون یه مقاله به این کاملی نوشتید،من همه رو مطالعه کردم عالی بود،خوشحالم تو تربیت علی جان پسرم بیشتر نکات رعایت کردم به جز خنثی بودن،الان که پسرم ۵/۵هست خودش همه کاراشو انجام میده،تنها مشکلی که هست برای دفع مدفوع شلوارشو در میاره آیا جای نگرانی هست یا نه به مرور خوب میشه؟
  البته من با حوصله صبر براش توضیح میدم مامان باشلوار برو سرویس بشین ولی اجبار نکردم

  برای دخترم نورا جان،که ۲۴ماهه هست تصمیم گرفتم از پوشک بگیرمش،امروز که روز اول بود دو ساعتی باز گذاشتمش همش بردم سرویس که یه بار جیش کرد دوباره شلوارشو خیس کرد
  من توضیح دادم مامان هرموقع جیش داری به مامان بگو بریم دستشویی ولی نمیگه،به نظرتون فعلا طبیعی سازی کنم یا ادامه بدم همین روش تا یاد بگیره؟
  پیشاپیش ممنونم از صبر حوصله تی که میزارید که جواب بدید.

 10. سلام خانم شریفی عزیز
  مرسی از مقاله فوق العاده خوب و کامل شما
  من دخترم ۱۸ماهه هست و به تازگی اصرار داره بره دستشوی و کلمه جیش رو میگه و از پوشک کردن به شدت فراری هست هر زمان که رفتم دستشوی فرایند رو دیده و به طور تدریجی اشنا شده الان میترسم که از پوشک بگیرم به نظرتون امادگی داره چون حرف نمیزنه و درک کامل از حرف های من رو نداره

 11. سلام خانوم شریفی عزیز ممنون از مقاله خوبتون
  دختر من دو سال و یک ماهشه
  امروز برای اولین بار هر دو ساعت یکبار پوشکو باز کردم و به دستشویی بردمش هر دفعه جیش کرد ولی دو باری که پی پی کرد حاضر نشد بیاد تو دستشویی و توی پوشکش پی پی کرد من چیکار کنم که توی دستشویی پی پی کنه و براش یه امر عادی بشه؟؟

 12. سلام ممنون از مقاله عالی تون.من پسرم ۲۷ماهشه اصلا برای پوشک گرفتن شروع نکردم یه بادر حمام برای استحمام که برده بودم عمل ادار انجام داد بشدت ترسید ازاون موقع دیگه نمیزاره بدون اینکه شورت تنش باشه یا پوشک مدفوع یاادار انجام بده حتی حمام که میبرمش تاآخرین لحظه خارج شدن از حمام باید شورت تنش باشه وتحت هیچ شرایط حتی اگه بخوام آزادشم بزارم باید زیر شلوار شورت باشه چیکار کنم وحشتش کم بشه

 13. واب. خیلی از مواردی رو که شما تو مقاله بهش اشاره کردین رو انجام دادم مثلا سنشون یا آمادگی جسمانی شون آمادگی خودم جذاب کردن محیط سرویس بهداشتی و اینکه وقتی جیش یا پی پی میکردن به هیچ عنوان دعواشون نمیکردم اصلا واکنش بدی نداشتم و واقعا تمیزی خونه رو بیخیال شده بودم و فقط بهشون میگفتم ببینید مامان و بابا تو دستشویی جیش و پی پی میکنن شما هم دیگه بزرگ شدین و وقتشه مثل مامان و بابا توی سرویس بهداشتی جیش کنید.همه چیز اون موقع خوب بود و زودتر از چیزی که پیش‌بینی میکردم جیش و پی پی رو گفتن و بدون مشکلی از پوشک کامل جدا شدن و شبها هم بجز یکی دو مورد خیس نمی‌کردن. دو ماه خوب و خوش بودیم اما الان حدودا یکماه هست که یکی از پسرهام که بیشتر لجبازی میکنه جیشش رو نمیگه یا کامل تو شلوارش میکنه یا نم میده بعد میگه جیش دارم. همش من دارم میبرمش سرویس و بهش یادآوری میکنم که بریم جیش کنیم یا خیلی با اکراه و با بازی اینکه فلان عروسک رو ببریم جیش بگیریم قبول میکنه و میاد و میبینم که خیلی جیش داشته و نگه داشته یا قبول نمیکنه و مقاومت میکنه میگه ندارم ولی چند دقیقه بعد تو شلوارش میکنه .ولی چون میدونم میتونه خودش رو کنترل کنه و جیشش رو بگه (چون شبها اصلا جیش نمیکنه تو خواب)از کوره در میرم و باهاش تند صحبت میکنم .امروز هم وقتی من برادرش رو برده بودم پی پی کنه اومدیم از سرویس بیرون دیدم بعد مدتها تو شلوارش پی پی کرده که خیلی منو نگران کرده که نکنه از این ب بعد هم پی پی رو نگه و واقعا ناراحت شدم و دعواش کردم. ولی شبها اصلا جیش نمیکنه حتی بیدار هم نمیشه. اما برادرش از وقتی از پوشک جدا شده جیش و پی پی رو کاملا میگه . من تو دوره پدرومادر حرفه ای شرکت کردم و دارم یاد میگیرم چطوری رابطمو با پسرهام قشنگ تر و دوستانه کنم اما هربار که پسرم به خودش جیش میکنه حس میکنم رابطمون خوب نیست و مشکلی وجود داره و حتما من کاری کردم که ازم خشم داره. لطف کنید منو راهنمایی کنید ممنونم.

 14. سلام درنا جان ممنونم بابت این مقالات مفید و رایگانی که داخل سایت هستش و برای مادران قطعا بسیار مفیده. من مقاله شما رو با دقت خوندم و تمام نظرات دوستان رو هم خوندم اما جواب مشکلی که دارم رو پیدا نکردم. من یک دوقلو پسر دارم که به تازگی سه ساله شدن و من سه ماه پیش از پوشک جداشون کردم اونم به این صورت که چون صبحها تا بعدازظهر کارم زیاد بود و فرصت نمی‌کردم مراقبشون باشم برای تند تند سرویس بردن از بعدازظهر دیگه پوشکشون نمیکردم تا شب موقع خواب. خیلی از مواردی رو که شما تو مقاله بهش اشاره کردین رو انجام دادم مثلا سنشون یا آمادگی جسمانی شون آمادگی خودم جذاب کردن محیط سرویس بهداشتی و اینکه وقتی جیش یا پی پی میکردن به هیچ عنوان دعواشون نمیکردم اصلا واکنش بدی نداشتم و واقعا تمیزی خونه رو بیخیال شده بودم و فقط بهشون میگفتم ببینید مامان و بابا تو دستشویی جیش و پی پی میکنن شما هم دیگه بزرگ شدین و وقتشه مثل مامان و بابا توی سرویس بهداشتی جیش کنید.همه چیز اون موقع خوب بود و زودتر از چیزی که پیش‌بینی میکردم جیش و پی پی رو گفتن و بدون مشکلی از پوشک کامل جدا شدن و شبها هم بجز یکی دو مورد خیس نکردن.دو ماه خوب و خوش بودیم اما الان حدودا یکماه هست که یکی از پسرهام جیشش رو نمیگه یا کامل تو شلوارش میکنه یا نم میده بعد میگه جیش دارم. همش من دارم میبرمش سرویس و بهش یادآوری میکنم که بریم جیش کنیم یا خیلی با اکراه و با بازی اینکه فلان عروسک رو ببریم جیش بگیریم قبول میکنه و میاد و میبینم که خیلی جیش داشته و نگه داشته یا قبول نمیکنه و مقاومت میکنه میگه ندارم ولی چند دقیقه بعد تو شلوارش میکنه .ولی چون میدونم میتونه خودش رو کنترل کنه و جیشش رو بگه از کوره در میرم و باهاش تند صحبت میکنم .امروز هم وقتی من برادرش رو برده بودم پی پی کنه اومدیم از سرویس بیرون دیدم بعد مدتها تو شلوارش پی پی کرده که خیلی منو نگران کرده که نکنه از این ب بعد هم پی پی رو نگه و واقعا ناراحت شدم و دعواش کردم. ولی شبها اصلا جیش نمیکنه حتی بیدار هم نمیشه. اما برادرش از وقتی از پوشک جدا شده جیش و پی پی رو کاملا میگه . من تو دوره پدرومادر حرفه ای شرکت کردم و دارم یاد میگیرم چطوری رابطمو با پسرهام قشنگ تر و دوستانه کنم اما هربار که پسرم به خودش جیش میکنه حس میکنم رابطمون خوب نیست و مشکلی وجود داره و حتما من کاری کردم که ازم خشم داره. لطف کنید منو راهنمایی کنید ممنونم.

 15. سلام درنا جان ممنونم بابت این مقالات مفید و رایگانی که داخل سایت هستش و بسیار کمک کننده برای ما مادران. من یک دوقلو پسر دارم که سه سالشونه و حدود سه ماه پیش از پوشک گرفتن رو برای هر دو پسرم شروع کردم به روشی که چون صبحها تا بعدازظهر کارم زیاد بود و وقت نمی‌کردم مراقب دستشویی بردنشون باشم عصرها پوشکشون نمیکردم تا شب موقع خواب .دو سه هفته این کار رو انجام دادم یکم که یاد گرفتن و جیش رو میگفتن بعد از اون صبحها هم دیگه پوشک نکردم دوماه اول خیلی خوب جواب داد و شبها هم جاشون رو خیس نمی‌کردن و من خیلی خوشحال بودم ک چقدر راحت این مرحله رو پشت سر گذاشتم .اما الان حدودا یکماه هست که یکی از پسرهام جیشش رو نمیگه یا به خودش میکنه یا نم میده .قبلا میگفت جیش دارم و میرفتیم ولی الان اصلا نمیگه یا خودم میبرمش یا وقتی هم ازش سوال میکنم که میخواد بره دستشویی میگه ندارم اما وقتی حرفش رو قبول کنم و نبرم چند دقیقه بعد تو شلوارش جیش میکنه اگرم بهش اصرار کنم اول با لجبازی قبول نمیکنه بیاد و گولش میزنم که بریم فلان عروسک رو جیش بگیریم و به سرویس میاد و جیش میکنه میبینم کلی جیش داشته و نگه داشته بوده. اما شبها کاملا خشکه و اصلا جیش نکرده تا حالا . امروز متاسفانه برای اولین بار بعد از پوشک گرفتنش پی پی رو هم تو شلوارش کرد و من واقعا ترسیدم که نکنه از این به بعد پی پی رو هم نگه در حالیکه برادرش بدون اینکه خودش رو خیس کنه هر موقع جیش یا پی پی داشته باشه میگه.من تو دوره پدرومادر حرفه ای شرکت کردم و دارم روی بهتر شدن رابطمون کار میکنم ولی حس میکنم میتونه خودش رو کنترل کنه اما از روی لجبازی جیش میکنه. و حالا هم که پی پی اضافه شد . خیلی ناراحتم خواهش میکنم راهنماییم کنید درنا جان.

 16. سلام خانم دکتر عزیز. پسر من ۲ سال و ۹ ماهش هست و از نوزادی هر وقت عمل دفع انجام می‌داد فقط می‌بردم میشستم و اصلا از دستمال استفاده نمیکردم. جز در سفر. که با محیط دستشویی و شست و شو غریبه نباشه. اما متاسفانه به دلیل افسردگی برای تعویض پوشک خیلی دیر اقدام میکردم به حدی که تا لباس هاش کثیف نمی‌کرد اصلا اقدامی نمیکردم. متاسفانه الان اصلا از کثیفی و خیسی بدش نمیاد و حتی به زور می‌شود پوشکش عوض کنم. سه ماه تابستان میبردمش تو حیاط و آراد میذاشتم ولی میگفتم جیش جاش تو دستشویی‌ جیش داری بگو بریم دستشویی.بعصی وقت ها میگفت بعضی وقت ها بعد از اتمام کارش میگفت. الان یک هفته است جدی شروع کردم. اما اصلا تو خونه اصلا نمیگه جیش دارم و اگر نریم با هم دستشویی خیلی راحت کارش انجام میده و اصلا بدش نمیاد که خیس شده. و اینکه عمل دفع اصلا زمان مشخصی نداره و لی از حالت هاش کاملا مشخصه. آیا این موضوع طبیعی هستش یا باید هنوز پوشکش کنم. و از طرفی میخوام بذارمش مهدکودک به نظرتون یک ماه بعد بفرستمش یا کلا بهش زمان بدم و چند ماه دیکه بذارمش؟؟

 17. سلام خانم دکتر عزیزپسرمن یکسال و۱۱ماهه هست،پوشک شورتی واسش خریدم بهش میبندم وهر ۲۰دقیقه به دستشویی میبرمش خودش هم دوست داره کامل شلوارش خودش در میاره ولی اصلا داخل دستشویی جیش نمیکنه با اینکه حواسم هست وهر۲۰دقیقه یکبار میبرمش ولی قشنگ ۲ساعت کامل پوشکش خشک میمونه ولی بعد آخرسر هم داخل پوشکش جیش میکنه باید چه کار کنم؟حتی بعضی موقع ها هم میگه جیش ولی تا میبرمش جیش نمیکنه

 18. سلام درنا جان دختر من الان یکسالو نیمشه تقریبا از دو مااه پیش این علایم امادگی رو من درش دیدم و شروع به جا کردن کردم با هم دستشویی میریم با پی پی خدافظی میکنیم با جیش خدافظی میکنیم تقریبا مراحل امادگی رو دارم انجام میدم و فقط زمانهایی که از خونه بیرون میرم پوشکش میکنم و در این حالتم گاهی بهم اطلاعمیده که جیش دارم و من باز هرجا دسترسی باشه میبرمش یا بهش میگم حالا ایندفعه توی پوشکت انجام بده و اجازه میدم با وسایل داخل حمام یا توالت بازی کنه و هرکدومو براش توضیح میدم ولی مشکل من اینه که وقتی بازه و شلوار بهش پوشوندم دست توی شلوارش میکنه و به قسمت جنسیش دست میزنه به حدی که میترسم به خودش اسیبی بزنه و تنها راهش که جدیدا برام گذاشته پوشک مجدده خیلی سعی میکنم سرگرمش کنم که حواسش پرت بشه ولی باز میره یه گوشه قایم میشه و اون کارو انجام میده و من الان چند روزه به اجبار برگشتم به پوشک کردنش الانم حتی پوشکش کثیف میشه میگه جیش یا پی پی و علایم از پوشک گرفتن رو داره ولی اون لمس قسمت تناسلی داره مانع ادامه کارمون میشه میشه لطفا کمکمون کنید ممنون

  1. سلام آگاهی نسترن کواکبی

   افسانه جان همراه خوبم دغدغه ای که براتون ایجاد شده رو متوجه میشم این موضوعی که شما بهش اشاره کردید جز سرفصل های دوره نقشه راه تربیت جنسی هستش که در دوره به صورت کامل وجامع صحبت شده افسانه جان .ممنون میشم برای دریافت اطلاعات تکمیلی تر و ارتباط بهتر با شما دوست خوبم ممنون میشم به پیج پشتیبانی dornasharifi.support پیام بدید تا پاسخگوی شماغ عزیز باشیم

 19. ممنون از اطلاعات عالیتون
  پسر من ۱۵ماهشه من خیلی تلاش میکنم که ببرم تو دستشویی و با محیط دستشویی اشناش کنم ولی خیلی میترسه و مقاومت میکنه همش گریه میکنه اگه دمپایی پاش بپوشم تو دستشویی خودشو به در و دیوار میکوبه
  از طرفی همین مشکلتو حمام هم دارم از محیط حمام هم میترسه همین که وارد حمام بشیم گریه میکنه باکلی بازی سرگمش میکنم تو حمام تا تنشو بشورم
  ولی اب بازی خارج از محیط حمام اگه به سرش اب نخوره دوست داره

 20. سلام
  ممنون از اطلاعات عالیتون
  پسر من ۱۵ماهشه من خیلی تلاش میکنم که ببرم تو دستشویی و با محیط دستشویی اشناش کنم ولی خیلی میترسه و مقاومت میکنه همش گریه میکنه اگه دمپایی پاش بپوشم تو دستشویی خودشو به در و دیوار میکوبه
  از طرفی همین مشکلتو حمام هم دارم از محیط حمام هم میترسه همین که وارد حمام بشیم گریه میکنه باکلی بازی سرگمش میکنم تو حمام تا تنشو بشورم
  ولی اب بازی خارج از محیط حمام اگه به سرش اب نخوره دوست داره

