از پوشک گرفتن کودک با تکنیک‌های روانشناسی | از 2 تا 5 سال

عکس همایش یا کارگاه باشه

دعوت به سخنرانی

شما می‌توانید به جای مطالعه متن زیر، با شماره ###########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید

فرم دعوت به سخنرانی

 

از این که علاقه مندید تا مباحث آموزشی فرزندپروری و تربیت فرزند در شهر و یا مجموعه خود منتقل کنید از شما متشکریم و امیدواریم که بتوانیم با همکاری بسیار دقیق و حرفه‌ای با یکدیگر برنامه‌ای فوق‌العاده پیش رو داشته باشیم.

به منظور افزایش کیفیت برنامه لطفاً این صفحه را بسیار دقیق مطالعه بفرمایید.

چه برنامه‌ای مناسب من است؟

پیش از هرچیز لازم است با سبک‌های مختلف برگزاری برنامه‌ها آشنا شوید تا در صورت لزوم بتوانید بهترین و متناسب‌‌‌ترین حالت برای شرایط خود را انتخاب نمایید.

برنامه‌های غیر حضوری و از طریق اینترنت و کوتاه مدت. روشی مناسب برای کاهش هزینه‌ها و موضوعاتی که نیاز به تمرین کمتری دارند.

روشی مناسب برای تعداد مخاطبان کم و به صورت کاملاً عملی. معمولاً در زمان یک و دو روز توصیه می‌شود

کنفرانس معمولاً برای تعداد زیادی از مخاطبان کاربرد دارد و گزینه مناسبی برای ثبت نام در کارگاه‌ها می‌باشد

دوره‌ها در حقیقت کارگاه‌های و برنامه‌های کاملاً عملی هستند که به صورت چند جلسه‌ای برگزار می‌شوند.

درنا شریفی کیست؟

خدماتی از طرف مجموعه ما ارائه می‌شود

چطوری درخواست خود را ارسال کنیم؟

راه اول:

راه دوم:

شما می‌توانیدبا شماره ########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید.

از پوشک گرفتن کودک

سرفصل های اصلی این مطلب:

check_mark-2همراه عزیز سلام آگاهی ، برای این مقاله ساعت ها تلاش علمی شده. لطفا با دقت و حوصله اون رو  مطالعه کنید. ممنون از تلاشتون برای والدگری آگاهانه.

[/message_box]

از پوشک گرفتن رو کی و چجوری شروع کنیم ؟

اغلب مادرا درباره از پوشک گرفتن کلی تجربه های  تلخ و شیرینی دارن. این روند برای برخی خیلی ساده بوده و برای برخی هم خیلی سخت بوده و یه چالش اشک در آر محسوب میشه.تو این مقاله میخوام از سیر تا پیاز از پوشک گرفتن و براتون بنویسم و حتما از تجربه های واقعی خودم و از پوشک گرفتن علی جان هم خواهم نوشت.

مهمترین اتفاق 99 سال اول زندگی؛ از پوشک گرفتن!

برخی از روانشناسا میگن از پوشک گرفتن مهمترین و اثرگذارترین اتفاق زندگی انسان در نودونه سال اول زندگیشه و ریشه بسیاری از کج خلقی ها ، لجبازی ها ، پرخاشگری ها و ترس ها در کودکی و حتی بزرگسالی در درست انجام ندادن این فرآینده . از پوشک گرفتن از نظر کارشناسا، یک مهارته که با آموزش به دست میاد.

فارغ از این که این نظریه چقدر درست یا نادرسته، منطق پشت این صحبت ها یک چیز مشترکه و اون هم اینکه گرفتن از پوشک خیلی خیلی مهمه پس لازمه قبل از دست به کار شدن و اقدام کردن، آگاهی لازم رو کسب کنیم.

قبل از تصمیم به آموزش توالت رفتن و از پوشک گرفتن کودکمون، لازمه آمادگی هایی داشته باشیم و به نکاتی توجه کنیم . در این مقاله سعی کردم تا جای ممکن از منابع علمی و تجربه های موفق مادران دیگه بنویسم .

در هر قسمت از مقاله هم که امکان داشت تجربه های شخصی خودم رو به عنوان مادر،  نوشتم. برای اینکه علمی بودن مطالب برام بسیار مهم بود، هر جا از تجربیان خودم یا دیگران نوشتم، حتما ذکر کردم که با خیال راحت بتونین به مقاله استناد کنین و خیالتون از مستند بودن و علمی بودن مطلب راحت باشه.

حالا بریم سراغ مطالبی که حتما قبل از شروع فرآیند از پوشک گرفتن لازمه بدونیم:

بهترین زمان برای از پوشک گرفتن 

1_ بهترین زمان برای از پوشک گرفتن چه زمانیه؟

از لحاظ سنی اغلب متخصیصن معتقدند که بین دو و نیم  تا سه و نیم سالگی بهترین زمان برای شروع این آموزشه. همچنین پسرها کمی دیرتر آمادگی این آموزش رو پیدا میکنن.  اگر فرزندتون دو و نیم سالگی رو رد کرده و هنوز پوشک میشه احتمالا از اطرافیان حرف های زیادی می شنوین و گاهی حسابی نگران یا کلافه شدین، ولی نگران نباشین . اصلا دیر نشده وخبر خوب اینه که  با نزدیک شدن به سه سالگی احتمال موفقیت شما بیشتر هم میشه.

_ موارد استثنایی از پوشک گرفتن

تعداد کمی از کودکان هم خیلی زودتر و حوالی یک و نیم سالگی این آمادگی رو پیدا میکنن که تعداد اونها زیاد نیست و پیدا کردن این مهارت به عوامل زیادی بستگی داره. پسر من علی جان هم در حوالی یک و نیم سالگی پوشک رو کنار گذاشت من تجربه خودم در این زمینه رو به طور کامل بیان میکنم تا شما هم در صورت تمایل ازش ایده بگیرین و از قسمت هایی که فکر میکنین براتون مفیده ، بهره ببرین.

به نظر من ، مهمتر از سن کودک، آمادگی کودک از لحاظ جسمی و روانیه که تعیین میکنه مادر، چه زمانی رو به عنوان زمان مناسب برای گرفتن از پوشک، انتخاب کنه .

2_ آیا فرزندمون آمادگی لازم برای از پوشک گرفتن رو داره؟

دونستن سن مناسب برای پوشک گرفتن، نگرانی ها و استرسمون رو کم میکنه. با این همه به نظرم مهم ترین نکته ای که باید بهش توجه کنیم اینه که آیا فرزندمون آمادگی کنار گذاشتن پوشک رو داره یا نه ؟ برای پاسخ به این سوال ببینیم اصلا آمادگی از پوشک گرفتن یعنی چی و شامل چه چیزایی میشه؟

_ نشانه های آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن

اگه موارد زیر رو در فرزندمون دیدیدم یعنی به احتمال زیاد آمادگی کافی روداره و می تونیم دست به کار بشیم:

1.راه رفتن رو خوب و مسلط انجام بده و بتونه به راحتی از پله ها بالا و پایین بره ( معمولا این اتفاق بعد از دو سالگی می افته و نشون میده که مثانه کودک میتونه ادرارش رو کنترل کنه و به صورت اختیاری انجامش بده . )

آشنایی با دو بازی برای تقویت عضلات مثانه

1_ بازی اول برای از پوشک گرفتن کودک

یک راه برای تقویت عضلات مثانه کودک بازی بشین پاشو هست که میتونین از هر وقت دلتون خواست شروعش کنین. هر چه زودتر بهتر مثلا حدود یک سال و نیمگی. این کار روده ها  و اسفنکتر مجرای ادراری رو تقویت میکنه که کارش باز و بسته کردن  مثانس.

یعنی کمک میکنه کنترل ادرار و مدفوع بهتر انجام بشه. اگه مثل من از این اسمای زیستی و پزشگی خوشتون نمیاد بی خیال. فقط کافیه بدونین بشین پاشو خیلی تمرین خوبی برای کنترل ادرار و مدفوعه. همین.

از پوشک - آشنایی با دو بازی برای تقویت عضلات مثانه

2_ بازی دوم برای از پوشک گرفتن کودک

یک راه دیگه برای تقویت عضلات مثانه کودک اینه که اشیا یا خوردنی های ریزی که تعدادشون رو باتوجه به حوصله کوچک میتونیم زیاد کنیم روی زمین بریزیم و در قالب بازی با هم جمعش کنیم. در این بازی میتونین از حبوبات، پفیلا، پسته، نخودچی ، کشمش، میوه های خشک کوچک و هر چیزی استفاده کنین.مهم اینه که کودک ترغیب بشه به جمع کردن. برای این کار لازمه کودک روی دوپا بشینه و خوراکی ها رو جمع کنه. بهتره خودتون هم باهاش همراه بشین و یک بازی پر سرو صدا راه بندازین.

حتی میتونین خوراکی های کوچیک رو توی فاصله چند متری میز آشپزخونه، روی زمین بچینین و بگین هر کسی زودتر همه اینها رو جمع کنه و به میز برسه این ظرف پفیلا بهش هدیه داده میشه.

_ شب تا صبح  یا حداقل چند ساعت در شب، پوشک فرزندمون خشک باشه

برای این کار بهتره شیر و مایعات رو از حوالی پنج عصر کمتر کنیم و حتما کودک از یکی دوساعت قبل از خواب حتما یکی دو بار تخلیه مثانه رو داشته باشه.

_ کودک نسبت به دفع ادرار و مدفوع خودش آگاه باشه:

مثلا وسط بازی یا هر کاری که مشغوله مکث کنه و کارش رو انجام بده.( دیدین بعضی از این وروجکا چه تمرکزی میگیرن؟)

3_ آمادگی ما؛ روش علمی از پوشک گرفتن!

اگر فرزندمون آمادگی لازم رو داشت حالا وقتشه که شرایط خودمون رو بررسی کنیم. در این مرحله حتما لازمه خودمون هم آمادگی کافی برای ایجاد این تغییر رو داشته باشیم. هر استرس و نگرانی ممکنه ما رو از هدفمون دور کنه و متاسفانه با شکست مواجه بشیم.

این فرایند باید زمانی اتفاق بیفته که جو خونه شما آروم باشه و خودتون هم آرامش کافی داشته باشین. مثلا زمانی که قراره مدتی در خونتون پذیرای میهمان باشین یا مسافرت برین یا اسباب کشی کنین و … نباشه. همچنین از آموزش های جدید مثل گرفتن پستونک، رفتن به مهد و جداکردن محل خواب یا قطع شیر حداقل دو ماه گذشته باشه.

مطمئنا استرس ما به سرعت به فرزندمون منتقل میشه و حتما واکنش های ما رو هم تحت تاثیر قرار میده. روی کثیفی و نجسی حساس میشیم ، زود عصبانی میشیم و کنترلمون رو از دست میدیم یا  ممکنه غر بزنیم و یا  بافرزندمون دعوا کنیم. ( می دونم بعضی هامون از اینام که گفتم بدتر میشین و زمین وزمان و به هم می ریزین ، ولی برای حفظ آبروی جمعی مون خویشتن داری می کنم و چیزی نمی نویسم)

ممکنه در این فرآیند با مسائلی از جمله کثیف شدن خونه مواجه بشین.  پس لازمه به اندازه کافی آرامش داشته باشین تا بتونین آگاهانه و منطقی رفتار کنین.

یادمون باشه بعد از تموم شدن این روزها، باید خاطرات خوبی برای خودمون و فرزندتون به جا بذاریم و از خودمونن راضی باشیم. این فرآیند میتونه یک فرصت برای رشد اعتماد به نفس فرزندمباشه یا یه آسیب به روان اون.

خوبیه جریان اینه که ما حق انتخاب داریم و با بالا بردن آگاهی مون میتونیم، اولی رو ایجاد کنیم .چند ماه تاخیر در فرآیند از پوشک گرفتن، هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه پس بدون تحت تاثیر حرف دیگران قرار گرفتن، بعد از ایجاد شرایط مناسب اقدام کنید.

4_ فراهم کردن لوازم مورد نیاز برای از پوشک گرفتن بچه

قبل از شروع جدی فرآیند از پوشک گرفتن، لازمه چند وسیله ضروری رو تهیه کنید:

1.لباس های مناسب: شلوار یا شلوارک های کمر کشی و ساده و بدون پیش بند و بدون زیپ، که پوشیدن و درآوردن اونها ساده و سریع باشه. بهتره از شلوارها و شلوارک های پایین کشی یا شورت های با کش مناسب در بین پا، استفاده کنید که در صورت تخلیه مدقوع در لباس، از شلوار بیرون نریزه و کثیفی کمتری ایجاد کنه.

چون در این ایام ممکنه شلوارها و حتی لباس های زیادی کثیف بشن پس حتما از قبل چند دست شلوار و لباس تمیز و خشک تهیه کنید که به خاطر کثیف بودن لباسها ، به زحمت نیوفتین.

2.پوشک شورتی : اگر قبلا از شروع فرآیند از پوشک های شورتی استفاده نکردید و فرزندتون به چشم شورت بهش نگاه میکنه میتونید برای اینکه کثیف کاری کمتری درخونه اتفاق بیفته گاهی به عنوان شورت ازش استفاده کنید خصوصا در زمان هایی که حدس میزنید امکان داره کودکتون پی پی داشته باشه.ولی اگر قبلا استفاده کردید و فرزندتون به چشم پوشک بهش نگاه میکنه ، استفاده از اون حکم پوشک رو داره و در این فرآیند پیشنهاد نمیشه. در این صورت استفاده از شورت آموزشی پیشنهاد میشه.

3. شورت های آموزشی

در تهیه این شورتها خیلی دقت کنید چون اغلب نمیتونن ادرار رو در خودشون نگه دارن و باز هم باعث کثیفی خونه میشن، به نظرم پوشک شورتی بهتر از شورت آموزشی میتونه مفید واقع بشه.

4. مایع دستشویی مخصوص کودکان : چون تصاویر و رنگ های متنوعی دارن میتونن سرویس بهداشتی رو برای کودک جذاب تر کنن وگرنه کاربرد دیگه ای ندارن. میشه از ظرف های مناسب جذاب هم برای این کار استفاده کرد.

5.دمپایی: عضو کوچک خونه الان دیگه لازمه دمپایی دوست داشتنی ای، مخصوص استفاده در سرویس بهداشتی داشته باشه.

6. چهارپایه : برای اینکه قد فرزندمون به روشویی برسه و بتونه با همکاری ما دستاش رو بشوره. ( یادمون باشه که داریم روش صحیح توالت رفتن رو به فرزندمون آموزش میدیم پس همه مراحل رو به طور دقیق و با حوصله یادش بدیم) زمان میبره ولی یاد میگیره .

7 . مشمای مخصوص

مشماهای مخصوصی در لوازم پلاستیکی فروشی ها هستن که در حمام و سرویس دستشویی استفاده میشن و کاربردشون اینه که در قسمت مورد نظر از حمام یا توالت انداخته میشن و مانع لیز خوردن میشن. قیمت چندانی هم ندارن.

یکی از اونها رو تهیه کنید و زیر چهارپایه در جلوی روشویی بندازید که با عقب و جلو شدن چهار پایه ، کودکتون لیز نخوره و آسیب نبینه. البته به نظرم از زمانی که فرزندمون رو برای مسواک زدن به سرویس بهداشتی میاریم ، استفاده از این وسیله  و همچنین دمپایی ،ضرورت پیدا میکنه.

8.به همراه داشتن همیشگی چند شلوار اضافه خارج از منزل به علاوه نایلون و دستکش یک بار مصرف و دستمال مرطوب( برای تمیز کردن احتمالی کودک)

9. لگن مخصوص کودک: اگر فرزندتون از لگن مخصوص کودک استفاده میکنه( علی جان استفاده نکرد . در اصل چون با نشستن روی لگن اطراف لگن هم کثیف میشد حذفش کردیم)

10. استیکر برای تزیین لگن یا سرویس بهداشتی( من استفاده نکردم چون به نظرم لازمه تا جای ممکن برای بچه ها  انگیزه های درونی ایجاد کنیم نه انگیزه بیرونی. به همین دلیل مرحله طبیعی سازی رو که در ادامه توضیح میدم،خیلی خیلی قوی کار کرده بودم و استفاده از سرویس بهداشتی خیلی طبیعی و همراه با انگیزه درونی بود)

11.خرید چند کتاب داستان: درباره بچه هایی که میخوان پوشک رو کنار بذارن.( این هم به نظرم خیلی ضروریه)

5_ فصل مناسب از پوشک گرفتن

این مسئله موضوع چندان مهمی نیست .معمولا بیشتر افراد فصل بهار و تابستان رو برای شروع این فرآیند ترجیح میدن . چون هم خشک کردن لباس ها و تشک ها و … راحت تره و زمان کمتری میگیره و هم در صورت خیس شدن بچه، احتمال بیمار شدنش کمتره.

6_ مجهز شدن به باورهای کمک کننده

واقعیت اینه که هیچ کس دوست نداره خونش بوی ناخوشایندی داشته باشه  و یا دونستن اینکه جای جای خونت پی پی و جیش رو تجربه کرده ممکنه برای خیلی از ما سخت باشه . به نظرم قبل از شروع فرآیند از پوشک گرفتن، لازمه خودمون رو به باورهایی تجهیز کنیم که این فرآیند رو برامون راحت تر کنه وو به بهتر پیش رفتن فرآیند از پوشک گیری کمک کنه :

 

برخی باورهای مادران با تجربه های خوشایند از آموزش توالت رفتن

1.این رو بپذیریم که کلا در مدتی که کودک رو از پوشک میگیریم، ممکنه حسابی فرش ها و مبلهامونن کثیف بشه پس مدتی به طور کامل بی خیال تمیزکاری باشیم.  اگر خیلی این  مسئله برامون مهمه ، استفاده از کاور مبل یا کاور های فرش قابل شستشو ممکنه کمک کننده باشه.

2.هر روز ممکنه مجبور بشیم صبح ها رو تشکی و حتی بالشت فرزندمون رو بشوریم، پس بدونیم که این کاملا عادیه و ممکنه تا پنج سالگی فرزندمون بارها اتفاق بیفته و اصلا نشونه شب ادراری نیست.

3. نکته

اگر فرزندمون ایستاده خودش رو تخلیه میکنه یا نمی خواد خودش رو بشوره بهش اصرار نکنیم و عصبانی نشیم. خیلی از مردم دنیا این طور توالت میرن و مشکلی هم براشون پیش نیمده .

اگه سرویس های بهداشتی مردانه در کشورهای دیگه  رو دیده باشین ( در فیلم ها احتمالا دیدین)متوجه می شین خیلی از سرویس های بهداشتی فقط امکان تخلیه به صورت ایستاده رو دارن.( این باور برای شخص من خیلی مفید بود خصوصا که فرزندم پسره و پسرهاتمایل بیشتری برای تخلیه مثانه به صورت ایستاده دارن)

4.شسته شدن عضو خصوصی بعد از ادرار، چیزی نیست که بخوایم سرش داد و هوار راه بندازیم و رابطمون رو با فرزندمون خراب کنیم. در خیلی از  کشورها چیزی به نام شلنگ آب در سرویس بهداشتی وجود نداره . فقط سعی کنین به فرزندتون یاد بدین حتما خودش رو با دستمال خشک کنه. مطمئن باشین این عادت ها فقط با خوشرویی و حوصله و دادن اطلاعات واقعی و درست  ایجاد میشه نه با عصبانیت و اجبار.

5.کلا دونستن اینکه شما تنها نییستین  و تقریبا همه مادرای دنیا این روزا رو تجربه کردن، میتونه آرامشتون رو بیشتر کنه . یادمون باشه آرامش خودمون و فرزندمون از هر چیزی مهمتره از جمله از تمیزی خونه.

6_ روش خودتون رو انتخاب کنید

روشهای مختلف از پوشک گرفتن( زود هنگام ، به اختیار کودک گداشتن ، فشرده، آهسته و پیوسته) در کتاب آموزش توالت رفتن به کودکان اثر هیثر ولفورد نوشته شده.

کتاب  آموزش توالت رفتن به کودکان از انتشارات صابرین هم میتونه کمک کننده باشه.

من در این مقاله روش تدریجی( آهسته و پیوسته) و روش غیرتدریجی که بیشتر مورد استفاده قرار میگیره رو توضیح میدم و در نهایت میگم که خودم از چه روشی استفاده کردم.

به نظر من بهترین روش، روشیه که برای شما و خانواده شما مناسب باشه . در هر صورت یک اصلی کلی اینه که یکسان رفتار کردن والد در همه شرایط خیلی خیلی مهمه و از گیجی و سردرگمی کودک جلوگیری میکنه.

روش من هیچ کدوم از این روش ها نیست ولی سعی کردم مزایای همه روش ها رو گلچین کنم و درباره فرزندم استفاده کنم . در ادامه روش خودم رو با جزئیات خدمتتون ارائه میدم.

روش های غلط و رایج از پوشک گرفتن کودکان

1_ روش فشرده و غیر تدریجی

در این روش با مشاهده آمادگی کودک ( همون هایی که گفتم) مادر از چند روز قبل به فرزند آمادگی میده که میتونه پوشک رو کنار بگذاره و بعد در روز موعود به یک باره پوشک رو کنار میذاره .

در این روش در صورتی که کودک جایی غیر از سرویس بهداشتی عمل تخلیه رو انجام بده مادر نه سهل گیری میکنه و نه سخت گیری و با زبان بدن خنثی ولی آرام و قاطع میگه که این کار فقط توی دستشویی باید انجام بشه .

نقد کوتاه این روش: 

من در این روش ایرادادتی می بینم . فکر میکنم در این روش از کودک چیزی میخوایم که اصلا بهش آموزش ندادیم . کودک از وقتی چشم باز کرده بدون دردسر و بدون هیچ زحمتی در هر حالتی که بوده،خوابیده ، نشسته یا حتی ایستاده، ادرار و مدفوع رو تخلیه کرده و به یک باره  از اون میخوایم که فقط در یک مکان مشخص به نام سرویس بهداشتی این کار رو انجام بده. و همچنین قبلش به ما اطلاع بده.

2_ روش تدریجی ( آهسته و پیوسته) :

روش تدریجی از پوشک گرفتن به این شکله   که باز هم مثل روش قبل با مشاهده آمادگی کودک و مادر( همونهایی که گفتم)مادر از چند روز قبل به فرزند آمادگی میده و بهش میگه که دیگه بزرگ شده و توانایی این رو داره که پوشک رو کنار بگذاره وبعد، از بازه زمانی کم، مثلا از روزی یکی دوساعتّ، بدون پوشک گذاشتنِ کودک رو شروع میکنه و به تدریج این زمان رو افزایش میده. این روش معمولا سه چهار هفته  زمان می بره .

در این روش هم در صورتی که کودک جایی غیر از سرویس بهداشتی عمل تخلیه رو انجام بده مادر نه سهل گیری میکنه و نه سخت گیری و با زبان بدن خنثی ولی آرام وقاطع میگه که این کار فقط توی دستشویی باید انجام بشه .

من فکر میکنم این روش کودک رو دچار تناقض میکنه . چون در زمان هایی که پوشک به تن داره میتونه راحت باشه و کنترلی نداشته باشه و زمان هایی که پوشک نپوشیده باید خودش رو کنترل کنه. در زمانهایی که پوشک نداره ما ازش میخوایم که حتما بهمون بگه و توی خونه نباید دفع داشته باشه.

نقد کوتاه این روش: 

من در این روش هم ایراداتی میبینم . . از جمله اینکه علاوه بر آموزش جدید یک فشار اضافی و غیر ضروری هم روی دوش کودک گذاشته میشه و اون هم اینکه اول حواسش رو جمع کنه ببینه پوشک به پا داره یا نه و بعد کارش رو انجام بده.به نظرم این یه جور ناهماهنگی و تضاده و ممکنه ما رو با چالش هایی رو برو کنه و کودک رو سردر گم کنه.

اگر کودک همکاری نکرد

در هر دو روش اگر به هر دلیلی با شکست مواجه شدیم و دیدیم کودک پیشرفت لازم رو نداره و اغلب اوقات ، احساس دستشویی داشتنش رو اطلاع نمیده . سه چهار هفته کلا فرایند از پوشک گیری رو کنار میذاریم و بهش میگیم  از پوشک گرفتن رو میذاریم برای زمان دیگه.

با بررسی روشی که اجرا کردیم ، برای اشکالات راه حلی پیدا میکنیم و دیگه هیچ حرفی هم درباره از پوشک گرفتن نمیزنیم و بعد از سه چهار هفته دوباره دست به کار میشیم و همون کارها رو از ابتدا شروع میکنیم.

نکاتی که در روش های رایج گرفتن کودک از پوشک، کمتر بهش پراخته شده

درهر دوی این روشها ممکنه کودک از قبل با فضای سرویس بهداشتی آشنایی کافی رو نداشته باشه. عمل دفع ادرار و مدفوع خودش رو به کرات ندیده که براش طبیعی بشه. هیچ چیزی درباره فلاش تانک و  سرعت زیاد و به یک باره آبی که از اون خارج میشه و سرو صدای بلندش نیمدونه. ممکنه از چاه فاضلاب بترسه یا نگران باشه که توی اون بیفته.

دوست نداره پی پی هاو اونچه از بدنش خارج میشه و اونها رو جزیی از بدنش میدونه رو به چاه تاریک فاضلاب بفرسته و از خودش دور کنه. پاهاش زود خسته میشه و نمی تونه روی سنگ توالت بشینه یا اگه یبوست داشته باشه ، نمیتونه زمان زیادی روی پاهاش بشینه و زور بزنه.

همه اینها در کنار هم ممکنه همکاری کودک رو کم کنه و اگر هم موفقیتی باشه ، گذرا باشه و فرزند ما رو به بازگشت به عقب و پوشک مجدد سوق بده.

از پوشک گرفتن کودکان به سبک درنا شریفی!

 مهمترین نکاتِ از پوشک گرفتن در این روش 

 • طبیعی سازی
 • تدریجی بودن

اگه از من بپرسین مهمترین نکات در آموزش توالت رفتن به بچه ها چیه می گم: طبیعی سازی و تدریجی بودن. چیزی که کمتر دیدم کسی بهش اشاره کنه و در موردش صحبت کنه.

از مادرها و مادربزرگ ها اگه بپرسین متوجه میشین که فرآیند آموزش توالت برای والدین ما به پیچیدگی امروز نبوده من فکر می کنم یکی از دلایلش این بوده که بچه ها توالت رفتن خواهر و برادرها وهمسالانشون رو زیاد می دیدن و گاها حتی با هم دستشویی می رفتن و این امر باعث میشده که خیلی راحت تر با این قضیه کنار بیان .

یکی از دلایل مهم ترسیدن برخی از بچه ها از پی پی یا چاه فاضلاب یا صدای سیفون، همین طبیعی نبودن محیط سرویس بهداشتی و عمل دفع برای اونهاست.

از اونجایی که این مسئله با تربیت جنسی تضاد داره ، دیگه این کار توصیه نمیشه. اما ما کوتاه نمیایم و از خودمون سوال مناسب می پرسیم تا به جواب مناسب برسیم. سوال مناسب میتونه این باشه :

چطور می تونم مسئله دفع ادرار و مدفوع و محیط سرویس بهداشتی رو برای فرزندم طبیعی و عادی کنم؟

من از حوالی پنج ماهگی علی جان این کار رو می کردم. در ادامه مقاله جزئیات بیشتر رو براتون توضیح میدم.

