تربیت اجتماعی کودک؛ 14 تکنیک برای تربیت کودکی اجتماعی | سلام آگاهی

عکس همایش یا کارگاه باشه

دعوت به سخنرانی

شما می‌توانید به جای مطالعه متن زیر، با شماره ###########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید

فرم دعوت به سخنرانی

 

از این که علاقه مندید تا مباحث آموزشی فرزندپروری و تربیت فرزند در شهر و یا مجموعه خود منتقل کنید از شما متشکریم و امیدواریم که بتوانیم با همکاری بسیار دقیق و حرفه‌ای با یکدیگر برنامه‌ای فوق‌العاده پیش رو داشته باشیم.

به منظور افزایش کیفیت برنامه لطفاً این صفحه را بسیار دقیق مطالعه بفرمایید.

چه برنامه‌ای مناسب من است؟

پیش از هرچیز لازم است با سبک‌های مختلف برگزاری برنامه‌ها آشنا شوید تا در صورت لزوم بتوانید بهترین و متناسب‌‌‌ترین حالت برای شرایط خود را انتخاب نمایید.

برنامه‌های غیر حضوری و از طریق اینترنت و کوتاه مدت. روشی مناسب برای کاهش هزینه‌ها و موضوعاتی که نیاز به تمرین کمتری دارند.

روشی مناسب برای تعداد مخاطبان کم و به صورت کاملاً عملی. معمولاً در زمان یک و دو روز توصیه می‌شود

کنفرانس معمولاً برای تعداد زیادی از مخاطبان کاربرد دارد و گزینه مناسبی برای ثبت نام در کارگاه‌ها می‌باشد

دوره‌ها در حقیقت کارگاه‌های و برنامه‌های کاملاً عملی هستند که به صورت چند جلسه‌ای برگزار می‌شوند.

درنا شریفی کیست؟

خدماتی از طرف مجموعه ما ارائه می‌شود

چطوری درخواست خود را ارسال کنیم؟

راه اول:

راه دوم:

شما می‌توانیدبا شماره ########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید.

تربیت اجتماعی کودک؛ 14 تکنیک‌ برای تربیت فرزندی اجتماعی و فعال

کودکان احتماعی به دنیا نمی آیند. این والدین هستند که در ترتبیت کودک اجتماعی تلاش می کنند.

سرفصل های اصلی این مطلب:

کودکان حداقل از ۲ سالگی باید برای اجتماعی شدن آموزش ببینند. برای تربیت اجتماعی کودک خود با استفاده از تکنیک‌های موثر و کاربردی می‌توانید او را راهنمایی کنید. به طور خلاصه برای شما این راهکارها را ارائه کرده‌ایم:

 • تکنیک مدلسازی
 • تکنیک آموزش مستقیم
 • تکنیک مثبت
 • تکنیک الگوبرداری
 • توسعه مهارت های حل مسئله
 • تشویق به همکاری و همبستگی
 • توجه به توانایی‌ ها و قدرت‌ های فردی
 • ایجاد محیط‌ اجتماعی امن
 • آموزش احترام به دیگران
 • آموزش رعایت مرزها به فرزند
 • آموزش حفاظت از طبیعت

تسلط بر معاشرت و اجتماعی بودن برای موفقیت در جامعه مهم هستند. کودکان باید از سنین پایین مهارت‌های اجتماعی شدن را یاد بگیرند تا در آینده به انسان موفقی تبدیل شوند.

پدر و مادر به عنوان راهنما باید تربیت اجتماعی کودک خود را از دو سالگی آغاز کنند. در این مقاله اهمیت و مزایای تربیت اجتماعی کودک را بررسی می‌کنیم و تکنیک‌هایی موثر و کاربردی را ارائه می‌دهیم.

منظور از تربیت اجتماعی کودک چیست؟

تربیت اجتماعی کودک به فرایندی اطلاق می‌شود که در آن ارزش‌ها، نگرش‌ها، مهارت‌ها و رفتارهای اجتماعی به کودکان آموزش داده می‌شود تا بتوانند در جامعه به خوبی عمل کنند و با دیگران به خوبی برخورد کنند. این فرایند شامل یادگیری مهارت‌های ارتباطی مؤثر، قوانین اجتماعی، احترام به دیگران، توانایی همکاری و همدلی، حل تعارض، قدرت خودکنترلی و مهارت‌های اجتماعی دیگر می‌شود.