 21. سلام خانم شریفی عزیز. خداقوت
  مقالات رو با دقت خوندم و‌ نیز تمام کامنت های مادران.
  اکثرا به مادرا فرمودین که مرحله طبیعی سازی خوب کار نکردین. مرحله طبیعی سازی همون که از یک سالگی بچه ها رو با محیط دستشویی آشنا کنیم؟؟ یا همون آمادگی و مرحله آزمایشی و مرحله اصلی از پوشک گرفتن؟ لطفا راهنماییم کنید. با تشکر

 22. سلام خانوم دکتر عزیز،مقالتون عالی بود
  دختر من سه سالشه توی مراحل اماده سازی هستیم،یه مشکلی که داره میریم دستشویی میگه بلد نیستم جیش کنم،روزی چند ساعت پوشک پاش نمیکنم و میبرمش دستشویی،ولی تو دستشویی جیش نمیکنه و گریه میکنه میگه بلد نیستم اما توی شلوارش ایستاده جیش میکنه،توی دستشویی بهش میگم زور بزن حتی خودمم چند بار جلوش ادرار کردم که یاد بگیره ولی مناسفانه بلد نیست،یعنی یه مشکلی برام پیش اومده که فکر کنم تا حالا برای هیچ مادری پیش نیومده باشه،ممنون میشم راهنماییم کنین🙏🏻💐

 23. سوده نظری نظری قصری

  سلام مممنون مقالتون فوق العاده بود کاش ۳ماه پیش خونده بودمش.من از ۲۶ماهگی تصمیم گرفتم از پوشک بگیرم با جایزه و شکلات بعد ی هفته همکاری عالی بود رفتم مسافرت دوست نداشت پوشک شه مجبوری براش بستم بعد برگشتن گاهی خوبه گاهی ن بزور با گریه باید ببرم متاسفانه خیلی از کارا رو انجام ندادم قبلش الان ۲۸ماهشونه.الان اگه من نبرم نمیان و گاهی میگن چیکار کنم زوری بردنم اشتباهه.نبرمم ک جیش میکنن

 24. سلام استاد ممنون برای. راهنمایی عالیتون
  پسر من ۳ ساله داره میشه
  حدود ۲۷ ماهگی از پوشک گرفتمش همکاریش عالی بود و خیلی راحت انجام شد حتی شبها هم یا خشک بود یا برا ادرار بلند میشد
  بعد از ۱-۲ ماه شبها با گریه بدو‌ بدو میرفت دستشویی مدتی اینطوری بود تا اینکه بعد اون کلا شبها رو بی خیال شد
  اصلا شب برا ادرار بلند نشد اوایل حدودای ۵-۶ جاشو خیس میکرد اون موقع ها خواستم خودم بیادش کنم با گریه و جیغ شدید روبرو شدم ۱-۲ ماه هر روز من جریمه میشدم ولی نمیخواستم پوشک رو برگردونم بعد که کلافه شدم و هیچ بهبودی ندیدم
  نصف شب پوشکش کردم ولی دیگه ساعت مشخصی نداشت هی پا میشدم نگاه میکردم هر دفعه ساعت متفاوت
  خلاصه الان ۱ ماهی هست که با پر رویی شب که میشه میگه پوشکم رو بیار منم نیارم خودش میره میاره شلوارش رو میکشه پایین تا خودش رو پوشک کنه
  چیکار کنم؟

 25. سلام خانم شریفی عزیز، پسر من تازه دو سالش تموم شده، و چندروزه از شیر گرفتم، مایلم زودتر از پوشک بگیرم، سعی میکنم بهش یاد بدم که دستشوییشو بگه ولی اجبارش نمیکنم گاهی میبرمش دستشویی تا کارشو انجام بده، همکاری میکنه منم باحوصله منتظر میشینم، باهاش حرف میزنم، پسرمم خوشش میاد گاهی پی پیشو میگه منم با هیجان میبرمش تا تشویق بشه جیششم بگه ، ولی بازم تمایلی به گفتن دستشویش نداره، به نظر شما به این روند ادامه بدم یا صبر کنم تا دو ماه از زمان شیر گرفتنش بگذره ؟ خیلی ازشما ممنونم که جواب ما مادرا رو به صبر و حوصله میدین

 26. سلام خسته نباشید ممنون بابت مقاله مفیدتون.. پوشک شب رو میشه یه کوچولو راهنمایی کنید شب ببندیم پوشک یا نه

 27. سلام خسته نباشید ممنونم بابت این مقاله ارزشمند. من پسرم سه وسال نیم سن داره و بنا به شرایط محیطی نامناسب نتونستم به موقع پوشک بگیرمش چون با خانواده همسرم زندگی می‌کردیم و نسبت به نجس و پاکی وسواس داشتن منم صب کردم تا برم خونه خودم الان خونه مون آماده و من میخوام اقدام کنم ولی بابت پوشک شب مسئله دارم اگه پسرم بپرسه چرا پوشک روز نمیبندی شب میبندی چی بگم بهش چون خیلی سوال میپرسه

 28. سلام خانم شریفی کاش زودتر با شما اشنا میشدم ولی الانم دیر نیست ممنون بابت زحماتتون من دخترم ۴ ساله ش وهنوز روی صندلی جیش تو محیط خونه جیش میکنه ومهارتشو یاد نگرفته ،و وقتی صندلی جیشش نباشه خودشو نگه میداره میگه پاهام خسته میشه الان میخوام ببرمش مهد ثبت نامش کنم میترسم جیششو نگه وخودشو نگه داره یا خودشو خیس کنه چطور باهاش حرف بزنم که از این موضوع نترسه؟و زودتر خبرم کنه که این اتفاق جلو بقیه نیوفته ممنون

 29. سلام خیلی خوشحال شدم دیدم هپوزم نظرات را ج میدین خیلی خلاصه و مختصر بهتون بگم دخترم چند روز دیگه میشه دوسالش از ۱۵ماهگی پوشکشو درمیاورد ۱۸ماهکی شروع کردم گرفتن دیدم متوجه نمیشه و بیخیال شدم ولی از ۱۸ماهگی تا الان با قصری(لگن)و محیط دستشویی اشنا کردمش به طوری ک بعد ناهار میبردمش دستشویی اون جیش نکرد هیچدفعه ولی اشنا شد هلاصه الان از یکشنبه هفته قبلش پیش شروع کردم امروز میشه دوهفتهه بچم ماشاالله جیشو قبلش میگه ولی پی پی یکم مشکل یبوست داره حالا از وقتی گرقتم پوشکو هفته اول دوروز بعدش تو شرتش پی پی کرد خوشش نیومد حالا همش خودشو گرفته پی پی نکنه ک بعد ۴روز به جبری توی دستشویی الحمدا.. ک تو دستشویی پی پی کرد و خجالت هم میکشه میگه من برم منم شلنگ دستش دادم دیدم ببخشید دیدم صدای فشار میاد ک داره ب خودش میاره خلاصه گفتم مامان این پی پی و با ی بای پی پی و دستو جیغو هورا وای ذوباره الان دوروزه خودشو گرفته صبح تاحالا چند بار میفهمیدم میخواست پی پی کنه بردمش دستشویی حمام هیچکدوم سفت خودشو گرفته بود و گریههه ک بریم گفتم من میرم تو پی پی کن نه اصلا اخر خودم نشستم با شورت تو دستشویی الکی گفتم من پی پی توهم پی پی اون همچنان گریههههه و اخر ببخشید اندازه نخود پی پی کرد و همچنان گریههه میدونم پی پی داره ولی نمیکنه چکنم من غریبمو دست تنها دیگه خستم ممنون میشم راهنماییم کنین چیکارش کنم

 30. سلام خانم شریفی عزیز ممنون از مقاله بسیار عالی من کامل خوندم و نت برداری کردم و سعی میکنم کامل کارهایی که شما گفتید رو انجام بدم پسرم الان۱۹ ماهه هست من هراز گاهی دستشویی بردمش که جیش کنه اما توی دستشویی انجام نمیده تا میایم بیرون دو دقیقه بعدش انجام میده برای پی پی هم یه جایی تمرکز می‌کنه و من متوجه میشم اما اگر بخوام سمتش برم و بهش بگم پی پی ناراحت میشه و جیغ میزنه میگه نه احساس میکنم وقتی پی پی می‌کنه دوست نداره من اون لحظه نزدیکش برم بنظر شما باید چیکار کنم ممنونم

 31. سلام خانم دکتر عزیز….مقاله عااااالی بود.من پسر سه ساله ام رو ازپوشک گرفتم و مشکلی که باهاش دارم اینه که وقتی ازدستشویی میاد سریع لباس زیر وشلوارش رو نمیپوشه و کلا زود ازدستشویی بیرون نمیاد تاکلی وقت دوست داره با مایع دستشویی دستاشو کفی کنه و …. این دو مورد خیلی منو به هم میریزه….لطفا راهنمایی بفرمایید

 32. سلام خانم دکتر عزیز….مقاله عااااالی بود.من پسر سه ساله ام رو ازپوشک گرفتم و مشکلی که باهاش دارم اینه که وقتی ازدستشویی میاد سریع شورت وشلوارش رو نمیپوشه و کلا زود ازدستشویی بیرون نمیاد تاکلی وقت دوست داره با مایع دستشویی دستاشو کفی کنه و …. این دو مورد خیلی منو به هم میریزه….لطفا راهنمایی بفرمایید

 33. سلام وقت شما بخیر . ممنون بابت مقاله مفیدتون . پسر من الان سه سال و سه ماهشه و تقریبا از دو سال و دو ماهگی سعی کردم از پوشک بگیرمش متاسفانه یکبار تو دستشویی بصورت ایستاده دفع مدفوع داشت و دید و شدیدا دست و پاش به لرز افتاد و خیلی گریه کرد دیگه بعد از اون دفعه هیچوقت راضی نشد بیاد دستشویی . به هیچ عنوان رو قصری هم نمیشینه حتی با پوشک . ضمنا کنترل ادرار هم نداره چندبار با فواصل باز گذاشتمش و هر بار خودشو خیس کرده و تو شورتش پی پی کرده . و اگر باز من اصرار کنم بریم دستشویی تا دو روز پی پیشو نگه میداره و یبوست میشه . پوشکش هم تا صبح خیس میشه و‌گاهی هم نم میزنه نمیدونم چیکار کنم . میگن ترسیده باید ببریش پیش روانشناس . نظر شما چیه ؟ راهکاری داره ؟

 34. پسرم موقع دفع مدفوع از قبل یکسالگی هرکاری میکرد توقف میکرد
  مینشست پی پی میکرد و بعدش بلند میشد ادامه کارش رو میداد
  الان هم همین روش رو داره

 35. سلام،وقت بخیر
  ممنون از مقاله خوبتون
  پسر من ۲ سال و نیمشه
  از قبل یک سالگی که تونست با گرفتن جایی بایسته موقع دفع میز یا جایی رو میگرفت روی زانوها مینشست و پی پی میکرد تا الان
  از موقعیکه توی روشویی نمیشورم هرکاری کردم حاضر به نشستن در کنار کاسه توالت نشد
  حتی الان هم روی کاسه ایستاده جیش میکنه و من میشورمش
  هرسری برای شستن پی پی رفتیم توالت خودش جیش میکنه حتی من بهش نگم هم این کارو میکنه
  گاهی با بازی و…. برای تعویض پوشک توالت میاد گاهی به زور و بغل کردن
  جدیدا گاهی موقعیکه پی پی میکنه پوشکش رو هی میکشه
  اما چیزی بمن نمیگه
  حتی سوال میکنم پی پی کردی؟
  میگه نه،پی پی نیست
  نمیدونم الان با این نگفتن ها و مقاومت کردنها وقت مناسبی برای گرفتن از پوشک هست یا نه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 36. سلام وقتتون بخیر دارم پسرم رو از پوشک میگیرم آخر مهر ماه دوسالش پر میشه
  پسرم رو اگر دستشویی ببرم داخل دستشویی جیش می‌کنه البته پیش هم میاد خودش رو خیس کنه
  من میترسم که پسرم رو زود از پوشک گرفته باشم و دچار کلیه درد بشه
  روزها پوشکش نمیکنم شبها پوشکش میکنم از شیر هم گرفتمش.
  نمی‌دونم باید چیکار کنم دوباره پوشکش کنم یا ب همین روند ادامه بدم
  پسرم خودش دوست نداره داخل دستشویی بیاد من همیشه گولش میزنم یا ی خوراکی کوچیک بش میدم تا بیاد دستشویی داخل دستشویی جیش می‌کنه قبلاً با من داخل دستشویی میومد اما الان اصلا نمیاد گاهی وقتا وقتی میبرمش دستشویی گریه می‌کنه و دوست داره بیاد بیرون
  نمی‌دونم چه برخوردی باید داشته باشم

 37. سلام و خسته نباشید
  واقعا ممنونم که کمک مون می کنید آگاهانه تر والدگری کنیم
  من ازتون سوالی دارم
  دخترم 3 سال و 4 ماهشه
  ما به صورت کاملا یکدفعه ای از پوشک گرفتیم و مرحله آمادگی رو انجام ندادیم. اوایل خوب همکاری می کرد و میومد توالت ولی به مرور زمان همکاری ش کمتر شد . تا حدی که الان وقتی جیش داره، نمیگه و وقتی هم که من میگم بیا بریم توالت میگه جیش ندارم تا وقتی که شورتش رو خیس می کنه. حتی وقتی خیس هم می کنه باید به زور ببرمش توالت. واقعا درمونده شدم و نمی دونم چیکار کنم. اینو بگم که اصلا از جیش و پی پی نمی ترسه. از استیکر استفاده کردم ولی جواب نگرفتم. راستش مقاله رو که خوندم فهمیدم که اشتباهم این بوده که وقتی جیشش می ریخته می گفتم اشکالی نداره با اینکه خودم خیلی تحت فشار بودم، و همین فشار باعث می شده که بعصی وقتا ناراحت بشم و حتی جلوی بچه م گریه کنم به خاطر جیش کردنش. یا عصبانی بشم و دعواش کنم. این رفتار دوگانه م احتمالا باعث سردرگمی شده. الان باید چیکار کنم؟؟
  اگه براتون مقدوره راهنمایی م کنید.
  بازم ممنونم ازتون به خاطر تمام زحماتی که می کشید

 38. سلام خانم شریفی عزیز. من پسرم رو دو سال و یک ماهگی که همه علائم از پوشک گرفتن رو داشت، از پوشک گرفتمش. الان مشکلی که دارم اینه که بعد دو ماه جیش خودش رو نمیگه. اوایل که از پوشک گرفتم هم جیش رو میگفت هم پی پی رو. ولی الان فقط پی پی رو میگه و جیش رو نه. و وقتی هم من بهش میگ جیش داری میگه نه ندارم و اگه ببرمش گریه میکنه. و بعد میره تو اتاق یا یه جایی تو شلوارش جیش میکنه. البته اینو بگم که بخواهیم بریم خونه کسی، اونجا جیش و پی پی رو میگه یا خودش رو نگه میداره. ولی تو خونه همکاری نمیکنه. با مهربونی بهش گفتم جیش تو دشویی. چن بارم عصبانی شدم. ولی فایده ای نداره. چیکار کنم بنظرتون؟

 39. سلام خانم شریفی عزیز. من پسرم رو دو سال و یک ماهگی که همه علائم از پوشک گرفتن رو داشت، از پوشک گرفتمش. الان مشکلی که دارم اینه که بعد دو ماه جیش خودش رو نمیگه. اوایل که از پوشک گرفتم هم جیش رو میگفت هم پی پی رو. ولی الان فقط پی پی رو میگه و جیش رو نه. و وقتی هم من بهش میگ جیش داری میگه نه ندارم و اگه ببرمش گریه میکنه. و بعد میره تو اتاق یا یه جایی تو شلوارش جیش میکنه. البته اینو بگم که بخواهیم بریم خونه کسی، اونجا جیش و پی پی رو میگه یا خودش رو نگه میداره. ولی تو خونه همکاری نمیکنه. با مهربونی بهش گفتم جیش تو دشویی. چن بارم عصبانی شدم. ولی فایده ای نداره. چیکار کنم بنظرتون؟