تجربه شخصی  از پوشک گرفتن فرزندم علی جان

این قسمت مقاله رو لطفا خیلی خیلی با دقت بخونین و هر سوالی داشتین در قسمت دیدگاه بپرسین. در ابتدا دیدگاهتون نمایش داده نمیشه. نگران نباشید ،بعد از تایید توسط مدیر سایت، دونه دونه کامنت ها رو شخصا جواب میدم.

اصلا قصد نداشتم یا فکرش رو نمیکردم که علی جان بخواد قبل از دوسالگی پوشک رو کنار بگذاره. می دونستم که پسرها ممکنه دیرتر از دخترها توانایی کنترل دفع  ادرار و مدفوع رو پیدا کنن. وبه طور کلی از نظر بیشتر روانشناس ها بین دو و نیم سالگی تا سه سالگی بهترین زمان برای جدا کردن پوشک از بچه هاست.

پس خودم رو برای حوالی سه سالگی آماده کرده بودم.ولی علی جان از حوالی نه ماهگی خیلی کم پوشک شد و از حوالی یک و نیم سالگی به طور کامل پوشک رو کنار گذاشت. هرگز بازگشت به عقب نداشت و تا الان که هشت سالشه،شب ادراری رو هم تجربه نکرده.

خوب که موضوع رو بررسی میکنم متوجه میشم عواملی که باعث شد اموزش توالت برای علی جان خیلی سریع و طبیعی و در جریان زندگی و بدون فرآیند خاصی اتفاق بیفته رعایت دو نکته مهم بود:

1.طبیعی سازی       2.تدریجی بودن

از حوالی پنج ماهگی مادرم پیشنهاد دادن زمانهای دفع ادرار و مدفوعش رو زیر نظر بگیرم و در زمانهایی از روز  که حوصله دارم،آزادش بگذارم. و قبل از رسیدن به زمان تخمین زده شده اون رو به سرویس بهداشتی ببرم و روی دستهام بنشونمش و چند بار خیلی آروم و ملایم بگم جیش تا عادت کنه که با این روش جیش کنه.

اغلبِ روزهایی که کارخاصی نداشتم و شرایط خونه مهیا بود ،علی رو روزی یکی دوساعت بدون پوشک میگذاشتم.علی تقریبا بیست دقیقه یک بار پوشکش رو خیس می کرد و من هم  تقریبا بیست دقیقه یک بار در زمان های بدون پوشک اون رو به سرویس بهداشتی می بردم و اون رو روی دست هام می نشوندم و  چند بار آروم میگفتم جیش …

اغلب اوقات همون بیست دقیقه یک بار توی سرویس بهداشتی جیش می کرد و گاهی هم پیش می اومد که اصلا جیش نمی کرد یا قبل از بیست دقیقه خودش رو خیس میکرد.

برای تمیز موندن خونه با مادرم یک تشک درست کرده بودیم .به این صورت که یک لایه مشمای ضخیم (از این مشماهایی که روی میز ناهارخوری در برخی غذاخوری ها پهن میکنن) به ابعاد دو متر در دو متر تهیه کردیم و دو لایه هم پارچه در دو طرف اون دوختیم …

اوایل در زمان بازگذاشتن علی جان، تشک رو پهن می کردم و علی رو روش میگذاشتم که خیالم راحت باشه خونه کثیف نمیشه. علی جان روش قلت میزد و بازی میکرد و من بیست دقیقه یک بار اون رو به سرویس بهداشتی می بردم و به اصطلاح جیش میگرفتم. هر وقت هم نیاز بود تشک رو توی ماشین لباسشویی مینداختم تا شسته  بشه .

این تشک خیلی مفید بود و بعدها که علی جان تونست قاشق رو در دست بگیره ،اون رو روی تشکی مشابه همین تشک ،  می نشوندم و  غذا رو جلوش می گذاشتم که هر جور که دوست داره بخوره .

هدفم این بود دیدن جیش و پی پی و نحوه دفع و کلا محیط سرویس بهداشتی براش طبیعی ومعمولی باشه . ( همیشه توی تکنیک های مختلف روانشناسی، منطق و هدف پشت تکنیک رو پیدا کنید تا بتونید برای خونه خودتون به شیوه ی مناسبی مورد استفاده قرارش بدین)

بعد از بزرگ تر شدن علی جان، زمانی که تاتی کردن و راه رفتن رو تا حدودی یاد گرفته بود، در زمانهایی که  سرگرم بازی های نشستنی یا کتاب خوندن بودیم این کار رو میکردم.

می دونستم بچه ها نباید در پوشک خیس و پر از پی پی مدت زیادی بمونن. چون  هم از لحاظ روانی آسیب میبینن و هم جسمی.

چرا میگم آسیب جسمی و روانی؟

تحقیقات ثابت کرده  نیازهای اولیه ی کودکان زیر یک و نیم سال باید خیلی زود برآورده بشه ( هم نیازهای جسمیِ اولیه و هم نیازهای روانیِ مثل اغوش و بازی و توجه)

هر درنگ و تاخیری در رفع نیازهای کودکِ زیر یک و نیم سال ،

احساس ناامنی ایجاد میکنه و زمینه ساز لجبازی در آیندس.

ارتباط پوشک با نیاز جسمی : موندن کودک در پوشکِ پر، احتمال سوختگی رو افزایش میده به همین دلیل درد میکشه و نیاز جسمیش دچار مسئله میشه.

ارتباط پوشک با نیاز روانی: وقتی نیاز جسمی به تعویض پوشک و تمیز بودن و سلامتی تامین نمیشه، باعث ایجاد ناامنی مشه و زمینه ساز لجبازی در آیندس.

از طرفی عادت کردن به خیسی و کثیفی ، ممکنه  باعث بشه پروسه از پوشک گرفتن خیلی طولانی تر بشه .تجربه مادران نشون داده، کودکانی که نسبت به خیس شدن پوشک حساسن ، همکاری خیلی بیشتری در فرآیند کنار گذاشتن پوشک دارن و زودتر این آموزش رو به عادت تبدیل میکنن.

هدفم اصلا این نبود که علی جان زود از پوشک جدا بشه بلکه دوست داشتم گاهی راحت باشه و سبکی و راحتیِ بدون پوشک بودن رو تجربه کنه. همچنین کمتر بین پاهاش بسوزه چون پوست حساسی داشت و انواع کرم ها از ماستلا که از برندهای معروف بود بگیر تا فیروز و کالاندولا تاثیری روی این موضوع نداشت.

اگر میخواین از این شیوه استفاده کنین ، این کار رو فقط زمان هایی که حوصله دارید و وقت دارید انجام بدید

همچنین از شما چه پنهون مادرم من و چهار خواهر و برادرم رو به همین روش و بی دردسر از پوشک گرفته بود و من هم میدونستم این روش با روش های علمی هیچ تضادی نداره. پس علم و تجربه رو قاطی کردم و یه معجون خیلی خوب از آب در اومد.

با گذشت زمان متوجه شدم که شبها وقتی قبل از خواب پوشک علی جان رو تعویض میکنم ، تا صبح خشک می مونه . صبح ها وقتی از خواب بیدار میشد، چند ثانیه ای مکث می کرد و من متوجه می شدم داره ادرارش رو تخلیه میکنه .

به مرور می دیدم، زمان های دفع ، مشغول هر کاری باشه دست از اون کار میکشه و چند ثانیه تا به پایان رسوندن دفع ، مکث میکنه. یعنی زمان دفع رو تشخیص میداد و همون طور که قبلا توضیح دادم ، این نشونه مهمی برای گرفتن از پوشکه.

بعد از مدتی هر وقت پوشکش خیس می شد با دست اون رو میکشید و ابراز نارضایتی می کرد. از وقتی تونست بشینه و پاشه کمتر توی دستشویی روی دستهام گرفتمش و بیشتر ازش خواستم که کنار سنگ توالت ایرانی بشینه و کارش رو انجام بده.

پی پی ها برن پیش مامان باباشون

استفاده از سرویس بهداشتی در زندگی علی جان جاری و کاملا طبیعی بود. عروسک ها رو گاهی با خودمون می بردیم سرویس بهداشتی و جیششون می گرفتیم.

گاهی وقتی پی پی ها رو میشستم می گفتم پی پی ها برن خونشون… برن پیش مامان باباشون… یوهو… اینم بره پیش باباش… اِ  اینم اینجا قایم شده ناقلا … بدو برو خانوادت منتظرتن ای پی پی بازیگوش… وروجک تو چرا اینجا چسبیدی… دلت میخواد یکی تو سرسره هلت بده … الان فرچه جونِ زرد به دادت میرسه… یوهو

پی پی ها عاشق آب بازی ان

درباره فلاش تانگ باهاش حرف زده بودم . در فلاش تانک رو باز کرده بودم و بهشن نشون داده بودم که چطوری  پر از آب میشه و وقتی دکمش رو فشار میدیم همه آبش تخلیه میشه و میاد پی پی ها رو می بره پیش مامان و باباشون و همه جا تمیز میشه.

گفته بودم پی پی ها عاشق آب بازی و شنا کردنن مثل بچه ها که قبل از به دنیا اومدن تو شکم مامانشون توی یه کیسه آبن .قبل از کشیدن سیفون بهش آمادگی می دادم و اغلب خودش دوست داشت سیفون رو بکشه.

بعد میگفتم چقدر همه جا تر و تمیز شد، پی پی ها رو هم فرستادیم پیش مامان باباشون، خیالمون راحت شد. شکممون هم سبک شد.همه این فرآیند برای علی جان یک فرآیند طبیعی بود و به همین دلیل گرفتن علی جان از پوشک یک روند طبیعی داشت و جزیی از رشد طبیعی اون شد به طوری که خیلی زود از حوالی یک و خورده ای سالگی( خوردش یادم نمیاد از بس طبیعی و بدون فرآیند خاصی بود)  قبل از دفع،ادرار و مدفوعش رو اطلاع میداد.

 وقتی علی خودش رو خیس میکرد…

قبل از اینکه این آمادگی ها رو در علی جان تشخیص بدم ، اگه علی جان در زمان باز بودن خودش روخیس میکرد و جایی کثیف میشد در سکوت و با زبان بدن خنثی که از قبل تمرین کرده بودم ، تعویضش می کردم . اصلا به روی خودم نمی اوردم انگار نه انگار.

ولی وقتی آمادگی های کافی رو در پسر چارده پونزده ماهه دیدم مثل:

 • خشک موندن چندساعته شبانه
 • مکث هنگام انجام دفع ادرار و مدفوع( تمرکز عمیقی می کرد وروجک)
 • هر از گاهی خبردادن قبل از انجام دفع( می گفت :جیش ، جیش…)
 • عدم علاقه به پوشک شدن( گاهی پوشکش رو میکشید خصوصا وقتی خیس بود)

 

 یک تغییر کوچک

رفتارم تغییر خیلی کوچولویی کرد (پروسه جدی از پوشک گیری همین قدر برای ما عادی بود )

جمله طلایی در ایجاد آمادگی

شروع کردم به آمادگی دادن:

علی جان بزرگ شده وقتی این بسته پوشک تموم بشه دیگه پوشک نمیشه و راحت و سبک میشه( این آمادگی برای فرزند من کافی بود شاید برای فرزند شما لازم باشه دو سه بار تعداد باقی مونده رو یادآوری کنین به زبون خودش ، هرجوری که بفهمه)

وقتی پوشک ها تموم شد. به علی جان گفتم هر بار احساس کرد پی پی ها و جیش ها میخوان برن خونشون جلوشون و بگیره و زود به مامان یا بابا بگه تا باهم بریم تو سرویس بهداشتی.

قبلا زمان دفع علی رو بررسی کرده بودم و میدونستم زمان تقریبی چه زمانیه، قبلش می رفتم کنارش ،هم قدش می شدم( نه از دور ) و بهش میگفتم بریم سرویس؟ الان وقت جیشه . گاهی می اومد گاهی هم که سرگرم بازی بود اسرار نمیکردم ، کنارش می نشستم که اگه خبری شد زودتر به دستشویی برسونمش. اون تشک هم که یادتون هست زیر پاش پهن بود که خیالم راحت تر باشه.

اوایل گاهی بعد از اتمام کارش می گفت جیش ولی با گذشت چند روز تونست زودتر خبرم کنه.

اگرخودش رو خیس می کرد و بهم نمی گفت با زبان بدن خنثی ، بدون عصبانیت ولی جدی و آروم می گفتم جیش و پی پی فقط توی سرویس . گاهی که فقط یکم شلوارش خیس میشد می گفتم ادامش و نگه دار و دستش و میگرفتم و با سرعت به سرویس می بردم.

گاهی هم بغلش می کردم که زودتر به سرویس برسیم. نه خنده و شوخی نه عصبانیت ودعوا… بدون هیچ هیجانی( لطفا اول تمرین کنید که بعدا دچار مسئله نشید. اگرم گاهی از دستتون در رفت ، عیبی نداره ، برای من هم گاهی پیش میاد، دفعه بعد ، درست رفتار کنید. ارتباط با بچه ها هیچ وقت بن بست نداره. همیشه پذیرای ما هستن خیالتون راحت)

برای شب ها هم، یک بار نیمه های شب بیدارش میکردم و با نور کم راهرو و با کمترین کلمات و خیلی باصدای آروم و زمزمه کنان ( چون نمیخواستم مغزش خیلی هوشیار بشه که خوابش بپره) در تشتی که کنار اتاق گذاشته بودم ، روی دستام میگرفتمش تا توی تشت کارش رو انجام بده.

که البته بعد از مدتی که مطمئن شدم در روز عادت به خشک ماندن پیدا کرده دیگه شب ها هم بیدارش نکردم.

این فرآیند برای من اصلا زمان نبرد و وقتی ازم نگرفت. یک جریات طبیعی بود و هیچ کدوم اصلا متوجهش نشدیم. اونقدر که یادم نمیاد چند روز طول کشید.

 رمز موفقیت من و علی جان

به نظرم مرحله آمادگی قبلی و طبیعی و تدریجی بودن دفع در جریان زندگی، چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی  خیلی خیلی  ما رو برای رسیدن به هدف آماده کرده بود. به همین دلیل تقریبا چالشی در این زمینه نداشتیم.

با گذشتن زمان براش گفتم اگر مامان دور بود زود خودشو به دستشویی برسونه که پی پی ها و جیش ها اونجا بریزن نه توی خونه . چون تمیز کردن خونه آدمو به زحمت میندازه .

گاهی که از دستش در میرفت و خونه کثیف میشد باز همون روالی که گفتم: با زبان بدن خنثی ولی جدی و با لحن آروم میگفتم توی خونه جیش نمیکنیم فقط توی سرویس بهداشتی.

گاهی با زبان بدن خنثی مثل یک گزاره خبری میگفتیم بوی بدی توی خونه میاد ، ناخوشاینده و پنجره ها رو باز میکردیم تا علی بدونه این کار خونه رو بدبو میکنه.

فقط خودم میدونستم که فرش سالن چقدر کثیفه. ولی وقتی خیالم از ایجاد این مهارت راحت شد ، قالی شویی زحمت شستن فرش ها رو کشید و فکر کنم فرشمون سه چهار درجه ای روشن تر شده بود و حسابی کیف کردیم از تمیزی مجددش.

گاهی علی جا ن از دستش در میرفت ، خیلی کم اون هم زمان هایی بود که سرگرم بازی بود و من مشغول کاری بودم .ولی این خیلی طبیعیه و بازگشت محسوب نمیشه. باز هم همون واکنشی که گفتم.

خلاصه روش من برای از پوشک گرفتن بچه، برای شما 

چجوری دفع و هر چی مربوط بهش هست رو طبیعی کنیم؟

از پوشک گرفتن - چجوری دفع و هر چی مربوط بهش هست و طبیعی کنیم؟

1_ توصیه برای کودکانی که هنوز آمادگی گرفتن از پوشک رو ندارن: 

مرحله آمادگی چند ماهه

کلیت  روش من اینه که اگر سن فرزندتون کمه مثلا بین یک تا  یک سال و نیم یا حتی بیشتره ولی هنوز آمادگی جداشدن از پوشک رو نداره ،  از همین الان هر از گاهی مثلا روزهایی که حوصله دارین یکی دو ساعت با در نظر داشتن زمانهای احتمالی ذفع ادرار و مدفوعش، بدون پوشک بگذارینش . تا کی؟

تا هر وقت آمادگی کافی پیدا کرد و شما نشانه های امادگی رو در فرزندتون مشاهده کردین. به همین دلیل اسمشو گذاشتم مرحله آمادگی

یعنی از حوالی یک سالگی گاهی که حوصله دارید کودک رو به سرویس بهداشتی ببرید و روی دستهاتون بشونید تا دفع ادرار رو انجام بده ( چون من از پنج ماهگی شروع کردم حتما شما هم نباید از این سن شروع کنید که . من بچه حرف گوش کنی بودم به مامانم احترام گذاشتم. هر وقت دوست داشتید و حوصله داشتیدشروع کنید . ولی از حوالی سن یک سالگی شروع کنید استانداردتره و خسته نمیشید. )

و به مرور گاهی ازش بخواید که گاهی روی لگن سیار خودش  یا کنار توالت ایرانی ( هر جا در سرویس بهداشتی که راحته و راحتید )بشینه و جیش کنه . گاهی در حین حمام بهش بگین بشینه و جیش کنه و یا خودتون روی دست هاتون بشونیدش و اصطلاحا جیش بگیریدش. اگه گاهی توی حیاط بازی میکنید گاهی کنار آبشی حیاط جیش بگیریدش و بعد با آب اونجا رو با آب بشورید. کلا از هر شرایطی برای دیدن تخلیه خروج مواد از بدنش استفاده کنید.

کودکانی که آمادگی گرفتن از پوشک رو در اونها مشاهده میکنید:

مرحله آمادگی از پوشک گرفتن حدودا

اگردر  فرزندتون و خودتون  آمادگی لازم برای گرفتن از پوشک رو میبیند از اولین فرصت مناسب دست به کار بشین .  یک ماهی رو به صورت آزمایشی به کارهای زیر بپردازید.

مرحله آمادگی از پوشک گرفتن حدودا یک ماهه:

با توجه به شرایطتون و وقت و حوصله ای که دارین یکی دو ساعت در روز فرزندتون رو بدون پوشک بگذارین و در زمانهای معینی که از قبل تخمین زدین اون رو به سرویس بهداشتی ببرین.( حتی اگه شاغلین در زمانهای حضورتون توی خونه میتونین این کار رو بکنین پس حتما از قبل غذای فریز شده داشته باشین و مدتی بی خیال تمیزی باشین یا برای جاهای مهم از کاور استفاده کنین)

هدفتون در این حدود یک ماه، آشنایی کودک با سرویس بهداشتی و طبیعی جلوه دادن عمل دفع باشه ، همین. این اولین تجربه فرزند شماست پس  محیط سرویس بهداشتی رو کمی خوشایند کنین.مثلا استفاده از مایع دستشویی با تصویر جذاب یا دمپایی مورد علاقه کودک

این مرحله یعنی مرحله آشنایی و طبیعی کردن دفع و محیط توالت ،یه مرحله آزمایشی برای شما هم محسوب میشه .در واقع  زمان خیلی خوبی برای شناسایی و برنامه ریزی براب حل مسائلیه که الان میبییند فرزندتون در توالت رفتن باهاش مسئله داره. مثلا ممکنه در این مرحله متوجه بشین فرزندتون مسائل زیر رو داره :

ترسیدن  از فلاش تانک ( صداش، فشار شدید و یک دفعه ای آب و …)

ترسیدن  از پی پی

خسته شدن پاهاش از نشستن و انجام دفع

تمایل به استفاده از لگن یا کنار توالت ایرانی یا استفاده از تبدیل توالت فرنگی و …

مقاومت در اومدن به سرویس بهداشتی

در شرایط مناست حتما  صحبت کردن درباره چیزهایی که توی سرویس بهداشتی هست رو توی برنامتون قرار بدین مثلا  فلاش تانک چیکار میکنه و تو دستشویی کاربردش چیه؟( به زبون کودک خودتون) ، اگر درب فلاش تانک باز میشه با هم بازش کنید و بررسیش کنید پر و خالی شدنش رو با هم بررسی کنید. درباره شکل پی پی ها حرف بزنید و اینکه چی هستن و چجوری به وجود میان، اینکه موندنشون تو بدنمون ضرر داره( چون اضافی غذا ها هستن و دیگه به درد بدنمون نمیخورن، نه اینکه کثیفن) و باید برن پیش خانوادشون و …

هدف ما در مرحله آمادگی یک ماهه:

هدفمون در این مقطع اصلا این نیست که کودک بتونه خودش رو نگه داره و کنترل کنه. اما اگه قبل از خیس کردن خودش خبرمون کنه خیلی خوبه و میتونیم از مشوق های کلامی مثل دیگه داری بزرگ میشی، دیگه آروم آروم پوشک و کنار میذاریم و سبک میشی و … استفاده میکنیم. (این نکته خیلی مهمه بچه ها)

در این بازه زمانی چند کتاب و قصه مناسب ترجیحا با تصاویر واقعی و نه تصاویر کارتونی با موضوع از پوشک گرفتن انتخاب کنید و از یک ماه قبل برای فرزندتون بخونید

حتما مقداری غذای آماده در فریزر داشته باشید که دغدغه پختن غذا نداشته باشید. برخی روزها ممکنه شست و شو و تمیز کاری زیادی داشته باشین و حسابی خسته بشین، پس شرایط رو از قبل پیش بینی کنید.

به فرزندتون امادگی بدین که دیگه بزرگ شده و مثلا دستش به دستگیره یخچال، زنگ خونه یا کلید پریز و … میرسه و آروم آروم میتونه مثل بزرگترها خودش به دستشویی بره و دیگه پوشک رو کنار بذاره.

اگر در این مرحله دیدین حدستون درست بوده وفرزندتون آمادگی کافی برای کنار گذاشتن پوشک رو داره، و مشکلات احتمالی رو پیش بینی کردین و براش راه حل پیدا کردین، به فرزندتون آمادگی بدین.

مثلا بگین از وقتی این چهار تا پوشک تموم شد دیگه میتونی بدون پوشک و آزاد و راحت باشی نه اینکه چیزی بهت وصل باشه و هر از گاهی تعداد پوشک رو یادآوری کنید. مثلا سه تا و  دو تا و الی آخر … تعداد رو زیاد انتخاب نکنید تا با درک کودک سازگاری داشته باشه.

پوشک مثل حریم خصوصی کودک می مونه. همون طور که برخی از افراد اگه سرویس بهداشتی باز باشه و یا کسی اونها رو ببینه نمیتونن دفع داشته باشن کودکان هم ممکنه این احساس رو داشته باشن البته نسبت به پوشکشون. با آمادگی دادن ، شرایط روانی کودک رو امن و آروم میکنیم.

روز اول خداحافطی با پوشک ، فرزندتون رو به سرویس ببرین و بعد هم قدش بشین و با عشق و اعتماد تو چشماش نگاه کنین و  بهش بگین دیگه بزرگ شدی و از امروز دیگه پوشک نمیشی. هر وقت احساس کردی جیش یا پیپی داری تو شکمت نگهش دار و به مامان بگو که زود با هم بریم برسونیمش به خونشون.

اگر در مرحله آزمایشی با حوصله و آگاهانه عمل کرده باشین، فرزندتون اعتماد به نفس کافی رو پیدا کرده و از زمانی که به طور جدی وارد عمل میشید خیلی زود به نتیجه میرسید.با این همه باز هم تاکید می کنم که عجله نکنید. لازمه بدونیم که بچه ها با هم فرق دارن و جداشدن از پوشک اصلا ارتباطی به هوش بچه ها نداره .

نکته مهم: وقتی بازه زمانی آزمایشی تموم شد،از وقتی میخواین فرآیند جدی رو شروع کنید نباید به هیچ عنوان از پوشک استفاده کنید چون فرزندتون سردرگم میشه.

درفرآیند نداشتن پوشک ، رفت و آمدتون به جاهایی که سرویس بهداشتی وجود نداره یا پاک و تمیز بودن، براشون خیلی خیلی مهمه رو قطع کنید تا خودتون و فرزندتون استرس غیر ضروری رو تجربه نکنین.

همیشه در زمان به پا نداشتن پوشک، داخل سرویس بهداشتی یک چوب لباسی نصب کنید و همون جا شلوار کودک رو در بیارید و بعداز اتمام کار،تنش کنید تا تربیت جنسی رو از اول درست انجام داده باشین و همچنین به حریم خصوصی کودک هم احترام میذارید. ضمنا این کار باعث میشه فرزندمون زودتر یاد بگیره خودش شلوارش رو دربیاره و بپوشه.

سعی کنین قبل از زمان تخمین زده شده فرزندتون رو به سرویس بهداشتی ببرین . خودتون رو آماده کنین که ممکنه گاهی به سرویس بهداشتی برین و حتی زمان زیادی معطل بشین ولی هیچ اتفاقی نیفته در این مواقع نگین الکی گفتی و یا دعواش نکنین یا نگین زور بزن، میدونم یه کوچولو داری… بدونِ گفتن حرفی شلوارش رو تنش کنید و خیلی طبیعی مثل همیشه سرویس بهداشتی رو ترک کنید .

اگر در مرحله آزمایشی متوجه اشکالاتی شدین سعی کنین اونها رو رفع کنین و وقتی به نتیجه رسیدین وارد مرحله اصلی و جدیِ گرفتن از پوشک بشین .

اگر فرزندم جیش و پی پیش رو نگفت چه عکس العملی نشون بدم؟

 

این قسمت رو هم خیلی با دقت بخونید لطفا،چون در سه مرحله متفاوت ، باید سه برخورد متفاوت نشون بدین.

 

1.اگه فرزندتون به آمادگی لازم نرسیده

و فقط برای آشنایی و طبیعی شدن دفع و محیط سرویس بهداشتی این کار رو میکنید بدون گفتن حرفی با زبان بدن خنثی، فرزندتون و محیط رو تمیز کنین( همون کاری که من می کردم)

2.اگر هم در مرحله آزمایشیه( همون مرحله حدودا یک ماهه)

ونشانه های  آمادگیش رو مشاهده کردین و میخواین بعد از این مرحله برین سراغ مرحله اصلی، اگه خودش رو خیس کرد با روی باز بهش بگین هروقت پوشک نیستی و احساس کردی جیش و پی پی ها وقت رفتنشونه ،  به مامان بگو. جیش و پی پی جاشون تو خونه نیست. حتما باید بریم توی سرویس بهداشتی.

از عبارت اشکال نداره هم استفاده نکنید. یعنی اینجا هدفمون اطلاعات دادنه و ترغیب فرزندمون به این کاره. چون تو مرحله آزمایشی هستیم( (این فرق اصلی روش من با روش تدریجی و روش یهویه)

3. اگر در مرحله اصلی از پوشک گرفتن هستید:

به این معنیه که حتما شما مراحل قبل رو با دقت گذروندین و الان جدی جدی میخواین فرزندتون رو از پوشک بگیرین

با تمهیداتی که به خرج دادید و آنچه در فرزندتون مشاهده کردید فکر می کنید فرزندتون اصلا با سرویس بهداشتی بیگانه نیست و کاملا مسئله دفع و محیط سرویس بهداشتی  براش طبیعی شده و همه آمادگی های لازم رو هم که بهش اشاره کردیم در اون مشاهده کردین. پس کاملا منطقیه که از فرزندتون درخواست کنین جیش و پی پیش رو بگه.