بیشتر بخوانید:

اهمیت تربیت اجتماعی کودک

تربیت اجتماعی کودک به عنوان یکی از ابعاد مهم تربیت، نقش بسیار مؤثری در شکل‌گیری شخصیت و تعامل آن‌ها با جامعه ایفا می‌کند. رویکردهای تربیت اجتماعی کودک، مجموعه‌ای از اصول، روش‌ها و راهبردها هستند که به مربیان و والدین کمک می‌کنند تا مهارت‌ها و ارزش‌های اجتماعی را در کودکان تقویت کنند. در نتیجه، آن‌ها را به شکلی همدل و مسئولانه در جامعه فعالیت خواهند کرد.

هدف اصلی از تربیت اجتماعی کودک

هدف اصلی از تربیت اجتماعی کودک، آماده‌سازی او برای زندگی در جامعه است. این آموزش‌ها و تمرین‌ها می‌توانند در خانه، مدرسه و سایر محیط‌های اجتماعی صورت بگیرند. تربیت اجتماعی می‌تواند به کودکان کمک کند تا مهارت‌های اجتماعی لازم برای برقراری روابط مثبت و سالم با دیگران را بیاموزند و درک صحیحی از انتظارات اجتماعی پیدا کنند.

تربیت اجتماعی کودک شامل آموزش اصول اخلاقی، توسعه قدرت‌های اجتماعی و تقویت توانایی‌های رفتاری مثبت است. بنابراین، این آموزش‌ها می‌توانند به کودکان کمک کنند که بهتر درک کنند که چگونه با دیگران همکاری کنند، تعارضات را حل کنند، مسئولیت‌پذیری را تقویت کنند و احترام به دیگران را بیاموزند.

بیشتر بخوانید:

عوامل مؤثر در تربیت کودک اجتماعی

تربیت اجتماعی کودک متاثر از دوستان و اطرافیان کودک است.

 • خانواده به عنوان محیط اولیه تربیت کودکان، نقش بسیار مهمی در توسعه مهارت‌های اجتماعی آن‌ها دارند. ارتباط نزدیک با والدین، تقلید و الگوبرداری از رفتارهای تکراری و آموزش اصول اخلاقی، تنها برخی از عوامل مهم در تربیت اجتماعی کودکان است.
 • مدارس و محیط تحصیلی نقشی حیاتی در تربیت اجتماعی دارند. برنامه‌های آموزشی، فضای اجتماعی مدرسه و تعامل با همسالان، به کودکان امکان می‌دهد تا مهارت‌های ارتباطی و همکاری را تقویت کنند.
 • جامعه به عنوان محیط گسترده‌ای برای تعامل کودکان، نقش مهمی در تربیت اجتماعی آن‌ها دارد. ارتباط با همسن و سالان خود، شرکت در فعالیت‌های جمعی و آشنایی با ارزش‌ها و قوانین اجتماعی، به کودکان امکان می‌دهد تا در محیط اجتماعی به خوبی عمل کنند.

مزایای مهارت های اجتماعی برای کودکان

یادگیری مهارت های اجتماعی مزایای زیادی برای زندگی کودک دارد. کودکانی که مهارت‌های اجتماعی را یاد می‌گیرند و آن را توسعه می‌دهند، انسان‌های موفقی در جامعه خواهند بود. آن‌ها اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتری دارند. این افراد در کنترل و مدیریت احساسات خود نیز توانا خواهند بود. کمبود این مهارت‌ها، کودکان را در آینده با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌کند.

تربیت اجتماعی کودک در سنین اولیه

در مراحل مختلف رشد، کودکان نشانه‌های اجتماعی متفاوتی را از خود بروز می‌دهند. با توجه به سن هر فرد، مهارت‌ها متفاوت خواهد بود.