 40. سلام استاد گرامی،بسیار خوشبختم که با شما آشنا شوم.من از بچه های دوره جدید پدرومادر حرفه ای هستم که الان جلسه سومش هستیم.استاد عزیز ازتون یه سوال داشتم.دختر من ۲ سال و هشت ماهش هست تا دو سه هفته قبل هم جیش و هم پی پی رو میگفت و راحت به سرویس می رفتیم،اما جدیدا پی پی رو میگه ولی جیش رو نگه می داره خیلی زیاد به حدی که همیشه یه ذره شلوارش خیس میکنه و من مجبور میشم با تشویق اینکه بریم جیش کنیم جایزه داری و ترفندهای دیگه ببرمش😔از طرفی واسه ی شب هنوز پوشک میشه،نمیدونم چجور باید اونو همراه کنم و از خواب بیدارش کنم واسه سرویس رفتن.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید❤🌹

 41. سلام خانوم دكتر وقتتون بخير ممنون بابت مطالب مفيدتون
  خانوم شريفي
  دختر من مسئله اي براي دفع پي پي در دستشويي ندارد
  ولي زماني ك جيش دارد
  ب من اعلام ميكند و ميگويد ك جيش دارد ولي داخل توالت ك ميشويم مقاومت ميكند يا اصلا وارد دست شويي نمي شود و جيش خودش را حتي تا يك ساعت نگه ميدارد
  و گاها ايستاده اين. كار را انجام مي دهد

  لطفا از اطلاعات مفيدتون ب من در حل اين مسئله كمك كنيد
  و ب من بفرماييد ك مشكل كار من از كجاست
  اخه من از تمام مطالبتون استفاده ميكنم و واقعا مفيد وارزشمند بوده
  خواهشا در اين موضوع كمكم كنيد ممنون
  و

 42. زهرا حاجی حاجی ده ابادی

  سلام خانم شریفی جان.
  واقعا ممنونم ازین که این آموزش های کاربردی رو برامون گذاشتید. خدا خیرتون بده.
  من دو تا سوال داشتم ی پسر 8 ساله دارم که در روند پوشک و… متاسفانه ترس از چاه دستشویی پیدا کرد و هنوز که هنوز هست اگر جایی چاه بست نداشته باشه نمیره(علت داستانی بوده که تو بچگی شنیده که از تو چاه سوسک میاد و بعدش هم تو پیش دبستانی بچه ها گفته بودن سوسمار و.. میاد) برا همین دقت میکنم میبینم حتی خونمون که چاه بست داره رو سنگ توالت کارش رو انجام نمیده و از روبرو میشینه یعنی دقیقا نقطه مقابل و من وقتی از دستشویی میاد بیرون میفهمم. بارها بهش گفتم ولی فایده ای نداره. نمیدونم چه کار کنم.
  سوال دوم هم برای پسر کوچیکم هست دو سال و پنج ماه هست. کم کم که حمام می‌بردم و گاهی برای شستن پی پی با فرایند جیش کردن و.. آشنا کردم. یکی دو هفته هم با زمان بندی برای جیش تقریبا نیم ساعت یک بار دستشویی می‌بردم و پوشکش خشک میمونه. شب ها هم خشکه. ولی تو همین چند روز چند بار که پی پی کرد و اتفاقا ما هم سلام وبای بای با پی پی و… از وقتی دیده دیگه انگار ی ترس اومده و دوست نداره و تا میشینه و احساس دفع بهش دست میده میترسه و بلند میشه و نگا میکنه زمین رو…. تا بعدش یواشمی ی جا تو پوشک کارش رو انجام میده….خیلی هم علاقه به آب بازی تو دستشویی داره. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 43. سلام وقت بخیر خانم دکتر عزیز کاش زودتر با شما آشنا میشدم و این مطالب مفید رو میخوندم
  دختر من ۲ سال و هشت ماه داره ۵ ماه از پوشک گرفتن ولی هنوز پی پی نمیگه توی شلوارش انجام میده و به هیچ وجه حاضر نیست بره دستشویی
  یه سوال داشتم من باید دوباره پوشکش کنم؟ وقتی پی پی می‌کنه من باید چی بگم چکار کنم؟
  البته من چند باری سرش داد زدم و از این بابت خیلی عذاب وجدان دارم نمی‌دونم چیکار کنم

 44. سلام خانم دکتر عزیز و دلسوز .دختر 2وسال و دو ماهه من چند ماه پیش از پوشک روز گرفتمش ولی به خاطر درگیری با بیماری کرونا خودم و دخترم مجبور شدم دوباره پوشک کنم.بعد بهبود کامل دوباره روند ادامه دادم شکر خدا کاملا خبر میده مشکلم با از پوشک گرفتن شب هست که بیدار نمیشه و گریه میکنه برای رفتن دستشویی و بدون پوشک بودنش در بیرون محیط خانه.خبر نمیده و خودم هم کنار خیابان یا جاده سرپاش میگیرم جیش نمیکنه.مجبورم شبها و بیرون رفتنی پوشک کنم.لطفا راهنماییم کنید🙏

 45. سلام وقت شما بخیر، من دهم تیرماه کتاب مامان با من کودکانه سخن بگو رو با پست پیشتاز سفارش دادم اما هنوز به دستم نرسیده، میشه بفرمایین چقدر طول میکشه برسه به دستم؟

  1. سلام آگاهی نسترن کواکبی

   فاطمه جان همراه خوب ما
   حتما تا به الان به دست تون رسیده و کتاب رو مطالعه کردید
   ممنون می شم نظرتون رو راجع به محتوای کتاب برامون درپیج ساپورت ارسال کنید
   dornasharifi.support

 46. سلام خانم شریفی عزیز ، ممنون از مقاله زیباتون، پسر من ۴ سال و ۸ ماهه است ۲و نیم سالگی از پوشک گرفتمش اما مشکلم اینه هنوز هم میخواد شلوارش رو کامل در بیاره برای دفع مدفوع ، و همچنین هنوز هم نمیخواد خودش ، خودش رو بشوره و خیلی هم در سرویس بهداشتی آب بازی میکنه آب رو به در و دیوار و سقف می پاشه در آخر هم خودش رو نشسته بیرون میاد بنظرتون چکار باید کنم ؟ ممنون از راهنماییتون

 47. سلام خانم دکتر، ممنون بابت اطلاعات مفیدتون پسر من دوسال و 8 ماه است از دوماه پیش براش کتاب خوندم و سعی کردم با مفهوم دستشویی رفتن آشنا کنمش چون پسر بزرگترم که 5ساله است رو میدید که می‌گفت جیش داره و حتی براش دمپایی تهیه کردم و توی دستشویی می‌نشست تا شسته بشه بعد از پی پی کردنش، و مطمئن بودم که آماده ی از پوشک گرفتن هست الان سه روز میشه اقدام کردم برای این کار دستشویی رو برچسب زدم براش توی دستشویی فیلم میزارم ولی متاسفانه وقتی میبرمش دستشویی به هیچ عنوان همکاری نمیکنه و خودش را سفت نگه میداره تا جیش نکنه روز اول نیم ساعت توی دستشویی شعر خوندم باهاش بودم تا یکدفعه ناخواسته جیش کرد و کلی دست زدم و خوشحالی کردم براش ولی بعدش دیگه شلوارش رو خراب میکنه توی مدت این سه روز بعداز هر بار دستشویی که میبرمش و بی فایده است با اینکه وقت زیادی باهاش توی دستشویی هستم وقتی بیرون میایم شلوار که میپوشه دودقیقه که گذشت توی شلوارش جیش میکنه یا پی پی میکنه واقعا نمیدونم چیکار کنم، در ضمن ما توالت فرنگی نداریم و من از لگن یا توالت مخصوص کودک استفاده نمیکنم، پسر اولم بخاطر اینکه ناخواسته وزود باردار شدم توی سن 2سالگی خیلی راحت شرایط رو پذیرفت و با یکبار گفتن دستشویی رفتن رو یاد گرفته ولی الان واقعا نمیدونم چیکار کنم که پسر دومم اینکار رو انجام بده و میدونم که آمادگی لازم رو داره برای دستشویی رفتن و میدونه که باید این کار رو بکنه، خواهشا کمک کنید چون از نظر روحی داغونم کرده این بچه، با تشکر

 48. سلام خانوم شریفی دوست داشتنی. من مدت کوتاهیه با شما آشنا شدم و تو این زمان کم خیلی از نکات پیج اینستاگرامتون استفاده کردم☺️
  امروز با سایتتون آشنا شدم و این مقاله‌رو خوندم
  من حدود یک ماه پیش شروع به از پوشک گرفتن دخترم کردم(دخترم ۲سال و ۴ ماهش بود) و پروسه به سرانجام نرسید
  احساس کردم هنوز آمادگی لازم رو نداره و بعد از ۴ روز عملیات رو کاملاً متوقف کردم
  من حدوداً از ۴_۵ ماه قبل از این پروسه براش کتاب گرفتم خوندم و از اول کودکیش اینکه مامان و بابا میرن تو دستشویی کارشون و انجام میدن و وقتی میان بیرون خیلی خوشحالن، در همین حد کار کرده بودم که الان متوجه شدم کافی نبوده.
  دختر من ۱۵ دقیقه یکبار نیاز به دستشویی داشت که روز اول خیلی خوب همراهی کرد ولی روز دوم اصلا حاضر نبود بیاد تو دستشویی و بعد از اینکه تو شلوارش جیش می‌کرد و می‌دید ریخته میومد. مدفوعش رو هم روز دوم توی دستشویی کرد ولی بعدش دیگه اصلاً حاضر نشد و توی شلوارش ریخت
  البته تماماً واکنش من به موضوعات عادی و بدون ناراحتی یا خوشحالی بود.
  روز سوم به پیشنهاد یکی از دوستام کلی جایزه و خوراکی براش گرفتم که البته خیلی جواب داد و کمک کرد بیاد تو دستشویی
  ولی روز چهارم مجدد دستشوییش رو تو شلوارش کرد
  و روز پنجم دیگه بعد از اینکه دیدم اصلاً حاضر نیست مدفوع کنه و نگهش داشته و به یبوست تبدیل شده، پروسه‌رو تعطیل کردم
  هم راهنمایی می‌خواستم ازتون هم اینکه چقدر فاصله بذارم یا پیش آمادگی رو چطور آغاز کنم؟

 49. سلام درنا جانم🌹 من با پدر و مادر حرفه ای زندگی میکنم و خیلی ممنونم از اینهمه عشقی که توی کارتون هست❤️❤️❤️
  دختر من دو سالشه و چندین ماهه با سرویس رفت و آمد داریم و تقریبا تمام مدفوعش توی سرویسه، البته من در مواقع تمرکزش یا در ساعات مشخص متوجه میشم و میبرمش و به ندرت در این چندماهه خودش گفته، آیا این ایراده؟
  و اینکه سه روزه پوشکش رو در خانه درآوردم و بیرون از خانه با توضیح اینکه چون برات سخته… پوشوندم، و تقریبا یکساعت یکبار به سرویس میبرم و تا حدی راضی ام از همکاریش، ولی مناسفانه اصلا اصلا قبلش نمیگه و بعدش میگه جیش کردم🥴 چه کنم که خودش بگه؟ چقدر زمان میبره که بگه؟
  سوال بعدیم اینه که من بعد از هربار جیش، جایزه بهش دادم توی این مدت🙈 و الان خودش بعد از تخلیه، میگه جایزه خوب بده😁 چجوری این قسمت جایزه رو حذف کنم؟ چجوری انگیزه درونی ایجاد کنم؟

 50. سلام یه پسر سه ساله دارم که تا بهش نگم نمیره جیششو بکنه از یه ساله پی پی شو میگه دوساله هم به مدت چند ماه جیششو می‌گفت و گاهی هم خودش می‌رفت دستشویی ولی بعد اون مدت دیگه جیش رو نگفت و اکثر روز توی خودش جیش می‌کنه شب ادراری نداره یه خواهر یک سال هشت ماه داره بهمشم گفتم که خواهرت کوچولیع و وقتی بزرگ شد اونم می‌ره دستشویی ولی فایده نداره دیگه کلافه شدم یه جای سالم توی خونه ندارم اوایل عصبانی نمی‌شدم ولی الان دیگه نمیتونم خودمو کنترل کنم من خونه ی مادرم زندگی میکنم و اونا هم حساس هستند دیگه نمیدونم چیکار باید بکنم

 51. سلام ممنون از مقاله ی خوبتون من پسرم ۲ سال و ۴ ماهشه ۱ ماهه از پوشک گرفتمش . مدفوعش مشکلی نداره قشنگ میگه در طول شب هم کاملا خشکه اما ادرار اصلا نمیگه تا وقتی که یه کم میریزه تو شورتش میاد میگه جیش کردم تو شورتم البته خودشو نگه میداره تا شورتش یه کم خیس میشه و اصلا هم راضی نمیشه من سر تایمی که می دونم ببرمش دستشویی به زور باید بره دستشویی و بعد انقدر اون تو بازی میکنه نمیاد بیرون واقعا نمی دونم باید چه رفتاری کنم برام تبدیل به عذاب شده

 52. سلام خسته نباشید من پسرم ۲ سال و ۴ ماهشه یک ماهه از پوشک گرفتمش دو تا مشکل باهاش دارم جیشو انقدر نگه میداره که حتما شورتشو خیس میکنه بعد میاد تو دستشوی بعدم به زور باید از دستشویی بیاریش بیرون میخواد آب بازی کنه . با پی پی مشکل نداره اما جیش نمیگه به راحتی هم حاضر نمیشه بریم دستشوی تا جیشش نریزه تو شورتش

 53. سمیه قره داغی

  سلام خانم دکتر عزیزم مقاله شما بسیار عالی و ارزشمند بود برای من که فوبیای پوشک گرفتن داشتم مثله آب خوردنن انجام شد خداروشکر بابت داشتن شما

 54. سلام و خدا قوت. ممنون بابت تمام نکات خوبی که اشاره کردید.
  من یه پسر 6 ساله دارم و دختر 2 ساله و تجربه ای که داشتم می تونم بگم واقعا بچه ها با هم متفاوت هستند و انتظار عملکرد یکسان خیلی غیر منطقی هست.
  پسرم دیر شروع به حرف زدن کرد(حدود 2 سالگی)البته چون کاملا از نظر شنوایی و درک و دریافت چکاپ کرده بودیم نگران نشدیم ولی زبان بدن خیلی خوبی داشت و به راحتی نیازهاش رو بیان می کرد.
  به راحتی قبل از 2 سالگی از پوشک گرفتمش چون هم ساعت های دفعش منظم بود و هم کاملا آگاه بود به این کار و همکاری کرد.
  دخترم الان 2 سال و 5 ماهه هست با اینکه کاملا بیان قوی داره و در انجام کارهاش خیلی مستقل هست(لباسش رو خودش به تن میکنه و در میاره، کفش هاش رو خودش به پا می کنه و …) اما احساس میکنم هنوز آمادگی از پوشک گرفتن رو نداره.چون هم دفع منظم نداره و هم درک کاملا مشخصی از جیش و پی پی. به طور مثال وقتی میبرم دستشویی و ازش می خوام جیش کنه بیشتر با دهانش صدای جیش کردن رو در میاره
  البته یک بار امتحان کردن و حدود 2 ساعت بدون پوشک بود و اینکهخودش رو هم خیس نکرد اما بعد از بازی که بردمش دستشویی تا دستش رو بشورم شلوارش رو خیس کرد و با تعجب به من میگفت آب داره میاد و یکم ترسیده بود
  بغلش کردم گفتم آفرین دخترم جیش کردی لباسش رو در آوردم گفتم این ها رو می شورم یه لباس خشک تنت میکنم هروقت دیدی دوباره جیش داری بدو بیا دستشویی
  اما بعد ازم خواهش کرد پوشکش کنم و خوش پوشک آورد.
  منم به همین دلیل دوباره پوشکش کردم و فعلا یکم صبر کردم تا درک بهتری از جیش و پی پی داشته باشه.
  امیدوارم کارم درست بوده باشه.