هر زمان فرزندتون جیش و پی پیش رو نگفت و در شلوارش یا گوشه ای از خونه تخلیه رو انجام داد ناراحت و عصبانی نشید( سخت گیری و تنبیه نکنید)، همین طور نگید اشکالی نداره( ساده گیر هم نباشید) . با لحن آروم بگین پی پی و جیش فقط توی سرویس بهداشتی.

و بعد دستش رو بگیرین و به سمت سرویس بهداشتی ببرینش و بگین بریم توی سرویس بهداشتی شاید باز هم جیش و پی پی تو شکمت مونده باشه و بعد اون محل رو تمیز کنید. در صورت امکان از خودش هم در آوردن دستمال و یا موارد مورد نیاز دیگه کمک بگیرین.

اینجا دیگه هدفمون اطلاعات دادن نیست بلکه اجرایی شدن اون اطلاعاته. در واقع از فرزندمون میخوایم این قانون و رعایت کنه. البته اسمی از قانون نمیاریم.

نتیجه سخت گیری و ساده گیری از پوشک گرفتن ؟

نتیجه سخت گیری و ساده گیری در از پوشک گرفتن

نتیجه این دو واکنش باعث ایجاد سه  ویژگی در فرزندمون میشه:

                   1.لجبازی             2. پرخاشگری              3. خساست

که در روانشناسی بهش میگن مثلث مقعدی. پس با برخورد صحیح و بدور از هیجان فقط بگین پی پی و جیش توی سرویس بهداشتی و دستش رو بگیرین و سعی کنین به سمت دستشویی ببرینش اگر دوست نداشت بیاد، اصرار و کشمکش نکنید .

فرزندتون رو تمیز کنید و شلوار تنش کنید و بعد به تمیز کردن اون مکان بپردازین بازهم با زبان بدن و صورت کاملا معمولی و بدون هیجان،بدون غر زدن و عصبانیت و یا احساس مثبت و منفی. خیلی معمولی و طبیعی رفتار کنید. به مرور با همین شیوه به نتیجه میرسید.

لطفا از قبل با خودتون کنار بیاین که از کلمات وعباراتی مثل اَه، چه بوی گندی میده، همه جا رو به کثافت کشیدی و … استفاده نکنید.

بعد از چند روز که متوجه پیشرفت فرزندتون شدین با هم برای مدت کوتاهی مثلا بیست دقیقه برای خرید از سوپرمارکت یا هواخوری بیرون برید. قبل از ترک منزل مراقب باشید که حتما به سرویس بهداشتی بره و خودش رو تخلیه کنه. برای احتیاط، حتما شلوار تمیز و نایلون برای قراردادن شلوار کثیف در اون و همچنین دستمال مرطوب و ژل شستشوی دست با خودتون ببرین که دچار مسئله نشین.

من ، درنا شریفی ، چطور تصمیم میگیرم؟

حالا که وقت ارزشمندتون رو برای خوندن این مقاله سرمایه گذاری کردین، می خوام روش خودم، در تصمیم گیری ها رو براتون بگم. روش من اینه که  تحقیق و مطالعه خیلی خوبی می کنم و سعی میکنم جواب سوالاتم رو حتما در کتاب ها، کارگاه هاو مقالات علمی پیدا کنم . از طرفی تجربه دیگران رو هم می شنوم و  بعد  با بررسی و کنار هم گذاشتن اطلاعات به دست اومده ، موضوع  رو بررسی میکنم و سعی میکنم به منطق پشت نکات علمی و تجربه دیگران پی ببرم.

در کنار همه این ها ، حتما شرایط خودم و خانوادم رو در اون تصمیم گیری بررسی میکنم.در نتیجه ممکنه روشهام گاها تکراری نباشه و کمتر مورد استفاده قرار گرفته باشه ولی برای خانواده ما خیلی خوب جواب داده باشه.

به طور کلی فکر میکنم نمیشه برای همه یک نسخه پیچید. ولی آموزش دیدن و کتاب خوندن و کارگاه شرکت کردن کمک میکنه بتونیم درست و نادرست رو بهتر تشخیص بدیم و برای خودمون هم تصمیم مناسب تری بگیریم .

به همین دلیله که همیشه سعی میکنم در مقاله هام نکات علمی رو بگم، تجربه خودم رو هم به صورت تفکیک شده بیان کنم تا شما هم بتونین ، جمع بندی بهتری داشته باشین و بدونین کجا نتیجه تحقیقات علمیه و کجا نتیجه تجربه های شخصی یک مادر

کی فرزندم میتونه خودش رو به تنهایی بشوره؟

با توجه به توانایی های بچه ها و همچنین شروع آموزش های جنسی  از حوالی سه و نیم سالگی ، همین بازه سنی، زمان مناسبی برای اینه که به فرزندمون آموزش بدیم خودش و سرویس بهداشتی رو به تنهایی بشوره.

برای ایجاد این مهارت لازمه وقتی خودتون دارین فرزندتون رو می شورین دونه دونه کارهایی رو که انجام میدین، با حوصله براش توضیح بدین . حواستون باشه که آموزشتون درست باشه .

نحوه شستن صحیح اینه که از جلو به سمت عقب باشه . این مسئله خصوصا برای دختر ها خیلی مهمه چون خیلی از عفونت ها، به دلیل شستن از سمت عقب به جلو هست.

به مرور ، وقتی احساس کردین می تونه این کار رو به تنهایی انجام بده، با آمادگی قبلی بهش بگین که بزرگ شده و خودش میتونه خودش رو بشوره. خودتون پشت در سرویس بهداشتی بایستین و مراحل رو براش توضیح بدین.

اگه نمی خواین فرزندتون دچار وسواس بشه…

مراقب باشین زبان بدن و حالات چهرتون ناراحت یا ناخوشایند نباشه که بچتون دچار وسواس نشه . خواهش میکنم از کلماتی مثل نجس به هیچ عنوان استفاده نکنید و حس گناه و شرمساری و ترس روبه فرزندتون منتقل نکنین. برخی بچه ها به خاطر این مدل رفتارهای ما دچار وسواس میشن و خودشون رو نمیشورن چون فکر میکنن پی پی خیلی کثیف و چندشه.

در آموزش های جنسی به فرزندمون میگیم که کسی اجازه نداره عضو خصوصیت رو ببینه و یا لمس کنه. پس بهتره در رفتارمون هم تناقض نداشته باشیم.

با این همه اگر فکر میکنید هنوز آمادگی ایجاد این عادت رو در فرزندتون ندارین بهترین راه اینه که بهش بگین فقط مامان و بابا (  پرستار یا مربی یا هر شخص دیگه ای که در زمان های حضور نداشتن شما ، مسئولیت این کار رو به عهده دارن هم لازمه در این  استثنا قرار بگیرن)  وقتی سرویس بهداشتی میری، میتونن بشورنت.

با این همه در گوشه ذهنتون داشته باشین که شرایط مناسب برای این آموزش رو به زودی فراهم کنین.

انتظار نداشته باشین اوایل سرویس بهداشتی خیلی تمیز شسته بشه یا خودش رو تمیز بشوره، این مهارتیه که به مرور و با حوصله ایجاد میشه.

تجربه شخصی من:

اززمانی که علی جان حدودا سه سال و نیمه بود تصمیم گرفتم آموزش شستن خودش و شستن سرویس بهداشتی رو بهش یاد بدم. یک روز که بیرون از خونه بودم و علی رو پیش مادرم گذاشته بودم ، علی جان نیاز به دفع مدفوع پیدا کرده بود و چون مادرم دستشون رو جراحی کرده بودن، نتونسته بودن بشورنش و علی جان مجبور شده بود خودش رو بشوره.

وقتی به خونه برگشتم ، مامان و علی جان جریان رو تعریف کردند و علی خیلی خوشحال بود که تونسته این کار رو انجام بده . نگران بودم که خودش رو تمیز نشسته باشه و پوستش بسوزه ولی خودم رو مدیریت کردم و هیچ حرفی در این باره نزدم و خیلی خوشحالی کردم.

انتخاب کردم نیمه پر لیوان رو ببینم:

سرویس بهداشتی اصلا تمیز شسته نشده  بود و گوشه های سرویس بهداشتی پر از پی پی بود حتی دمپایی ها. ولی لازم نبود در این باره حرف بزنم ، این حداکثر کاری بود که علی سه و نیم ساله من میتونسته انجام بده. با عشق و بدون اینکه اون ببینه سرویس رو شستم.

ولی من و علی این اعتماد به نفس رو پیدا کردیم که می تونیم دست به کار بشیم و این مهارت رو در علی ایجاد کنیم. اوایل علی کمتر همکاری می کرد و می گفت تو منو بشور، من بلد نیستم .

توضیح مرحله به مرحله توی ساختن عادت ها خیلی مهمه:

ولی هر بار براش تمام مراحل رو جزئ به جزئ توضیح میدادم. گاهی خودش رو خیلی سریع می شست و بیرون می اومد، حدس می زدم به اندازه کافی تمیز شسته نشده ولی به روی خودم نمی آوردم.

میخواستم با پیامد طبیعی تمیز شسته نشدن یعنی همون سوختگی و سوزش یا کثیف شدن لباس زیر، مواجه بشه. به مرور این عادت و اموزش هم به خوبی شکل گرفت.

من وعلی خیلی راحت از این چالش عبور کردیم. حالا نوبت شماست . شما از تجربه هاتون بنویسین. هم تلخ و هم شیرین. قطعا نظرات شما باعث میشه والدین دیگه که هنوز که این کار رو شروع نکردن و نگرانن بتونن مسیر رو بهتر ببینن، استرسشون کم بشه و حتی با خوندن تجربه های تلخ شما بدونن تنها نیستن و کلی مامان و بابای دیگه روی زمین هستن که از این خاطرات دارن.

راستی پسندیدن این مطلب توسط شما و نوشتن دیدگاه باعث میشه، افراد بیشتری برای خوندن مقاله ترغیب بشن. پس با لمس کردن قلب پایین مقاله  و گذاشتن تجربه شخصی تون ، میتونید در آگاهی دادن به مادران و پدران موثر باشید. ضمنا میتونید فایل پی دی اف مقاله رو هم ذخیره کنید و حتی با استفاه از گزینه به اشتراک گذاری ، از طریق واتساپ ( البته اگه از طریق گوشی دارین این مقاله رو میخونین) ، ایمیل و تلگرام و ایمیل برای خودتون یا دیگران بفرستینش.

یعنی دیگه همه جوره، راه گذاشتم براتونا

ممنون که تلاش میکنید آگاهانه مادری پدری کنید و دنیا را به جای امن تر و زیباتری برای زندگی خودمون و فرزندانمون تبدیل کنید.

هنوز هدیه خود را از سلام آگاهی دریافت نکردید؟ همین حالا اینجا کلیک کنید.

سوالات رایج و خیلی خیلی مهم شما درباره از پوشک گرفتن که حتما لازمه بدونید:

1.به فرزندمون جایزه بدیم یا نه ؟

توصیه من : به طور کلی در مرحله آماددگی استفاده از استیکر و نقاشی کشیدن روی دیوار توالت و … اصلا مورد نیاز نیست. جذابیت های توی سرویس بهداشتی باید با چیزهای طبیعی ایجاد بشه. مثل مایع و دمپیایی که مورد استفاده کودک هستن و ضروری ان.همین. در مسائلی مثل غذاخوردن و توالت ، تاکید بیشتر روی انگیزه های درونیه نه انگیزه های بیرونی .

پس اجزای خود توالت ( مثل دممپایی و مایع دستشویی)که مورد استفاده کودک هست رو بهتره جذاب کنیم. نه یه چیز دیگه یا فعالیت خاص دیگه که مربوط به دستشویی نیست رو به توالت اضافه نمیکنیم( همون طور که در بدغذایی قاشق و بشقاب و طعم غذا رو خوشایند میکنیم  و گذاشتن موزیک و کارتون برای  ترغیب بچه ها به خوردن غذا کار درستی نیست)

راستی باهدف حس خوب به فرزندتون توی سرویس بهداشتی آب بازی نکنین چون بعدا ممکنه براتون مسئله ایجاد کنه. همچنین فرزندتون دائم با هر بار رفتن به سروریس بهداشتی، آب بازی طلب کنه و این کار قطعا شما رو اذیت خواهد کرد. آب بازی  برای تعادل روانی بچه ها فوق العادس . پس اون رو به حمام موکول کنین و بگین اینجا جای اب بازی نیست . توی حمام آب بازی میکنیم.

2.بچه من ادرار رو به راحتی در سرویس بهداشتی انجام میده. اما در مورد مدفوع همکاری لازم رو نداره، اصلا دوست نداره توی سرویس بهداشتی ، پی پی کنه و این کارو تو شلوارش انجام میده. 

پیشنهاد های من: 

یکی از دلایلی که تاکید زیادی دارم که حتما قبل از شروع پروسه از پوشک گرفتن، مسئله دفع باید برای فرزندمون خیلی طبیعی باشه همینه . اگر میخواین این مسئله پیش نیاد روی طبیعی سازی دفع ادرار و مدفوع ، وقت بگذارید. حتما از حدود یک سالگی فرزندتون، عمل دفع رو با توجه به توضیحات قبل برای فرزندتون طبیعی کنید .         

ولی اگر الان فرزندتون دچار این مسئله شده و از مرحله طبیعی سازی گذشتید موارد زیر به ذهنم میرسه:

دلیل و راه حل اول:

احتمالا شنیدین که برخی از بچه ها پی پی رو بخشی از بدنشون میدونن و دوست ندارن از دستش بدن. در واقع دوسش دارن و دیدن جدا شدن پی پی ها از بدنشون براشون اصلا خوشایند نیست.

در این موارد به نظرم  بهترین کار میتونه این باشه که در خوب حالی ها درباره سیستم دفع برای فرزندتون توضیح بدین. اون زمان قطعا نباید زمانی باشه که فرزندتون پی پی داره یا شلوارش رو کثیف کرده . میتونه موقع خوردن یک خوراکی باشه

یک نمونه توضیح میتونه این باشه:

آراد جان تا حالا به این فکر کردی که وقتی موز میخوریم چی میشه؟  و بعد از کمی درگیر کردن فرزندمون با موضوع بگیم قسمتای مفید و به درد بخورش میره تو بدنمون و کمک میکنه رشد کنیم و سالم و قوی بشیم و قسمتایی مثل پوستش که فایده ای برای بدنمون ندارن میرن تو سطل زباله…

تا حالا فکر کردی چرا میندازیمش تو سطل زباله؟ مثلا چرا نمیذاریمش تو جیبمون؟ و باز هم بعد از کمی صحبت های کودکانه به این نتیجه می رسیم که خب ممکنه جیبمون بو بگیره ، جیبمونو  کثیف میکنه، پلاسیده میشه، میگنده ، کپک میزنه و …

توی بدنمون چه اتفاقی می افته؟

وقتی این موز رو می خوریم اونجا هم یه اتفاقایی براش می افته . بدنمون ویتامین ها و قسمت های لازم رو برمیداره و بقیه چیزای اضافی و به درد بخور و به صورت پی پی به روده ها تحویل میدن . روده ها هم اونهارو به بیرون بدن هل میدن تا اونا هم برن پیش خانوادشون.

به نظرت خانواده پی پی ها چه شکلی ان؟ اصلا کی ان؟ کجا زندگی میکنن؟ اینجا یک گفتگوی حسابی ممکنه شکل بگیره و بعد به این برسیم که:

خانواده پی پی ها هم از جنس خودشون و هم شکل خودشونن. و توی فاضلاب زندگی میکنن. حتما خانواده پی پی ها منتظرن که پی پی ای که تو شکم ما مهمون بوده بره پیششون. باید بریم سرویس بهداشتی و اونو به خانوادشون بفرستیم.حتما در شرایط مختلف بگید که جای پی پی ها توی توالته نه توی شلوار.

موقع دفع و حتی ریختن پی پی های توی لگن  و احیانا توی شلوار، توی چاه فاضلاب از پی پی ها خداحافظی کنید و بگید سلام تون رو به مامان و باباشون برسونن. حتما می تونین درباره شکل پی پی ها با فرزندتون حرف بزنین.

بهتره به جای کثیف بودن از عبارت بهداشتی نبودن استفاده کنید اون هم در جایی که مجبورین. مثلا فرزندتون اونقدر احساساتی شده که میخواد به پی پی دست بزنه. (یه توضیح مناسب اینه که ممکنه ما سگ ها و گربه های توی خیابون رو هم دوست داشته باشیم  ولی به خاطر بهداشتی نبودن بهشون دست نمیزنیم.)

در شرایط مناسب درباره این موضوع با حوصله و شادابی صحبت کنید و همراهی فرزندتون رو ببینید.

دلیل و راه حل دوم:

دلیل دوم میتونه یبوست باشه .یبوست دفع رو دردناک میکنه . در نتیجه کودک ترجیح میده اون رو نگه داره یا هر جا که دلش میخواد بدون هیچه دردسری اون کار و انجام بده .

برای درمان یبوست هم که هممون میدونیم مایعات وسبزیجات و غذاهای فیبر دار و ملین ( روان کننده) میتونه کمک کننده باشه و اگه با این تمحیدات به نتیجه نرسیدیم مراجعه به پزشک بهترین کاره.

دلیل و راه حل سوم: 

دلیل سومی که به نظرم میرسه اینه که شاید دلیلش سرگرم بودن به بازیه. براش بگیم که اگه بریم سرویس بهداشتی و پی پی ها رو به خانوادشون تحویل بدیم با خیال راحت تر میتونیم بازی کنیم.

یکی از اقداماتی که خیلی میتونه مفید باشه اینه که سعی کنیم چند روزی زمان های پی پی  فرزندمون رو زیر نظر داشته باشیم و با پیش بینی اون در روزهای بعد، با قطار بازی اون رو به سمت توالت هدایت کنیم.

توی قطار بازی که اگه بابا یا خواهر برادرای دیگه هم باشن بازی جذاب تر هم میشه ، یکی از ایستگاهها رو توالت در نظر بگیرین. وقتی رسیدین با تغییر صدا بگین مسافرین محترم ! قطار برای چند لحظه توقف داره. لطفا برای رسوندن پی پی ها به خانواده هاشون از قطار پیاده بشین و خودتون اول وارد دستشویی بشین .

در دور دوم مثلا پدر خانواده این کار رو بکنه و در نهایت نوبت فرزندتون باشه. البته هیچ زور و اجبار یا دادن عذاب وجدانی در کار نباشه و سعی کنید هدفتون ترغیب کردن فرزندتون به این کار باشه.

این روش یکی از موثر ترین روش ها برای ترغیب کودک به استفاده از سرویس بهداشتیه. یادمون باشه والدگری آگاهانه حوصله و صبر میخواد. هدف اینه که در حین بازی ، کودک تخلیه رو هم تجربه کنه و بیشتر لذت ببره .

یه جور شرطی سازی مثبت هم شاید بشه اسمش رو گذاشت. تلاقی یک اتفاق خوشایند با چیزی که خیلی دوسش نداریم به مرور میتونه پذیرش کودک در انجام کار ناخوشایند رو بیشتر کنه و در نتیجه همراهی بیشتری ازش ببینیم.

3.برای فرزندم خیس و کثیف شدن هنگام دفع اصلا مهم نیست، اصلا نه جیش و نه پیپیش، هیچ کدوم رو نمیگه :

توصیه من :

یکی از اقداماتی که خیلی میتونه مفید باشه اینه که سعی کنیم چند روزی زمان های تخلیه  فرزندمون رو زیر نظر داشته باشیم و با پیش بینی اون در روزهای بعد، با قطار بازی اون رو به سمت توالت هدایت کنیم.

توی قطار بازی بابا یا خواهر برادرای دیگه هم باشن بازی جذاب تر هم میشه . یکی از ایستگاهها رو توالت در نظر بگیرین. وقتی رسیدین با تغییر صدا بگین مسافرین محترم ! قطار برای چند لحظه توقف داره. لطفا برای رسوندن پی پی ها به خانواده هاشون از قطار پیاده بشین .

نکته ای که اغلب والدین نمی دونن!

نکته مهم ماجرا اینه که خودتون اول وارد دستشویی بشین و در دور دوم مثلا پدر خانواده این کار رو بکنه و در نهایت نوبت فرزندتون باشه. البته هیچ زور و اجبار یا دادن عذاب وجدانی در کار نباشه و سعی کنید هدفتون ترغیب کردن فرزندتون به این کار باشه.

اگر با شور و نشاط این کار رو انجام بدین اغلب اوقات خودِ کودک وقتی نوبتش بشه به سرویس میره. کافیه یه جوری بازی کنین که واقعا جذاب باشه و کودک متوجه نشه هدفتون بردن اون به سرویس بهداشتی بوده.

این روش یکی از موثر ترین روش ها برای ترغیب کودک به استفاده از سرویس بهداشتیه. یادمون باشه والدگری آگاهانه حوصله و صبر میخواد. هدف اینه که در حین بازی ، کودک تخلیه رو هم تجربه کنه و بیشتر لذت ببره .

یه جور شرطی سازی مثبت هم شاید بشه اسمش رو گذاشت. تلاقی یک اتفاق خوشایند با چیزی که خیلی دوسش نداریم به مرور میتونه پذیرش کودک در انجام کار ناخوشایند رو بیشتر کنه و در نتیجه همراهی بیشتری ازش ببینیم.

3. فرزند من مسئله ای با ادرار نداره اما هر وقت میخواد پی پی کنه اصرار داره پوشکش کنم و اصلا حاضر نیست به سرویس بهداشتی بره یا از لگن استفاده کنه.

پاسخ  درنا شریفی: 

در این موارد ریشه یابی مسئله بسیار مهمه . سعی کنید مسائل ترس از مشاهده ذفع یا از دست دادن پی پی ها، اصرار شما به نشستن روی پاها یا لگن  یا یبوست رو بررسی کنید. همچنین  با توجه به حدسی که می زنید از هر کدوم  از راهکارهای زیر که مناسب میدونیداستفاده کنید.

بچه هایی که دچار این مسئله میشن اغلب، مرحله طبیعی سازی رو نگذروندن یا ناقص گذروندن. دلیل تاکید من بر گذروندن مرحله طبیعی سازی و تدریجی و همچنین مرحله آزمایشی پیشگیری از این موارده . همچنین علاوه بر آمادگی کودک خودمون هم با مقاومت های فرزندمون در این فرآیند آشنا بشیم.

مامان ، بابا …مدفوع جزئی از بدن منه !

همون طور که گفتم بچه ها مدفوع رو جزئی از بدنشون میدونن( یه عضو مثل دست).  پس نسبت به انداختن اون توی لگن یا تشت یا سرویس بهداشتی ، مقاومت نشون میدن. در این صورت ، تمام نکات مربوط به طبیعی کردن مدفوع رو با دقت مطالعه و نت برداری کنید. و در شرایط مناسب دربارش حرف بزنید.

در برخی کودکان هم مقاومت کودک به خاطر تجربه دردناک دفع در گذشتس. حتما موضوع یبوست یا داشتن درد هنگام ذفع در گذشته و الان رو بررسی کنید. قطعا دوست نداره این درد رو دوباره تجربه کنه.

اجبار در این زمانها کار رو سخت تر میکنه .حتما از غذاهای فیبردار وسبزیجات و یا مراجعه به پزشک استفاده کنید.

پاهام خسته میشن!

شایدهم نشستن روی لگن یا روی پا ها در توالت براش سخته. اگر فکر میکنید این طوره، بازی بشین پاشو و جمع کردن چیزهای جذاب از روی زمین که در مقاله مفصل توضیح دادم حتما کمک کنندس.

هر وقت خودتون به سرویس بهداشتی میرین از انجام دفع به راحتی و بدون شلوار توی سرویس و حس سبکی و راحتی بعدش بگین. خوبه که همسرتون هم این کار رو بکنن.

من همیشه عاشق بازی ام !

برای این جور بچه ها میشه با در نظر گرفتن زمان ذفع، از چند دقیقه قبل،بازی جذابی رو که دوست دراه شروع کنید.  لگن رو نزدیک و دم دست بگذارید و زمان مذفوع،ازش بخواین روی اون بشینه تا زودتر به ادامه بازی بپرذازین.

شاید با گفتن آوردن پوشک طول می کشه و تلاش برای انجام کارش توی لگن یا سرویس بهداشتی و زود به بازی پیوستن بتونه موثر باشه. قطار بازی هم ، برای این مسئله می تونه خیلی خیلی کمک کننده باشه.

رابطه مهم تره یا موضوع:

شاید مرحله بعدی ، مرحله ای باشه که کودک اجازه بده پوشک رو بردارین. نکته مهم اینه که صبوری به خرج بدین و کوچک ترین پیشرفتی رو تشویق کنین. گاهی حتی این روش ها هم جواب نمیده ولی بدونین رابطه شما با فرزندتون از هر چیزی مهمتره . مطمئنا در طول زمان با انجام این کارها و با صبر و روی خوش شما مسئله حل میشه.

من به این راحتی ها همراهی نمیکنم!

چون کودک مقاومت داره لازمه از مشوق های دیگه هم استفاده کنید. مثلا هر بار که همکاری کرد یک استیکر توی توالت یا حمام بچسبونه و با هم استیکر ها رو بشمارین و شادی و هورا کنین.

یا با رنگ انگشتی یه لبخند یا گل یا هر چیزی میخواد روی کاشی ها بکشه یا شما بکشین و بهش هدیه بدین.

اگر با این روش ها ، پیشرفتی حاصل نشد. سعی کنین کودک رو ترغیب کنین که برای شروع توی پوشک ولی در سرویس بهداشتی یا حمام  ، پی پی کنه. اگر ایستاده این کار رو میکنه ، مانعش نشین و وقتی از این مرحله گذشت.  به مرور ترغیبش کنین که نشسته این کار رو انجام بده( در همون پوشک ولی در حمام یا سرویس بهداشتی)

4)بچه کوچیک که هنوز حرف نمیزنه و توضیحات مفصلی که گفتید در مورد پی پی ها و خانواده هاشون رو اصلا متوجه نمیشه  . از طرفی خودتون بارها گفتید که توی این سن باید با جمله های کوتاه و واضح با بچه ها صحبت کرد. در این مورد چه باید کرد؟

پاسخ:

بچه های کمتر از سه سال درک زیادی از جمله های زیاد ما  ندارن اما بیشترین درک رو از زبان بدن و لحن ما دارن. شاید اون متوجه نشه که شما دقیقا دارین چی میگین ولی از زبان بدن و لحن شما کاملا می فهمه که شما نگاه مثبت و طبیعی نسبت به این فرآیند دارین. توی این سن تمام تمرکز در گفت و گو  روی لحن و زبان بدنه .

