تربیت کودک پنج ساله؛ نکات مهم در رفتار با کودک ۵ ساله | سلام آگاهی

عکس همایش یا کارگاه باشه

دعوت به سخنرانی

شما می‌توانید به جای مطالعه متن زیر، با شماره ###########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید

فرم دعوت به سخنرانی

 

از این که علاقه مندید تا مباحث آموزشی فرزندپروری و تربیت فرزند در شهر و یا مجموعه خود منتقل کنید از شما متشکریم و امیدواریم که بتوانیم با همکاری بسیار دقیق و حرفه‌ای با یکدیگر برنامه‌ای فوق‌العاده پیش رو داشته باشیم.

به منظور افزایش کیفیت برنامه لطفاً این صفحه را بسیار دقیق مطالعه بفرمایید.

چه برنامه‌ای مناسب من است؟

پیش از هرچیز لازم است با سبک‌های مختلف برگزاری برنامه‌ها آشنا شوید تا در صورت لزوم بتوانید بهترین و متناسب‌‌‌ترین حالت برای شرایط خود را انتخاب نمایید.

برنامه‌های غیر حضوری و از طریق اینترنت و کوتاه مدت. روشی مناسب برای کاهش هزینه‌ها و موضوعاتی که نیاز به تمرین کمتری دارند.

روشی مناسب برای تعداد مخاطبان کم و به صورت کاملاً عملی. معمولاً در زمان یک و دو روز توصیه می‌شود

کنفرانس معمولاً برای تعداد زیادی از مخاطبان کاربرد دارد و گزینه مناسبی برای ثبت نام در کارگاه‌ها می‌باشد

دوره‌ها در حقیقت کارگاه‌های و برنامه‌های کاملاً عملی هستند که به صورت چند جلسه‌ای برگزار می‌شوند.

درنا شریفی کیست؟

خدماتی از طرف مجموعه ما ارائه می‌شود

چطوری درخواست خود را ارسال کنیم؟

راه اول:

راه دوم:

شما می‌توانیدبا شماره ########  تماس بگیرید و توضیحات دقیق‌تری را دریافت کنید.

تربیت کودک پنج ساله؛ بررسی چالش‌ها و راه‌حل‌ها

تربیت کودک 5 ساله

سرفصل های اصلی این مطلب:

آیا شما هم تجربه بی‌نظیر مادر یا پدر شدن را دارید؟ می‌دانیم اگر مشغول خواندن این مقاله هستید، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایتان، تربیت و پرورش کودک است و اگر تربیت کودک پنج ساله دغدغه شماست، این مقاله برای شماست.

کودکان در سن 5 سالگی، غرق در کنجکاوی، تخیل، اشتیاق برای کشف جهان و شور و هیجان هستند. البته که در سن 5 سالگی و در مراحل رشد، کلی چالش هم وجود دارد که ما در این مقاله می‌خواهیم راه‌حل‌های این چالش‌ها را در اختیارتان بگذاریم.

بسیار خب؛ بدون اضافه‌گویی، یه سراغ موضوعات مرتبط با تربیت کودک پنج ساله می‌رویم. امیدواریم تا انتهای مقاله همراهمان باشید و از خواندن این مطلب لذت ببرید.

کودکان پنج ساله چه ویژگی‌های شناختی‌ و زبانی‌ای دارد؟ویژگی‌های شناختی و زبانی کودک 5 ساله

در پنج سالگی، کودکان رشد شناختی و زبانی قابل توجهی دارند و این رشد، پایه و اساس موفقیت تحصیلی و اجتماعی آینده آن‌ها را شکل می‌دهد. بیایید با هم برخی از ویژگی‌های زبانی و شناختی کودکان پنج ساله را بررسی کنیم:

برخی از ویژگی‌های شناختی کودکان پنج ساله

شناخت ویژگی‌های کودک در هر سن، به ما کمک می‌کند که درک بهتری از دنیای او داشته باشیم و از دریچه‌ی نگاه کودک به مسائل نگاه کنیم.

1_ مهارت‌های حل مسأله

کودکان پنج ساله توانایی‌های حل مسأله، مهارت‌های استدلال و تفکر منطقی را به تدریج به دست می‌آورند. آن‌ها می‌توانند پازل حل کنند و برای مشکلاتشان راه‌حل‌های دم دستی و ساده پیدا کنند. هرچه سنشان بیشتر می‌شود، مهارت حل مسائل پیچیده‌تر را به دست می‌آورند.

2_ دایره واژگان گسترده‌تر

دایره واژگان کودکان 5 ساله، گسترده است؛ اما نه به گونه‌ای که بتواند مفاهیم انتزاعی و پیچیده را درک کرده و به زبان پیچیده سخن بگویند. با این حال، شاید باورتان نشود که یک کودک پنج ساله ممکن است از دایره واژگان چندین هزار کلمه‌ای برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید:

3_ حافظه قدرتمند

کودکان پنج ساله حافظه قوی و توانایی بالایی در به یاد آوردن دارند. آن‌ها می‌توانند رویداد‌های گذشته را به خاطر بسپارند، دستورالعمل‌های چند مرحله‌ای را دنبال کنند و ظرفیت یادگیری بالایی از خود نشان دهند.

4_ درک مفاهیم ریاضی و اعداد

کودکان پنج ساله شروع به درک مفاهیم اساسی ریاضی مانند شمارش، جمع و تفریق ساده، و شناخت اشکال و الگو‌ها می‌کنند.

5_ کنجکاوی شدید

کودکان در سن پنج سالگی، کنجکاوی زیادی نسبت به دنیای اطراف خود نشان می‌دهند. آن‌ها سوالات متعددی می‌پرسند و از طریق اکتشاف، مشاهده و آزمایش به دنبال پاسخ هستند.