 55. سلام و خدا قوت. ممنون بابت تنام نکات خوبی که اشاره کردید.
  من یه پسر 6 ساله دارم و دختر 2 ساله و تجربه ای که داشتم می تونم بگم واقعا بچه ها با هم متفاوت هستند و انتظار عملکرد یکسان خیلی غیر منطقی هست.
  پسرم دیر شروع به حرف زدن کرد(حدود 2 سالگی)البته چون کاملا از نظر شنوایی و درک و دریافت چکاپ کرده بودیم نگران نشدیم ولی زبان بدن خیلی خوبی داشت و به راحتی نیازهاش رو بیان می کرد.
  به راحتی قبل از 2 سالگی از پوشک گرفتمش چون هم ساعت های دفعش منظم بود و هم کاملا آگاه بود به این کار و همکاری کرد.
  دخترم الان 2 سال و 5 ماهه هست با اینکه کاملا بیان قوی داره و در انجام کارهاش خیلی مستقل هست(لباسش رو خودش به تن میکنه و در میاره، کفش هاش رو خودش به پا می کنه و …) اما احساس میکنم هنوز آمادگی از پوشک گرفتن رو نداره.چون هم دفع منظم نداره و هم درک کاملا مشخصی از جیش و پی پی. به طور مثال وقتی میبرم دستشویی و ازش می خوام جیش کنه بیشتر با دهانش صدای جیش کردن رو در میاره
  البته یک بار امتحان کردن و حدود 2 ساعت بدون پوشک بود و اینکهخودش رو هم خیس نکرد اما بعد از بازی که بردمش دستشویی تا دستش رو بشورم شلوارش رو خیس کرد و با تعجب به من میگفت آب داره میاد و یکم ترسیده بود
  بغلش کردم گفتم آفرین دخترم جیش کردی لباسش رو در آوردم گفتم این ها رو می شورم یه لباس خشک تنت میکنم هروقت دیدی دوباره جیش داری بدو بیا دستشویی
  اما بعد ازم خواهش کرد پوشکش کنم و خوش پوشک آورد.
  منم به همین دلیل دوباره پوشکش کردم و فعلا یکم صبر کردم تا درک بهتری از جیش و پی پی داشته باشه.
  امیدوارم کارم درست بوده باشه.

 56. بهناز میرزاحسنی

  سلام دوباره خانوم شریفی عزیز
  من یبار مقالتونو خوندم و بازم اومدم بخونم.میخوام شروع کنم اما به مشکل برخوردم.پسرم ۲سالشه یه مدتی بود که پی‌پی میکرد تو پوشک و میبردم تو دستشویی و میشستم.اما خودش به ندرت تمایل نشون میداد که بیاد تو دستشویی و کارشو بکنه.اما موقع شستن جیش میکرد.الان مدتهاست که دوست نداره پوشک کنم اما حتا نمیاد دستشویی بشورمش.شورتم نمیپوشه که با شورت آموزشی پوشک نکنم.حتا قبول نمیکنه بیاد تو دستشویی که بخوام این روشها رو انجام بدم.چون کلا خیلی حرف گدش نکن شده.

 57. سلام خانم دکتر ممنونم از اینکه مقاله ی ارزشمندتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
  پسر من دوسال و ۱۱ماهس و ما تا الان مرحله ی عادی سازی و مرحله ی آماگی رو طبق توضیحات شما با موفقیت انجام دادیم و الان پسرم حدودا سه روزه که در بیشتر موارد جیش رو بمن اطلاع میده ولی پی پی رو یا توی لباس انجام میده یا اینکه گاهی که پوشک تنش باشه توی پوشک
  من هنوز زمان هایی که بیرون منزل هستیم پوشک تنش میکنم
  مشکلی که من دارم اینه که قرار هست ۱۵روز دیگه برای یک کار ضروری به تهران خونه فامیل بریم و من بخاطر عمل پسر بزرگترم ممکنه مجبور بشم یک روز کامل اون رو به خواهرم بسپرم، نگرانم و نمیدونم از پوشک گرفتن رو ادامه بدم یا فعلا بذارمش کنار، باتوجه به اینکه همکاری و پیشرفتش خوب بوده و دلم هم نمی‌خواد خونه‌ی فامیل کثیف کاری بشه
  لطفا لطفا راهنماییم کنید.ممنونم

 58. سلام خانم دکتر عزیز.
  سپاس از حوصله شما و مطالب کامل و دقیقی که نوشته اید.
  پسر من 2 سال و هشت ماهه است. به نظرم آمادگی کامل برای از پوشک گرفتن رو داره. وقتی 20 ماهه بود علاقه زیادی به رفتن به دستشویی نشون می داد . هرکسی می رفت دستشویی اون هم دنبالش بود. خودش پوشکش رو در می آورد و ساعت ها خشک می موند ولی چون تأخیر در گفتار داشت و من تازه شروع به گفتار درمانی کرده بودم ، فکر کردم دو کار سخت رو با هم انجام ندم بهتره پس اقدام به گرفتن از پوشک نکردم. الان دوره گفتار درمانی تمام شده و خدا رو شکر کامل و بی نقص حرف میزنه . میخوام از پوشک بگیرمش . خودش زمان دفع رو به خوبی میدونه و به من میگه اما حاضر نیست توی توالت بره یا روی لگن بشینه . خودش میگه پوشک بیار جیش دارم. یعنی پسر من به زمان دفع خودش کاملا اگاه هست. تمام طول روز بدون پوشک هست و اصلا خودش رو خیس نمیکنه تا وقتی که براش پوشک میبندم شروع به تخلیه میکنه . به نظرتون چطور باید راضیش کنم روی لگن بشینه نه توی پوشک ؟ فکر میکنین ترفند شمارش 3 یا 4 پوشک که دارن تموم میشه جواب بده ؟
  واقعا از مقاله کامل و صبر و حوصله شما ممنونم

 59. سلام
  خانم شریفی عزیز
  ممنون از مقاله خوب و کاملتون
  پسر دو سال و چهار ماهه دارم
  از دو ماه پیش آمادگی ایجاد کردم، شعرهای الکی گفتم، شورت قشنگ خریدم، گفتم جیش ها میخوان برن پیش مامان باباهاشون، سیفون رو دوستداره و خیلی باش بازی میکنه
  ولی الان که تصمیم گرفتم از پوشک بگیرم با اینکه شاغلم و یک هفته مرخصی گرفتم و دمپایی با سلیقه خودش خریدم، برا جیش ها تولد میگیرم و شمع فوت کردیم، با شلنگ کلی به گلهای کاشی ها آب دادیم…
  اصلا حتی یکبار هم نمیگه که جیش دارم.پی پی هم که داره میره تو اتاقش و در رو قفل میکنه
  البته یه اشتباه کردم یکبار که رفت تو اتاق و در رو قفل کرد محکم در زدم و با عصبانیت گفتم در رو باز کن.
  نمیدونم این پروسه چند وقت طول میکشه
  ممکنه راهنمایی کنید چکار کنم؟

 60. سلام خانم دکتر 😊
  مقاله تون عالی، کامل و با زبان ساده و روان بود
  خیلی بهره بردم
  خیلی خوشحالم که با شما آشنا شدم
  پیج تون هم دنبال میکنم
  راه کار هاتون خیلی مفیدند
  سعی میکنم به خاطر بسپارم
  خدا را شکر که شما را پیدا کردم🌷😍
  یه سوال دارم، فایل پی دی اف را از کدوم قسمت باید دانلود کنم؟
  ممنونم

  1. امور مشتریان سلام اگاهی

   سلام ساناز عزیز، ممنون که وقت گذاشتید مقاله رو خوندین و برای والدگری آگاهانه تر تلاش میکنید
   و خداروشکر که مفید بوده براتون
   مقالات فایل پی دی اف ندارن ساناز جان

 61. سلام خانم دکتر عزیز. من پسرم سه سالشه ولی زیاد صحبت نمیکنه و جیش رو هم نمیگه .دوماهه شورت جیش پاش کردم ومیبردمش دستشویی.چندوقتی ساعتشو دستم گرفتم ومیبردمش ولی الان باز اصلااااا وارد دستشویی نمیشه .با جیغو گریه.اصلا نمیدونم چکار کنم

 62. سلام.وقتتون بخیر
  من خیلی در مورد از پوشک گرفتن کودک مطالعه کردم ولی همه اونها برای بچه‌هایی هست که یه دونه هستن.من دوقلو دختر ۲۹ماهه دارم چطور میتونم از پوشک بگیرمشون؟

 63. سلام خانم دکتر عزیز منم خیلی خوشحالم که با شما آشنا شدم و از پیج اینستاگرامتون خیلی استفاده میکنم خدا خیرتون بده .پسر من ۴ سالشه و فقط برای پی پی کردن میگه پوشک کن هر چی بهش میگم تو دیگه بزرگ شدی و مواردی که شما تو مقاله نوشتین رو بیشترشو اجرا کردم ولی موافقت نمی کنه بازم
  ریشه یابی کردم دیدم وقتی ۳ ساله بود اولین باری که پی پی داشت و پوشک هم نبود قبل از دستشویی رفتن مقداری پی پی از پاچه شورتش ریخت رو موکت و همون لحظه پدرش فریاد زد که دعواش نکنی ها عیبی نداره و من فکر میکنم از همون موقع ترسیده و فکر میکنه اگه پوشک نباشه می ریزه چون بعضی وقتا هم میگه مامان از تو پوشک نمیریزه نگران انگار
  حالا نمیدونم چه کار کنم که این نگرانیش برطرف بشه و راحت بیاد دستشویی
  برای ادرار کردن اصلا نمیترسه و راحت میاد دستشویی.

 64. با سلام و تشکر از بابت راهنماییهای خوبتون
  پسرم 18 ماهشه و جز چند کلمه محدود اصلا حرف نمیزنه و بخاطر شیطنت زیادش در دستشویی خیلی کوچیکمون (میخواد بره داخل سینک دستشویی!)، مجبورم توی حمام بشورمش.ولی اونجا هم کلی با آب خودشو خیس میکنه و من هم سعی کردم علیرغم خستگی چیزی نگم تا لذت ببره و کلا از یکسالگی روزی رو به یاد نمیارم که خوابیده یا نشسته پوشکش رو بهش پوشانده باشم(همیشه در حال راه رفتن و فرار کردن!)نکته ی مثبتش اینجاست که هروقت بهش میگم بریم دستشویی خودش زودتر میره در حموم رو باز کنه و بره داخل حمام.
  من شغلم طوری هست که بخاطرش پانزده روز در ماه در شهر دیگری(در منزل مادرشوهرم) زندگی میکنیم وصبح ها که تایم مدفعوش هست در منزل نیستم و مجبورم زودتر یا دیرتر از اون تایم عوضش کنم(گاهی پوشکش تا دو ساعت کثیف میمونه تا من برای تعویضش از سرکار بیام!) به نظرتون این پانزده روز باقیمانده رو در منزل خودمون (همان حمام) طبیعی سازی بکنم؟یا باید حتما در دستشویی باشه؟ و آیا علیرغم داشتن این دو مدل زندگی در دو جای متفاوت و شرایط متفاوت میشه بازم کاری انجام داد که باعث تضاد در دستشویی رفتنش نشه(با توجه به اینکه متاسفانه کسی رو جز خودم ندارم که در تعویض یا دستشویی بردنش بهم کمک کنه)
  ممنون از بابت آموزشها وکتاب مفیدتون ❤❤

 65. سلام وقت بخیر
  ممنون از مقاله پربارتون
  دخترم عاشق دستشویی هست
  ولی گهگاهی فقط وقتی پی پی کرده بردم شستمش ، و خیلی کم توضیح دادم. وقتی پی پی میکنه میفهمم ولی جیش رو متوجه نمیشم . دخترم یکسال و نیمه هست . وقتی میرم دستشویی در رو میبندم ومدام دخترم در میزنه میخواد بیاد داخل.شب تا صبح هم پوشکش نسبتا سبکه. تا الان اشتباه تو کارم بوده؟ میشه راهنماییم کنید رفتار بهتری داشته باشم.

 66. با سلام و عرض ادب خدمت شما خانم دکتر عزیز، بسیار استفاده کردم از مطلبتون ،من پسر دو سال و نیمه دارم که قدرت نشستن روی پاهاش به اصطلاح همون بشین و پاشو خوبی داره تقریبا ،ولی فقط گاهی شاید هر چند روز یکبار بعد از دفع مدفوعش شلوارش و در میاره یا پوشکش و میکشه حالتی که نشون میده اذیته ،ولی اکثر موارد هیچ عکس العملی نشون نمیده ،گاهی موقع تعویض پوشک وقتی تو توالت دارم میشورمش میگم بهش جیش کن تخلیه میکنه خودشو و یه جورایی انگار تو مرحله آماده سازی که شما گفتین هستم ،امیدوارم با راهنماییهاتون بتونم با خاطره خوب و به راحتی و بدون اذیت من و پسرم از پوشک بگیرمش ،ممنونم از مطالب مفیدتون ،فقط من پیدا نکردم جایی رو که پی دی اف مقاله رو میشه ذخیره کرد ،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ،وقت بخیر

 67. دختر من دو سال و هفت ماهه تست، علیرغم آمادگبچی و اجرای کامل مراحل بالا چون مطالعه داشتم ولی از دستشویی رفتن برای تعویض پوشک امتناع می‌کنه و فرار می‌کنه .حالا مسئله از پوشک گرفتن هم جدا.
  البته ناگفته نماند که شاغل هستم و نمیدانم همواره چه بر سر دخترم گذشته

 68. خیلی عالی بود خانم شریفی.بخصوص ک سوالا و با دقت پاسخ دادید، دختر من ۸ ماهشه،با خوندن این مقاله ترغیب شدم یابعضی راه کاراشو انجام بدم،زمان ادرارشو دقت نکردم،اما زمان مدفوع ژست میگیره و دماغش قرمز میشه، یعنی همون لحظه پوشک و بازکنم و ببرمش توالت؟خیلی دوس دارم زودتر راحت بشه، وقتی میبینم بین پاهاش قرمز میشه دلم میسوزه،

 69. سلام خانم شریفی خسته نباشید پسر من ۱۸ ماهشه با مدت یماه هست توی خونه وقتایی که میدونم کاری نمیکنه ازاد میذارمش بعضی وقتا شلوارش تا ۳ ساعتم کشونده و خشک بود بعضی وقتام زود خودشو خیس کرده ولی در رابطه با پی پی اصلا ندیدم تو شلوارش بکنه و هروقت که پوشک داره می میشو حتما توی پوشک میریزه این کهرو نمیدونم چطوره که فهمیده که توی پوشک باید بریزه ،و بچه تر که بود اونموقع زود به زود جیش میکرد گاهی میبردمش سرویس گاهی جیش میکردو گاهی نه ولی به مرور مقاومت میکرد الان اصلا توی دسشویی یا حمام به اون حالت نمیشینه جیش کنه منم اصرار نمیکنم همون حالت میذارم ازاد باشه وله وقتایی که میدونم میخواد پی پی کنه پوشکش میکنم ،الان جدیدا خیلی به پوشکش دشت میزنه و میکشه گاهی هم شلوارشو درمیاره بهش که میگم بپوش پات میکشه بالا ،ولی نشانه اولی که گفتین به تنهایی از پله بالا پایین بره رو فعلا نمیتونه و با کمک خودم انجام میده مگر خودش با چهار دست و پا بره بالا،،،و اینکه گاهی که جیش میکنه تو شلوارش یهو منو نگاه میکنه و خودشم نگا میکنه و دست میزنه میگه عهههه منم میبرم حمام و میگم تباید رو فرش بریزی باید تو حموم جیش کنی،بنظر شما امادگی اینو داره که شروع کنم طبیعی سازی رو ؟و در مورد پی پیش چطور ؟اینکه توی پوشکش نمیکنه احتمال داره اونو راحتتر تو دسشویی انجام بده؟خیلی ممنونم اگه پاسخگو بلشید ،خیلی سپاسگذارم مقاله ی پرمحتوا و کامل و بی نقصتون