Hidden
نظرات شما

173 دیدگاه دربارهٔ «از پوشک گرفتن کودک»

 1. سلام خانم دکتر وقتت بخیر..من پسرسه سال ونیمه دارم که اصلا همکاری نمیکنه درپوشک گرفتن .هنوزکامل حرف نمیزنه وقتی بردمش دکتر گفت توجه تمرکز پایین داره گوشی واسباب بازی رو گرفت وبازی فکری انجام داد خیلی بهترشده ولی هنوزکامل حرف نمیزنه ..پسرمن اصلا همکاری نمیکنه یعنی من تاحالا ادرار کردنش رو ندیدم همیشه توپوشک ادرارمیکنه .هرچقدر دستشویی میبرم شعرمیخونیم بازی میکنه ادای جیش کردنو درمیاره ولی حتی دوساعت هم بمونه اونجا جیش نمیکنه .حتی حموم که اکثر بچه ها اب بهشون میخوره ادرارمیکنن هرچقدر بمونه اصلا ادرار نمیکنه .صندلی خریدم باعروسک بردمش دستشویی بهش گفتم عروسک داره جیش میکنه اونو میگیره واداشو درمیاره ولی خودش انجام نمیده.هرکدوم میریم دستشویی باصدای بلنداعلام میکنیم اهنگ جیش میزارم براش جایزه بهش میدم ولی هیچ راهی اصلا همکاری نمیکنه من باید چیکارکنم؟

  1. سحر جان سلام وقت بخیر 🌱😊
   سحر عزیز همون طور که در مقاله ی از پوشک گرفتن استاد شریفی گفتن این موضوع نیاز به امادگی روانی و جسمی داره و با توجه به توضیحاتی که گفتین شاید فرزندتون امادگی لازم برای این کار رو ندارن🙏🌱

 2. خانم شریفی عزیز پسر من سه سال و سه ماهشه از پوشک گرفتن فقط مشکلی که دارم بغیر من با کسی دستشویی نمیره، جایی من نباشم دستشوییشو نیگر میداره، چه کاری باید انجام بدم

  1. دوست عزیزم کاملا طبیعی هست که بخواد با شما احساس امنیت و راحتی داشته باشه با توجه به سن فرزندتون

  1. ملیحه جان استاد شریفی همیشه تاکید می کنن که اگر از لحاظ کمی نمی تونیم زمان کافی رو بذاریم از لحاظ کیفی بتونیم جبران کنیم

 3. سلام
  تشکر میکنم بابت مقاله خوبتون.
  پسر من ۲۷ ماهشه برا جیش همکاری میکنه اما پی پی رو نگه میداره.
  راه حل خاصی داره ؟
  خیلی در طی مسیر سعی کردم آروم باشم. استرس بهش ندم. چرا پی پی رو نگه میداره ؟ میترسم یبوست بگیره و بعد ترس از دفع بگیره

  1. شهرزاد عزیز سلام وقت تون بخیر باشه
   ممنون از مهر و همراهی شما عزیزم
   ان شاالله در مسیر رشد آگاهی و تغییر برقرار باشید

   1. سلام پسر من الان ۲سال و۲ماهشه…از دوسالگی متوجه شدم آمادگی داره متوجه میشه مدفوع داره شروع کردم از جیش گرفتن اوایل بهتر میرفت سرویس بهداشتی منم خونسرد تر بودم حتی ادرار متوجه میشد میومد بریم خودم باید میبردمش ولی متاسفانه گاهی وقتا ک خودش خیس میکرد یا شلوارش کثیف میکرد پدرش میگفت زود بوده ودوباره مای بیبی کردیم ولی الان کلا روزا خونه خودمون بازه گاهی مدفوع میگه میاد میریم ولی برا جیش اصلا همکاری نمیکنه….حتی شروع کرده موقعی ک مای بیبی میخوایم عوض کنیم نمیادوگریه و فرارناگفته نماند ک خیلی دعوا کردیم وحتی تنبیه کتک الان خیلی ناراحتم برا این جریان میشه کمکم کنید حتی خواستم بذارم این پروسه کنار تا خودش هروقت نخواست مای بیبی بشه الان واقعا موندم چیکار کنم
    متاسفانه من خودم خیلی زود کنترلم از دست میدم عصبی میشم بااینکه خیلی رو خودم کار میکنم

    1. سلام عزیزم وقت تون بخیر باشه
     همونطور که در مقاله استاد شریفی اشاره کردن باید هم از لحاظ ذهنی فرزندم امادگی داشته باشه و هم از لحاظ روانی به این آمادگی برسه
     اگر می بینید الان شرایط مناسبی برای از پوشک گرفتن نیست یعنی این آمادگی ایجاد نشده
     و قطعا این پروسه یک مقدار زمان بر هستش و صبر و حوصله شما والد رو هم میطلبه

 4. سلام خانم شریفی دختر بزرگ من ۱۰سالشه هنوز هم بعضی اوقات توی لباس زیرش پی پی میبینم نه کامل انگار زورش میاد بره دست شویییا ترس داره که اونه جا طولانی بمونه بعضی وقتا از بوی نامطبوعش متوجه میشم واقعا خسته شدم هرروشی روهم انجام میدم جواب نمیده لطفا کمکم کنید

  1. گیتی جان در این موردی که شما عزیز اشاره کردید تولید محتوای اموزشی مناسبی تهیه نشده
   حتما پیش یک متخصص حاذق دلسوز و ماهر مراجعه کنید تا این موضوع ریشه یابی بشه و در فرزندتون ماندگار نشه

 5. سلام درناجان ممنون از مطلب مفیدت
  پسر من 15 ماهشه از دو ماهگیش هربار که بردم سرویس بهداشتی بشورمش وقتی اب میگرفتم بهش جیشم میکرد الانم اونجوریه روزا نیم ساعت پوشکش خشکه ولی شبا چون شیر میخوره پوشکش زیادخیس میکنه برای همین من تو خواب گاها دوبار پوشکش عوض میکنم الان من میتونم از پوشک گرفتن شروع کنم یا نه؟ چندبار برای قطع شیرشب اقدام کردم ولی موفق نشدم چون شبا بیشتر شیر میخوره نسبت به روز کلا وقتی خوابه تمایل به خوردن شیرش بیشتره. الان وقتی مدفوع میکنه متوجه میشم همینکه تموم شد میگم بریم دستشویی بشورمت خودش میره جلوی سرویس وایمیسته اینو متوجه میشه

 6. سلام درنا جون،
  ممنونم از وقتی که گذاشتید برامون یه مقاله به این کاملی نوشتید،من همه رو مطالعه کردم عالی بود،خوشحالم تو تربیت علی جان پسرم بیشتر نکات رعایت کردم به جز خنثی بودن،الان که پسرم ۵/۵هست خودش همه کاراشو انجام میده،تنها مشکلی که هست برای دفع مدفوع شلوارشو در میاره آیا جای نگرانی هست یا نه به مرور خوب میشه؟
  البته من با حوصله صبر براش توضیح میدم مامان باشلوار برو سرویس بشین ولی اجبار نکردم

  برای دخترم نورا جان،که ۲۴ماهه هست تصمیم گرفتم از پوشک بگیرمش،امروز که روز اول بود دو ساعتی باز گذاشتمش همش بردم سرویس که یه بار جیش کرد دوباره شلوارشو خیس کرد
  من توضیح دادم مامان هرموقع جیش داری به مامان بگو بریم دستشویی ولی نمیگه،به نظرتون فعلا طبیعی سازی کنم یا ادامه بدم همین روش تا یاد بگیره؟
  پیشاپیش ممنونم از صبر حوصله تی که میزارید که جواب بدید.

 7. نرگس ایراهیمی

  سلام خانم شریفی عزیز
  مرسی از مقاله فوق العاده خوب و کامل شما
  من دخترم ۱۸ماهه هست و به تازگی اصرار داره بره دستشوی و کلمه جیش رو میگه و از پوشک کردن به شدت فراری هست هر زمان که رفتم دستشوی فرایند رو دیده و به طور تدریجی اشنا شده الان میترسم که از پوشک بگیرم به نظرتون امادگی داره چون حرف نمیزنه و درک کامل از حرف های من رو نداره

 8. سلام خانوم شریفی عزیز ممنون از مقاله خوبتون
  دختر من دو سال و یک ماهشه
  امروز برای اولین بار هر دو ساعت یکبار پوشکو باز کردم و به دستشویی بردمش هر دفعه جیش کرد ولی دو باری که پی پی کرد حاضر نشد بیاد تو دستشویی و توی پوشکش پی پی کرد من چیکار کنم که توی دستشویی پی پی کنه و براش یه امر عادی بشه؟؟

 9. سلام ممنون از مقاله عالی تون.من پسرم ۲۷ماهشه اصلا برای پوشک گرفتن شروع نکردم یه بادر حمام برای استحمام که برده بودم عمل ادار انجام داد بشدت ترسید ازاون موقع دیگه نمیزاره بدون اینکه شورت تنش باشه یا پوشک مدفوع یاادار انجام بده حتی حمام که میبرمش تاآخرین لحظه خارج شدن از حمام باید شورت تنش باشه وتحت هیچ شرایط حتی اگه بخوام آزادشم بزارم باید زیر شلوار شورت باشه چیکار کنم وحشتش کم بشه

 10. واب. خیلی از مواردی رو که شما تو مقاله بهش اشاره کردین رو انجام دادم مثلا سنشون یا آمادگی جسمانی شون آمادگی خودم جذاب کردن محیط سرویس بهداشتی و اینکه وقتی جیش یا پی پی میکردن به هیچ عنوان دعواشون نمیکردم اصلا واکنش بدی نداشتم و واقعا تمیزی خونه رو بیخیال شده بودم و فقط بهشون میگفتم ببینید مامان و بابا تو دستشویی جیش و پی پی میکنن شما هم دیگه بزرگ شدین و وقتشه مثل مامان و بابا توی سرویس بهداشتی جیش کنید.همه چیز اون موقع خوب بود و زودتر از چیزی که پیش‌بینی میکردم جیش و پی پی رو گفتن و بدون مشکلی از پوشک کامل جدا شدن و شبها هم بجز یکی دو مورد خیس نمی‌کردن. دو ماه خوب و خوش بودیم اما الان حدودا یکماه هست که یکی از پسرهام که بیشتر لجبازی میکنه جیشش رو نمیگه یا کامل تو شلوارش میکنه یا نم میده بعد میگه جیش دارم. همش من دارم میبرمش سرویس و بهش یادآوری میکنم که بریم جیش کنیم یا خیلی با اکراه و با بازی اینکه فلان عروسک رو ببریم جیش بگیریم قبول میکنه و میاد و میبینم که خیلی جیش داشته و نگه داشته یا قبول نمیکنه و مقاومت میکنه میگه ندارم ولی چند دقیقه بعد تو شلوارش میکنه .ولی چون میدونم میتونه خودش رو کنترل کنه و جیشش رو بگه (چون شبها اصلا جیش نمیکنه تو خواب)از کوره در میرم و باهاش تند صحبت میکنم .امروز هم وقتی من برادرش رو برده بودم پی پی کنه اومدیم از سرویس بیرون دیدم بعد مدتها تو شلوارش پی پی کرده که خیلی منو نگران کرده که نکنه از این ب بعد هم پی پی رو نگه و واقعا ناراحت شدم و دعواش کردم. ولی شبها اصلا جیش نمیکنه حتی بیدار هم نمیشه. اما برادرش از وقتی از پوشک جدا شده جیش و پی پی رو کاملا میگه . من تو دوره پدرومادر حرفه ای شرکت کردم و دارم یاد میگیرم چطوری رابطمو با پسرهام قشنگ تر و دوستانه کنم اما هربار که پسرم به خودش جیش میکنه حس میکنم رابطمون خوب نیست و مشکلی وجود داره و حتما من کاری کردم که ازم خشم داره. لطف کنید منو راهنمایی کنید ممنونم.

 11. سلام درنا جان ممنونم بابت این مقالات مفید و رایگانی که داخل سایت هستش و برای مادران قطعا بسیار مفیده. من مقاله شما رو با دقت خوندم و تمام نظرات دوستان رو هم خوندم اما جواب مشکلی که دارم رو پیدا نکردم. من یک دوقلو پسر دارم که به تازگی سه ساله شدن و من سه ماه پیش از پوشک جداشون کردم اونم به این صورت که چون صبحها تا بعدازظهر کارم زیاد بود و فرصت نمی‌کردم مراقبشون باشم برای تند تند سرویس بردن از بعدازظهر دیگه پوشکشون نمیکردم تا شب موقع خواب. خیلی از مواردی رو که شما تو مقاله بهش اشاره کردین رو انجام دادم مثلا سنشون یا آمادگی جسمانی شون آمادگی خودم جذاب کردن محیط سرویس بهداشتی و اینکه وقتی جیش یا پی پی میکردن به هیچ عنوان دعواشون نمیکردم اصلا واکنش بدی نداشتم و واقعا تمیزی خونه رو بیخیال شده بودم و فقط بهشون میگفتم ببینید مامان و بابا تو دستشویی جیش و پی پی میکنن شما هم دیگه بزرگ شدین و وقتشه مثل مامان و بابا توی سرویس بهداشتی جیش کنید.همه چیز اون موقع خوب بود و زودتر از چیزی که پیش‌بینی میکردم جیش و پی پی رو گفتن و بدون مشکلی از پوشک کامل جدا شدن و شبها هم بجز یکی دو مورد خیس نکردن.دو ماه خوب و خوش بودیم اما الان حدودا یکماه هست که یکی از پسرهام جیشش رو نمیگه یا کامل تو شلوارش میکنه یا نم میده بعد میگه جیش دارم. همش من دارم میبرمش سرویس و بهش یادآوری میکنم که بریم جیش کنیم یا خیلی با اکراه و با بازی اینکه فلان عروسک رو ببریم جیش بگیریم قبول میکنه و میاد و میبینم که خیلی جیش داشته و نگه داشته یا قبول نمیکنه و مقاومت میکنه میگه ندارم ولی چند دقیقه بعد تو شلوارش میکنه .ولی چون میدونم میتونه خودش رو کنترل کنه و جیشش رو بگه از کوره در میرم و باهاش تند صحبت میکنم .امروز هم وقتی من برادرش رو برده بودم پی پی کنه اومدیم از سرویس بیرون دیدم بعد مدتها تو شلوارش پی پی کرده که خیلی منو نگران کرده که نکنه از این ب بعد هم پی پی رو نگه و واقعا ناراحت شدم و دعواش کردم. ولی شبها اصلا جیش نمیکنه حتی بیدار هم نمیشه. اما برادرش از وقتی از پوشک جدا شده جیش و پی پی رو کاملا میگه . من تو دوره پدرومادر حرفه ای شرکت کردم و دارم یاد میگیرم چطوری رابطمو با پسرهام قشنگ تر و دوستانه کنم اما هربار که پسرم به خودش جیش میکنه حس میکنم رابطمون خوب نیست و مشکلی وجود داره و حتما من کاری کردم که ازم خشم داره. لطف کنید منو راهنمایی کنید ممنونم.

 12. سلام درنا جان ممنونم بابت این مقالات مفید و رایگانی که داخل سایت هستش و بسیار کمک کننده برای ما مادران. من یک دوقلو پسر دارم که سه سالشونه و حدود سه ماه پیش از پوشک گرفتن رو برای هر دو پسرم شروع کردم به روشی که چون صبحها تا بعدازظهر کارم زیاد بود و وقت نمی‌کردم مراقب دستشویی بردنشون باشم عصرها پوشکشون نمیکردم تا شب موقع خواب .دو سه هفته این کار رو انجام دادم یکم که یاد گرفتن و جیش رو میگفتن بعد از اون صبحها هم دیگه پوشک نکردم دوماه اول خیلی خوب جواب داد و شبها هم جاشون رو خیس نمی‌کردن و من خیلی خوشحال بودم ک چقدر راحت این مرحله رو پشت سر گذاشتم .اما الان حدودا یکماه هست که یکی از پسرهام جیشش رو نمیگه یا به خودش میکنه یا نم میده .قبلا میگفت جیش دارم و میرفتیم ولی الان اصلا نمیگه یا خودم میبرمش یا وقتی هم ازش سوال میکنم که میخواد بره دستشویی میگه ندارم اما وقتی حرفش رو قبول کنم و نبرم چند دقیقه بعد تو شلوارش جیش میکنه اگرم بهش اصرار کنم اول با لجبازی قبول نمیکنه بیاد و گولش میزنم که بریم فلان عروسک رو جیش بگیریم و به سرویس میاد و جیش میکنه میبینم کلی جیش داشته و نگه داشته بوده. اما شبها کاملا خشکه و اصلا جیش نکرده تا حالا . امروز متاسفانه برای اولین بار بعد از پوشک گرفتنش پی پی رو هم تو شلوارش کرد و من واقعا ترسیدم که نکنه از این به بعد پی پی رو هم نگه در حالیکه برادرش بدون اینکه خودش رو خیس کنه هر موقع جیش یا پی پی داشته باشه میگه.من تو دوره پدرومادر حرفه ای شرکت کردم و دارم روی بهتر شدن رابطمون کار میکنم ولی حس میکنم میتونه خودش رو کنترل کنه اما از روی لجبازی جیش میکنه. و حالا هم که پی پی اضافه شد . خیلی ناراحتم خواهش میکنم راهنماییم کنید درنا جان.

 13. سلام خانم دکتر عزیز. پسر من ۲ سال و ۹ ماهش هست و از نوزادی هر وقت عمل دفع انجام می‌داد فقط می‌بردم میشستم و اصلا از دستمال استفاده نمیکردم. جز در سفر. که با محیط دستشویی و شست و شو غریبه نباشه. اما متاسفانه به دلیل افسردگی برای تعویض پوشک خیلی دیر اقدام میکردم به حدی که تا لباس هاش کثیف نمی‌کرد اصلا اقدامی نمیکردم. متاسفانه الان اصلا از کثیفی و خیسی بدش نمیاد و حتی به زور می‌شود پوشکش عوض کنم. سه ماه تابستان میبردمش تو حیاط و آراد میذاشتم ولی میگفتم جیش جاش تو دستشویی‌ جیش داری بگو بریم دستشویی.بعصی وقت ها میگفت بعضی وقت ها بعد از اتمام کارش میگفت. الان یک هفته است جدی شروع کردم. اما اصلا تو خونه اصلا نمیگه جیش دارم و اگر نریم با هم دستشویی خیلی راحت کارش انجام میده و اصلا بدش نمیاد که خیس شده. و اینکه عمل دفع اصلا زمان مشخصی نداره و لی از حالت هاش کاملا مشخصه. آیا این موضوع طبیعی هستش یا باید هنوز پوشکش کنم. و از طرفی میخوام بذارمش مهدکودک به نظرتون یک ماه بعد بفرستمش یا کلا بهش زمان بدم و چند ماه دیکه بذارمش؟؟

 14. سلام خانم دکتر عزیزپسرمن یکسال و۱۱ماهه هست،پوشک شورتی واسش خریدم بهش میبندم وهر ۲۰دقیقه به دستشویی میبرمش خودش هم دوست داره کامل شلوارش خودش در میاره ولی اصلا داخل دستشویی جیش نمیکنه با اینکه حواسم هست وهر۲۰دقیقه یکبار میبرمش ولی قشنگ ۲ساعت کامل پوشکش خشک میمونه ولی بعد آخرسر هم داخل پوشکش جیش میکنه باید چه کار کنم؟حتی بعضی موقع ها هم میگه جیش ولی تا میبرمش جیش نمیکنه

 15. سلام درنا جان دختر من الان یکسالو نیمشه تقریبا از دو مااه پیش این علایم امادگی رو من درش دیدم و شروع به جا کردن کردم با هم دستشویی میریم با پی پی خدافظی میکنیم با جیش خدافظی میکنیم تقریبا مراحل امادگی رو دارم انجام میدم و فقط زمانهایی که از خونه بیرون میرم پوشکش میکنم و در این حالتم گاهی بهم اطلاعمیده که جیش دارم و من باز هرجا دسترسی باشه میبرمش یا بهش میگم حالا ایندفعه توی پوشکت انجام بده و اجازه میدم با وسایل داخل حمام یا توالت بازی کنه و هرکدومو براش توضیح میدم ولی مشکل من اینه که وقتی بازه و شلوار بهش پوشوندم دست توی شلوارش میکنه و به قسمت جنسیش دست میزنه به حدی که میترسم به خودش اسیبی بزنه و تنها راهش که جدیدا برام گذاشته پوشک مجدده خیلی سعی میکنم سرگرمش کنم که حواسش پرت بشه ولی باز میره یه گوشه قایم میشه و اون کارو انجام میده و من الان چند روزه به اجبار برگشتم به پوشک کردنش الانم حتی پوشکش کثیف میشه میگه جیش یا پی پی و علایم از پوشک گرفتن رو داره ولی اون لمس قسمت تناسلی داره مانع ادامه کارمون میشه میشه لطفا کمکمون کنید ممنون

  1. سلام آگاهی نسترن کواکبی

   افسانه جان همراه خوبم دغدغه ای که براتون ایجاد شده رو متوجه میشم این موضوعی که شما بهش اشاره کردید جز سرفصل های دوره نقشه راه تربیت جنسی هستش که در دوره به صورت کامل وجامع صحبت شده افسانه جان .ممنون میشم برای دریافت اطلاعات تکمیلی تر و ارتباط بهتر با شما دوست خوبم ممنون میشم به پیج پشتیبانی dornasharifi.support پیام بدید تا پاسخگوی شماغ عزیز باشیم

 16. فاطمه انتظاری

  ممنون از اطلاعات عالیتون
  پسر من ۱۵ماهشه من خیلی تلاش میکنم که ببرم تو دستشویی و با محیط دستشویی اشناش کنم ولی خیلی میترسه و مقاومت میکنه همش گریه میکنه اگه دمپایی پاش بپوشم تو دستشویی خودشو به در و دیوار میکوبه
  از طرفی همین مشکلتو حمام هم دارم از محیط حمام هم میترسه همین که وارد حمام بشیم گریه میکنه باکلی بازی سرگمش میکنم تو حمام تا تنشو بشورم
  ولی اب بازی خارج از محیط حمام اگه به سرش اب نخوره دوست داره

 17. فاطمه انتظاری

  سلام
  ممنون از اطلاعات عالیتون
  پسر من ۱۵ماهشه من خیلی تلاش میکنم که ببرم تو دستشویی و با محیط دستشویی اشناش کنم ولی خیلی میترسه و مقاومت میکنه همش گریه میکنه اگه دمپایی پاش بپوشم تو دستشویی خودشو به در و دیوار میکوبه
  از طرفی همین مشکلتو حمام هم دارم از محیط حمام هم میترسه همین که وارد حمام بشیم گریه میکنه باکلی بازی سرگمش میکنم تو حمام تا تنشو بشورم
  ولی اب بازی خارج از محیط حمام اگه به سرش اب نخوره دوست داره

 18. سلام خانم شریفی عزیز. خداقوت
  مقالات رو با دقت خوندم و‌ نیز تمام کامنت های مادران.
  اکثرا به مادرا فرمودین که مرحله طبیعی سازی خوب کار نکردین. مرحله طبیعی سازی همون که از یک سالگی بچه ها رو با محیط دستشویی آشنا کنیم؟؟ یا همون آمادگی و مرحله آزمایشی و مرحله اصلی از پوشک گرفتن؟ لطفا راهنماییم کنید. با تشکر

 19. سلام خانوم دکتر عزیز،مقالتون عالی بود
  دختر من سه سالشه توی مراحل اماده سازی هستیم،یه مشکلی که داره میریم دستشویی میگه بلد نیستم جیش کنم،روزی چند ساعت پوشک پاش نمیکنم و میبرمش دستشویی،ولی تو دستشویی جیش نمیکنه و گریه میکنه میگه بلد نیستم اما توی شلوارش ایستاده جیش میکنه،توی دستشویی بهش میگم زور بزن حتی خودمم چند بار جلوش ادرار کردم که یاد بگیره ولی مناسفانه بلد نیست،یعنی یه مشکلی برام پیش اومده که فکر کنم تا حالا برای هیچ مادری پیش نیومده باشه،ممنون میشم راهنماییم کنین🙏🏻💐

 20. سوده نظری نظری قصری

  سلام مممنون مقالتون فوق العاده بود کاش ۳ماه پیش خونده بودمش.من از ۲۶ماهگی تصمیم گرفتم از پوشک بگیرم با جایزه و شکلات بعد ی هفته همکاری عالی بود رفتم مسافرت دوست نداشت پوشک شه مجبوری براش بستم بعد برگشتن گاهی خوبه گاهی ن بزور با گریه باید ببرم متاسفانه خیلی از کارا رو انجام ندادم قبلش الان ۲۸ماهشونه.الان اگه من نبرم نمیان و گاهی میگن چیکار کنم زوری بردنم اشتباهه.نبرمم ک جیش میکنن

 21. سلام استاد ممنون برای. راهنمایی عالیتون
  پسر من ۳ ساله داره میشه
  حدود ۲۷ ماهگی از پوشک گرفتمش همکاریش عالی بود و خیلی راحت انجام شد حتی شبها هم یا خشک بود یا برا ادرار بلند میشد
  بعد از ۱-۲ ماه شبها با گریه بدو‌ بدو میرفت دستشویی مدتی اینطوری بود تا اینکه بعد اون کلا شبها رو بی خیال شد
  اصلا شب برا ادرار بلند نشد اوایل حدودای ۵-۶ جاشو خیس میکرد اون موقع ها خواستم خودم بیادش کنم با گریه و جیغ شدید روبرو شدم ۱-۲ ماه هر روز من جریمه میشدم ولی نمیخواستم پوشک رو برگردونم بعد که کلافه شدم و هیچ بهبودی ندیدم
  نصف شب پوشکش کردم ولی دیگه ساعت مشخصی نداشت هی پا میشدم نگاه میکردم هر دفعه ساعت متفاوت
  خلاصه الان ۱ ماهی هست که با پر رویی شب که میشه میگه پوشکم رو بیار منم نیارم خودش میره میاره شلوارش رو میکشه پایین تا خودش رو پوشک کنه
  چیکار کنم؟

 22. سلام خانم شریفی عزیز، پسر من تازه دو سالش تموم شده، و چندروزه از شیر گرفتم، مایلم زودتر از پوشک بگیرم، سعی میکنم بهش یاد بدم که دستشوییشو بگه ولی اجبارش نمیکنم گاهی میبرمش دستشویی تا کارشو انجام بده، همکاری میکنه منم باحوصله منتظر میشینم، باهاش حرف میزنم، پسرمم خوشش میاد گاهی پی پیشو میگه منم با هیجان میبرمش تا تشویق بشه جیششم بگه ، ولی بازم تمایلی به گفتن دستشویش نداره، به نظر شما به این روند ادامه بدم یا صبر کنم تا دو ماه از زمان شیر گرفتنش بگذره ؟ خیلی ازشما ممنونم که جواب ما مادرا رو به صبر و حوصله میدین

 23. فاطمه آزرم کیا

  سلام خسته نباشید ممنون بابت مقاله مفیدتون.. پوشک شب رو میشه یه کوچولو راهنمایی کنید شب ببندیم پوشک یا نه