1_ دو تا سه سال

کودکان دو تا سه ساله دوست دارند از دیگران به ویژه بزرگسالان تقلید کنند. آن‌ها از تعامل لذت می‌برند و زمانی که کودکان دیگر را می‌بینند، هیجان‌زده و مشتاق می‌شوند. کودکان در نزدیک سه سالگی تمایل دارند تا احساساتی از جمله همدلی و محبت را نشان دهند.

2_ سه تا چهار سال

در سنین سه تا چهار سالگی انجام کارهای جدید برای کودکان لذت‌بخش است. در این سنین کودک با بچه‌های دیگر همکاری و تعامل می‌کند. هم‌چنین درمورد چیزهایی که دوست دارند و دوست ندارند نیز صحبت می‌کنند.

3_ چهار تا پنج سال

کودکان در سنین چهار تا پنج سالگی تلاش می‌کنند تا دوستان خود را راضی نگه دارند و از آن‌ها تقلید کنند. این کودکان مستقل‌تر هستند و بیشتر از قوانین پیروی می‌کنند‌. هم‌چنین تلاش می‌کنند تا حق خود را بگیرند. کودک چهار تا پنج ساله به جنسیت خود آگاه است و به آواز و رقص علاقه‌ نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

4_ سن پنج تا شش سال

سنین 5 تا 6 سالگی در تربیت اجتماعی کودک، از سنین حساس هستند.

در سنین پنج تا شش سالگی کودک یاد گرفته است که برنامه‌های روزمره را انجام دهد. کودک نوبتی بازی کردن را یاد گرفته و به آن پایبند است. کودکان در این سنین می‌توانند علت و معلول احساسات خود را توضیح دهند و از رفتارهای خود آگاه هستند. آن‌ها می‌توانند به طور واضح صحبت کنند.

تکنیک های تربیت کودک اجتماعی

برای تربیت اجتماعی کودک، تکنیک‌ها و کتاب‌های بسیاری وجود دارند. شما می‌توانید با توجه به شرایط خود، تکنیک‌های متناسب را برای فرزندتان پیاده‌سازی کنید.

1_ تکنیک مدلسازی

در این تکنیک، والدین و آموزگاران به عنوان نمونه‌هایی از رفتارهای اجتماعی مورد قبول برای کودکان عمل می‌کنند. آن‌ها با نشان دادن رفتارهای مثبت، کودکان را تشویق به تقلید از این رفتارها می‌کنند. به عنوان مثال، ارائه مدل‌های صحیح برای حل اختلافات، اظهار نظر محترمانه و احترام به دیگران می‌تواند به کودکان نشان دهد که چگونه در موقعیت‌های اجتماعی مختلف عمل کنند.

2_ تکنیک آموزش مستقیم

یکی دیگر از تکنیک‌های تربیت اجتماعی فرزند، تکنیک آموزش مستقیم است. در این تکنیک، مهارت‌ها و ارزش‌های اجتماعی به صورت آموزش مستقیم به کودکان آموزش داده می‌شود. والدین و مربیان می‌توانند از طریق برنامه‌های آموزشی، بازی و فعالیت‌های گروهی، مفاهیمی مانند همکاری، احترام و مهارت‌های ارتباطی را به کودکان آموزش دهند. این رویکرد به کودکان امکان می‌دهد تا به شکلی سازنده و آگاهانه در موقعیت‌های اجتماعی عمل کنند.

3_ تکنیک مثبت

در این روش، مثبت‌سازی و تشویق به رفتارهای اجتماعی مطلوب، برای تربیت اجتماعی کودک استفاده می‌شود. والدین و معلمان می‌توانند با تحسین و تشویق کودکان به رفتارهای مثبت، آن‌ها را ترغیب به ادامه و تقویت این رفتارها کنند.

به عنوان مثال، تشویق کودک به اشتراک گذاشتن عواطف با دیگران، کمک به دیگران و نشان دادن احساسات خود می‌تواند ارزشمند باشد. با تقویت مثبت رفتارهای اجتماعی، کودکان انگیزه بیشتری برای ادامه آن‌ها خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

4_ تکنیک الگوبرداری

در تکنیک الگوبرداری، کودکان از طریق مشاهده و تقلید از رفتارهای قابل قبول در محیط خود، مهارت‌های اجتماعی را فرا می‌گیرند. الگوبرداری و تقلید از والدین، معلمان و همسالان نزدیک، به کودکان امکان می‌دهد، الگوهای صحیح رفتاری را دریافت کند.