 70. سلام
  ممنونم از مطالب جامع و کاملتون
  با خوندن مقالتون خیلی چیزها یاد گرفتم درخصوص سخت و سهل نگرفتن که متاسفانه موقعی که پسر من کوچیک بود آسون گرفتم و الان که در آستانه ی سه سالگی هست دارم سخت میگیرم و باید روی خودم کار کنم مشکل من اینکه از شش ماهگی بچه رو سرپا کردم و طبیعی سازی انجام شده پسرم در ماقطعی از زمان هم خوب میگفت و من مادر شادی بودم اما الان نمیگه نه برای ادرار نه مدفوع و این عصبانیم میکنه بیشتر هم برای تلویزیون نگاه کردن نمیگه میشه راهنماییم کنید و اگه لازم بررسی بیشتری انجام بشه ازتون مشاوره بگیرم؟

 71. سلام. خدا قوت و ممنون از مطالب خوبتون. من مطالب این صفحه که مربوط به پوشک بود را کامل خوندم ولی واقعا یه مشکل اساسی دارم. پسرم سه سال و یک ماهشه و من سه ماهی هست که دیگه پوشکش نمیکنم. جیشش را میگه و تا الان هم هیچ موقع شب تا صبح جاشو خیس نکرده ولی متاسفانه پی پیش را نمیگه. موقع دفع میره تو یک اتاق دیگه و در را میبنده و همونجا توی شورتش انجام میده و کارش که تمام شد میگه پی پی دارم. منو بشور.واقعا نمیدونم چیکار کنم. روند دفع را همیشه براش توصیح دادم. مرتب تشویقش میکنم. توی دستشویی باهاش بازی میکنم شب براش قصه در مورد پی پی توی دستشویی میگم ولی موقع دفع هیچ جوری راضی نمیشه که بیاد توی دستشویی.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 72. سلام ممنونم ازپاسخگوییتون خانم شریفی من مقاله روخوندم ولی یک نکته روفراموش کردم عرض کنم که پسرمن بیشترمواقع پشت دراتاق درشورت مدفوع میکنه حتی مشغول بازی باشه میره پشت دربه محض رسیدن کارش انجام میده من تامیرسم نمیتونم کاری کنم وکلا قابل پیش بینی نیست عمل مدفوعش ویک وقت هایی هم درحال بازی همونجا میگه مامان پی پی کردم چون ممکنه یک روز یکبارعمل دفع داشته باشه یک روزچندباریایک روز اصلا عمل دفع انجام نده من هم باخوندن مقاله شما بدون هیچ حرفی به دستشویی میبرمش من بعضی وقتهابه دستشویی میبرمش نیم ساعت بعدغذا میادیکم میشینه ومیگه پی پی ندارم ممنون میشم یک راهکاربهم بدین ممنون

 73. سلام ممنون ازمطالب جامعتون پسرمن سه سال وپنج ماهه است من قبلش دروبینارازپوشک گرفتن شرکت کردم که روشش برچسب وجایزه دادن بودمن پنج ماه پیش طبق این روش پسرم روازپوشک گرفتم ولی پسرم هنوزهم همکاری نمیکنه ادرار روخیلی کم میگه وبیشترخودم بایدببرمش دستشویی ولی مدفوع رواصلا نمیگه ماه اول بعدگذشته دوهفته یبوست کرد وقبلش میگفت مامان درددارم میبردم دستشویی مدفوع انجام میداد ولی بعدبرطرف شدن یبوست دیگه همکاری نکرد من اوایل به روی خودم نمی آوردم وبعدچندوقت خودم روناراحت نشون دادم
  میگفتم چراقبلش به من نمیگی توشورت پی پی کردن کاراشتباهیه وپسرم ازمن عذرخواهی میکردوشبها هم تالحظه خواب آب میخوره ومن میبرمش دستشویی ولی معمولا هرشب یکبارخودش خیس میکنه من ازهمون اول پوشک شب روهم گرفتم ولی پسرم بعدگذشت پنج ماه اصلا همکاری نمیکنه من باخوندن مقاله شمامتوجه شدم روش من اشتباه بوده به نظرشمانیازهست پوشکش کنم یک ماه دوباره ازپوشک بگیرم البته به پسرم میگم پوشکت کنم میگه نه ممنون میشم خانم شریفی راهنماییم کنین چه کارکنم پسرم همکاری کنه ممنونم ازپاسخگوییتون

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   شهره عزیز ممنون که وقت گذاشتین و مقاله رو خوندین تا بتونین آگاهانه تر والدگری کنین عزیزم اگر فرزندتون تمایلی به پوشک شدن نداره به هیچ عنوان دیگه پوشکش نکنید.
   چند بار مقاله رو بخونید و ببینید ایراد کارتون کجا بوده و بعد از نت برداری طبق مقاله اقدام کنید… برای جواب دقیق به شما لازمه جزئیات بیشتری بدونم تا بتونم ریشه یابی کنم که متاسفانه در این مجال نمی گنجه

  2. سلام خانم درنا شریفی جان
   من پسرم ۲ سال و ۲ ماهشه و از ۲۳ ماهگی برا از پوشک گرفتن اقدام کردم(چندین ماه از شب تا صبح پوشکش خشک بود ، راه میرفت،پله بالا پایین میرفت حرف میزد) و از همون اول ک شروع کردم بردمش دستشویی و تو لگنش جیش میکرد و بعد از ۴ روز جیش رو خبر کرد و بعد از یک هفته پی پی ولی خیلی پیش میومد از دستش در میرفت ولی تو این مدت کوتاه تفاوتش رو متوجه شد و من دقیقا یک ماه خودم یه ساعت یه بار میبردمش دستشویی و خیلی مواقع هم خودش خبر میداد دوسالگی تا دوسال و یک ماهگی عالی بود مرتب جیش و پی پی رو خبر میداد و الان دوسال و ۲ ماهشه ک یک ماهه اصلا جیش رو خبر نمیده و تو شلوارش انجام میده وقتی انجام داد میاد بمن میگه جیش ولی پی پی رو میگه
   من از مشاوره همکده کمک گرفتم میگن ب مدت ۴ هفته دوباره پوشک کن نظر شما چیه؟
   چرا بازگشت داشت؟آیا آمادگی نداشت؟
   البته اینم بگم من تو دستشویی خیلی بهش بکن نکن میکنم(با اینکه دوره پدر مادر حرفه ای ام خریدم)

 74. سلام خانم دکتر
  ممنون بابت مقاله بسیار آموزنده شما
  من دخترم الان دو سال و ده ماهه هست.تقریبا از دو سالگی سعی کردم با دستشویی آشناش کنم..براش لگن گرفتم گفتم باید چیکار کنیم و پی پی ها خانواده دارن و کلی قصه های دیگه..کتاب و ویدئوهای انیمیشنی که مربوط به دستشویی بود براش گذاشتم و کلا سعی کردم آشنا بشه وقتی دو سال و نیمه بود دو سه روز امتحان کردم و پوشکش نکردم دیدم اصلا هیچ توجهی به حرفهای من نداره و خودش رو خیس می کرد، پروسه رو قطع کردم دوماه زمان دادم الان دوباره امتحان کردم ولی اصلا همکاری نمیکنه با هر تشویق و ترفندی که انجام دادم حدود ده روز ولی اصلا هیچ تمایلی به دستشویی رفتن نداره و حتی نشده یکبار هم بگه دستشویی دارم منم دوباره پوشکش کردم واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنم…ممنون میشم اگر کمکم کنید
  با تشکر

 75. سلام خانم دکتر
  ممنونم بابت مقاله بسیار آموزنده شما
  من دخترم الان دو سال و ده ماهه هست.تقریبا از دو سالگی سعی کردم با دستشویی آشناش کنم..براش لگن گرفتم گفتم باید چیکار کنیم و پی پی ها خانواده دارن و کلی قصه های دیگه..کتاب و ویدئوهای انیمیشنی که مربوط به دستشویی بود براش گذاشتم و کلا سعی کردم آشنا بشه وقتی دو سال و نیمه بود دو سه روز امتحان کردم و پوشکش نکردم دیدم اصلا هیچ توجهی به حرفهای من نداره و خودش رو خیس می کرد، پروسه رو قطع کردم دوماه زمان دادم الان دوباره امتحان کردم ولی اصلا همکاری نمیکنه با هر تشویق و ترفندی که انجام دادم حدود ده روز ولی اصلا هیچ تمایلی به دستشویی رفتن نداره و حتی نشده یکبار هم بگه دستشویی دارم منم دوباره پوشکش کردم واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنم…ممنون میشم اگر کمکم کنید
  با تشکر

 76. سلام.مقالتون عالی بود.من دختر دوسال و نیمه هست تقریبا۴ ماهه که پوشکش نمیکنم.شب تا صبح خشکه ولی طی روز همش خودشو کثیف میکنه اصلا نمیگه که دستشویی داره بیشتر وقتا هم با گریه میاد دستشویی.وقتی هم پوشکش میکنم خودش بازش میکنه.وقتی مایعات زیاد میخوره اصلا کنترل نداره ده دقیقه یک بار خودشو خیس میکنه.بنظرتون همچنان باز بذارمش و دستشویی رفتن رو باهاش تمرین کنم یا پوشکش کنم؟

 77. خانوم شریفی سلام
  دختر من تازه دوسالش شده
  و من تقریبا یک هفته ست که از پوشک گرفتمش
  قبل از اینکه از پوشک بگیرمش مقاله تون رو نخونده بودم
  ولی تقریبا بیشتر کارایی که شما فرموده بودید رو خودم انجام میدادم
  مثلا تقریبا از یک سالگی به بعدش چندبار برده بودمش توالت یا هروقت خودم میرفتم باهام میمومد تو توالت و میتونم بگم فضای توالت تا حد زیادی براش عادی بود و ترسی نداشت
  و از چندماهگیش هم روزی دو سه ساعت باز میزاشتمش
  و تقریبا چندماهی میشه که تمام مواردی که برای آمادگی بچه برای از پوشک گرفتن گفتید رو دخترم داره
  ولی خیلی اومدن جیشش میترسه
  وقتی جیش داره میگه مامان بدو جیش دارم و خودش میدوئه سمت دستشویی ولی وقتی میریم جیغ میزنه که جیش نیاد
  اولش اینطوری نبود ،اولین باری که جیشش اومد و جیشش رو دید بعد اون ترسید
  به نظرتون باید چیکار کنم درنا جون؟
  زمان بدم تا کم کم ترسش بریزه
  یا دوباره پوشکش کنم فعلا

 78. سلام.ممنونم چقدر عالی هستید واقعا.من اصلا قصد نداشتم دخترم رو زیر دو سال و نیم از پوشک بگیرم ولی از حدود یکسالگی تو خونه پوشک نمیشد تقریبا و وقتی میبردمش دستشویی (البته ما از سرویس فرنگی داخل حمام استفاده میکنیم) جیش نمیکرد پس منم ازادش میزاشتم بارها شلوارشو خیس میکرد و عوض میکردم مشکلی هم با کثیفی اینا نداشتم .سرامیک ها رو فوری با یه شلنگ اب میگرفتم فرشا هم مهم نبودن.در طول این چند ماه همین طوری لگن مخصوص گذاشته بودم گوشه حمام و یکی دوباری به دخترم گفته بودم بشینه روش.از حدود دو سه هفته قبل صب تا از خواب بیدار میشد میگفت مامی دربیارم میگفتم اره خودش درمیاورد مینداخت سطل اشغال.تا جایی که تا جیش میکرد هرجا بودیم فوری میخاست مامی رو دربیاره.منم از دیروز دائم بردمش رو لگن نشسته و فوری هم جیش کرده.الان مشکلم اینکه فک میکردم زوده و انگار امادگی روانی ندارم و اینکه دخترم اکثرا بعد از جیش میگه ولی مدفوع رو قبلش میگه.به نظرتون کامل بگیرمش؟؟و اینکه علاقه زیادی داره خودش میره شلوارشو میکشه پایینه میشینه جیش میکنه میکشه بالا میاد ولی زیادی میره .الان امشب ده بار پشت سر هم رفت.یه دوبار جیش کرد واقعا ولی بعدش دیگه نیومد زوری اوررمش بیرون و حواسشو پرت کردم.اینم اضافه کنم کاملا موضوع براش طبیعیه.مثلا امروز صب واسه اولین بار تو لگنش مدفوع کرد بعدم دید انگار نه انگار.

  1. سلام.ممنونم چقدر عالی هستید واقعا.من اصلا قصد نداشتم دخترم رو زیر دو سال و نیم از پوشک بگیرم ولی از حدود یکسالگی تو خونه پوشک نمیشد تقریبا و وقتی میبردمش دستشویی (البته ما از سرویس فرنگی داخل حمام استفاده میکنیم) جیش نمیکرد پس منم ازادش میزاشتم بارها شلوارشو خیس میکرد و عوض میکردم مشکلی هم با کثیفی اینا نداشتم .سرامیک ها رو فوری با یه شلنگ اب میگرفتم فرشا هم مهم نبودن.در طول این چند ماه همین طوری لگن مخصوص گذاشته بودم گوشه حمام و یکی دوباری به دخترم گفته بودم بشینه روش.از حدود دو سه هفته قبل صب تا از خواب بیدار میشد میگفت مامی دربیارم میگفتم اره خودش درمیاورد مینداخت سطل اشغال.تا جایی که تا جیش میکرد هرجا بودیم فوری میخاست مامی رو دربیاره.منم از دیروز دائم بردمش رو لگن نشسته و فوری هم جیش کرده.الان مشکلم اینکه فک میکردم زوده و انگار امادگی روانی ندارم و اینکه دخترم اکثرا بعد از جیش میگه ولی مدفوع رو قبلش میگه.به نظرتون کامل بگیرمش؟؟و اینکه علاقه زیادی داره خودش میره شلوارشو میکشه پایینه میشینه جیش میکنه میکشه بالا میاد ولی زیادی میره .الان امشب ده بار پشت سر هم رفت.یه دوبار جیش کرد واقعا ولی بعدش دیگه نیومد زوری اوررمش بیرون و حواسشو پرت کردم.اینم اضافه کنم کاملا موضوع براش طبیعیه.مثلا امروز صب واسه اولین بار تو لگنش مدفوع کرد بعدم دید انگار نه انگار.اینم اضافه کنم که تو خواب بعدازظهر خشکه ولی خواب شب چک نکردم و شیر شب هم معمولا یکبار یا دوبار میخوره تا صبح

 79. سلام. خانم شریفی عزیز.اولا ممنون بابت اطلاعات خوب و عالیتون، چیزیه که به وضوح دارم درستیش رو میبینم. من یه پسره دو ساله دارم که بعد از خوندن مقاله شما به این نتیجه رسیدم که نشانه های آمادگی گرفتنه پوشک رو داره… مثلا خودش اعلام میکنه میگه مامان ساکت آرادی داره جیش میکنه یا میگه مامان آرادی پی پی کرد دیگه نداره عوض کن… خیلی هم خوب و عالی صحبت میکنه… یا خودش در سرویس رو باز میکنه میشینه روی پادری میگه جیش البته با لباس و مای بی بی. و کلا هم خیلی تو سرویس بهداشتی میاد همه چیز رو میشناسه میدونه دست میشوره.. خیلی هم عالی حرف میزنه… من هم یه چند روزی هست پوشکش رو کنا گذاشتم خودش میاد اعلام میکنه مامان جیش دارم بریم دست شویی ولی هر چی میشینیم خودش رو نگه میداره چی جیش چه پی پی دیگه بعد از تقریبا سه بار رفتن به سرویس و کاری انجام ندادن بار چهارم میگه مامان جیش دارم با ناراحتی و گریه میگه مامان تو به من نزدیک نشو من کارمو تو شورت و شلوار انجام بدم یا ناله میکنه مای بی بی چیه شد… یا میگه چرا من بایداینجا (سرویس بهداشتی) جیش کنم. لطفا راهنمایی کنین.. همیشه موفق و سربلند باشین.