 24. فاطمه آزرم کیا

  سلام خسته نباشید ممنونم بابت این مقاله ارزشمند. من پسرم سه وسال نیم سن داره و بنا به شرایط محیطی نامناسب نتونستم به موقع پوشک بگیرمش چون با خانواده همسرم زندگی می‌کردیم و نسبت به نجس و پاکی وسواس داشتن منم صب کردم تا برم خونه خودم الان خونه مون آماده و من میخوام اقدام کنم ولی بابت پوشک شب مسئله دارم اگه پسرم بپرسه چرا پوشک روز نمیبندی شب میبندی چی بگم بهش چون خیلی سوال میپرسه

 25. سلام خانم شریفی کاش زودتر با شما اشنا میشدم ولی الانم دیر نیست ممنون بابت زحماتتون من دخترم ۴ ساله ش وهنوز روی صندلی جیش تو محیط خونه جیش میکنه ومهارتشو یاد نگرفته ،و وقتی صندلی جیشش نباشه خودشو نگه میداره میگه پاهام خسته میشه الان میخوام ببرمش مهد ثبت نامش کنم میترسم جیششو نگه وخودشو نگه داره یا خودشو خیس کنه چطور باهاش حرف بزنم که از این موضوع نترسه؟و زودتر خبرم کنه که این اتفاق جلو بقیه نیوفته ممنون

 26. سمانه رنجبر رنجبر

  اگر حمام و سرویس بهداشتی یک جا باشه و فقط توالت فرنگی داشته باشیم بهتره چطور اقدام کنیم

 27. سلام خیلی خوشحال شدم دیدم هپوزم نظرات را ج میدین خیلی خلاصه و مختصر بهتون بگم دخترم چند روز دیگه میشه دوسالش از ۱۵ماهگی پوشکشو درمیاورد ۱۸ماهکی شروع کردم گرفتن دیدم متوجه نمیشه و بیخیال شدم ولی از ۱۸ماهگی تا الان با قصری(لگن)و محیط دستشویی اشنا کردمش به طوری ک بعد ناهار میبردمش دستشویی اون جیش نکرد هیچدفعه ولی اشنا شد هلاصه الان از یکشنبه هفته قبلش پیش شروع کردم امروز میشه دوهفتهه بچم ماشاالله جیشو قبلش میگه ولی پی پی یکم مشکل یبوست داره حالا از وقتی گرقتم پوشکو هفته اول دوروز بعدش تو شرتش پی پی کرد خوشش نیومد حالا همش خودشو گرفته پی پی نکنه ک بعد ۴روز به جبری توی دستشویی الحمدا.. ک تو دستشویی پی پی کرد و خجالت هم میکشه میگه من برم منم شلنگ دستش دادم دیدم ببخشید دیدم صدای فشار میاد ک داره ب خودش میاره خلاصه گفتم مامان این پی پی و با ی بای پی پی و دستو جیغو هورا وای ذوباره الان دوروزه خودشو گرفته صبح تاحالا چند بار میفهمیدم میخواست پی پی کنه بردمش دستشویی حمام هیچکدوم سفت خودشو گرفته بود و گریههه ک بریم گفتم من میرم تو پی پی کن نه اصلا اخر خودم نشستم با شورت تو دستشویی الکی گفتم من پی پی توهم پی پی اون همچنان گریههههه و اخر ببخشید اندازه نخود پی پی کرد و همچنان گریههه میدونم پی پی داره ولی نمیکنه چکنم من غریبمو دست تنها دیگه خستم ممنون میشم راهنماییم کنین چیکارش کنم

 28. سلام خانم شریفی عزیز ممنون از مقاله بسیار عالی من کامل خوندم و نت برداری کردم و سعی میکنم کامل کارهایی که شما گفتید رو انجام بدم پسرم الان۱۹ ماهه هست من هراز گاهی دستشویی بردمش که جیش کنه اما توی دستشویی انجام نمیده تا میایم بیرون دو دقیقه بعدش انجام میده برای پی پی هم یه جایی تمرکز می‌کنه و من متوجه میشم اما اگر بخوام سمتش برم و بهش بگم پی پی ناراحت میشه و جیغ میزنه میگه نه احساس میکنم وقتی پی پی می‌کنه دوست نداره من اون لحظه نزدیکش برم بنظر شما باید چیکار کنم ممنونم

 29. سلام خانم دکتر عزیز….مقاله عااااالی بود.من پسر سه ساله ام رو ازپوشک گرفتم و مشکلی که باهاش دارم اینه که وقتی ازدستشویی میاد سریع لباس زیر وشلوارش رو نمیپوشه و کلا زود ازدستشویی بیرون نمیاد تاکلی وقت دوست داره با مایع دستشویی دستاشو کفی کنه و …. این دو مورد خیلی منو به هم میریزه….لطفا راهنمایی بفرمایید

 30. سلام خانم دکتر عزیز….مقاله عااااالی بود.من پسر سه ساله ام رو ازپوشک گرفتم و مشکلی که باهاش دارم اینه که وقتی ازدستشویی میاد سریع شورت وشلوارش رو نمیپوشه و کلا زود ازدستشویی بیرون نمیاد تاکلی وقت دوست داره با مایع دستشویی دستاشو کفی کنه و …. این دو مورد خیلی منو به هم میریزه….لطفا راهنمایی بفرمایید

 31. سلام وقت شما بخیر . ممنون بابت مقاله مفیدتون . پسر من الان سه سال و سه ماهشه و تقریبا از دو سال و دو ماهگی سعی کردم از پوشک بگیرمش متاسفانه یکبار تو دستشویی بصورت ایستاده دفع مدفوع داشت و دید و شدیدا دست و پاش به لرز افتاد و خیلی گریه کرد دیگه بعد از اون دفعه هیچوقت راضی نشد بیاد دستشویی . به هیچ عنوان رو قصری هم نمیشینه حتی با پوشک . ضمنا کنترل ادرار هم نداره چندبار با فواصل باز گذاشتمش و هر بار خودشو خیس کرده و تو شورتش پی پی کرده . و اگر باز من اصرار کنم بریم دستشویی تا دو روز پی پیشو نگه میداره و یبوست میشه . پوشکش هم تا صبح خیس میشه و‌گاهی هم نم میزنه نمیدونم چیکار کنم . میگن ترسیده باید ببریش پیش روانشناس . نظر شما چیه ؟ راهکاری داره ؟

 32. پسرم موقع دفع مدفوع از قبل یکسالگی هرکاری میکرد توقف میکرد
  مینشست پی پی میکرد و بعدش بلند میشد ادامه کارش رو میداد
  الان هم همین روش رو داره

 33. سلام،وقت بخیر
  ممنون از مقاله خوبتون
  پسر من ۲ سال و نیمشه
  از قبل یک سالگی که تونست با گرفتن جایی بایسته موقع دفع میز یا جایی رو میگرفت روی زانوها مینشست و پی پی میکرد تا الان
  از موقعیکه توی روشویی نمیشورم هرکاری کردم حاضر به نشستن در کنار کاسه توالت نشد
  حتی الان هم روی کاسه ایستاده جیش میکنه و من میشورمش
  هرسری برای شستن پی پی رفتیم توالت خودش جیش میکنه حتی من بهش نگم هم این کارو میکنه
  گاهی با بازی و…. برای تعویض پوشک توالت میاد گاهی به زور و بغل کردن
  جدیدا گاهی موقعیکه پی پی میکنه پوشکش رو هی میکشه
  اما چیزی بمن نمیگه
  حتی سوال میکنم پی پی کردی؟
  میگه نه،پی پی نیست
  نمیدونم الان با این نگفتن ها و مقاومت کردنها وقت مناسبی برای گرفتن از پوشک هست یا نه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 34. سلام وقتتون بخیر دارم پسرم رو از پوشک میگیرم آخر مهر ماه دوسالش پر میشه
  پسرم رو اگر دستشویی ببرم داخل دستشویی جیش می‌کنه البته پیش هم میاد خودش رو خیس کنه
  من میترسم که پسرم رو زود از پوشک گرفته باشم و دچار کلیه درد بشه
  روزها پوشکش نمیکنم شبها پوشکش میکنم از شیر هم گرفتمش.
  نمی‌دونم باید چیکار کنم دوباره پوشکش کنم یا ب همین روند ادامه بدم
  پسرم خودش دوست نداره داخل دستشویی بیاد من همیشه گولش میزنم یا ی خوراکی کوچیک بش میدم تا بیاد دستشویی داخل دستشویی جیش می‌کنه قبلاً با من داخل دستشویی میومد اما الان اصلا نمیاد گاهی وقتا وقتی میبرمش دستشویی گریه می‌کنه و دوست داره بیاد بیرون
  نمی‌دونم چه برخوردی باید داشته باشم

 35. سلام و خسته نباشید
  واقعا ممنونم که کمک مون می کنید آگاهانه تر والدگری کنیم
  من ازتون سوالی دارم
  دخترم 3 سال و 4 ماهشه
  ما به صورت کاملا یکدفعه ای از پوشک گرفتیم و مرحله آمادگی رو انجام ندادیم. اوایل خوب همکاری می کرد و میومد توالت ولی به مرور زمان همکاری ش کمتر شد . تا حدی که الان وقتی جیش داره، نمیگه و وقتی هم که من میگم بیا بریم توالت میگه جیش ندارم تا وقتی که شورتش رو خیس می کنه. حتی وقتی خیس هم می کنه باید به زور ببرمش توالت. واقعا درمونده شدم و نمی دونم چیکار کنم. اینو بگم که اصلا از جیش و پی پی نمی ترسه. از استیکر استفاده کردم ولی جواب نگرفتم. راستش مقاله رو که خوندم فهمیدم که اشتباهم این بوده که وقتی جیشش می ریخته می گفتم اشکالی نداره با اینکه خودم خیلی تحت فشار بودم، و همین فشار باعث می شده که بعصی وقتا ناراحت بشم و حتی جلوی بچه م گریه کنم به خاطر جیش کردنش. یا عصبانی بشم و دعواش کنم. این رفتار دوگانه م احتمالا باعث سردرگمی شده. الان باید چیکار کنم؟؟
  اگه براتون مقدوره راهنمایی م کنید.
  بازم ممنونم ازتون به خاطر تمام زحماتی که می کشید

 36. سلام خانم شریفی عزیز. من پسرم رو دو سال و یک ماهگی که همه علائم از پوشک گرفتن رو داشت، از پوشک گرفتمش. الان مشکلی که دارم اینه که بعد دو ماه جیش خودش رو نمیگه. اوایل که از پوشک گرفتم هم جیش رو میگفت هم پی پی رو. ولی الان فقط پی پی رو میگه و جیش رو نه. و وقتی هم من بهش میگ جیش داری میگه نه ندارم و اگه ببرمش گریه میکنه. و بعد میره تو اتاق یا یه جایی تو شلوارش جیش میکنه. البته اینو بگم که بخواهیم بریم خونه کسی، اونجا جیش و پی پی رو میگه یا خودش رو نگه میداره. ولی تو خونه همکاری نمیکنه. با مهربونی بهش گفتم جیش تو دشویی. چن بارم عصبانی شدم. ولی فایده ای نداره. چیکار کنم بنظرتون؟

 37. سلام خانم شریفی عزیز. من پسرم رو دو سال و یک ماهگی که همه علائم از پوشک گرفتن رو داشت، از پوشک گرفتمش. الان مشکلی که دارم اینه که بعد دو ماه جیش خودش رو نمیگه. اوایل که از پوشک گرفتم هم جیش رو میگفت هم پی پی رو. ولی الان فقط پی پی رو میگه و جیش رو نه. و وقتی هم من بهش میگ جیش داری میگه نه ندارم و اگه ببرمش گریه میکنه. و بعد میره تو اتاق یا یه جایی تو شلوارش جیش میکنه. البته اینو بگم که بخواهیم بریم خونه کسی، اونجا جیش و پی پی رو میگه یا خودش رو نگه میداره. ولی تو خونه همکاری نمیکنه. با مهربونی بهش گفتم جیش تو دشویی. چن بارم عصبانی شدم. ولی فایده ای نداره. چیکار کنم بنظرتون؟

 38. سلام استاد گرامی،بسیار خوشبختم که با شما آشنا شوم.من از بچه های دوره جدید پدرومادر حرفه ای هستم که الان جلسه سومش هستیم.استاد عزیز ازتون یه سوال داشتم.دختر من ۲ سال و هشت ماهش هست تا دو سه هفته قبل هم جیش و هم پی پی رو میگفت و راحت به سرویس می رفتیم،اما جدیدا پی پی رو میگه ولی جیش رو نگه می داره خیلی زیاد به حدی که همیشه یه ذره شلوارش خیس میکنه و من مجبور میشم با تشویق اینکه بریم جیش کنیم جایزه داری و ترفندهای دیگه ببرمش😔از طرفی واسه ی شب هنوز پوشک میشه،نمیدونم چجور باید اونو همراه کنم و از خواب بیدارش کنم واسه سرویس رفتن.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید❤🌹

 39. سلام خانوم دكتر وقتتون بخير ممنون بابت مطالب مفيدتون
  خانوم شريفي
  دختر من مسئله اي براي دفع پي پي در دستشويي ندارد
  ولي زماني ك جيش دارد
  ب من اعلام ميكند و ميگويد ك جيش دارد ولي داخل توالت ك ميشويم مقاومت ميكند يا اصلا وارد دست شويي نمي شود و جيش خودش را حتي تا يك ساعت نگه ميدارد
  و گاها ايستاده اين. كار را انجام مي دهد

  لطفا از اطلاعات مفيدتون ب من در حل اين مسئله كمك كنيد
  و ب من بفرماييد ك مشكل كار من از كجاست
  اخه من از تمام مطالبتون استفاده ميكنم و واقعا مفيد وارزشمند بوده
  خواهشا در اين موضوع كمكم كنيد ممنون
  و

 40. زهرا حاجی حاجی ده ابادی

  سلام خانم شریفی جان.
  واقعا ممنونم ازین که این آموزش های کاربردی رو برامون گذاشتید. خدا خیرتون بده.
  من دو تا سوال داشتم ی پسر 8 ساله دارم که در روند پوشک و… متاسفانه ترس از چاه دستشویی پیدا کرد و هنوز که هنوز هست اگر جایی چاه بست نداشته باشه نمیره(علت داستانی بوده که تو بچگی شنیده که از تو چاه سوسک میاد و بعدش هم تو پیش دبستانی بچه ها گفته بودن سوسمار و.. میاد) برا همین دقت میکنم میبینم حتی خونمون که چاه بست داره رو سنگ توالت کارش رو انجام نمیده و از روبرو میشینه یعنی دقیقا نقطه مقابل و من وقتی از دستشویی میاد بیرون میفهمم. بارها بهش گفتم ولی فایده ای نداره. نمیدونم چه کار کنم.
  سوال دوم هم برای پسر کوچیکم هست دو سال و پنج ماه هست. کم کم که حمام می‌بردم و گاهی برای شستن پی پی با فرایند جیش کردن و.. آشنا کردم. یکی دو هفته هم با زمان بندی برای جیش تقریبا نیم ساعت یک بار دستشویی می‌بردم و پوشکش خشک میمونه. شب ها هم خشکه. ولی تو همین چند روز چند بار که پی پی کرد و اتفاقا ما هم سلام وبای بای با پی پی و… از وقتی دیده دیگه انگار ی ترس اومده و دوست نداره و تا میشینه و احساس دفع بهش دست میده میترسه و بلند میشه و نگا میکنه زمین رو…. تا بعدش یواشمی ی جا تو پوشک کارش رو انجام میده….خیلی هم علاقه به آب بازی تو دستشویی داره. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 41. سلام وقت بخیر خانم دکتر عزیز کاش زودتر با شما آشنا میشدم و این مطالب مفید رو میخوندم
  دختر من ۲ سال و هشت ماه داره ۵ ماه از پوشک گرفتن ولی هنوز پی پی نمیگه توی شلوارش انجام میده و به هیچ وجه حاضر نیست بره دستشویی
  یه سوال داشتم من باید دوباره پوشکش کنم؟ وقتی پی پی می‌کنه من باید چی بگم چکار کنم؟
  البته من چند باری سرش داد زدم و از این بابت خیلی عذاب وجدان دارم نمی‌دونم چیکار کنم

 42. سلام خانم دکتر عزیز و دلسوز .دختر 2وسال و دو ماهه من چند ماه پیش از پوشک روز گرفتمش ولی به خاطر درگیری با بیماری کرونا خودم و دخترم مجبور شدم دوباره پوشک کنم.بعد بهبود کامل دوباره روند ادامه دادم شکر خدا کاملا خبر میده مشکلم با از پوشک گرفتن شب هست که بیدار نمیشه و گریه میکنه برای رفتن دستشویی و بدون پوشک بودنش در بیرون محیط خانه.خبر نمیده و خودم هم کنار خیابان یا جاده سرپاش میگیرم جیش نمیکنه.مجبورم شبها و بیرون رفتنی پوشک کنم.لطفا راهنماییم کنید🙏

 43. سلام وقت شما بخیر، من دهم تیرماه کتاب مامان با من کودکانه سخن بگو رو با پست پیشتاز سفارش دادم اما هنوز به دستم نرسیده، میشه بفرمایین چقدر طول میکشه برسه به دستم؟

  1. سلام آگاهی نسترن کواکبی

   فاطمه جان همراه خوب ما
   حتما تا به الان به دست تون رسیده و کتاب رو مطالعه کردید
   ممنون می شم نظرتون رو راجع به محتوای کتاب برامون درپیج ساپورت ارسال کنید
   dornasharifi.support

 44. سلام خانم شریفی عزیز ، ممنون از مقاله زیباتون، پسر من ۴ سال و ۸ ماهه است ۲و نیم سالگی از پوشک گرفتمش اما مشکلم اینه هنوز هم میخواد شلوارش رو کامل در بیاره برای دفع مدفوع ، و همچنین هنوز هم نمیخواد خودش ، خودش رو بشوره و خیلی هم در سرویس بهداشتی آب بازی میکنه آب رو به در و دیوار و سقف می پاشه در آخر هم خودش رو نشسته بیرون میاد بنظرتون چکار باید کنم ؟ ممنون از راهنماییتون

 45. سلام خانم دکتر، ممنون بابت اطلاعات مفیدتون پسر من دوسال و 8 ماه است از دوماه پیش براش کتاب خوندم و سعی کردم با مفهوم دستشویی رفتن آشنا کنمش چون پسر بزرگترم که 5ساله است رو میدید که می‌گفت جیش داره و حتی براش دمپایی تهیه کردم و توی دستشویی می‌نشست تا شسته بشه بعد از پی پی کردنش، و مطمئن بودم که آماده ی از پوشک گرفتن هست الان سه روز میشه اقدام کردم برای این کار دستشویی رو برچسب زدم براش توی دستشویی فیلم میزارم ولی متاسفانه وقتی میبرمش دستشویی به هیچ عنوان همکاری نمیکنه و خودش را سفت نگه میداره تا جیش نکنه روز اول نیم ساعت توی دستشویی شعر خوندم باهاش بودم تا یکدفعه ناخواسته جیش کرد و کلی دست زدم و خوشحالی کردم براش ولی بعدش دیگه شلوارش رو خراب میکنه توی مدت این سه روز بعداز هر بار دستشویی که میبرمش و بی فایده است با اینکه وقت زیادی باهاش توی دستشویی هستم وقتی بیرون میایم شلوار که میپوشه دودقیقه که گذشت توی شلوارش جیش میکنه یا پی پی میکنه واقعا نمیدونم چیکار کنم، در ضمن ما توالت فرنگی نداریم و من از لگن یا توالت مخصوص کودک استفاده نمیکنم، پسر اولم بخاطر اینکه ناخواسته وزود باردار شدم توی سن 2سالگی خیلی راحت شرایط رو پذیرفت و با یکبار گفتن دستشویی رفتن رو یاد گرفته ولی الان واقعا نمیدونم چیکار کنم که پسر دومم اینکار رو انجام بده و میدونم که آمادگی لازم رو داره برای دستشویی رفتن و میدونه که باید این کار رو بکنه، خواهشا کمک کنید چون از نظر روحی داغونم کرده این بچه، با تشکر

 46. سلام خانوم شریفی دوست داشتنی. من مدت کوتاهیه با شما آشنا شدم و تو این زمان کم خیلی از نکات پیج اینستاگرامتون استفاده کردم☺️
  امروز با سایتتون آشنا شدم و این مقاله‌رو خوندم
  من حدود یک ماه پیش شروع به از پوشک گرفتن دخترم کردم(دخترم ۲سال و ۴ ماهش بود) و پروسه به سرانجام نرسید
  احساس کردم هنوز آمادگی لازم رو نداره و بعد از ۴ روز عملیات رو کاملاً متوقف کردم
  من حدوداً از ۴_۵ ماه قبل از این پروسه براش کتاب گرفتم خوندم و از اول کودکیش اینکه مامان و بابا میرن تو دستشویی کارشون و انجام میدن و وقتی میان بیرون خیلی خوشحالن، در همین حد کار کرده بودم که الان متوجه شدم کافی نبوده.
  دختر من ۱۵ دقیقه یکبار نیاز به دستشویی داشت که روز اول خیلی خوب همراهی کرد ولی روز دوم اصلا حاضر نبود بیاد تو دستشویی و بعد از اینکه تو شلوارش جیش می‌کرد و می‌دید ریخته میومد. مدفوعش رو هم روز دوم توی دستشویی کرد ولی بعدش دیگه اصلاً حاضر نشد و توی شلوارش ریخت
  البته تماماً واکنش من به موضوعات عادی و بدون ناراحتی یا خوشحالی بود.
  روز سوم به پیشنهاد یکی از دوستام کلی جایزه و خوراکی براش گرفتم که البته خیلی جواب داد و کمک کرد بیاد تو دستشویی
  ولی روز چهارم مجدد دستشوییش رو تو شلوارش کرد
  و روز پنجم دیگه بعد از اینکه دیدم اصلاً حاضر نیست مدفوع کنه و نگهش داشته و به یبوست تبدیل شده، پروسه‌رو تعطیل کردم
  هم راهنمایی می‌خواستم ازتون هم اینکه چقدر فاصله بذارم یا پیش آمادگی رو چطور آغاز کنم؟

  1. سلام آگاهی نسترن کواکبی

   مریم عزیز سلام وقت تون بخیر باشه
   متاسفانه کتابی در این زمینه نمیشناسیم که بخوایم معرفی کنیم

 47. سلام درنا جانم🌹 من با پدر و مادر حرفه ای زندگی میکنم و خیلی ممنونم از اینهمه عشقی که توی کارتون هست❤️❤️❤️
  دختر من دو سالشه و چندین ماهه با سرویس رفت و آمد داریم و تقریبا تمام مدفوعش توی سرویسه، البته من در مواقع تمرکزش یا در ساعات مشخص متوجه میشم و میبرمش و به ندرت در این چندماهه خودش گفته، آیا این ایراده؟
  و اینکه سه روزه پوشکش رو در خانه درآوردم و بیرون از خانه با توضیح اینکه چون برات سخته… پوشوندم، و تقریبا یکساعت یکبار به سرویس میبرم و تا حدی راضی ام از همکاریش، ولی مناسفانه اصلا اصلا قبلش نمیگه و بعدش میگه جیش کردم🥴 چه کنم که خودش بگه؟ چقدر زمان میبره که بگه؟
  سوال بعدیم اینه که من بعد از هربار جیش، جایزه بهش دادم توی این مدت🙈 و الان خودش بعد از تخلیه، میگه جایزه خوب بده😁 چجوری این قسمت جایزه رو حذف کنم؟ چجوری انگیزه درونی ایجاد کنم؟

 48. سلام یه پسر سه ساله دارم که تا بهش نگم نمیره جیششو بکنه از یه ساله پی پی شو میگه دوساله هم به مدت چند ماه جیششو می‌گفت و گاهی هم خودش می‌رفت دستشویی ولی بعد اون مدت دیگه جیش رو نگفت و اکثر روز توی خودش جیش می‌کنه شب ادراری نداره یه خواهر یک سال هشت ماه داره بهمشم گفتم که خواهرت کوچولیع و وقتی بزرگ شد اونم می‌ره دستشویی ولی فایده نداره دیگه کلافه شدم یه جای سالم توی خونه ندارم اوایل عصبانی نمی‌شدم ولی الان دیگه نمیتونم خودمو کنترل کنم من خونه ی مادرم زندگی میکنم و اونا هم حساس هستند دیگه نمیدونم چیکار باید بکنم

 49. سلام ممنون از مقاله ی خوبتون من پسرم ۲ سال و ۴ ماهشه ۱ ماهه از پوشک گرفتمش . مدفوعش مشکلی نداره قشنگ میگه در طول شب هم کاملا خشکه اما ادرار اصلا نمیگه تا وقتی که یه کم میریزه تو شورتش میاد میگه جیش کردم تو شورتم البته خودشو نگه میداره تا شورتش یه کم خیس میشه و اصلا هم راضی نمیشه من سر تایمی که می دونم ببرمش دستشویی به زور باید بره دستشویی و بعد انقدر اون تو بازی میکنه نمیاد بیرون واقعا نمی دونم باید چه رفتاری کنم برام تبدیل به عذاب شده

 50. سلام خسته نباشید من پسرم ۲ سال و ۴ ماهشه یک ماهه از پوشک گرفتمش دو تا مشکل باهاش دارم جیشو انقدر نگه میداره که حتما شورتشو خیس میکنه بعد میاد تو دستشوی بعدم به زور باید از دستشویی بیاریش بیرون میخواد آب بازی کنه . با پی پی مشکل نداره اما جیش نمیگه به راحتی هم حاضر نمیشه بریم دستشوی تا جیشش نریزه تو شورتش

 51. سلام خانم دکتر عزیزم مقاله شما بسیار عالی و ارزشمند بود برای من که فوبیای پوشک گرفتن داشتم مثله آب خوردنن انجام شد خداروشکر بابت داشتن شما

  1. سلام آگاهی نسترن کواکبی

   سلام دوست خوبم ممنون از اینکه زمان گذاشتید برای خوندن مقاله و خیلی رخوشحالم براتون کاربردی بوده

 52. سلام و خدا قوت. ممنون بابت تمام نکات خوبی که اشاره کردید.
  من یه پسر 6 ساله دارم و دختر 2 ساله و تجربه ای که داشتم می تونم بگم واقعا بچه ها با هم متفاوت هستند و انتظار عملکرد یکسان خیلی غیر منطقی هست.
  پسرم دیر شروع به حرف زدن کرد(حدود 2 سالگی)البته چون کاملا از نظر شنوایی و درک و دریافت چکاپ کرده بودیم نگران نشدیم ولی زبان بدن خیلی خوبی داشت و به راحتی نیازهاش رو بیان می کرد.
  به راحتی قبل از 2 سالگی از پوشک گرفتمش چون هم ساعت های دفعش منظم بود و هم کاملا آگاه بود به این کار و همکاری کرد.
  دخترم الان 2 سال و 5 ماهه هست با اینکه کاملا بیان قوی داره و در انجام کارهاش خیلی مستقل هست(لباسش رو خودش به تن میکنه و در میاره، کفش هاش رو خودش به پا می کنه و …) اما احساس میکنم هنوز آمادگی از پوشک گرفتن رو نداره.چون هم دفع منظم نداره و هم درک کاملا مشخصی از جیش و پی پی. به طور مثال وقتی میبرم دستشویی و ازش می خوام جیش کنه بیشتر با دهانش صدای جیش کردن رو در میاره
  البته یک بار امتحان کردن و حدود 2 ساعت بدون پوشک بود و اینکهخودش رو هم خیس نکرد اما بعد از بازی که بردمش دستشویی تا دستش رو بشورم شلوارش رو خیس کرد و با تعجب به من میگفت آب داره میاد و یکم ترسیده بود
  بغلش کردم گفتم آفرین دخترم جیش کردی لباسش رو در آوردم گفتم این ها رو می شورم یه لباس خشک تنت میکنم هروقت دیدی دوباره جیش داری بدو بیا دستشویی
  اما بعد ازم خواهش کرد پوشکش کنم و خوش پوشک آورد.
  منم به همین دلیل دوباره پوشکش کردم و فعلا یکم صبر کردم تا درک بهتری از جیش و پی پی داشته باشه.
  امیدوارم کارم درست بوده باشه.