5_ توسعه مهارت های حل مسئله

آموزش مهارت‌های حل مسئله به کودکان می‌تواند آن‌ها را اجتماعی‌تر کند. با یادگیری روش‌های حل مسئله، کودکان قادر خواهند بود در موقعیت‌های اجتماعی پیچیده، طبق اصول رفتار کنند و تصمیمات بهتری بگیرند. این مهارت‌ها شامل شناخت مسئله، تجزیه و تحلیل گزینه‌ها و انتخاب بهترین راه حل است.

6_ تشویق به همکاری و همبستگی

به کودکان آموزش داده شود که همکاری و همبستگی در تعامل با دیگران ارزشمند است. آموزش مهارت‌های همکاری در گروه، به اشتراک گذاشتن، کمک به دیگران و تعامل مثبت با هم‌گروه‌های خود می‌تواند روحیه همبستگی را در کودکان تقویت کند.

7_ توجه به توانایی‌‌ها و قدرت‌‌های فردی

بازی های گروهی و تعامل در پرورش و تربیت اجتماعی کودک تاثیرگذار هستند.

والدین و مربیان باید به توانایی‌ها و قدرت‌های فردی هر کودک توجه کنند و آن‌ها را تشویق به استفاده از این توانایی‌ها در راستای اجتماعی‌تر شدن کنند. این کار می‌تواند اعتماد به نفس بچه‌ها را افزایش داده و آن‌ها را به تعامل موثرتر در جامعه ترغیب کند.

8_ ایجاد محیط‌ اجتماعی امن

یکی از تکنیک‌های مهم در تربیت اجتماعی کودک، ایجاد محیط اجتماعی امن است. محیط‌های اجتماعی آموزشی و خانوادگی باید به گونه‌ای طراحی شوند که کودکان در آن‌ها احساس امنیت، کافی بودن و ارزشمندی داشته باشند. فراهم کردن فضاهای مناسب برای تعامل، کمک کردن و حل مشکلات می‌تواند به تربیت اجتماعی کودک کمک کند.

9_ آموزش احترام به دیگران

به کودکان بیاموزید که به دیگران احترام بگذارند، از نظر فیزیکی و عاطفی آن‌ها را نادیده نگیرند و در برخورد با دیگران مهربان و ملاحظه‌کار شوند. می‌توانید با کودکان بازی کنید و موقعیت‌هایی را شبیه‌سازی کنید که آن‌ها را با نیاز به احترام گذاشتن به دیگران مواجه کند. شما باید به کودکان نشان دهید که چگونه به محیط اطراف خود اهمیت دهند.

10_ همدلی و توجه به احساسات

یکی از تکنیک‌های کارساز در تربیت کودک اجتماعی، توجه به احساسات دیگران است. به فرزندتان نشان دهید که باید به احساسات دیگران فکر کند. همدلی به معنی درک دیگران و دیدن از دریچه‌ی نگاه آن‌ها است. ساده‌ترین راه برای نشان دادن همدلی به کودک، انجام آن است. این کار را با او انجام دهید تا او نیز از شما تقلید کند‌‌.

بیشتر بخوانید:

11_ حفاظت از طبیعت

آموزش به کودکان در مورد اهمیت حفاظت از محیط زیست، می‌تواند آگاهی آن‌ها را افزایش داده و موجب شود که در آینده به عنوان یک شهروند مسئول، مراقبت و حفظ محیط زیست را به عهده بگیرند. کودکان با شناختن نقش مهم حیوانات و گیاهان در اکوسیستم‌ها و زندگی ما، ارزش آن‌ها را درک می‌کنند و برای حفظ آن‌ها تلاش می‌کنند.

طبق تحقیقات، فعالیت در طبیعت و در فضاهای سبز می‌تواند سلامت روانی و جسمی کودکان را بهبود بخشد. آن‌ها با تمرکز بر طبیعت، استرس کمتری تجربه می‌کنند و خواب بهتری خواهند داشت.