 80. عصمت تمجیدی راد

  سلام خانم دکتر. خسته نباشید.. دختر من دو سال و سه ماهش هست..شاغل هستم و دخترم تا ظهر خونه مادرم هست. اکثر اوقات به خاطر شغل همسرم ما خونه مادرم میمونیم چون دخترم خیلی برای خواب حساس هست و امکان جا به جایی ندارم تا صبح برم سرکار
  از طرفی نیکا اصلا نسبت به من علاقه ای نداره آنچنان و مرتب به من میگه نیا و یا برو
  با من سازگاری خیلی کمی داره وبرعکس عاشق باباش هست
  مادرم به تازگی فرش نو خریده و خیلی روی تمیزی خونه حساس هست
  نمیتونم اونجا اقدام کنم برای از پوشک گرفتن.
  بعضی روزها که زیاد هم نیست عصر میام خونه خودم با نیکا جان
  نیکای من هیچ علایمی برای از پوشک گرفتن نشون نمیده. جیش نمیگه. برای پی پی چون کمی یبوست داره اذیت میشه و نمیاد توی حمام یا دستشویی
  علایمی نمبینم که زمان جیشش رو تشخیص بدم.. واقعا گیج هستم و خیلی استرس دارم. تا الان جرات نکردم کوچکترین حرکتی برای از پوشک گرفتن انجام بدم.همسرم کارش شیفتی هست و توی یک هفته ای که خونس مرتب ما رو میبره خونه پدرشوهرم هر روز عصر و من نمیتونم این شرایطی که در مقاله گفتین رو رعایت کنم. لطفا راهنماییم کنین. راستی به خاطر نحوه رفتار دخترم با خودم هم نیاز به راهنمایی دارم لطفا کمکم کنین.در ضمن دخترم برای تعویض پوشک خیلی خیلی مقاومت نشون میده.

 81. عصمت تمجیدی راد

  سلام خانم دکتر. خسته نباشید.. دختر من دو سال و سه ما6ش هست..شاغل هستم و دخترم تا ظهر خونه مادرم هست. اکثر اوقات به خاطر شغل همسرم ما خونه مادرم میمونیم چون دخترم خیلی برای خواب حساس هست و امکان جا به جایی ندارم تا صبح برم سرکار
  از طرفی نیکا اصلا نسبت به من علاقه ای نداره آنچنان و مرتب به من میگه نیا و یا برو
  با من سازگاری خیلی کمی داره وبرعکس عاشق باباش هست
  مادرم به تازگی فرش نو خریده و خیلی روی تمیزی خونه حساس هست
  نمیتونم اونجا اقدام کنم برای از پوشک گرفتن.
  بعضی روزها که زیاد هم نیست عصر میام خونه خودم با نیکا جان
  نیکای من هیچ علایمی برای از پوشک گرفتن نشون نمیده. جیش نمیگه. برای پی پی چون کمی یبوست داره اذیت میشه و نمیاد توی حمام یا دستشویی
  علایمی نمبینم که زمان جیشش رو تشخیص بدم.. واقعا گیج هستم و خیلی استرس دارم. تا الان جرات نکردم کوچکترین حرکتی برای از پوشک گرفتن انجام بدم.همسرم کارش شیفتی هست و توی یک هفته ای که خونس مرتب ما رو میبره خونه پدرشوهرم هر روز عصر و من نمیتونم این شرایطی که در مقاله گفتین رو رعایت کنم. لطفا راهنماییم کنین. راستی به خاطر نحوه رفتار دخترم با خودم هم نیاز به راهنمایی دارم لطفا کمکم کنین.

 82. خانم دکتر پسرم رو در سن۱ سال و نیم به راحتی از پوشک گرفتم دقیقا با همین روشهای شما ولی اون موقع با شما آشنا نبودم مادرم کمکم کرد بعد از دوسالگی پسرم باردارشدم دخترم که به دنیا اومد دیگه پسرم سه سالش بود حالا دو فرزند دارم پسرم ۴ سال و ۹ ماهشه و دخترم ۲۳ ماهشه سوال اولم اینکه هنوز پسرم رو من میشورم و بهش یاد ندادم که خودش رو بشوره دیره شده؟سوال دومم اینکه دخترم هم با همون روشها شروع به از پوشک گرفتن کردم حالا فقط هنگام دفع مدفوع اگر پوشک داشته باشه مدفوع میکنه و عملیات دفع در دستشویی رو فقط دوبار داشت که احساس میکنم از پی پی ترسید و دیگه حتی دو روز هم طول بکشه به محض احساس دفع به دستشویی میبرمش خودشو نگه میداره و مدفوع نمیکنه به محض پوشک پوشیدن پی پی می کنه
  به نظرتون اشکال داره پسرم که ۴ و ۱۰ ماهشه هنگام دفع در دستشویی دخترمو ببرم ببینه یاد بگیره و طبیعی سازی واسش انجام بشه؟

 83. خانم دکتر پسرم رو در سن۱ سال و نیم به راحتی از پوشک گرفتم دقیا با همین روشهای شما ولی اون موقع با شما آشنا نبودم مادرم کمکم کرد بعد از دوسالگی پسرم باردارشدم و دخترم هم با همون روشها شروع به از پوشک گرفتن کردم حالا ۲ سالشه فقط هنگام دفع مدفوع اگر پوشک داشته باشه مدفوع میکنه وگرنه تو دستشویی تمرکز نشستن نداره و دایم به همه چیز دست میزنه و عملیات دفع یادش میره حتی دو روز هم طول کشید به محض پوشک پی پی می کنه
  به نظرتون اشکال داره پسرم که ۴ و ۱۰ ماهشه هنگام دفع در دستشویی دخترمو ببرم ببینه یاد بگیره و طبیعی سازی واسش انجام بشه؟

 84. سلام من دخترم دو سالشه وقتی پی پی میکنه به زور میبرمش دسشویی کلا نمیاد جاشو عوض کنم برای همین گاهی وقتی یکم پوشکش خیسه عوض نمیکنم چون نمیاد و کلی گریه میکنه و اینکه من از چند ماهگی جیشو میگرفتم ولی نمیکرد حالا که اون زمان گذشته من چه کاررکنم؟

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سمیرا جان ممنون که وقت گذاشتین و مقاله رو بررسی کردید.لطفا مقاله رو دوباره مطالعه کنید و ببینید کدوم نکته رو لازمه برای فرزندتون رعایت کنید. به نظرم توی مسئله طبیعی سازی و تدریجی هیچ وقت دیر نیست. همین الان هم میتونید دست به کار بشید. البته با رعایت نکات گفته شده در مقاله . مقاومت در برابر جیش کردن رو میتونید وقتی میرین حمام کمتر کنین. اونجا کافیه در حین جیش گرفتن کمی آبی خنک ( اگه فرزندتون بدش نمیاد در غالب بازی) بهش بپاشین خصوصا روی نواحی شکم و عضو خصوصی. معمولات مثانه رو تحریک میکنه به دفع ادرار

 85. سلام خانم شریفی عزیزم ممنون از زحمات شما.عزیزم پسر من ۲۵ ماهشه و من ناخواسته باردار شدم و اسفند ماه زایمانمه من میخوام بدونم نظر شما چیه در مورد پوشک گرفتن پسرم وقتی پی پی میکنه مکث میکنه من متوجه میشم بعضی وقتا بهش میگم پوشک نبندم بریم دستشویی میگه باشه میریم و میشینه با اب خودشو میشوره امروز چن بار بردم بازی و جیش کرد کلی تشویقش کردم و گفتم افرین موقع جیش و پی پی میان اینجا تا برن خونشون ولی متاسفانه میگه پوشک ببند امروز گفتم بهش دیگه بزرگ شدی پوشک نبدیم گریه کرد به نظر شما امادگی داره؟؟ و اینکه من ۳ ماه دیگه زایمانمه و کلی شرایط سخته دیگه بهتر نیست نگه دارم ۲.۵ سالگی به بعد؟؟

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام شبنم عزیز . وقت خوش. من جای شما بودم با خیال راحت بعد از تولد فرزند دوم و در زمان مناسبی اقدام به از پوشک گرفتن می کردم. راستی مبارک باشه عزیزم

 86. سلام خانم شریفی عزیز خداقوت، ممنون بخاطر مقاله جامع و کاملتون،با توجه به اینکه دختر یک سال و پنج ماهه دارم از وقتی مقاله رو گذاشتین منتظر یک فرصت برای مطالعه آن بودم و خدا رو شکر امروز موقق به خواندن آن شدم، من هم در مرحله ایجاد آمادگی و طبیعی ساختن مراحل هستم بعضی روز ها یکی دو ساعت بدون پوشک میذارمش با محیط دستشویی آشنا شده چون برای مسواک زدن میبرمش ، فقط یک سوال داشتم دختر من بخاطر مشکل رفلاکسی که داره زیاد غذا نمیخوره و معمولا شب ها زیاد بیدار میشه و شیر میخوره مساله از پوشک گرفتن رو به نظر شما به بعد از شیرگرفتن موکول کنم؟ با توجه به اینکه پوشک رو دوست نداره و ازش فرار میکنه و همیشه میخواد بازش کنه ولی صبح وقتی از خواب بیدار میشه پوشکش خیسه
  ممنون که راهنمایی می کنید و وقت میذارید

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   فاطمه جان باید با دقت مقاله رو مطالعه کنید. سه شرط پیش نیاز برای از پوشک گرفتن ، حداقل شروطی هست که توی مقاله نوشتم. بررسی کنیدهمه رو داشته باشه و بعد اقدام کنید. شیر شب به دندوناش خیلی آسیب میزنه با پزشک مشورت کنید شاید با گرفتن از شیر رفلاکسش برطرف بشه و بتونه بهتر غذا بخوره.

 87. سلام ممنون از مطالب مفیدتون.پسر دو سال و هشت ماهه دارم.مراحل عادی سازی رو براش انجام دادم…ولی برای رفتن به دستشویی برای پی پی کردن همکاری نمی کنه میگه دوست دارم توی پوشک پی پی کنم اوایل دو بار بدون اینکه من بهش بگم حتی؛گفت من رو ببر دستشویی پی پی کنم اتفاقا خیلی تشویق کردم جایزه خریدم ولی بعدش هر وقت که
  زمان دستشویی رفتن بود بهش می گفتم قبول نمی کرد …..براش برچسب خریدم گفتم اگه پی پی رو بگی رو برگه ای که داخل دستشویی گذاشتیم می چسبمونم بعدش اسباب بازی که دوست داری میخرم …با بازی با تشویق …اصلا نمیاد بریم دستشویی….باید با چندین بار گفتن و بازی و سرگرمی حتی پوشکش رو عوض کنم…زمانی که جیش میکنه رو هم نمی گن….بهش گفتم اگه جیش اومد تو پوشک به من بگو…اصلا توجه نمیکنه.نمیدونم دیگه چیکار کنم….اکثرا کارهایی که شما فرمودید رو انجام دادم….راهنمایی کنید لطفا…با تشکر

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام زهرای عزیز . ممنون از توجهتون عزیزم. زهراجان خیلی خوبه که سعی کردید بیشتر نکات رو رعایت کنید. به این نکته تمرکز کنید که کدوم نکته رو رعایت نکردید یا به اندازه کافی رعایت نکردید. شاید زود سراغ استیکر و جایزه رفتید که د راین صورت فعلا کاری بهش نداشته باشید وپوشکش کنید و توی این مدت فقط روی طبیعی سازی کار کنید اون هم اگه شرایطش بود. حدود یک ماه دیگه همه کارهای توی مقاله رو از سر بگیرید. ولی بدون جایزه و استیکر. آخرین گزینه استیکر و جایزس.

 88. سلام وبسیار مچکرم از تمامی زحمات شما. در صورت امکان راهنمایی بفرمایید من را. دختر من سه سال تمام داره. اصلاً شلوارش کثیف نمیکنه. و من نگرانم دستشویی شو نگه داره. شب تا صبح هم با شلوار یک هفته است. کاملا خشک. ولی فقط تو پوشک دستشویی میکنه. یکدفعه بیان میکنه که داره میریزه و به دستشویی هم نمیاد و باید پوشک بشه. دارم از مقاله شما بهره میبرم وبا محیط دستشویی اشناش میکنم. ولی موقع دستشویی که داره پوشک میکنم تمام که شد در میارم تا راحت باشه. هر دو سه ساعت ده دقیقه پوشک داره. کارم درست. ایا به زمان نیاز داره. وقتی پوشک نکنم و داره خودش کثیف میکنه گریه میکنه که کمکش کنم. وقتی دستشو یی کرد دیگه اصلا با دراوردن پوشک مشکلی نداره. لطفاً کمکم کنید. سالم باشید.

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام بهار عزیز . ممنون از تلاشتون برای والدگری آگاهانه. رویتون کاملا درسته . با توجه به اونچه در مقاله و سوالات متداول نوشته شده لطفا سعی کنین مسئله رو ریشه یابی کنین و بعد به حل بپرذازین. سعی کنین وقتی پوشکش میکنین که ادرار یا مدفوع کنه ، این کار رو در سرویس بهداشتی انجام بده و به مرور و با طبیعی و تدریجی کردن عمل دفع و محیط دستشویی ، پوشک رو ازش جدا کنید. قطعا این کار یکی دو روز نیست بهار جان. حوصله و پذیرش میخواد و این باور کمک کننده که باید همراه کودکم باشم تا از این چالش ، با هم به خوبی عبور کنیم. هیچ چیزی مهم تر از رابطتون نیست.

 89. سلام خانم شریفی من چند روز اموزش شروع کردم پسرم یک سال 6ماهش و از پوشک بدش میاد ولی وقتی میبرم دسشویی دوست دار اب بازی کنه وهمکاری نمیکنه

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سعی کنین حتی اگه شده با شوخی و خنده بغلش کنین و به سمت حمام ببرینش تا اونجا آب بازی کنه. اگر توی سرویس ، کارش رو انجام نمیده احتمالا کاملا آماده نیست. سعی کنین با محبت و بازی براش مشخص کنین که سرویس برای بازی مناسب نیست. فقط حمام

 90. در ادامه سوالم. پسرم زمان پی پی میره تو اتاق و در رو میبنده و به کسی هم اجازه نمیده وارد بشه چه جوری ببرمش تو دستشویی؟

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   ماجده جان لطفا در پیشینتون بررسی کنین که از شما یا اطرافیان چه واکنشی درباره دفع داشته . مقاله رو به نظرم یک بار دیگه با حوصله بخونین و بعد از ریشه یابی سعی کنین با قصه و رفتار های مناسب تر ذهنیتش رو تغییر بدین. یکی از این کارها میتونه این باشه که در خوب حالی باهاش درباره پی پی حرف بزنین و ببینین چی توی ذهن کوچولوش می گذره

 91. سلام خانم دکتر عزیز،من پسرم آلرژی پوستی داره ازوقتی 17ماهش شد دکترگفت حق نداری پوشکش کنی کم کم شروع کردم به آموزش،خداروشرپسرم شبااصلا خودشو خیس نمیکنه،خوبم بلده جیش بکنه و مدفوع هم همینطور فقط اوایل خوب بود، الان 4ماه گذشته از پوشک نشدنش ولی اصلاجیششو نمیگه ولی دفعو چرا میگه ولی نمی خواد بیاد دسشویی گریه میکنه نمیدونم چیکارکنم نه میتونم پوشکش کنم نه میتونم از شورتای آموزشی بخاطر آلرژیش استفاده بکنم خیلی نگرانشم خواهشن کمکم کنید چیکارکنم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام روژین عزیز . می دونم چه شرایط اذیت کننده ای دارین . تنها راه طبیعی سازی مسئله دفع و پیش بینی زمانهای ادرارش هست . شاید بد نباشه لگن رو هم دم دست بذارین هم چنین قطار بازی میتونه کمک کننده باشه. اما کلا توقع داریم اغلب بچه ها بعد از دو و نیم سالگی بتونن به این توانایی جسمی برسن. فکر میکنم پذیرش این مسئله و بیخیال تمیزی شدن ، بتونه این مسیر رو براتون راحت تر کنه. لطفا مراقب باشین ازش نخواین کاری رو بکنه( یعنی اطلاع دادن زمان ادرار) که بدنش هنوز تواناییش رو نداره چون به شدت رابطتون خراب میشه و اعتماد به نفسش آسیب میبینه.