 53. سلام و خدا قوت. ممنون بابت تنام نکات خوبی که اشاره کردید.
  من یه پسر 6 ساله دارم و دختر 2 ساله و تجربه ای که داشتم می تونم بگم واقعا بچه ها با هم متفاوت هستند و انتظار عملکرد یکسان خیلی غیر منطقی هست.
  پسرم دیر شروع به حرف زدن کرد(حدود 2 سالگی)البته چون کاملا از نظر شنوایی و درک و دریافت چکاپ کرده بودیم نگران نشدیم ولی زبان بدن خیلی خوبی داشت و به راحتی نیازهاش رو بیان می کرد.
  به راحتی قبل از 2 سالگی از پوشک گرفتمش چون هم ساعت های دفعش منظم بود و هم کاملا آگاه بود به این کار و همکاری کرد.
  دخترم الان 2 سال و 5 ماهه هست با اینکه کاملا بیان قوی داره و در انجام کارهاش خیلی مستقل هست(لباسش رو خودش به تن میکنه و در میاره، کفش هاش رو خودش به پا می کنه و …) اما احساس میکنم هنوز آمادگی از پوشک گرفتن رو نداره.چون هم دفع منظم نداره و هم درک کاملا مشخصی از جیش و پی پی. به طور مثال وقتی میبرم دستشویی و ازش می خوام جیش کنه بیشتر با دهانش صدای جیش کردن رو در میاره
  البته یک بار امتحان کردن و حدود 2 ساعت بدون پوشک بود و اینکهخودش رو هم خیس نکرد اما بعد از بازی که بردمش دستشویی تا دستش رو بشورم شلوارش رو خیس کرد و با تعجب به من میگفت آب داره میاد و یکم ترسیده بود
  بغلش کردم گفتم آفرین دخترم جیش کردی لباسش رو در آوردم گفتم این ها رو می شورم یه لباس خشک تنت میکنم هروقت دیدی دوباره جیش داری بدو بیا دستشویی
  اما بعد ازم خواهش کرد پوشکش کنم و خوش پوشک آورد.
  منم به همین دلیل دوباره پوشکش کردم و فعلا یکم صبر کردم تا درک بهتری از جیش و پی پی داشته باشه.
  امیدوارم کارم درست بوده باشه.

 54. بهناز میرزاحسنی

  سلام دوباره خانوم شریفی عزیز
  من یبار مقالتونو خوندم و بازم اومدم بخونم.میخوام شروع کنم اما به مشکل برخوردم.پسرم ۲سالشه یه مدتی بود که پی‌پی میکرد تو پوشک و میبردم تو دستشویی و میشستم.اما خودش به ندرت تمایل نشون میداد که بیاد تو دستشویی و کارشو بکنه.اما موقع شستن جیش میکرد.الان مدتهاست که دوست نداره پوشک کنم اما حتا نمیاد دستشویی بشورمش.شورتم نمیپوشه که با شورت آموزشی پوشک نکنم.حتا قبول نمیکنه بیاد تو دستشویی که بخوام این روشها رو انجام بدم.چون کلا خیلی حرف گدش نکن شده.

 55. سلام خانم دکتر ممنونم از اینکه مقاله ی ارزشمندتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
  پسر من دوسال و ۱۱ماهس و ما تا الان مرحله ی عادی سازی و مرحله ی آماگی رو طبق توضیحات شما با موفقیت انجام دادیم و الان پسرم حدودا سه روزه که در بیشتر موارد جیش رو بمن اطلاع میده ولی پی پی رو یا توی لباس انجام میده یا اینکه گاهی که پوشک تنش باشه توی پوشک
  من هنوز زمان هایی که بیرون منزل هستیم پوشک تنش میکنم
  مشکلی که من دارم اینه که قرار هست ۱۵روز دیگه برای یک کار ضروری به تهران خونه فامیل بریم و من بخاطر عمل پسر بزرگترم ممکنه مجبور بشم یک روز کامل اون رو به خواهرم بسپرم، نگرانم و نمیدونم از پوشک گرفتن رو ادامه بدم یا فعلا بذارمش کنار، باتوجه به اینکه همکاری و پیشرفتش خوب بوده و دلم هم نمی‌خواد خونه‌ی فامیل کثیف کاری بشه
  لطفا لطفا راهنماییم کنید.ممنونم

 56. سلام خانم دکتر عزیز.
  سپاس از حوصله شما و مطالب کامل و دقیقی که نوشته اید.
  پسر من 2 سال و هشت ماهه است. به نظرم آمادگی کامل برای از پوشک گرفتن رو داره. وقتی 20 ماهه بود علاقه زیادی به رفتن به دستشویی نشون می داد . هرکسی می رفت دستشویی اون هم دنبالش بود. خودش پوشکش رو در می آورد و ساعت ها خشک می موند ولی چون تأخیر در گفتار داشت و من تازه شروع به گفتار درمانی کرده بودم ، فکر کردم دو کار سخت رو با هم انجام ندم بهتره پس اقدام به گرفتن از پوشک نکردم. الان دوره گفتار درمانی تمام شده و خدا رو شکر کامل و بی نقص حرف میزنه . میخوام از پوشک بگیرمش . خودش زمان دفع رو به خوبی میدونه و به من میگه اما حاضر نیست توی توالت بره یا روی لگن بشینه . خودش میگه پوشک بیار جیش دارم. یعنی پسر من به زمان دفع خودش کاملا اگاه هست. تمام طول روز بدون پوشک هست و اصلا خودش رو خیس نمیکنه تا وقتی که براش پوشک میبندم شروع به تخلیه میکنه . به نظرتون چطور باید راضیش کنم روی لگن بشینه نه توی پوشک ؟ فکر میکنین ترفند شمارش 3 یا 4 پوشک که دارن تموم میشه جواب بده ؟
  واقعا از مقاله کامل و صبر و حوصله شما ممنونم

 57. سلام
  خانم شریفی عزیز
  ممنون از مقاله خوب و کاملتون
  پسر دو سال و چهار ماهه دارم
  از دو ماه پیش آمادگی ایجاد کردم، شعرهای الکی گفتم، شورت قشنگ خریدم، گفتم جیش ها میخوان برن پیش مامان باباهاشون، سیفون رو دوستداره و خیلی باش بازی میکنه
  ولی الان که تصمیم گرفتم از پوشک بگیرم با اینکه شاغلم و یک هفته مرخصی گرفتم و دمپایی با سلیقه خودش خریدم، برا جیش ها تولد میگیرم و شمع فوت کردیم، با شلنگ کلی به گلهای کاشی ها آب دادیم…
  اصلا حتی یکبار هم نمیگه که جیش دارم.پی پی هم که داره میره تو اتاقش و در رو قفل میکنه
  البته یه اشتباه کردم یکبار که رفت تو اتاق و در رو قفل کرد محکم در زدم و با عصبانیت گفتم در رو باز کن.
  نمیدونم این پروسه چند وقت طول میکشه
  ممکنه راهنمایی کنید چکار کنم؟

 58. سلام خانم دکتر 😊
  مقاله تون عالی، کامل و با زبان ساده و روان بود
  خیلی بهره بردم
  خیلی خوشحالم که با شما آشنا شدم
  پیج تون هم دنبال میکنم
  راه کار هاتون خیلی مفیدند
  سعی میکنم به خاطر بسپارم
  خدا را شکر که شما را پیدا کردم🌷😍
  یه سوال دارم، فایل پی دی اف را از کدوم قسمت باید دانلود کنم؟
  ممنونم

  1. امور مشتریان سلام اگاهی

   سلام ساناز عزیز، ممنون که وقت گذاشتید مقاله رو خوندین و برای والدگری آگاهانه تر تلاش میکنید
   و خداروشکر که مفید بوده براتون
   مقالات فایل پی دی اف ندارن ساناز جان

 59. سلام خانم دکتر عزیز. من پسرم سه سالشه ولی زیاد صحبت نمیکنه و جیش رو هم نمیگه .دوماهه شورت جیش پاش کردم ومیبردمش دستشویی.چندوقتی ساعتشو دستم گرفتم ومیبردمش ولی الان باز اصلااااا وارد دستشویی نمیشه .با جیغو گریه.اصلا نمیدونم چکار کنم

 60. سلام.وقتتون بخیر
  من خیلی در مورد از پوشک گرفتن کودک مطالعه کردم ولی همه اونها برای بچه‌هایی هست که یه دونه هستن.من دوقلو دختر ۲۹ماهه دارم چطور میتونم از پوشک بگیرمشون؟

 61. سلام خانم دکتر عزیز منم خیلی خوشحالم که با شما آشنا شدم و از پیج اینستاگرامتون خیلی استفاده میکنم خدا خیرتون بده .پسر من ۴ سالشه و فقط برای پی پی کردن میگه پوشک کن هر چی بهش میگم تو دیگه بزرگ شدی و مواردی که شما تو مقاله نوشتین رو بیشترشو اجرا کردم ولی موافقت نمی کنه بازم
  ریشه یابی کردم دیدم وقتی ۳ ساله بود اولین باری که پی پی داشت و پوشک هم نبود قبل از دستشویی رفتن مقداری پی پی از پاچه شورتش ریخت رو موکت و همون لحظه پدرش فریاد زد که دعواش نکنی ها عیبی نداره و من فکر میکنم از همون موقع ترسیده و فکر میکنه اگه پوشک نباشه می ریزه چون بعضی وقتا هم میگه مامان از تو پوشک نمیریزه نگران انگار
  حالا نمیدونم چه کار کنم که این نگرانیش برطرف بشه و راحت بیاد دستشویی
  برای ادرار کردن اصلا نمیترسه و راحت میاد دستشویی.

 62. با سلام و تشکر از بابت راهنماییهای خوبتون
  پسرم 18 ماهشه و جز چند کلمه محدود اصلا حرف نمیزنه و بخاطر شیطنت زیادش در دستشویی خیلی کوچیکمون (میخواد بره داخل سینک دستشویی!)، مجبورم توی حمام بشورمش.ولی اونجا هم کلی با آب خودشو خیس میکنه و من هم سعی کردم علیرغم خستگی چیزی نگم تا لذت ببره و کلا از یکسالگی روزی رو به یاد نمیارم که خوابیده یا نشسته پوشکش رو بهش پوشانده باشم(همیشه در حال راه رفتن و فرار کردن!)نکته ی مثبتش اینجاست که هروقت بهش میگم بریم دستشویی خودش زودتر میره در حموم رو باز کنه و بره داخل حمام.
  من شغلم طوری هست که بخاطرش پانزده روز در ماه در شهر دیگری(در منزل مادرشوهرم) زندگی میکنیم وصبح ها که تایم مدفعوش هست در منزل نیستم و مجبورم زودتر یا دیرتر از اون تایم عوضش کنم(گاهی پوشکش تا دو ساعت کثیف میمونه تا من برای تعویضش از سرکار بیام!) به نظرتون این پانزده روز باقیمانده رو در منزل خودمون (همان حمام) طبیعی سازی بکنم؟یا باید حتما در دستشویی باشه؟ و آیا علیرغم داشتن این دو مدل زندگی در دو جای متفاوت و شرایط متفاوت میشه بازم کاری انجام داد که باعث تضاد در دستشویی رفتنش نشه(با توجه به اینکه متاسفانه کسی رو جز خودم ندارم که در تعویض یا دستشویی بردنش بهم کمک کنه)
  ممنون از بابت آموزشها وکتاب مفیدتون ❤❤

 63. سلام وقت بخیر
  ممنون از مقاله پربارتون
  دخترم عاشق دستشویی هست
  ولی گهگاهی فقط وقتی پی پی کرده بردم شستمش ، و خیلی کم توضیح دادم. وقتی پی پی میکنه میفهمم ولی جیش رو متوجه نمیشم . دخترم یکسال و نیمه هست . وقتی میرم دستشویی در رو میبندم ومدام دخترم در میزنه میخواد بیاد داخل.شب تا صبح هم پوشکش نسبتا سبکه. تا الان اشتباه تو کارم بوده؟ میشه راهنماییم کنید رفتار بهتری داشته باشم.

 64. با سلام و عرض ادب خدمت شما خانم دکتر عزیز، بسیار استفاده کردم از مطلبتون ،من پسر دو سال و نیمه دارم که قدرت نشستن روی پاهاش به اصطلاح همون بشین و پاشو خوبی داره تقریبا ،ولی فقط گاهی شاید هر چند روز یکبار بعد از دفع مدفوعش شلوارش و در میاره یا پوشکش و میکشه حالتی که نشون میده اذیته ،ولی اکثر موارد هیچ عکس العملی نشون نمیده ،گاهی موقع تعویض پوشک وقتی تو توالت دارم میشورمش میگم بهش جیش کن تخلیه میکنه خودشو و یه جورایی انگار تو مرحله آماده سازی که شما گفتین هستم ،امیدوارم با راهنماییهاتون بتونم با خاطره خوب و به راحتی و بدون اذیت من و پسرم از پوشک بگیرمش ،ممنونم از مطالب مفیدتون ،فقط من پیدا نکردم جایی رو که پی دی اف مقاله رو میشه ذخیره کرد ،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ،وقت بخیر

 65. دختر من دو سال و هفت ماهه تست، علیرغم آمادگبچی و اجرای کامل مراحل بالا چون مطالعه داشتم ولی از دستشویی رفتن برای تعویض پوشک امتناع می‌کنه و فرار می‌کنه .حالا مسئله از پوشک گرفتن هم جدا.
  البته ناگفته نماند که شاغل هستم و نمیدانم همواره چه بر سر دخترم گذشته

 66. خیلی عالی بود خانم شریفی.بخصوص ک سوالا و با دقت پاسخ دادید، دختر من ۸ ماهشه،با خوندن این مقاله ترغیب شدم یابعضی راه کاراشو انجام بدم،زمان ادرارشو دقت نکردم،اما زمان مدفوع ژست میگیره و دماغش قرمز میشه، یعنی همون لحظه پوشک و بازکنم و ببرمش توالت؟خیلی دوس دارم زودتر راحت بشه، وقتی میبینم بین پاهاش قرمز میشه دلم میسوزه،

 67. سلام خانم شریفی خسته نباشید پسر من ۱۸ ماهشه با مدت یماه هست توی خونه وقتایی که میدونم کاری نمیکنه ازاد میذارمش بعضی وقتا شلوارش تا ۳ ساعتم کشونده و خشک بود بعضی وقتام زود خودشو خیس کرده ولی در رابطه با پی پی اصلا ندیدم تو شلوارش بکنه و هروقت که پوشک داره می میشو حتما توی پوشک میریزه این کهرو نمیدونم چطوره که فهمیده که توی پوشک باید بریزه ،و بچه تر که بود اونموقع زود به زود جیش میکرد گاهی میبردمش سرویس گاهی جیش میکردو گاهی نه ولی به مرور مقاومت میکرد الان اصلا توی دسشویی یا حمام به اون حالت نمیشینه جیش کنه منم اصرار نمیکنم همون حالت میذارم ازاد باشه وله وقتایی که میدونم میخواد پی پی کنه پوشکش میکنم ،الان جدیدا خیلی به پوشکش دشت میزنه و میکشه گاهی هم شلوارشو درمیاره بهش که میگم بپوش پات میکشه بالا ،ولی نشانه اولی که گفتین به تنهایی از پله بالا پایین بره رو فعلا نمیتونه و با کمک خودم انجام میده مگر خودش با چهار دست و پا بره بالا،،،و اینکه گاهی که جیش میکنه تو شلوارش یهو منو نگاه میکنه و خودشم نگا میکنه و دست میزنه میگه عهههه منم میبرم حمام و میگم تباید رو فرش بریزی باید تو حموم جیش کنی،بنظر شما امادگی اینو داره که شروع کنم طبیعی سازی رو ؟و در مورد پی پیش چطور ؟اینکه توی پوشکش نمیکنه احتمال داره اونو راحتتر تو دسشویی انجام بده؟خیلی ممنونم اگه پاسخگو بلشید ،خیلی سپاسگذارم مقاله ی پرمحتوا و کامل و بی نقصتون

 68. سلام
  ممنونم از مطالب جامع و کاملتون
  با خوندن مقالتون خیلی چیزها یاد گرفتم درخصوص سخت و سهل نگرفتن که متاسفانه موقعی که پسر من کوچیک بود آسون گرفتم و الان که در آستانه ی سه سالگی هست دارم سخت میگیرم و باید روی خودم کار کنم مشکل من اینکه از شش ماهگی بچه رو سرپا کردم و طبیعی سازی انجام شده پسرم در ماقطعی از زمان هم خوب میگفت و من مادر شادی بودم اما الان نمیگه نه برای ادرار نه مدفوع و این عصبانیم میکنه بیشتر هم برای تلویزیون نگاه کردن نمیگه میشه راهنماییم کنید و اگه لازم بررسی بیشتری انجام بشه ازتون مشاوره بگیرم؟

 69. سلام. خدا قوت و ممنون از مطالب خوبتون. من مطالب این صفحه که مربوط به پوشک بود را کامل خوندم ولی واقعا یه مشکل اساسی دارم. پسرم سه سال و یک ماهشه و من سه ماهی هست که دیگه پوشکش نمیکنم. جیشش را میگه و تا الان هم هیچ موقع شب تا صبح جاشو خیس نکرده ولی متاسفانه پی پیش را نمیگه. موقع دفع میره تو یک اتاق دیگه و در را میبنده و همونجا توی شورتش انجام میده و کارش که تمام شد میگه پی پی دارم. منو بشور.واقعا نمیدونم چیکار کنم. روند دفع را همیشه براش توصیح دادم. مرتب تشویقش میکنم. توی دستشویی باهاش بازی میکنم شب براش قصه در مورد پی پی توی دستشویی میگم ولی موقع دفع هیچ جوری راضی نمیشه که بیاد توی دستشویی.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 70. سلام ممنونم ازپاسخگوییتون خانم شریفی من مقاله روخوندم ولی یک نکته روفراموش کردم عرض کنم که پسرمن بیشترمواقع پشت دراتاق درشورت مدفوع میکنه حتی مشغول بازی باشه میره پشت دربه محض رسیدن کارش انجام میده من تامیرسم نمیتونم کاری کنم وکلا قابل پیش بینی نیست عمل مدفوعش ویک وقت هایی هم درحال بازی همونجا میگه مامان پی پی کردم چون ممکنه یک روز یکبارعمل دفع داشته باشه یک روزچندباریایک روز اصلا عمل دفع انجام نده من هم باخوندن مقاله شما بدون هیچ حرفی به دستشویی میبرمش من بعضی وقتهابه دستشویی میبرمش نیم ساعت بعدغذا میادیکم میشینه ومیگه پی پی ندارم ممنون میشم یک راهکاربهم بدین ممنون

 71. سلام ممنون ازمطالب جامعتون پسرمن سه سال وپنج ماهه است من قبلش دروبینارازپوشک گرفتن شرکت کردم که روشش برچسب وجایزه دادن بودمن پنج ماه پیش طبق این روش پسرم روازپوشک گرفتم ولی پسرم هنوزهم همکاری نمیکنه ادرار روخیلی کم میگه وبیشترخودم بایدببرمش دستشویی ولی مدفوع رواصلا نمیگه ماه اول بعدگذشته دوهفته یبوست کرد وقبلش میگفت مامان درددارم میبردم دستشویی مدفوع انجام میداد ولی بعدبرطرف شدن یبوست دیگه همکاری نکرد من اوایل به روی خودم نمی آوردم وبعدچندوقت خودم روناراحت نشون دادم
  میگفتم چراقبلش به من نمیگی توشورت پی پی کردن کاراشتباهیه وپسرم ازمن عذرخواهی میکردوشبها هم تالحظه خواب آب میخوره ومن میبرمش دستشویی ولی معمولا هرشب یکبارخودش خیس میکنه من ازهمون اول پوشک شب روهم گرفتم ولی پسرم بعدگذشت پنج ماه اصلا همکاری نمیکنه من باخوندن مقاله شمامتوجه شدم روش من اشتباه بوده به نظرشمانیازهست پوشکش کنم یک ماه دوباره ازپوشک بگیرم البته به پسرم میگم پوشکت کنم میگه نه ممنون میشم خانم شریفی راهنماییم کنین چه کارکنم پسرم همکاری کنه ممنونم ازپاسخگوییتون

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   شهره عزیز ممنون که وقت گذاشتین و مقاله رو خوندین تا بتونین آگاهانه تر والدگری کنین عزیزم اگر فرزندتون تمایلی به پوشک شدن نداره به هیچ عنوان دیگه پوشکش نکنید.
   چند بار مقاله رو بخونید و ببینید ایراد کارتون کجا بوده و بعد از نت برداری طبق مقاله اقدام کنید… برای جواب دقیق به شما لازمه جزئیات بیشتری بدونم تا بتونم ریشه یابی کنم که متاسفانه در این مجال نمی گنجه

  2. سلام خانم درنا شریفی جان
   من پسرم ۲ سال و ۲ ماهشه و از ۲۳ ماهگی برا از پوشک گرفتن اقدام کردم(چندین ماه از شب تا صبح پوشکش خشک بود ، راه میرفت،پله بالا پایین میرفت حرف میزد) و از همون اول ک شروع کردم بردمش دستشویی و تو لگنش جیش میکرد و بعد از ۴ روز جیش رو خبر کرد و بعد از یک هفته پی پی ولی خیلی پیش میومد از دستش در میرفت ولی تو این مدت کوتاه تفاوتش رو متوجه شد و من دقیقا یک ماه خودم یه ساعت یه بار میبردمش دستشویی و خیلی مواقع هم خودش خبر میداد دوسالگی تا دوسال و یک ماهگی عالی بود مرتب جیش و پی پی رو خبر میداد و الان دوسال و ۲ ماهشه ک یک ماهه اصلا جیش رو خبر نمیده و تو شلوارش انجام میده وقتی انجام داد میاد بمن میگه جیش ولی پی پی رو میگه
   من از مشاوره همکده کمک گرفتم میگن ب مدت ۴ هفته دوباره پوشک کن نظر شما چیه؟
   چرا بازگشت داشت؟آیا آمادگی نداشت؟
   البته اینم بگم من تو دستشویی خیلی بهش بکن نکن میکنم(با اینکه دوره پدر مادر حرفه ای ام خریدم)

 72. سلام خانم دکتر
  ممنون بابت مقاله بسیار آموزنده شما
  من دخترم الان دو سال و ده ماهه هست.تقریبا از دو سالگی سعی کردم با دستشویی آشناش کنم..براش لگن گرفتم گفتم باید چیکار کنیم و پی پی ها خانواده دارن و کلی قصه های دیگه..کتاب و ویدئوهای انیمیشنی که مربوط به دستشویی بود براش گذاشتم و کلا سعی کردم آشنا بشه وقتی دو سال و نیمه بود دو سه روز امتحان کردم و پوشکش نکردم دیدم اصلا هیچ توجهی به حرفهای من نداره و خودش رو خیس می کرد، پروسه رو قطع کردم دوماه زمان دادم الان دوباره امتحان کردم ولی اصلا همکاری نمیکنه با هر تشویق و ترفندی که انجام دادم حدود ده روز ولی اصلا هیچ تمایلی به دستشویی رفتن نداره و حتی نشده یکبار هم بگه دستشویی دارم منم دوباره پوشکش کردم واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنم…ممنون میشم اگر کمکم کنید
  با تشکر

 73. سلام خانم دکتر
  ممنونم بابت مقاله بسیار آموزنده شما
  من دخترم الان دو سال و ده ماهه هست.تقریبا از دو سالگی سعی کردم با دستشویی آشناش کنم..براش لگن گرفتم گفتم باید چیکار کنیم و پی پی ها خانواده دارن و کلی قصه های دیگه..کتاب و ویدئوهای انیمیشنی که مربوط به دستشویی بود براش گذاشتم و کلا سعی کردم آشنا بشه وقتی دو سال و نیمه بود دو سه روز امتحان کردم و پوشکش نکردم دیدم اصلا هیچ توجهی به حرفهای من نداره و خودش رو خیس می کرد، پروسه رو قطع کردم دوماه زمان دادم الان دوباره امتحان کردم ولی اصلا همکاری نمیکنه با هر تشویق و ترفندی که انجام دادم حدود ده روز ولی اصلا هیچ تمایلی به دستشویی رفتن نداره و حتی نشده یکبار هم بگه دستشویی دارم منم دوباره پوشکش کردم واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنم…ممنون میشم اگر کمکم کنید
  با تشکر

 74. سلام.مقالتون عالی بود.من دختر دوسال و نیمه هست تقریبا۴ ماهه که پوشکش نمیکنم.شب تا صبح خشکه ولی طی روز همش خودشو کثیف میکنه اصلا نمیگه که دستشویی داره بیشتر وقتا هم با گریه میاد دستشویی.وقتی هم پوشکش میکنم خودش بازش میکنه.وقتی مایعات زیاد میخوره اصلا کنترل نداره ده دقیقه یک بار خودشو خیس میکنه.بنظرتون همچنان باز بذارمش و دستشویی رفتن رو باهاش تمرین کنم یا پوشکش کنم؟

 75. خانوم شریفی سلام
  دختر من تازه دوسالش شده
  و من تقریبا یک هفته ست که از پوشک گرفتمش
  قبل از اینکه از پوشک بگیرمش مقاله تون رو نخونده بودم
  ولی تقریبا بیشتر کارایی که شما فرموده بودید رو خودم انجام میدادم
  مثلا تقریبا از یک سالگی به بعدش چندبار برده بودمش توالت یا هروقت خودم میرفتم باهام میمومد تو توالت و میتونم بگم فضای توالت تا حد زیادی براش عادی بود و ترسی نداشت
  و از چندماهگیش هم روزی دو سه ساعت باز میزاشتمش
  و تقریبا چندماهی میشه که تمام مواردی که برای آمادگی بچه برای از پوشک گرفتن گفتید رو دخترم داره
  ولی خیلی اومدن جیشش میترسه
  وقتی جیش داره میگه مامان بدو جیش دارم و خودش میدوئه سمت دستشویی ولی وقتی میریم جیغ میزنه که جیش نیاد
  اولش اینطوری نبود ،اولین باری که جیشش اومد و جیشش رو دید بعد اون ترسید
  به نظرتون باید چیکار کنم درنا جون؟
  زمان بدم تا کم کم ترسش بریزه
  یا دوباره پوشکش کنم فعلا

 76. سلام.ممنونم چقدر عالی هستید واقعا.من اصلا قصد نداشتم دخترم رو زیر دو سال و نیم از پوشک بگیرم ولی از حدود یکسالگی تو خونه پوشک نمیشد تقریبا و وقتی میبردمش دستشویی (البته ما از سرویس فرنگی داخل حمام استفاده میکنیم) جیش نمیکرد پس منم ازادش میزاشتم بارها شلوارشو خیس میکرد و عوض میکردم مشکلی هم با کثیفی اینا نداشتم .سرامیک ها رو فوری با یه شلنگ اب میگرفتم فرشا هم مهم نبودن.در طول این چند ماه همین طوری لگن مخصوص گذاشته بودم گوشه حمام و یکی دوباری به دخترم گفته بودم بشینه روش.از حدود دو سه هفته قبل صب تا از خواب بیدار میشد میگفت مامی دربیارم میگفتم اره خودش درمیاورد مینداخت سطل اشغال.تا جایی که تا جیش میکرد هرجا بودیم فوری میخاست مامی رو دربیاره.منم از دیروز دائم بردمش رو لگن نشسته و فوری هم جیش کرده.الان مشکلم اینکه فک میکردم زوده و انگار امادگی روانی ندارم و اینکه دخترم اکثرا بعد از جیش میگه ولی مدفوع رو قبلش میگه.به نظرتون کامل بگیرمش؟؟و اینکه علاقه زیادی داره خودش میره شلوارشو میکشه پایینه میشینه جیش میکنه میکشه بالا میاد ولی زیادی میره .الان امشب ده بار پشت سر هم رفت.یه دوبار جیش کرد واقعا ولی بعدش دیگه نیومد زوری اوررمش بیرون و حواسشو پرت کردم.اینم اضافه کنم کاملا موضوع براش طبیعیه.مثلا امروز صب واسه اولین بار تو لگنش مدفوع کرد بعدم دید انگار نه انگار.