12_ آموزش رعایت مرزها به فرزند

برای تربیت اجتماعی کودک نه گفتن را به آنها بیاموزید.

اجازه گرفتن یک کار بسیار مهم برای فرزند شما است که باید آن را یاد بگیرد. ممکن است فرزند شما بخواهد کسی را بغل کند؛ فرد مقابل درونگرا است و علاقه‌ای به این کار ندارد. بنابراین، به فرزند خود آموزش دهید تا پیش از انجام هر کاری از شخص مقابل اجازه بگیرد.

این یادگیری زمانی در کودک اتفاق می‌افتد که شما نیز برای بوسیدن فرزندتان یا مسائلی که مربوط به مرزهای او هستند، اجازه بگیرید.

هم‌چنین در موقعیت‌های بلعکس، نه گفتن را نیز به او یاد دهید. مهم نیست که درخواست ابراز محبت از سمت چه کسی باشد، اگر می‌دانید که کودک احساس خوبی ندارد، به او بگویید که نه گفتن اشکالی ندارد.

13. کمپینگ در طبیعت

کودکان در فضای باز و طبیعی قرار می‌گیرند و می‌توانند با دیگر کودکان بازی کنند، گروه بندی‌ها را تجربه کنند و کنار یکدیگر فعالیت گروهی انجام دهند. کودکان با همکاری در وظایف مشترک و حل مسائل مشترک، مهارت‌های تیمی خود را تقویت می‌کنند و می‌آموزند که با دیگران همراهی کنند.

آن‌ها فرصت دارند با عناصر طبیعی در ارتباط باشند و ترغیب شوند تا از محیط زیست محافظت کنند. فعالیت‌های مرتبط با طبیعت مانند باغبانی، پیاده‌روی در طبیعت، شناخت گیاهان و حیوانات و غیره، می‌تواند مهارت‌های کلامی و شناختی کودکان را تقویت کند.

بیشتر بخوانید:

14_ صبوری یک تکنیک مهم برای تربیت اجتماعی کودک

والدین مهمترین نقش را در تربیت کودک دارند.

صبر برای کودک یک مهارت اجتماعی باارزش و مهم است که تا آخر عمر به او کمک خواهد کرد. صبور بودن برای حفظ روابط و دستیابی به اهداف بزرگ اهمیت دارد. به فرزند خود یاد دهید که چیزهای خوب گاهی نیاز به زمان بیشتری دارند.

صبر برای کودکانی که دائما مشتاق و پرشور هستند، یک چالش خواهد بود. تمرین کنید و شکیبایی را به مرور زمان به فرزندتان آموزش دهید.

کلام آخر

به طور کلی تربیت کودکان اجتماعی، هدف اصلی خود را در آماده‌سازی کودکان برای زندگی در جامعه قرار می‌دهد. این فرایند، به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی مؤثر، توانایی همکاری و همدلی، قوانین اجتماعی، احترام به دیگران و مهارت‌های اجتماعی دیگری را یاد بگیرند. با توجه به این مهارت‌ها، کودکان قادر خواهند بود با دیگران به خوبی برخورد کنند، تعارضات را حل کنند و در جامعه به نحو احسن واکنش نشان دهند.

منابع:‌

Hidden
نظرات شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Array

جان، فرصت محدوده!

می‌خوای فرزندت شاد و حرف‌گوش‌کن باشه؟

همین حالا دوره پدر مادر حرفه‌ای رو با ۳۰٪ تخفیف تهیه کن!

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مهلت استفاده از تخفیف ه به پایان رسید

تا پایان تخفیف

اطلاعات حساب موسسه

شماره حساب

8794813727

شماره کارت

6104337442149397

شماره شبا

IR390120000000008794813727

بانک ملت بنام درنا شریفی

با تر بیت فرزندت چالش داری؟

فکر می‌کنی والد خوبی نیستی؟

نه! تو بهترین والد دنیایی ❤

اگر فقط آموزش ببینی!

من بهت یاد می‌دم بهترین رفیق و والد برای فرزندت باشی.

.