 92. بهناز میرزاحسنی

  سلام وقتتون بخیر.ممنون بابت اموزش بسیار خوب و کاربردی.من شرایطم تقریبا مشایه علی جانه و میخواستم بدونم میشه شروع کنم و از پوشک بگیرمش؟رایان من یک سال و ۷ماهشه.از حدود ۷ ۸ماهگی که ۴دست و پا میرفت برای اینکه تو خونه تنها بودیم و باید چشمم بهش بود در دستشوی رو باز میزاشتم و به دستشویی میرفتم تا ببینمش اونم منو ببینه.براش فقط توصح میدادم که اینجا جای جیش کردنه.از ۱سالگی وقتی میبردیمش حموم بهش میگفتیم جیش اونم ادرار میکرد.تا یکی دو ماه پیش که میدید ما میریم دستشویی و خودش میگفت منم میخوام بیام داخل.منم میگفتم جای جیش کردنه میخوای جیش کنی؟موافقت میکرد.یوقتایی اینکارو میکرد یوقت نه.چند بار روی فرنگی و چند بار روی ایرانی نشست.دمپایی هم براش خیلی جذابه و دوست داره بپوشه بیاد تو دستشویی که جدیدا ۱بار اینکارو کرد.معمولا هر وقت پی‌پی داره اطلاع میده و بعد بهش میگم بکن کارشو انجام میده.اما متاسفانه بخاطر یبوستش زمان دقیق ندارم.روزهایی میشه که اصلا پی‌پی نمیکنه روزیم ۲تا۳بار انجام میده.متاسفانه حالت جیششو متوجه نمیشم.خیلی شبا که صبحش بیدار میشه پوشکش یا خشکه یا یبار جیش کرده.مایع دستشویی مخصوصم داره.البته یه روزایی هم میگه میخوام بیام دستشویی میگم بریم میگه نه که من بدون هیچ عکس‌العمی میگم باشه یا میاد کاری نمیکنه و من فقط تمام مراحل براش انجام میدم.میشورمش و دستهاشو با صابون.خیلی هم علاقه داره خودش دستاشو بشوره که به نظرم پیشنهاد ۴پایه و پلاستیک عالیه.
  با این شرایطی که براتون گفتم میخوام بدونم ایا میتونم ارام ارام شروع کنم و از پوشک بگیرمش؟لازمه براش شورت اموزشی تهیه کنم؟و هر نیم ساعت تا ۱ساعت خودم ببرمش دستشویی و ازش بخوام جیش کنه؟پوشکشم شورتیه.خودش زیاد تمایلی به خیس بودن و پوشک شدن نداره.خیلی اوقات دلش نمیخواد پوشک بشه و بهش میگم هر وقت بگی جیش و پی‌پی داری دیگه پوشکت نمیکنم.و میریم تو دستشویی توام راحت میشی.وقتی میگه پی‌پی لازمه ببرم دستشویی و ازش بخوام پی‌پیشو اونجا بکنه؟اگه تو فرایند از پوشک گرفتن بودم مهمونی و مسافرت نرم؟چون نمکنه کثیفکاری کنه.یا در اون موارد از پوشک استفاده کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام بهناز جان . ممنون که سعی کردین همه جزیئات رو بنویسین . مراحل رو دارین عالی و علمی و مادرانه پیش میرین. خصوصا اینکه وقتی میبنید نمیاد دستشویی کاری نمیکنه. راستش بچه هایی که مثل کودک شما همه چیز براشون طبیعی و تدریجی اتفاق می افته کمتر دچار تناقض میشن. من هم گاهی که نگران بودم توی مهمونی یا جاهای رودروایسی دار پوشکش می کردم. اما اگه تصمیم گرفتین که به صورت قطعی پوشک رو کنار بذاره حتما باید زمان های ادرارش رو بتونین پیش بینی کنین و بهش آمادگی بدین. به نظرم سه چار روز بدون پوشک باشه و جایی نرین اگه دیدین خوب پیش میره و اکثر اوقات میاد میگه پوشک رو کامل کنار بذارین حتی در مهمونی ها . ولی اگه تردید دارین عجله نکنین. بالاخره وقتش میرسه

 93. بسیار بسیار مطالبتون آموزنده و جذاب بوود
  ممنونم که با صبر و حوصله مطالب نوشتید
  من در مورد پسرم حدودای ۸ سال پیش استفاده کردم و خیلی خوب جواب داد اما در مورد دخترم میدونم روشی که اون زمان استفاده کردم جواب نمیده چون روحیاتشون با هم فرق داره و از تجربیات و این مقاله نهایت استفاده رو میبرم
  با تشکراز شما

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   محبوبه جان ممنون که وقت ارزشمندتون رو برای آموزش صر ف میکنین. سپاس که مقاله رو خوندین . دیدگاه انرژی بخشتون ، تایپم رو سریع تر کرد. حیف که ایموجی ندارم . وگرنه کلی شکلک شادی و خنده براتون میذاشتم

 94. سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون
  دختر من 2سالو 8ماهشه حدود 1سالونیم که داشت بعد از خواب عصرش که میدونستم موقع ادرارش هست بردمش دستشویی و باهام همکاری کرد البته در حد دو سه روز بردمش که کم کم اشنا بشه و خیلی هم بهش فشار نمیوردم تا اینکه رفتیم خونه مادرشوهرم یه صبح دیدم مادرشوهرم دخترمو که از خواب صبح بیدارشده بود برده دستشویی و دخترمم کاری انجام نداده بود از اون موقع هر دفعه من بردمش اصلا دیگه کاری انجام نداد خودم حس میکنم چون وارد محیط جدیدی شده بوده و قبلشم هنوز خیلی با دستشویی اشنایی نداشته واسه همین دیگه کاری انجام نمیده به بقیه هم میگم میگن ربطی نداره به این موضوع
  حالا شبا که اصلا خودشو خیس نمیکنه و من پوشکش نمیکنم روزا هم میتونه خودشو نگه داره تا وقتی هم پوشک نشه کارشو انجام نمیده مثلا ازشب تا روز بعد ممکنه 17 18ساعتم طول بکشه خودشو نگه داره تا زمانی که پوشک بشه و کارشو انجام بده دیگه ما هم میترسیم به کلیه هاش اسیب بزنه وقتی هم پوشک نباشه خیلی بهش فشار میاد میگه دلم درد میکنه جیش دارم الان شلوارم خیس میشه ولی وقتی میبرمش اصلا کاری انجام نمیده انگار نه انگار دستشویی داشته
  داخل دستشویی هم وقتی پاهاشو میشورم خیلی بهش میگم دارن میرن پیش مامان باباشون خوشحال میشن ولی فایده نداره
  وقت تعویض پوشکم خیلی لجبازی میکنه دیر میاد عوضش کنم مشخصه عمدا داره حیرون میکنه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام خانم افشار عزیز. ممنون از نوشتن جزیئات. به نظرم مرحله طبیعی سازی رو بدون توقع پیش برین. میتونید با عروسکاش برین حمام و بعد از کلی کیف و بازی نوبتی عروسکاش و ببرین سرویس، از قطار بازی هم استفاده کنین. مهم اینه که مراقبین اجباری نباشه. سعی کنین در خوب حالی ها درباره چیش و پی پی باهاش حرف بزنین و ببینین چه ذهنیتی داره . ریشه یابی خیلی کمکتون میکنه.

 95. سلام خانم شریفی عزیز.ممنونم اطلاعات مفید و تجربیات خوبتون رو دراختیارمون گذاشتید.من در مرحله از پوشک گرفتن هستم و چندتا پوشک دایمی خریدم که به دخترم گفتم شورته و میخام با راهکارهای شما شروع کنم.البته نزدیکه ۱ماهو نیمه تز دسشویی برای تخلیه استفاده میکنیم و هربار میگم باید بزودی بدون پوشک باشی و شورت بپوشی تا بتونی بری مهد کودک و دوست زیاد پیدا کنی.کلی خوشحال میشه و گاهی میگه و خداروشکر از پی پی نمیترسه.کم کم داره امادگی پیدا میکنه و براش هدیه در نظر گرفتم فقط برای دفع پی پی.راهکارهای شکا واقعا مفید و جالب بود.ممنونم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام عزیزم. ممنون که خوندین و با حوصله دیدگاهتون رو برامون نوشتین. امیدورام به زودی خبر از پوشک گرفتن نازگلتون رو بهمون بدین

 96. حدیثه صالح پور

  سلام درنا جانم،خداروشکر که هستی،درسته اصلا تا حالا نتونستم از شما مشاوره بگیرم البته بعد از تلاش های فراوان،ولی خیلی خوشحالم درست زمانی که تصمیم برای اقدام به گرفتن پوشک از گندم جونی رو داشتم شماهم تصمیم به نوشتن این مقاله گرفتی،گندم من سیزده ماهشه و من الان دوماهه که دارم با خودم کلنجار میرم و بخاطر ترس و استرسی که داشتم حتی جرات ننیکردم که تصمیمم رو عملی کنم ،چون خیلی جاها خونده بودم که اگر زود اقدام کنین لطمه های روانی فراوانی برای بچه پیش میاد،خداروشکر که هستی،قلبم رو آروم کردی،خدا آرامش رو مهمان همیشگی قلبت کنه عزیزم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام حدیثه جان. ممنون که مقاله رو خوندی و ممنون که دیدگاه پرمهرت رو برام نوشتی. با عشق همه کلماتش رو نفس کشیدم. آگاهی گوارای وجود هممون

 97. سلام خانم شریفی عزیز،
  ممنونم بابت مقاله بسیار ارزشمندتون و اینکه سعی دارین به بهترین نحو ما رو از مسائل والدگری آگاه کنین.
  راستش من یه سوال داشتم بخاطر اینکه دختر بزرگم دو سالشه و دختر کوچکم یک سالشه مسلما بخوام دختر بزرگم رو از پوشک بگیرم نمی تونم به خاطر دختر کوچکم بگم که پوشک دیگه نیست و داره تموم میشه.
  اگر ممکنه لطف کنید و منو راهنمایی کنید بسیار ممنون میشم.

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام لیلای عزیز. خوشحالم که مطلب رو خوندین. لیلا جان به نظرم همیشه باید با بچه ها روراست باشیم. این فرآیند به نظرم میتونه یه فرصت برای رشد باشه. دختر دوسالتون اگه آمادگی کافی رو داره باید براش در خوب حالی ها بگین که دیگه بزرگ شده و میتونه پوشک رو کنار بذاره. اگه بگه چرا خواهر کوچیکش پوشک میشه براش میگیم تو هم یک سالگیت، وقتی اندازه اون بودی پوشک میشدی. من هم پوشک می شدم ولی الان شکمت به اندازه ای قوی شده که بتونه جیش رو نگه داره وخبرت کنه که بری دستشویی. وقتی خواهری هم مثل تو شکمش رشد کرد و بزرگ شد ما کمکش میکنیم پوشک و کنار بداره. حواستون باشه که تا مطمئن نشدین خودش هم دلش میخواد پوشک رو کنار بذاره این کار و نکنین چون با توجه به تفاوت سنی کمش با خواهرش ممکنه دوباره بخواد پوشک بشه. پس این آمادگی و داستان خوندن و قصه گفتن فرآیند مهمی برای شما محسوب میشه. خوبیش اینه که دختر کوچیک ترتون هم عمل دفع کاملا براش طبیعی میشه چون تجربه های خواهر بزرگتر رو کاملا دیده. در مرحله آمادگی به دختر بزرگتز روی آمادگی جسمیش تاکید کنین که با خواهر کوچکتر تو فاز مقایسه نره

 98. من در رابطه با فرزند ارشدم مشکلی دارم که فکر میکنم با اشتباهی که در روند از پوشک گرفتنش داشتم ایجاد شده. امیدوارم بتونم راهنمایی مفیدی از شما بگیرم. چون دکتر نتونست کمکم کنه. یعنی اصلا موضوع رو نفهمید.پسرم الان11سالشه و هنوز لباسش رو کثیف میکنه.اینو میدونم که به زور خودش رو نگه میداره. من1/5سالگی از پوشک گرفتمش چون تمام علائم آمادگی رو داشت. یک هفته کاملا بدون خطا رفت سرویس. بعد به خاطر یه بار خطا عصبانی شدم و فریاد کشیدم. از اون به بعد همیشه پس رفت کرد به جای پیشرفت.از همون زمان این مشکل شروع شد و من الان واقعا در عذابم. پسر کلاس ششم بوی مدفوع میده و همیسه لباسش لک شده است. تو رو خدا کمکم کنید.

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سمیه جان سعی کردم خودم رو به جاتون بذارم و درک کنم چه احساسی دارید. خیلی متاسفم. میدونم چقدر احساس ناراحتی رو تجربه میکنید. سمیه جان خیلی خیلی رابطتون در این سن با پسرتون مهمه. به نظرم دوره پدرومادرحرفه ای رو در صورت امکان شرکت کنید. به صورت غیرحضوری هست و به زودی به دلیل شرایط اقتصادی براش میخوایم تخفیف ویژه ای بگذاریم

  2. سلام. ممنون
   پسر من 27 ماهش هست، کاملا آمادگی از پوشک گرفته شدن رو داره، شاید از یک سال پیش موقع ادرار و دفع از همه فاصله میگرفت و میرفت کارش رو انجام میداد. اما مشکل اینه که دربرابر دستشویی رفتن مقاومت میکنه، حتی وقتهایی که پوشکش رو کثیف میکنه،جیغ و داد میکنه و در میره، باید کلی زبون بریزیم و کلی کار بکنیم تا بیاد دستشویی، این اخلاقش رو از سن خیلی کم داشته. الان وقتی میخوام زود زود ببرمش توالت مقاومت میکنه، رنگ انگشتی امتحان کردم، اول قبول نمیکنه، ولی وقتی میره تو دیگه نمیخواد بیاد بیرون. گرچه واقعا سخته، روزی کلی وقت برای بازی رنگ انگشتی برای هر بار توالت بگذارم. کلا یک مقدار لجبازی داره، نمیدونم اشتباه ما کحا بوده

 99. پسرم از هشت ماهگی موضوع عادی سازی رو براش انجام دادم ولی الان که ۲۳ماهشه جیش نمیگه گاهی کارشو میکنه بعد میگه وقتی هم که مهمان داشته باشیم هم اصلن نمیاد دخل سرویس هم خیلی شیطنت میکنه دوست داره به فرچه دست بزنه از شیرالات بالا بره کاغذ دستمالیو خیس کنه با اینحال میبرمش و مراحلشم بهش میگم و اخرش با خشک کردن خودش و انداختن دستمال داخل سطل اشغال و کشیدن سیفون بزور میارمش بیرون ولی شبا پوشکش میکنم و تا پنج صب خشکه الان میخوام بدونم با این تفاسیر میتونم کامل از پوشک جداش کنم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   زینب جان ممنون که مقاله رو خوندین و مسئلتون رو شرح دادین. زینب جان مراحل رو داری خیلی خوب پیش میری ولی به نظرم هنوز آمادگی ندارن. چون قبل از دفع ادرار خبرتون نمیکنن. اصلا عجله نکنید .به زودی وقتش میرسه

 100. دستتون درد نکنه . خدا خیرتون بده . ولی من دو سوال یا مشکل دارم: یه مدت شروع کردم هر ۲۰ دقیقه که زمان ادرار پسر دو سال وونیمه ام بود رو ببرم دستشویی ، تا حدی موفق بودم ولی پسرکم خسته شد از اومدن امتناع میکرد باعث جیغ و لجبازی میشد ….
  ضمن اینکه پسرم تک تک موارد آمادگی ها رو داره الا اینکه دو سه ساعت پوشکش خشک باشه ! بنظرتون باید هنوز صبر کنم الان دو سال و نه ماهشه!
  و در آخر اینکه من خودم وسواس دارم و از اینکه میخوندم علی جان کامل شسته نشده از دستشویی بیرون اومده یا حتی عنوان کردین دمپایی هم پی پی چسبیده بود و علی جان نشسته بود، احساس بدی گرفتم هیچ وقت نمیتونم به پسرکم هشدار ندم وه اینا نجس هستن و حواسش به جیش و پی پی باشه 😔😔😔 چیکار کنم بنظرتون؟

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   ممنونم که مقاله رو خوندین و جزئیات مسئلتون رو نوشتین . به نظرم آمادگی کامل رو ندارن از این جهت که بیست دقیقه یک بار ، دستشویی رفتن براش سخته یعنی این شمارو بعدا به دردسر میندازه . در این سن به نظر میرسه مصرف مایعات زیاده که بیست دقیقه یک باز نیاز به سرویس دارن. به نظرم کمی صبر کنین و سعی کنین مصرف مایعات رو اگر زیاده کمتر کنین. در مورد خودتون به نظرم دوره پدرو مادرحرفه ای بهتون میتونه یادآوری کنه که چه چیزی مهمتره . آرامش خونه و فرزندم یا تمیزی. یادمون باشه خیلی از مردم دنیا ذهنیت بدی درباره پیپی ندارن بلگه اون رو فقط ظایعات بدن میدونن