  1. سلام.ممنونم چقدر عالی هستید واقعا.من اصلا قصد نداشتم دخترم رو زیر دو سال و نیم از پوشک بگیرم ولی از حدود یکسالگی تو خونه پوشک نمیشد تقریبا و وقتی میبردمش دستشویی (البته ما از سرویس فرنگی داخل حمام استفاده میکنیم) جیش نمیکرد پس منم ازادش میزاشتم بارها شلوارشو خیس میکرد و عوض میکردم مشکلی هم با کثیفی اینا نداشتم .سرامیک ها رو فوری با یه شلنگ اب میگرفتم فرشا هم مهم نبودن.در طول این چند ماه همین طوری لگن مخصوص گذاشته بودم گوشه حمام و یکی دوباری به دخترم گفته بودم بشینه روش.از حدود دو سه هفته قبل صب تا از خواب بیدار میشد میگفت مامی دربیارم میگفتم اره خودش درمیاورد مینداخت سطل اشغال.تا جایی که تا جیش میکرد هرجا بودیم فوری میخاست مامی رو دربیاره.منم از دیروز دائم بردمش رو لگن نشسته و فوری هم جیش کرده.الان مشکلم اینکه فک میکردم زوده و انگار امادگی روانی ندارم و اینکه دخترم اکثرا بعد از جیش میگه ولی مدفوع رو قبلش میگه.به نظرتون کامل بگیرمش؟؟و اینکه علاقه زیادی داره خودش میره شلوارشو میکشه پایینه میشینه جیش میکنه میکشه بالا میاد ولی زیادی میره .الان امشب ده بار پشت سر هم رفت.یه دوبار جیش کرد واقعا ولی بعدش دیگه نیومد زوری اوررمش بیرون و حواسشو پرت کردم.اینم اضافه کنم کاملا موضوع براش طبیعیه.مثلا امروز صب واسه اولین بار تو لگنش مدفوع کرد بعدم دید انگار نه انگار.اینم اضافه کنم که تو خواب بعدازظهر خشکه ولی خواب شب چک نکردم و شیر شب هم معمولا یکبار یا دوبار میخوره تا صبح

 77. سلام. خانم شریفی عزیز.اولا ممنون بابت اطلاعات خوب و عالیتون، چیزیه که به وضوح دارم درستیش رو میبینم. من یه پسره دو ساله دارم که بعد از خوندن مقاله شما به این نتیجه رسیدم که نشانه های آمادگی گرفتنه پوشک رو داره… مثلا خودش اعلام میکنه میگه مامان ساکت آرادی داره جیش میکنه یا میگه مامان آرادی پی پی کرد دیگه نداره عوض کن… خیلی هم خوب و عالی صحبت میکنه… یا خودش در سرویس رو باز میکنه میشینه روی پادری میگه جیش البته با لباس و مای بی بی. و کلا هم خیلی تو سرویس بهداشتی میاد همه چیز رو میشناسه میدونه دست میشوره.. خیلی هم عالی حرف میزنه… من هم یه چند روزی هست پوشکش رو کنا گذاشتم خودش میاد اعلام میکنه مامان جیش دارم بریم دست شویی ولی هر چی میشینیم خودش رو نگه میداره چی جیش چه پی پی دیگه بعد از تقریبا سه بار رفتن به سرویس و کاری انجام ندادن بار چهارم میگه مامان جیش دارم با ناراحتی و گریه میگه مامان تو به من نزدیک نشو من کارمو تو شورت و شلوار انجام بدم یا ناله میکنه مای بی بی چیه شد… یا میگه چرا من بایداینجا (سرویس بهداشتی) جیش کنم. لطفا راهنمایی کنین.. همیشه موفق و سربلند باشین.

 78. عصمت تمجیدی راد

  سلام خانم دکتر. خسته نباشید.. دختر من دو سال و سه ماهش هست..شاغل هستم و دخترم تا ظهر خونه مادرم هست. اکثر اوقات به خاطر شغل همسرم ما خونه مادرم میمونیم چون دخترم خیلی برای خواب حساس هست و امکان جا به جایی ندارم تا صبح برم سرکار
  از طرفی نیکا اصلا نسبت به من علاقه ای نداره آنچنان و مرتب به من میگه نیا و یا برو
  با من سازگاری خیلی کمی داره وبرعکس عاشق باباش هست
  مادرم به تازگی فرش نو خریده و خیلی روی تمیزی خونه حساس هست
  نمیتونم اونجا اقدام کنم برای از پوشک گرفتن.
  بعضی روزها که زیاد هم نیست عصر میام خونه خودم با نیکا جان
  نیکای من هیچ علایمی برای از پوشک گرفتن نشون نمیده. جیش نمیگه. برای پی پی چون کمی یبوست داره اذیت میشه و نمیاد توی حمام یا دستشویی
  علایمی نمبینم که زمان جیشش رو تشخیص بدم.. واقعا گیج هستم و خیلی استرس دارم. تا الان جرات نکردم کوچکترین حرکتی برای از پوشک گرفتن انجام بدم.همسرم کارش شیفتی هست و توی یک هفته ای که خونس مرتب ما رو میبره خونه پدرشوهرم هر روز عصر و من نمیتونم این شرایطی که در مقاله گفتین رو رعایت کنم. لطفا راهنماییم کنین. راستی به خاطر نحوه رفتار دخترم با خودم هم نیاز به راهنمایی دارم لطفا کمکم کنین.در ضمن دخترم برای تعویض پوشک خیلی خیلی مقاومت نشون میده.

 79. عصمت تمجیدی راد

  سلام خانم دکتر. خسته نباشید.. دختر من دو سال و سه ما6ش هست..شاغل هستم و دخترم تا ظهر خونه مادرم هست. اکثر اوقات به خاطر شغل همسرم ما خونه مادرم میمونیم چون دخترم خیلی برای خواب حساس هست و امکان جا به جایی ندارم تا صبح برم سرکار
  از طرفی نیکا اصلا نسبت به من علاقه ای نداره آنچنان و مرتب به من میگه نیا و یا برو
  با من سازگاری خیلی کمی داره وبرعکس عاشق باباش هست
  مادرم به تازگی فرش نو خریده و خیلی روی تمیزی خونه حساس هست
  نمیتونم اونجا اقدام کنم برای از پوشک گرفتن.
  بعضی روزها که زیاد هم نیست عصر میام خونه خودم با نیکا جان
  نیکای من هیچ علایمی برای از پوشک گرفتن نشون نمیده. جیش نمیگه. برای پی پی چون کمی یبوست داره اذیت میشه و نمیاد توی حمام یا دستشویی
  علایمی نمبینم که زمان جیشش رو تشخیص بدم.. واقعا گیج هستم و خیلی استرس دارم. تا الان جرات نکردم کوچکترین حرکتی برای از پوشک گرفتن انجام بدم.همسرم کارش شیفتی هست و توی یک هفته ای که خونس مرتب ما رو میبره خونه پدرشوهرم هر روز عصر و من نمیتونم این شرایطی که در مقاله گفتین رو رعایت کنم. لطفا راهنماییم کنین. راستی به خاطر نحوه رفتار دخترم با خودم هم نیاز به راهنمایی دارم لطفا کمکم کنین.

 80. خانم دکتر پسرم رو در سن۱ سال و نیم به راحتی از پوشک گرفتم دقیقا با همین روشهای شما ولی اون موقع با شما آشنا نبودم مادرم کمکم کرد بعد از دوسالگی پسرم باردارشدم دخترم که به دنیا اومد دیگه پسرم سه سالش بود حالا دو فرزند دارم پسرم ۴ سال و ۹ ماهشه و دخترم ۲۳ ماهشه سوال اولم اینکه هنوز پسرم رو من میشورم و بهش یاد ندادم که خودش رو بشوره دیره شده؟سوال دومم اینکه دخترم هم با همون روشها شروع به از پوشک گرفتن کردم حالا فقط هنگام دفع مدفوع اگر پوشک داشته باشه مدفوع میکنه و عملیات دفع در دستشویی رو فقط دوبار داشت که احساس میکنم از پی پی ترسید و دیگه حتی دو روز هم طول بکشه به محض احساس دفع به دستشویی میبرمش خودشو نگه میداره و مدفوع نمیکنه به محض پوشک پوشیدن پی پی می کنه
  به نظرتون اشکال داره پسرم که ۴ و ۱۰ ماهشه هنگام دفع در دستشویی دخترمو ببرم ببینه یاد بگیره و طبیعی سازی واسش انجام بشه؟

 81. خانم دکتر پسرم رو در سن۱ سال و نیم به راحتی از پوشک گرفتم دقیا با همین روشهای شما ولی اون موقع با شما آشنا نبودم مادرم کمکم کرد بعد از دوسالگی پسرم باردارشدم و دخترم هم با همون روشها شروع به از پوشک گرفتن کردم حالا ۲ سالشه فقط هنگام دفع مدفوع اگر پوشک داشته باشه مدفوع میکنه وگرنه تو دستشویی تمرکز نشستن نداره و دایم به همه چیز دست میزنه و عملیات دفع یادش میره حتی دو روز هم طول کشید به محض پوشک پی پی می کنه
  به نظرتون اشکال داره پسرم که ۴ و ۱۰ ماهشه هنگام دفع در دستشویی دخترمو ببرم ببینه یاد بگیره و طبیعی سازی واسش انجام بشه؟

 82. سلام من دخترم دو سالشه وقتی پی پی میکنه به زور میبرمش دسشویی کلا نمیاد جاشو عوض کنم برای همین گاهی وقتی یکم پوشکش خیسه عوض نمیکنم چون نمیاد و کلی گریه میکنه و اینکه من از چند ماهگی جیشو میگرفتم ولی نمیکرد حالا که اون زمان گذشته من چه کاررکنم؟

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سمیرا جان ممنون که وقت گذاشتین و مقاله رو بررسی کردید.لطفا مقاله رو دوباره مطالعه کنید و ببینید کدوم نکته رو لازمه برای فرزندتون رعایت کنید. به نظرم توی مسئله طبیعی سازی و تدریجی هیچ وقت دیر نیست. همین الان هم میتونید دست به کار بشید. البته با رعایت نکات گفته شده در مقاله . مقاومت در برابر جیش کردن رو میتونید وقتی میرین حمام کمتر کنین. اونجا کافیه در حین جیش گرفتن کمی آبی خنک ( اگه فرزندتون بدش نمیاد در غالب بازی) بهش بپاشین خصوصا روی نواحی شکم و عضو خصوصی. معمولات مثانه رو تحریک میکنه به دفع ادرار

 83. سلام خانم شریفی عزیزم ممنون از زحمات شما.عزیزم پسر من ۲۵ ماهشه و من ناخواسته باردار شدم و اسفند ماه زایمانمه من میخوام بدونم نظر شما چیه در مورد پوشک گرفتن پسرم وقتی پی پی میکنه مکث میکنه من متوجه میشم بعضی وقتا بهش میگم پوشک نبندم بریم دستشویی میگه باشه میریم و میشینه با اب خودشو میشوره امروز چن بار بردم بازی و جیش کرد کلی تشویقش کردم و گفتم افرین موقع جیش و پی پی میان اینجا تا برن خونشون ولی متاسفانه میگه پوشک ببند امروز گفتم بهش دیگه بزرگ شدی پوشک نبدیم گریه کرد به نظر شما امادگی داره؟؟ و اینکه من ۳ ماه دیگه زایمانمه و کلی شرایط سخته دیگه بهتر نیست نگه دارم ۲.۵ سالگی به بعد؟؟

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام شبنم عزیز . وقت خوش. من جای شما بودم با خیال راحت بعد از تولد فرزند دوم و در زمان مناسبی اقدام به از پوشک گرفتن می کردم. راستی مبارک باشه عزیزم

 84. سلام خانم شریفی عزیز خداقوت، ممنون بخاطر مقاله جامع و کاملتون،با توجه به اینکه دختر یک سال و پنج ماهه دارم از وقتی مقاله رو گذاشتین منتظر یک فرصت برای مطالعه آن بودم و خدا رو شکر امروز موقق به خواندن آن شدم، من هم در مرحله ایجاد آمادگی و طبیعی ساختن مراحل هستم بعضی روز ها یکی دو ساعت بدون پوشک میذارمش با محیط دستشویی آشنا شده چون برای مسواک زدن میبرمش ، فقط یک سوال داشتم دختر من بخاطر مشکل رفلاکسی که داره زیاد غذا نمیخوره و معمولا شب ها زیاد بیدار میشه و شیر میخوره مساله از پوشک گرفتن رو به نظر شما به بعد از شیرگرفتن موکول کنم؟ با توجه به اینکه پوشک رو دوست نداره و ازش فرار میکنه و همیشه میخواد بازش کنه ولی صبح وقتی از خواب بیدار میشه پوشکش خیسه
  ممنون که راهنمایی می کنید و وقت میذارید

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   فاطمه جان باید با دقت مقاله رو مطالعه کنید. سه شرط پیش نیاز برای از پوشک گرفتن ، حداقل شروطی هست که توی مقاله نوشتم. بررسی کنیدهمه رو داشته باشه و بعد اقدام کنید. شیر شب به دندوناش خیلی آسیب میزنه با پزشک مشورت کنید شاید با گرفتن از شیر رفلاکسش برطرف بشه و بتونه بهتر غذا بخوره.

 85. سلام ممنون از مطالب مفیدتون.پسر دو سال و هشت ماهه دارم.مراحل عادی سازی رو براش انجام دادم…ولی برای رفتن به دستشویی برای پی پی کردن همکاری نمی کنه میگه دوست دارم توی پوشک پی پی کنم اوایل دو بار بدون اینکه من بهش بگم حتی؛گفت من رو ببر دستشویی پی پی کنم اتفاقا خیلی تشویق کردم جایزه خریدم ولی بعدش هر وقت که
  زمان دستشویی رفتن بود بهش می گفتم قبول نمی کرد …..براش برچسب خریدم گفتم اگه پی پی رو بگی رو برگه ای که داخل دستشویی گذاشتیم می چسبمونم بعدش اسباب بازی که دوست داری میخرم …با بازی با تشویق …اصلا نمیاد بریم دستشویی….باید با چندین بار گفتن و بازی و سرگرمی حتی پوشکش رو عوض کنم…زمانی که جیش میکنه رو هم نمی گن….بهش گفتم اگه جیش اومد تو پوشک به من بگو…اصلا توجه نمیکنه.نمیدونم دیگه چیکار کنم….اکثرا کارهایی که شما فرمودید رو انجام دادم….راهنمایی کنید لطفا…با تشکر

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام زهرای عزیز . ممنون از توجهتون عزیزم. زهراجان خیلی خوبه که سعی کردید بیشتر نکات رو رعایت کنید. به این نکته تمرکز کنید که کدوم نکته رو رعایت نکردید یا به اندازه کافی رعایت نکردید. شاید زود سراغ استیکر و جایزه رفتید که د راین صورت فعلا کاری بهش نداشته باشید وپوشکش کنید و توی این مدت فقط روی طبیعی سازی کار کنید اون هم اگه شرایطش بود. حدود یک ماه دیگه همه کارهای توی مقاله رو از سر بگیرید. ولی بدون جایزه و استیکر. آخرین گزینه استیکر و جایزس.

 86. سلام وبسیار مچکرم از تمامی زحمات شما. در صورت امکان راهنمایی بفرمایید من را. دختر من سه سال تمام داره. اصلاً شلوارش کثیف نمیکنه. و من نگرانم دستشویی شو نگه داره. شب تا صبح هم با شلوار یک هفته است. کاملا خشک. ولی فقط تو پوشک دستشویی میکنه. یکدفعه بیان میکنه که داره میریزه و به دستشویی هم نمیاد و باید پوشک بشه. دارم از مقاله شما بهره میبرم وبا محیط دستشویی اشناش میکنم. ولی موقع دستشویی که داره پوشک میکنم تمام که شد در میارم تا راحت باشه. هر دو سه ساعت ده دقیقه پوشک داره. کارم درست. ایا به زمان نیاز داره. وقتی پوشک نکنم و داره خودش کثیف میکنه گریه میکنه که کمکش کنم. وقتی دستشو یی کرد دیگه اصلا با دراوردن پوشک مشکلی نداره. لطفاً کمکم کنید. سالم باشید.

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام بهار عزیز . ممنون از تلاشتون برای والدگری آگاهانه. رویتون کاملا درسته . با توجه به اونچه در مقاله و سوالات متداول نوشته شده لطفا سعی کنین مسئله رو ریشه یابی کنین و بعد به حل بپرذازین. سعی کنین وقتی پوشکش میکنین که ادرار یا مدفوع کنه ، این کار رو در سرویس بهداشتی انجام بده و به مرور و با طبیعی و تدریجی کردن عمل دفع و محیط دستشویی ، پوشک رو ازش جدا کنید. قطعا این کار یکی دو روز نیست بهار جان. حوصله و پذیرش میخواد و این باور کمک کننده که باید همراه کودکم باشم تا از این چالش ، با هم به خوبی عبور کنیم. هیچ چیزی مهم تر از رابطتون نیست.

 87. سلام خانم شریفی من چند روز اموزش شروع کردم پسرم یک سال 6ماهش و از پوشک بدش میاد ولی وقتی میبرم دسشویی دوست دار اب بازی کنه وهمکاری نمیکنه

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سعی کنین حتی اگه شده با شوخی و خنده بغلش کنین و به سمت حمام ببرینش تا اونجا آب بازی کنه. اگر توی سرویس ، کارش رو انجام نمیده احتمالا کاملا آماده نیست. سعی کنین با محبت و بازی براش مشخص کنین که سرویس برای بازی مناسب نیست. فقط حمام

 88. در ادامه سوالم. پسرم زمان پی پی میره تو اتاق و در رو میبنده و به کسی هم اجازه نمیده وارد بشه چه جوری ببرمش تو دستشویی؟

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   ماجده جان لطفا در پیشینتون بررسی کنین که از شما یا اطرافیان چه واکنشی درباره دفع داشته . مقاله رو به نظرم یک بار دیگه با حوصله بخونین و بعد از ریشه یابی سعی کنین با قصه و رفتار های مناسب تر ذهنیتش رو تغییر بدین. یکی از این کارها میتونه این باشه که در خوب حالی باهاش درباره پی پی حرف بزنین و ببینین چی توی ذهن کوچولوش می گذره

 89. سلام خانم دکتر عزیز،من پسرم آلرژی پوستی داره ازوقتی 17ماهش شد دکترگفت حق نداری پوشکش کنی کم کم شروع کردم به آموزش،خداروشرپسرم شبااصلا خودشو خیس نمیکنه،خوبم بلده جیش بکنه و مدفوع هم همینطور فقط اوایل خوب بود، الان 4ماه گذشته از پوشک نشدنش ولی اصلاجیششو نمیگه ولی دفعو چرا میگه ولی نمی خواد بیاد دسشویی گریه میکنه نمیدونم چیکارکنم نه میتونم پوشکش کنم نه میتونم از شورتای آموزشی بخاطر آلرژیش استفاده بکنم خیلی نگرانشم خواهشن کمکم کنید چیکارکنم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام روژین عزیز . می دونم چه شرایط اذیت کننده ای دارین . تنها راه طبیعی سازی مسئله دفع و پیش بینی زمانهای ادرارش هست . شاید بد نباشه لگن رو هم دم دست بذارین هم چنین قطار بازی میتونه کمک کننده باشه. اما کلا توقع داریم اغلب بچه ها بعد از دو و نیم سالگی بتونن به این توانایی جسمی برسن. فکر میکنم پذیرش این مسئله و بیخیال تمیزی شدن ، بتونه این مسیر رو براتون راحت تر کنه. لطفا مراقب باشین ازش نخواین کاری رو بکنه( یعنی اطلاع دادن زمان ادرار) که بدنش هنوز تواناییش رو نداره چون به شدت رابطتون خراب میشه و اعتماد به نفسش آسیب میبینه.

 90. بهناز میرزاحسنی

  سلام وقتتون بخیر.ممنون بابت اموزش بسیار خوب و کاربردی.من شرایطم تقریبا مشایه علی جانه و میخواستم بدونم میشه شروع کنم و از پوشک بگیرمش؟رایان من یک سال و ۷ماهشه.از حدود ۷ ۸ماهگی که ۴دست و پا میرفت برای اینکه تو خونه تنها بودیم و باید چشمم بهش بود در دستشوی رو باز میزاشتم و به دستشویی میرفتم تا ببینمش اونم منو ببینه.براش فقط توصح میدادم که اینجا جای جیش کردنه.از ۱سالگی وقتی میبردیمش حموم بهش میگفتیم جیش اونم ادرار میکرد.تا یکی دو ماه پیش که میدید ما میریم دستشویی و خودش میگفت منم میخوام بیام داخل.منم میگفتم جای جیش کردنه میخوای جیش کنی؟موافقت میکرد.یوقتایی اینکارو میکرد یوقت نه.چند بار روی فرنگی و چند بار روی ایرانی نشست.دمپایی هم براش خیلی جذابه و دوست داره بپوشه بیاد تو دستشویی که جدیدا ۱بار اینکارو کرد.معمولا هر وقت پی‌پی داره اطلاع میده و بعد بهش میگم بکن کارشو انجام میده.اما متاسفانه بخاطر یبوستش زمان دقیق ندارم.روزهایی میشه که اصلا پی‌پی نمیکنه روزیم ۲تا۳بار انجام میده.متاسفانه حالت جیششو متوجه نمیشم.خیلی شبا که صبحش بیدار میشه پوشکش یا خشکه یا یبار جیش کرده.مایع دستشویی مخصوصم داره.البته یه روزایی هم میگه میخوام بیام دستشویی میگم بریم میگه نه که من بدون هیچ عکس‌العمی میگم باشه یا میاد کاری نمیکنه و من فقط تمام مراحل براش انجام میدم.میشورمش و دستهاشو با صابون.خیلی هم علاقه داره خودش دستاشو بشوره که به نظرم پیشنهاد ۴پایه و پلاستیک عالیه.
  با این شرایطی که براتون گفتم میخوام بدونم ایا میتونم ارام ارام شروع کنم و از پوشک بگیرمش؟لازمه براش شورت اموزشی تهیه کنم؟و هر نیم ساعت تا ۱ساعت خودم ببرمش دستشویی و ازش بخوام جیش کنه؟پوشکشم شورتیه.خودش زیاد تمایلی به خیس بودن و پوشک شدن نداره.خیلی اوقات دلش نمیخواد پوشک بشه و بهش میگم هر وقت بگی جیش و پی‌پی داری دیگه پوشکت نمیکنم.و میریم تو دستشویی توام راحت میشی.وقتی میگه پی‌پی لازمه ببرم دستشویی و ازش بخوام پی‌پیشو اونجا بکنه؟اگه تو فرایند از پوشک گرفتن بودم مهمونی و مسافرت نرم؟چون نمکنه کثیفکاری کنه.یا در اون موارد از پوشک استفاده کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام بهناز جان . ممنون که سعی کردین همه جزیئات رو بنویسین . مراحل رو دارین عالی و علمی و مادرانه پیش میرین. خصوصا اینکه وقتی میبنید نمیاد دستشویی کاری نمیکنه. راستش بچه هایی که مثل کودک شما همه چیز براشون طبیعی و تدریجی اتفاق می افته کمتر دچار تناقض میشن. من هم گاهی که نگران بودم توی مهمونی یا جاهای رودروایسی دار پوشکش می کردم. اما اگه تصمیم گرفتین که به صورت قطعی پوشک رو کنار بذاره حتما باید زمان های ادرارش رو بتونین پیش بینی کنین و بهش آمادگی بدین. به نظرم سه چار روز بدون پوشک باشه و جایی نرین اگه دیدین خوب پیش میره و اکثر اوقات میاد میگه پوشک رو کامل کنار بذارین حتی در مهمونی ها . ولی اگه تردید دارین عجله نکنین. بالاخره وقتش میرسه

 91. محبوبه مردانی

  بسیار بسیار مطالبتون آموزنده و جذاب بوود
  ممنونم که با صبر و حوصله مطالب نوشتید
  من در مورد پسرم حدودای ۸ سال پیش استفاده کردم و خیلی خوب جواب داد اما در مورد دخترم میدونم روشی که اون زمان استفاده کردم جواب نمیده چون روحیاتشون با هم فرق داره و از تجربیات و این مقاله نهایت استفاده رو میبرم
  با تشکراز شما

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   محبوبه جان ممنون که وقت ارزشمندتون رو برای آموزش صر ف میکنین. سپاس که مقاله رو خوندین . دیدگاه انرژی بخشتون ، تایپم رو سریع تر کرد. حیف که ایموجی ندارم . وگرنه کلی شکلک شادی و خنده براتون میذاشتم

 92. سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون
  دختر من 2سالو 8ماهشه حدود 1سالونیم که داشت بعد از خواب عصرش که میدونستم موقع ادرارش هست بردمش دستشویی و باهام همکاری کرد البته در حد دو سه روز بردمش که کم کم اشنا بشه و خیلی هم بهش فشار نمیوردم تا اینکه رفتیم خونه مادرشوهرم یه صبح دیدم مادرشوهرم دخترمو که از خواب صبح بیدارشده بود برده دستشویی و دخترمم کاری انجام نداده بود از اون موقع هر دفعه من بردمش اصلا دیگه کاری انجام نداد خودم حس میکنم چون وارد محیط جدیدی شده بوده و قبلشم هنوز خیلی با دستشویی اشنایی نداشته واسه همین دیگه کاری انجام نمیده به بقیه هم میگم میگن ربطی نداره به این موضوع
  حالا شبا که اصلا خودشو خیس نمیکنه و من پوشکش نمیکنم روزا هم میتونه خودشو نگه داره تا وقتی هم پوشک نشه کارشو انجام نمیده مثلا ازشب تا روز بعد ممکنه 17 18ساعتم طول بکشه خودشو نگه داره تا زمانی که پوشک بشه و کارشو انجام بده دیگه ما هم میترسیم به کلیه هاش اسیب بزنه وقتی هم پوشک نباشه خیلی بهش فشار میاد میگه دلم درد میکنه جیش دارم الان شلوارم خیس میشه ولی وقتی میبرمش اصلا کاری انجام نمیده انگار نه انگار دستشویی داشته
  داخل دستشویی هم وقتی پاهاشو میشورم خیلی بهش میگم دارن میرن پیش مامان باباشون خوشحال میشن ولی فایده نداره
  وقت تعویض پوشکم خیلی لجبازی میکنه دیر میاد عوضش کنم مشخصه عمدا داره حیرون میکنه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام خانم افشار عزیز. ممنون از نوشتن جزیئات. به نظرم مرحله طبیعی سازی رو بدون توقع پیش برین. میتونید با عروسکاش برین حمام و بعد از کلی کیف و بازی نوبتی عروسکاش و ببرین سرویس، از قطار بازی هم استفاده کنین. مهم اینه که مراقبین اجباری نباشه. سعی کنین در خوب حالی ها درباره چیش و پی پی باهاش حرف بزنین و ببینین چه ذهنیتی داره . ریشه یابی خیلی کمکتون میکنه.