   1. سوده نظری نظری قصری

    سلام ممنون چقد کامل بود.من طبق تجربه اطرافیانم پیش رفتم و متاسفانه قسمت اشنایی رو نداشتن دو قلوام و در زمان از پوشک گرفتن مجبور ب مسافرت شدم الان حدود دو ماهه ک درگیرم.۲۸ماهشونه گاهی میگن گاهیم نه وبزور باید ببرم اکثر اوقات.وقتی نمیان نبرم ممکنه خیس کنن خودشون چیکار کنم؟؟

  1. سلام خانم شریفی عزبز
   خداقوت و ممنونتونم برای همه ی آگاهی دادناتون
   اینجا دانشگاه مادرانه منه
   خانم شریفی جان پسر من یک ماه قبل از سه سالگی و درعرض ۱ هفته مسیله پوشک گرفتنش برام حل شد اما فقط برای جیش و از روز اول هم بهیچ وجه پی پی در توالت انجام نمیده
   الان حدود ۴ ماه هست که تقریبا به تعداد دفعش در روز پوشک میشه والا برای جیش خودش میره دسشویی و گاها خودشم میشوره
   هر راهی فکر کنید امتحان کردیم اما قبول نمیکنه که برای پی پی پوشک نشه
   اینم اشاره کنم که شب هم حتماباید پوشک کنم چون توخواب حداقل دوبار جیشو انجام میده
   ممنون میشم راهنماییم کنید دیگه کلافه شدم

 101. سلام‌خانم‌شریفی‌عزیز
  دخترمن‌دوسال‌ونه‌ماهشه
  ‌ازدوماه‌پیش‌براش‌صندلی‌گاشوگرفتم‌
  ولی‌اون‌اصلادست‌نداره‌بره‌بشینه
  ‌اوایل‌یکی‌دوباری‌نشست
  ‌البته‌باپوشک‌ولی‌دیگه‌نمیشینه
  ‌ومحکم‌پوشکشومیگیره‌که‌درنیارم‌
  البته‌خیلی‌باهوشه
  ‌و‌من‌همه‌علایم‌که‌برای‌امادگی‌گفتین‌توش‌میبینم
  ‌لطفاراهنمایی‌ام‌کنیدچکارکنم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام خانم احسانی عزیز.
   من اگه به جای شما بودم ،چند با ر مقاله رو میخوندم و جاهایی که ممکنه مسئله فرزندم باشه رو یادداشت میکردم و روی مرحله تدریجی و طبیعی سازی کار میکردم. به نظرم هنوز فرزندتون آمادگی نداره چون پوشکش رو میگیره . این یعنی کنار گذاشتن پوشک رو دوست نداره پس باید روی فرایندی که گفتم زمان بیستری بذارین و بعد با حوصله شروع کنین.

 102. واقعا مقاله خوبی بود من در مهارت ادرار دخترم مشکلی نداشتم ولی مدفوع رو چون یبوست بود خیلی اذیت شد.و من هم بی تجربه بودم ولی الان برای پسرم انشالله از این مقاله استفاده میکنم پسرم 20 ماهه فقط موقع مدفوع بی حرکت میشه ولی شب تا صبح کلی پوشکش خیسه به خاطر اینکه خیلی شیر میخوره به نظرم اول باید شیر را بگیرم بعد ادرار.برای دخترم هم همینطور شد اول شیر گرفتم بعد 2 ماه پوشک منتها الان برای دخترم نگرانم 8 سالشه گاهی از سر تنبلی و بازیگوشی لحظه آخری می ره سرویس و چند بار پیش اومده بود که کمی مدفوع کرده بود و من خیلی باهاش اول دعوت کردم اما دیدم فایده نداره می دونستم به خاطر مشغولیت به بازی و کارم اشتباه بود چون دعواش کردم ولی بعد سر آرامش خیلی توضیح دادم که منبع میکروب و ..البته خیلی قبل تر ها هم گفته بودم منتها بعد اون جریان بیشتر دقت کردم دیدم گاهی لباس زیرش نم میزنه یا خودش را خوب نمیشوره از سر بازیگوشی که زودتر بیاد بازی کنه و باز هم تذکر و توضیح یا دور دستشویی گاهی قطرات ادرار هست گاهی هم نه نمیدونم چه کنم چون دختر بچه اس نگران عفونت ادرار و واژن هستم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   الهام عزیز ممنون که مقاله رو خوندین ، هممون گاهی بی تجربگی میکنیم. برای دخترتون علاوه بر توضیحات ، که عالی و لازم وضروری هستن وهر روز باید علمی ترش کنیم که فرزندمون توجیه بش. خیلی خوبه که بهش یاد بدین لباس زیرش رو بشوره. و به مرور این پیامد طبیعی کمک میکنه بهتر همکاری کنه.
   و اینکه اول شیر رو بگیرید هم خیلی خیلی کار درستیه

 103. خانم شریفی عزیز. پسر من به شدت عاشق اب بازیه. زمانی که لگنشو تو حمام گذاشتم فقط اب بازی میکرد و در همون حالت ایستاده جیش و پی پی هم میکرد. اما زمانی که لگنشو بیرون گذاشتم روی لگن شاید ۴۵ دقیقه مینشست و جیششو نگه میداشت و دیگه اینقدر بهش اب میدادم از کنترلش خارج میشد و جیش میکرد من پروسه رو متوقف کردم. دو مسئله وجود داره یکی اینکه ساعت زیادی روی لگن میشینه و بلند نمیشه و اینکه خودشو نگه میداره پسرم سی و دو ماهشه

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   ماجده جان به نظرم آمادگی کافی نداره و نباید بعد از چند دقیقه که کاری نکرد وری لگن بشونیمش. این احساس ناخوشایندی به کودک میده. به نظرم شاید باید به این فکر کنید که حجم مثانش بزرگه. حجم مثانه همه به یک اندازه نیست و برخی از افراد میتونن ساعت ها ادرارشون رو نگه دارن. از جمله پسر خودم

   1. سلام وقت بخیر
    پسر من تازه رفته تو ۵سال و اینکه شبها تو رختخوابش ادرار میکنه هرکاری که میکنم شب بلند نمیشه و خودمم بیدارش میکنم میبرم به هیچ عنوان دسشویی نمیکنه و داد و بیداد و گریه میکنه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 104. سلام خانم دکتر ، ممنونم از مقاله ی خوبتون ،من پسرم رو تو سن ۲ سال و خورده ای از دو سال و نیم کمتر از پوشک گرفتم برخی نکته های شما رو رعایت کردم بعضی ها رو نه ، الان نزدیک ۸ ماه هست از پوشک گرفتمش ولی مشکل من این هست اصلا راضی به نشستن روی سنگ توالت چه ایرانی چه فرنگی نیست و اینکه حتما باید شلوارش رو کامل دربیارم تا بره دستشویی شلوارش رو پایین نمی کشه نمی دونم با این مشکل چیکار کنم و نکته ی دیگه اینکه یه ماهی هست که خیلی ادرار خودش رو نگه میداره نمی دونم چیکار کنم میترسم برای کلیه هاش مشکلی پیش بیاد هر چی هم میگم بیا بریم دستشویی میگه نمیرم جیش ندارم . ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   فایزه جان سلام. خوشحالم که براتون مفید بوده عزیزم. فایزه جان خیلی خیلی طبیعیه که روی سنگ توالت یا فرنگی نشینه . چون پاهاش قوی نیست. توی مقاله هم نوشتم که زمان می بره که فرزندتون بتونه روی سنگ توالت بشینه .بذارین راحت باشه و سعی کنین بهش یاد بدین کنار سنک توالت بشینه تا شستن اون مکان براش راحت باشه. ضمنا درآوردن شلوار هم حالا حالا ها ادامه داره . جای نگرانی نیست

 105. مقاله بسیار خوبی بود ممنون که به اشتراک گذاشتید من دوتا سوال دارم یکی اینکه پسر من یک سال و نیمه است و من در تدارک از شیر شب گرفتن و بعد نزدیک به دوسالگی قطع شیر هستم با توجه به اینکه همه نشونه های کنار گذاشتن پوشک رو داره پیشنهاد میکنید اول برای پوشک تمرین کنیم یا شیر؟
  دوم اینکه بچه ۱.۵ ساله که هنوز حرف نمیزنه و توضیحات مفصلی که گفتید در مورد پی پی ها و خانواده هاشون ممکنه باعث سردرگمی بچه بشه چون تا جایی که میدونم توی این سن باید با جمله های کوتاه و واضح با بچه ها صحبت کرد در این مورد چه باید کرد

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام مرضیه جان. ممنون که تلاش می کنید آگاهانه والدگری کنید
   1) اول شیر رو کنار بگذارین تا میزان ادرارش کم بشه و بعد حداقل دو ماه صبر کنید و بدون عجله اگه آمادگی های کامل رو دیدی پوشک رو کنار بگذارید
   2) مرضیه جان کاملا درسته. بچه های کمتر از سه سال درک زیادی از جمله های زیاد ما رو ندارن اما بیشترین درک رو از زبان بدن ما دارن. اون متوجه نشه که شما دقیقا دارین چی میگین ولی از زبان بدن و لحن شما کاملا می فهمه که شما نگاه مثبت و طبیعی نسبت به این فرآیند دارین.سوالتون بسیار مهم بود و باعث شد در مقاله این نکته رو اضافه کنم. ممنونم عزیزم.

 106. با سلام. و تشکر از زحمات شما برای گرداوری این مقاله. دخترم ۴۱ ماهه است. تاخیر زبانی داره. و حدود یک ماه هست که سعی میکنه حرف بزنه. تا الان دو بار اقدام کردم به از پوشک گرفتن. هر نیم ساعت ادرار میکنه. و چون زود به زود به دستشویی بردمش، روز اول همکاری کرد، ولی روز دوم لجبازی کرد و تو خونه ادرار کرد. اصلا نمیگه جیش داره. زمانی هم که موشکش نکردم، دو روز عمل دفع نداشت. با پوشک کردن، دفعش رو انجام داد. آیا خیلی دیر شده؟ از خیس موندن تو پوشک اصلا ناراحت نمیشه. لطفا کمکم کنید. متشکرم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام ندا جان و ممنون از تلاشتون برای والدگری آگاهانه.
   نداجان به نظر من فرزندتون آمادگی کافی نداره مرحله طبیعی سازی رو خیلی با دقت و حوصله و بدون عجله پیش برید. اصلا نگران نباشید. دیر نیست و بچه ها با هم فرق دارن. مهم تر از پوشک ،آرامش شما ، همسرتون و کودکتونه که بتونه به زودی کلمات رو ادا کنه و بهتون بگه دوست دارم

   1. سلام درنا جان..ممنون از اموزش کاملتون..من هنوز تومرحله۱ هستم یعنی امادگی کودک وقتایی هنوز پوشک رو ازش جدانکردم حتی برای چندساعت برای اینکه زمان حدودی تخلیه اش دستم بیاد بااینکه میدونم کارش رو کرده ازش میپرسم ولی انکار میکنه و زیر بار نمیره که زده..واینکه جیش و پی پی اش بعد۱هفته زیر نظر گرفتن اصلا رو برنامه و تایم مشخی نیست هرروز یه مدله چیکار کنم به نظرتون هنوز اماده نشده؟؟بااینکه من بقیه شرایط امادگی رو درش میبینم..اینم بگم که۲سال و۴ماهس دخترم..پیشاپیش ممنون از وقتی که برام میذارید🌷

 107. سلام خانوم دکتر عزیزم
  خییییلللیییی عالی و مفصل بود واقعا،خدا قوت
  خانوم دکتر دختر من۱۷ ماهشه،پی پی رو خودش میگه،اما جیش رو نمیگه،تا حالا نبردمش توی سرویس بهداشتی،میترسم به وسایل های توی سرویس دست بزنه،میبرمش توی حموم اما با گریه میارمش بیرون،میخواد آب بازی کنه،چیکار باید بکنم؟؟
  و اینکه،دختر من متوجه میشه اگه من بگم پوشک داره تموم میشه یا چیزایی که شما فرمودین یگین به بچه ها؟!؟!؟
  ببرمش توی سرویس به آفتابه و این چیزا دست بزنه چی؟؟😣
  و اینکه رو دست واینمیسه،سر پا تو حموم جیش می‌کنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام سارا جان . خوشحالم که براتون مفید بوده. سارا جان قطعا به همه چیز دست میزنه. پس اول با خودتون تمرین کنید که براش توضیح بدین هر کدوم از اینها چی هستن و چه کاربردی دارن و باهم امتحانش کنین و اگه قانونی داره بگین مثلا آب بازی فقط توی حمام.این قانون کافیه نه اینکه به هیچی دست نزنه. بعد از مدتی براش طبیعی میشه . شما تا الان بچه چهار پنج ساله ای که با افتابه یا شلنگ بازی کنه ندیدین چون براش عادی شده. پس بذارید مدتی کشف کنه. به نظرم زوده برای فرزندتون چون هنوز جیش رو نمیگه ، احتمالا هنوز متوجه نمشه و مثانش قدرت کافی پیدا نکرده. شما الان روی مرحله طبیعی سازی وقت بذارین.بدون عجله و وسواس یا نگرانی برای کثیفی .

   1. ممنون از راهنماییتون خانوم دکتر عزیزم 🌹
    خیلی دوستتون دارم⁦❤️⁩
    و چقدر خوشحالم که باشما آشنا شدم
    خدا شمارو از ما نگیره و برای خانواده حفظتون کنه انشاءالله 🤲
    در پناه خدا باشید انشاءالله 💋💋💋

   2. عالی بود ممنون که برای آگاهی ما تلاش میکنین♥️🌹🙏
    پسرم 2سالشه نشانه های امادگی رو داره ولی هرکاری میکنم کلمه جیش رونمیگه
    درکل خودم هم استرس دارم برای ازپوشک گرفتن
    چون زود عصبی میشم

    1. سلام دوست خوبم وقت تون بخیر باشه
     هم باید از لحاظ جسمی و هم روانی آمادگی رو داشته باشه فرزندتون و قطعا صبر و حوصله شما مامان عزیز رو تون این مسیر می طلبه

  2. سلام خانم درنا شریفی جان
   من پسرم ۲ سال و ۲ ماهشه و از ۲۳ ماهگی برا از پوشک گرفتن اقدام کردم(چندین ماه از شب تا صبح پوشکش خشک بود ، راه میرفت،پله بالا پایین میرفت حرف میزد) و از همون اول ک شروع کردم بردمش دستشویی و تو لگنش جیش میکرد و بعد از ۴ روز جیش رو خبر کرد و بعد از یک هفته پی پی ولی خیلی پیش میومد از دستش در میرفت ولی تو این مدت کوتاه تفاوتش رو متوجه شد و من دقیقا یک ماه خودم یه ساعت یه بار میبردمش دستشویی و خیلی مواقع هم خودش خبر میداد دوسالگی تا دوسال و یک ماهگی عالی بود مرتب جیش و پی پی رو خبر میداد و الان دوسال و ۲ ماهشه ک یک ماهه اصلا جیش رو خبر نمیده و تو شلوارش انجام میده وقتی انجام داد میاد بمن میگه جیش ولی پی پی رو میگه
   من از مشاوره همکده کمک گرفتم میگن ب مدت ۴ هفته دوباره پوشک کن نظر شما چیه؟
   چرا بازگشت داشت؟آیا آمادگی نداشت؟
   البته اینم بگم من تو دستشویی خیلی بهش بکن نکن میکنم(با اینکه دوره پدر مادر حرفه ای ام خریدم)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Array

جان، فرصت محدوده!

می‌خوای فرزندت شاد و حرف‌گوش‌کن باشه؟

همین حالا دوره پدر مادر حرفه‌ای رو با ۳۰٪ تخفیف تهیه کن!

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مهلت استفاده از تخفیف ه به پایان رسید

تا پایان تخفیف

اطلاعات حساب موسسه

شماره حساب

8794813727

شماره کارت

6104337442149397

شماره شبا

IR390120000000008794813727

بانک ملت بنام درنا شریفی