 93. سلام خانم شریفی عزیز.ممنونم اطلاعات مفید و تجربیات خوبتون رو دراختیارمون گذاشتید.من در مرحله از پوشک گرفتن هستم و چندتا پوشک دایمی خریدم که به دخترم گفتم شورته و میخام با راهکارهای شما شروع کنم.البته نزدیکه ۱ماهو نیمه تز دسشویی برای تخلیه استفاده میکنیم و هربار میگم باید بزودی بدون پوشک باشی و شورت بپوشی تا بتونی بری مهد کودک و دوست زیاد پیدا کنی.کلی خوشحال میشه و گاهی میگه و خداروشکر از پی پی نمیترسه.کم کم داره امادگی پیدا میکنه و براش هدیه در نظر گرفتم فقط برای دفع پی پی.راهکارهای شکا واقعا مفید و جالب بود.ممنونم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام عزیزم. ممنون که خوندین و با حوصله دیدگاهتون رو برامون نوشتین. امیدورام به زودی خبر از پوشک گرفتن نازگلتون رو بهمون بدین

 94. حدیثه صالح پور

  سلام درنا جانم،خداروشکر که هستی،درسته اصلا تا حالا نتونستم از شما مشاوره بگیرم البته بعد از تلاش های فراوان،ولی خیلی خوشحالم درست زمانی که تصمیم برای اقدام به گرفتن پوشک از گندم جونی رو داشتم شماهم تصمیم به نوشتن این مقاله گرفتی،گندم من سیزده ماهشه و من الان دوماهه که دارم با خودم کلنجار میرم و بخاطر ترس و استرسی که داشتم حتی جرات ننیکردم که تصمیمم رو عملی کنم ،چون خیلی جاها خونده بودم که اگر زود اقدام کنین لطمه های روانی فراوانی برای بچه پیش میاد،خداروشکر که هستی،قلبم رو آروم کردی،خدا آرامش رو مهمان همیشگی قلبت کنه عزیزم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام حدیثه جان. ممنون که مقاله رو خوندی و ممنون که دیدگاه پرمهرت رو برام نوشتی. با عشق همه کلماتش رو نفس کشیدم. آگاهی گوارای وجود هممون

 95. سلام خانم شریفی عزیز،
  ممنونم بابت مقاله بسیار ارزشمندتون و اینکه سعی دارین به بهترین نحو ما رو از مسائل والدگری آگاه کنین.
  راستش من یه سوال داشتم بخاطر اینکه دختر بزرگم دو سالشه و دختر کوچکم یک سالشه مسلما بخوام دختر بزرگم رو از پوشک بگیرم نمی تونم به خاطر دختر کوچکم بگم که پوشک دیگه نیست و داره تموم میشه.
  اگر ممکنه لطف کنید و منو راهنمایی کنید بسیار ممنون میشم.

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام لیلای عزیز. خوشحالم که مطلب رو خوندین. لیلا جان به نظرم همیشه باید با بچه ها روراست باشیم. این فرآیند به نظرم میتونه یه فرصت برای رشد باشه. دختر دوسالتون اگه آمادگی کافی رو داره باید براش در خوب حالی ها بگین که دیگه بزرگ شده و میتونه پوشک رو کنار بذاره. اگه بگه چرا خواهر کوچیکش پوشک میشه براش میگیم تو هم یک سالگیت، وقتی اندازه اون بودی پوشک میشدی. من هم پوشک می شدم ولی الان شکمت به اندازه ای قوی شده که بتونه جیش رو نگه داره وخبرت کنه که بری دستشویی. وقتی خواهری هم مثل تو شکمش رشد کرد و بزرگ شد ما کمکش میکنیم پوشک و کنار بداره. حواستون باشه که تا مطمئن نشدین خودش هم دلش میخواد پوشک رو کنار بذاره این کار و نکنین چون با توجه به تفاوت سنی کمش با خواهرش ممکنه دوباره بخواد پوشک بشه. پس این آمادگی و داستان خوندن و قصه گفتن فرآیند مهمی برای شما محسوب میشه. خوبیش اینه که دختر کوچیک ترتون هم عمل دفع کاملا براش طبیعی میشه چون تجربه های خواهر بزرگتر رو کاملا دیده. در مرحله آمادگی به دختر بزرگتز روی آمادگی جسمیش تاکید کنین که با خواهر کوچکتر تو فاز مقایسه نره

 96. من در رابطه با فرزند ارشدم مشکلی دارم که فکر میکنم با اشتباهی که در روند از پوشک گرفتنش داشتم ایجاد شده. امیدوارم بتونم راهنمایی مفیدی از شما بگیرم. چون دکتر نتونست کمکم کنه. یعنی اصلا موضوع رو نفهمید.پسرم الان11سالشه و هنوز لباسش رو کثیف میکنه.اینو میدونم که به زور خودش رو نگه میداره. من1/5سالگی از پوشک گرفتمش چون تمام علائم آمادگی رو داشت. یک هفته کاملا بدون خطا رفت سرویس. بعد به خاطر یه بار خطا عصبانی شدم و فریاد کشیدم. از اون به بعد همیشه پس رفت کرد به جای پیشرفت.از همون زمان این مشکل شروع شد و من الان واقعا در عذابم. پسر کلاس ششم بوی مدفوع میده و همیسه لباسش لک شده است. تو رو خدا کمکم کنید.

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سمیه جان سعی کردم خودم رو به جاتون بذارم و درک کنم چه احساسی دارید. خیلی متاسفم. میدونم چقدر احساس ناراحتی رو تجربه میکنید. سمیه جان خیلی خیلی رابطتون در این سن با پسرتون مهمه. به نظرم دوره پدرومادرحرفه ای رو در صورت امکان شرکت کنید. به صورت غیرحضوری هست و به زودی به دلیل شرایط اقتصادی براش میخوایم تخفیف ویژه ای بگذاریم

  2. سلام. ممنون
   پسر من 27 ماهش هست، کاملا آمادگی از پوشک گرفته شدن رو داره، شاید از یک سال پیش موقع ادرار و دفع از همه فاصله میگرفت و میرفت کارش رو انجام میداد. اما مشکل اینه که دربرابر دستشویی رفتن مقاومت میکنه، حتی وقتهایی که پوشکش رو کثیف میکنه،جیغ و داد میکنه و در میره، باید کلی زبون بریزیم و کلی کار بکنیم تا بیاد دستشویی، این اخلاقش رو از سن خیلی کم داشته. الان وقتی میخوام زود زود ببرمش توالت مقاومت میکنه، رنگ انگشتی امتحان کردم، اول قبول نمیکنه، ولی وقتی میره تو دیگه نمیخواد بیاد بیرون. گرچه واقعا سخته، روزی کلی وقت برای بازی رنگ انگشتی برای هر بار توالت بگذارم. کلا یک مقدار لجبازی داره، نمیدونم اشتباه ما کحا بوده

 97. پسرم از هشت ماهگی موضوع عادی سازی رو براش انجام دادم ولی الان که ۲۳ماهشه جیش نمیگه گاهی کارشو میکنه بعد میگه وقتی هم که مهمان داشته باشیم هم اصلن نمیاد دخل سرویس هم خیلی شیطنت میکنه دوست داره به فرچه دست بزنه از شیرالات بالا بره کاغذ دستمالیو خیس کنه با اینحال میبرمش و مراحلشم بهش میگم و اخرش با خشک کردن خودش و انداختن دستمال داخل سطل اشغال و کشیدن سیفون بزور میارمش بیرون ولی شبا پوشکش میکنم و تا پنج صب خشکه الان میخوام بدونم با این تفاسیر میتونم کامل از پوشک جداش کنم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   زینب جان ممنون که مقاله رو خوندین و مسئلتون رو شرح دادین. زینب جان مراحل رو داری خیلی خوب پیش میری ولی به نظرم هنوز آمادگی ندارن. چون قبل از دفع ادرار خبرتون نمیکنن. اصلا عجله نکنید .به زودی وقتش میرسه

 98. دستتون درد نکنه . خدا خیرتون بده . ولی من دو سوال یا مشکل دارم: یه مدت شروع کردم هر ۲۰ دقیقه که زمان ادرار پسر دو سال وونیمه ام بود رو ببرم دستشویی ، تا حدی موفق بودم ولی پسرکم خسته شد از اومدن امتناع میکرد باعث جیغ و لجبازی میشد ….
  ضمن اینکه پسرم تک تک موارد آمادگی ها رو داره الا اینکه دو سه ساعت پوشکش خشک باشه ! بنظرتون باید هنوز صبر کنم الان دو سال و نه ماهشه!
  و در آخر اینکه من خودم وسواس دارم و از اینکه میخوندم علی جان کامل شسته نشده از دستشویی بیرون اومده یا حتی عنوان کردین دمپایی هم پی پی چسبیده بود و علی جان نشسته بود، احساس بدی گرفتم هیچ وقت نمیتونم به پسرکم هشدار ندم وه اینا نجس هستن و حواسش به جیش و پی پی باشه 😔😔😔 چیکار کنم بنظرتون؟

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   ممنونم که مقاله رو خوندین و جزئیات مسئلتون رو نوشتین . به نظرم آمادگی کامل رو ندارن از این جهت که بیست دقیقه یک بار ، دستشویی رفتن براش سخته یعنی این شمارو بعدا به دردسر میندازه . در این سن به نظر میرسه مصرف مایعات زیاده که بیست دقیقه یک باز نیاز به سرویس دارن. به نظرم کمی صبر کنین و سعی کنین مصرف مایعات رو اگر زیاده کمتر کنین. در مورد خودتون به نظرم دوره پدرو مادرحرفه ای بهتون میتونه یادآوری کنه که چه چیزی مهمتره . آرامش خونه و فرزندم یا تمیزی. یادمون باشه خیلی از مردم دنیا ذهنیت بدی درباره پیپی ندارن بلگه اون رو فقط ظایعات بدن میدونن

 99. خیلی عالی و مفید فایده بود. کاش این مطالب رو چند سال پیش کسی به من میگفت. همش رو خودم تجربه کردم.

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سمیه جان خوشحالم که براتون مفید بوده .ممنون که دیدگاهتون رو نوشتین و انرژیم رو مضاعف کردین

   1. سوده نظری نظری قصری

    سلام ممنون چقد کامل بود.من طبق تجربه اطرافیانم پیش رفتم و متاسفانه قسمت اشنایی رو نداشتن دو قلوام و در زمان از پوشک گرفتن مجبور ب مسافرت شدم الان حدود دو ماهه ک درگیرم.۲۸ماهشونه گاهی میگن گاهیم نه وبزور باید ببرم اکثر اوقات.وقتی نمیان نبرم ممکنه خیس کنن خودشون چیکار کنم؟؟

  2. سلام خانم شریفی عزبز
   خداقوت و ممنونتونم برای همه ی آگاهی دادناتون
   اینجا دانشگاه مادرانه منه
   خانم شریفی جان پسر من یک ماه قبل از سه سالگی و درعرض ۱ هفته مسیله پوشک گرفتنش برام حل شد اما فقط برای جیش و از روز اول هم بهیچ وجه پی پی در توالت انجام نمیده
   الان حدود ۴ ماه هست که تقریبا به تعداد دفعش در روز پوشک میشه والا برای جیش خودش میره دسشویی و گاها خودشم میشوره
   هر راهی فکر کنید امتحان کردیم اما قبول نمیکنه که برای پی پی پوشک نشه
   اینم اشاره کنم که شب هم حتماباید پوشک کنم چون توخواب حداقل دوبار جیشو انجام میده
   ممنون میشم راهنماییم کنید دیگه کلافه شدم

 100. سلام‌خانم‌شریفی‌عزیز
  دخترمن‌دوسال‌ونه‌ماهشه
  ‌ازدوماه‌پیش‌براش‌صندلی‌گاشوگرفتم‌
  ولی‌اون‌اصلادست‌نداره‌بره‌بشینه
  ‌اوایل‌یکی‌دوباری‌نشست
  ‌البته‌باپوشک‌ولی‌دیگه‌نمیشینه
  ‌ومحکم‌پوشکشومیگیره‌که‌درنیارم‌
  البته‌خیلی‌باهوشه
  ‌و‌من‌همه‌علایم‌که‌برای‌امادگی‌گفتین‌توش‌میبینم
  ‌لطفاراهنمایی‌ام‌کنیدچکارکنم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام خانم احسانی عزیز.
   من اگه به جای شما بودم ،چند با ر مقاله رو میخوندم و جاهایی که ممکنه مسئله فرزندم باشه رو یادداشت میکردم و روی مرحله تدریجی و طبیعی سازی کار میکردم. به نظرم هنوز فرزندتون آمادگی نداره چون پوشکش رو میگیره . این یعنی کنار گذاشتن پوشک رو دوست نداره پس باید روی فرایندی که گفتم زمان بیستری بذارین و بعد با حوصله شروع کنین.

 101. واقعا مقاله خوبی بود من در مهارت ادرار دخترم مشکلی نداشتم ولی مدفوع رو چون یبوست بود خیلی اذیت شد.و من هم بی تجربه بودم ولی الان برای پسرم انشالله از این مقاله استفاده میکنم پسرم 20 ماهه فقط موقع مدفوع بی حرکت میشه ولی شب تا صبح کلی پوشکش خیسه به خاطر اینکه خیلی شیر میخوره به نظرم اول باید شیر را بگیرم بعد ادرار.برای دخترم هم همینطور شد اول شیر گرفتم بعد 2 ماه پوشک منتها الان برای دخترم نگرانم 8 سالشه گاهی از سر تنبلی و بازیگوشی لحظه آخری می ره سرویس و چند بار پیش اومده بود که کمی مدفوع کرده بود و من خیلی باهاش اول دعوت کردم اما دیدم فایده نداره می دونستم به خاطر مشغولیت به بازی و کارم اشتباه بود چون دعواش کردم ولی بعد سر آرامش خیلی توضیح دادم که منبع میکروب و ..البته خیلی قبل تر ها هم گفته بودم منتها بعد اون جریان بیشتر دقت کردم دیدم گاهی لباس زیرش نم میزنه یا خودش را خوب نمیشوره از سر بازیگوشی که زودتر بیاد بازی کنه و باز هم تذکر و توضیح یا دور دستشویی گاهی قطرات ادرار هست گاهی هم نه نمیدونم چه کنم چون دختر بچه اس نگران عفونت ادرار و واژن هستم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   الهام عزیز ممنون که مقاله رو خوندین ، هممون گاهی بی تجربگی میکنیم. برای دخترتون علاوه بر توضیحات ، که عالی و لازم وضروری هستن وهر روز باید علمی ترش کنیم که فرزندمون توجیه بش. خیلی خوبه که بهش یاد بدین لباس زیرش رو بشوره. و به مرور این پیامد طبیعی کمک میکنه بهتر همکاری کنه.
   و اینکه اول شیر رو بگیرید هم خیلی خیلی کار درستیه

 102. خانم شریفی عزیز. پسر من به شدت عاشق اب بازیه. زمانی که لگنشو تو حمام گذاشتم فقط اب بازی میکرد و در همون حالت ایستاده جیش و پی پی هم میکرد. اما زمانی که لگنشو بیرون گذاشتم روی لگن شاید ۴۵ دقیقه مینشست و جیششو نگه میداشت و دیگه اینقدر بهش اب میدادم از کنترلش خارج میشد و جیش میکرد من پروسه رو متوقف کردم. دو مسئله وجود داره یکی اینکه ساعت زیادی روی لگن میشینه و بلند نمیشه و اینکه خودشو نگه میداره پسرم سی و دو ماهشه

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   ماجده جان به نظرم آمادگی کافی نداره و نباید بعد از چند دقیقه که کاری نکرد وری لگن بشونیمش. این احساس ناخوشایندی به کودک میده. به نظرم شاید باید به این فکر کنید که حجم مثانش بزرگه. حجم مثانه همه به یک اندازه نیست و برخی از افراد میتونن ساعت ها ادرارشون رو نگه دارن. از جمله پسر خودم

   1. سلام وقت بخیر
    پسر من تازه رفته تو ۵سال و اینکه شبها تو رختخوابش ادرار میکنه هرکاری که میکنم شب بلند نمیشه و خودمم بیدارش میکنم میبرم به هیچ عنوان دسشویی نمیکنه و داد و بیداد و گریه میکنه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 103. سلام خانم دکتر ، ممنونم از مقاله ی خوبتون ،من پسرم رو تو سن ۲ سال و خورده ای از دو سال و نیم کمتر از پوشک گرفتم برخی نکته های شما رو رعایت کردم بعضی ها رو نه ، الان نزدیک ۸ ماه هست از پوشک گرفتمش ولی مشکل من این هست اصلا راضی به نشستن روی سنگ توالت چه ایرانی چه فرنگی نیست و اینکه حتما باید شلوارش رو کامل دربیارم تا بره دستشویی شلوارش رو پایین نمی کشه نمی دونم با این مشکل چیکار کنم و نکته ی دیگه اینکه یه ماهی هست که خیلی ادرار خودش رو نگه میداره نمی دونم چیکار کنم میترسم برای کلیه هاش مشکلی پیش بیاد هر چی هم میگم بیا بریم دستشویی میگه نمیرم جیش ندارم . ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   فایزه جان سلام. خوشحالم که براتون مفید بوده عزیزم. فایزه جان خیلی خیلی طبیعیه که روی سنگ توالت یا فرنگی نشینه . چون پاهاش قوی نیست. توی مقاله هم نوشتم که زمان می بره که فرزندتون بتونه روی سنگ توالت بشینه .بذارین راحت باشه و سعی کنین بهش یاد بدین کنار سنک توالت بشینه تا شستن اون مکان براش راحت باشه. ضمنا درآوردن شلوار هم حالا حالا ها ادامه داره . جای نگرانی نیست

 104. مقاله بسیار خوبی بود ممنون که به اشتراک گذاشتید من دوتا سوال دارم یکی اینکه پسر من یک سال و نیمه است و من در تدارک از شیر شب گرفتن و بعد نزدیک به دوسالگی قطع شیر هستم با توجه به اینکه همه نشونه های کنار گذاشتن پوشک رو داره پیشنهاد میکنید اول برای پوشک تمرین کنیم یا شیر؟
  دوم اینکه بچه ۱.۵ ساله که هنوز حرف نمیزنه و توضیحات مفصلی که گفتید در مورد پی پی ها و خانواده هاشون ممکنه باعث سردرگمی بچه بشه چون تا جایی که میدونم توی این سن باید با جمله های کوتاه و واضح با بچه ها صحبت کرد در این مورد چه باید کرد

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام مرضیه جان. ممنون که تلاش می کنید آگاهانه والدگری کنید
   1) اول شیر رو کنار بگذارین تا میزان ادرارش کم بشه و بعد حداقل دو ماه صبر کنید و بدون عجله اگه آمادگی های کامل رو دیدی پوشک رو کنار بگذارید
   2) مرضیه جان کاملا درسته. بچه های کمتر از سه سال درک زیادی از جمله های زیاد ما رو ندارن اما بیشترین درک رو از زبان بدن ما دارن. اون متوجه نشه که شما دقیقا دارین چی میگین ولی از زبان بدن و لحن شما کاملا می فهمه که شما نگاه مثبت و طبیعی نسبت به این فرآیند دارین.سوالتون بسیار مهم بود و باعث شد در مقاله این نکته رو اضافه کنم. ممنونم عزیزم.

 105. با سلام. و تشکر از زحمات شما برای گرداوری این مقاله. دخترم ۴۱ ماهه است. تاخیر زبانی داره. و حدود یک ماه هست که سعی میکنه حرف بزنه. تا الان دو بار اقدام کردم به از پوشک گرفتن. هر نیم ساعت ادرار میکنه. و چون زود به زود به دستشویی بردمش، روز اول همکاری کرد، ولی روز دوم لجبازی کرد و تو خونه ادرار کرد. اصلا نمیگه جیش داره. زمانی هم که موشکش نکردم، دو روز عمل دفع نداشت. با پوشک کردن، دفعش رو انجام داد. آیا خیلی دیر شده؟ از خیس موندن تو پوشک اصلا ناراحت نمیشه. لطفا کمکم کنید. متشکرم

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام ندا جان و ممنون از تلاشتون برای والدگری آگاهانه.
   نداجان به نظر من فرزندتون آمادگی کافی نداره مرحله طبیعی سازی رو خیلی با دقت و حوصله و بدون عجله پیش برید. اصلا نگران نباشید. دیر نیست و بچه ها با هم فرق دارن. مهم تر از پوشک ،آرامش شما ، همسرتون و کودکتونه که بتونه به زودی کلمات رو ادا کنه و بهتون بگه دوست دارم

   1. سلام درنا جان..ممنون از اموزش کاملتون..من هنوز تومرحله۱ هستم یعنی امادگی کودک وقتایی هنوز پوشک رو ازش جدانکردم حتی برای چندساعت برای اینکه زمان حدودی تخلیه اش دستم بیاد بااینکه میدونم کارش رو کرده ازش میپرسم ولی انکار میکنه و زیر بار نمیره که زده..واینکه جیش و پی پی اش بعد۱هفته زیر نظر گرفتن اصلا رو برنامه و تایم مشخی نیست هرروز یه مدله چیکار کنم به نظرتون هنوز اماده نشده؟؟بااینکه من بقیه شرایط امادگی رو درش میبینم..اینم بگم که۲سال و۴ماهس دخترم..پیشاپیش ممنون از وقتی که برام میذارید🌷

 106. سلام خانوم دکتر عزیزم
  خییییلللیییی عالی و مفصل بود واقعا،خدا قوت
  خانوم دکتر دختر من۱۷ ماهشه،پی پی رو خودش میگه،اما جیش رو نمیگه،تا حالا نبردمش توی سرویس بهداشتی،میترسم به وسایل های توی سرویس دست بزنه،میبرمش توی حموم اما با گریه میارمش بیرون،میخواد آب بازی کنه،چیکار باید بکنم؟؟
  و اینکه،دختر من متوجه میشه اگه من بگم پوشک داره تموم میشه یا چیزایی که شما فرمودین یگین به بچه ها؟!؟!؟
  ببرمش توی سرویس به آفتابه و این چیزا دست بزنه چی؟؟😣
  و اینکه رو دست واینمیسه،سر پا تو حموم جیش می‌کنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. درنا شریفی موسس سلام آگاهی

   سلام سارا جان . خوشحالم که براتون مفید بوده. سارا جان قطعا به همه چیز دست میزنه. پس اول با خودتون تمرین کنید که براش توضیح بدین هر کدوم از اینها چی هستن و چه کاربردی دارن و باهم امتحانش کنین و اگه قانونی داره بگین مثلا آب بازی فقط توی حمام.این قانون کافیه نه اینکه به هیچی دست نزنه. بعد از مدتی براش طبیعی میشه . شما تا الان بچه چهار پنج ساله ای که با افتابه یا شلنگ بازی کنه ندیدین چون براش عادی شده. پس بذارید مدتی کشف کنه. به نظرم زوده برای فرزندتون چون هنوز جیش رو نمیگه ، احتمالا هنوز متوجه نمشه و مثانش قدرت کافی پیدا نکرده. شما الان روی مرحله طبیعی سازی وقت بذارین.بدون عجله و وسواس یا نگرانی برای کثیفی .

   1. ممنون از راهنماییتون خانوم دکتر عزیزم 🌹
    خیلی دوستتون دارم⁦❤️⁩
    و چقدر خوشحالم که باشما آشنا شدم
    خدا شمارو از ما نگیره و برای خانواده حفظتون کنه انشاءالله 🤲
    در پناه خدا باشید انشاءالله 💋💋💋

   2. عالی بود ممنون که برای آگاهی ما تلاش میکنین♥️🌹🙏
    پسرم 2سالشه نشانه های امادگی رو داره ولی هرکاری میکنم کلمه جیش رونمیگه
    درکل خودم هم استرس دارم برای ازپوشک گرفتن
    چون زود عصبی میشم

    1. سلام دوست خوبم وقت تون بخیر باشه
     هم باید از لحاظ جسمی و هم روانی آمادگی رو داشته باشه فرزندتون و قطعا صبر و حوصله شما مامان عزیز رو تون این مسیر می طلبه

  2. سلام خانم درنا شریفی جان
   من پسرم ۲ سال و ۲ ماهشه و از ۲۳ ماهگی برا از پوشک گرفتن اقدام کردم(چندین ماه از شب تا صبح پوشکش خشک بود ، راه میرفت،پله بالا پایین میرفت حرف میزد) و از همون اول ک شروع کردم بردمش دستشویی و تو لگنش جیش میکرد و بعد از ۴ روز جیش رو خبر کرد و بعد از یک هفته پی پی ولی خیلی پیش میومد از دستش در میرفت ولی تو این مدت کوتاه تفاوتش رو متوجه شد و من دقیقا یک ماه خودم یه ساعت یه بار میبردمش دستشویی و خیلی مواقع هم خودش خبر میداد دوسالگی تا دوسال و یک ماهگی عالی بود مرتب جیش و پی پی رو خبر میداد و الان دوسال و ۲ ماهشه ک یک ماهه اصلا جیش رو خبر نمیده و تو شلوارش انجام میده وقتی انجام داد میاد بمن میگه جیش ولی پی پی رو میگه
   من از مشاوره همکده کمک گرفتم میگن ب مدت ۴ هفته دوباره پوشک کن نظر شما چیه؟
   چرا بازگشت داشت؟آیا آمادگی نداشت؟
   البته اینم بگم من تو دستشویی خیلی بهش بکن نکن میکنم(با اینکه دوره پدر مادر حرفه ای ام خریدم)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Array