برخی از ویژگی‌های زبانی کودکان پنج ساله

تعدادی از ویژگی‌های زبانی کودکان در پنج سالگی عبارتند از:

1_ تسلط نسبی به دستور زبان و جمله‌بندی

کودکان پنج ساله دستور زبان خوبی دارند و می‌توانند تقریباً روان صحبت کنند. می‌توانند در جملات کامل با دستور زبان و نحو مناسب صحبت کنند. آن‌ها از دامنه وسیع‌تری از واژگان استفاده می‌کنند و می‌توانند افکار و احساسات خود را به طور موثرتری بیان کنند.

2_ مهارت‌های روایی

آن‌ها شروع به داستان‌گویی می‌کنند و درگیر بازی تخیلی می‌شوند و درک ساختار و توالی روایت را نشان می‌دهند.

3_ مهارت‌های زبان اجتماعی

کودکان در این سن مهارت‌های زبانی اجتماعی پیچیده‌تری مانند نوبت گرفتن در مکالمه، استفاده از زبان مؤدبانه و درک نشانه‌های غیرکلامی مانند زبان بدن و حالات چهره را توسعه می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

4_ آگاهی واجی

کودکان در این سن نسبت به واج شناختی، تشخیص و دستکاری صدا‌های درون کلمات آگاهی بیش‌تری پیدا می‌کنند. این موضوع، زمینه را برای مهارت‌های خواندن و نوشتن در آینده فراهم می‌کند.

5_ سواد اضطراری

کودکان پنج ساله به فعالیت‌های خواندن و نوشتن علاقه نشان می‌دهند. آن‌ها ممکن است حروف را تشخیص دهند، سعی کنند نام خود را بنویسند و از تلاش برای خواندن کتاب‌های ساده خود لذت ببرند.

به طور کلی، ویژگی‌های شناختی و زبانی یک کودک پنج ساله نشان دهنده پیشرفت قابل توجه در توانایی آن‌ها در درک و تعامل با دنیای اطراف است و زمینه را برای رشد و توسعه بیشتر در سال‌های آینده فراهم می‌کند.

شش توانایی و مهارت که در کودکان پنج ساله پیدا می‌کنید!

کودکان پنج ساله، به سرعت در حال رشد و توسعه مهارت‌های خود هستند؛ اینجا می‌توانیم شش توانایی و مهارتی که معمولاً در یک کودک پنج ساله یافت می‌شود را با هم مرور کنیم:

مهارت اول: رشد زبانی

در سن پنج سالگی، معمولاً دایره لغات کودکان به سرعت در حال رشد است و آن‌ها می‌توانند جملات پیچیده بسازند. آن‌ها می‌توانند به راحتی صحبت کنند و قوانین اساسی دستور زبان را درک کنند. کودکان در این سن، می‌توانند جمله‌بندی‌های اغلب درستی داشته باشند و منظورشان را به صورت واضح بیان کنند.

بیشتر بخوانید:

مهارت دوم: مهارت‌های حرکتی ظریفمهارت در انجام کار های ظریف

کودکان پنج ساله کنترل بهتری بر حرکات دست و انگشتان خود دارند. آن‌ها می‌توانند از ابزار‌هایی مانند مداد و قیچی به طور موثری استفاده کنند. یک کودک پنج ساله سالم، می‌تواند اشکال قابل تشخیص و واضح رسم کرده و یک کاغذ را در امتداد یک خط مستقیم با قیچی برش دهد.

مهارت سوم: مهارت‌های حرکتی غیر ظریف و درشت

کودکان 5 ساله می‌توانند با هماهنگی و چابکی بدوند، بپرند، از پله‌ها بالا بروند و تعادل خود را حفظ کنند. آن‌ها از فعالیت‌هایی مانند دوچرخه سواری یا بالا رفتن از وسایلی مثل سرسره و تاب‌بازی لذت می‌برند.

مهارت چهارم: مهارت‌های اجتماعی

کودکان پنج ساله نسبت به هنجار‌ها و تعاملات اجتماعی آگاهی بیشتری پیدا می‌کنند. مثلاً آن‌ها می‌توانند در هنگام بازی، نوبت را رعایت کنند و در صف بایستند، اسباب‌بازی‌هایشان را با دیگران به اشتراک بگذارند یا در کارهای تیمی با دوستانشان همکاری موثر و تقسیم وظایف داشته باشند.

کودکان پنج ساله همچنین احساسات دوستانشان را درک کرده و می‌توانند با آن‌ها مثلاً در موقع گریه یا خنده، همدلی کنند.

مهارت پنجم: مهارت‌های حل مسئله و ریاضی

در پنج سالگی، کودکان می‌توانند مسائل ساده را حل کرده و به استدلال بپردازند. آن‌ها می‌توانند بشمارند، اعداد و اشکال را تشخیص دهند و مفاهیم اساسی مانند اندازه و رنگ را درک کنند. برای مثال، یک کودک پنج ساله می‌تواند تا ده بشمرد، اشکال مختلف مانند دایره و مربع را شناسایی کند و بفهمد که سه بیشتر از دو است.

مهارت ششم: خلاقیت و تخیل

کودکان پنج ساله تخیل بالایی دارند و از فعالیت‌های خلاقانه مانند قصه گویی، نقاشی و بازی‌هایی که باید در آن نقش بازی کنند، لذت می‌برند. آن‌ها حتی توانایی ساخت سناریو برای بازیگری و نقش‌آفرینی را دارند. کودکان پنج ساله، از اسباب‌بازی‌ها یا وسایل خود برای صحنه‌سازی و صحنه‌آرایی استفاده می‌کنند. مثلاً پسرها در این سن می‌توانند نقش ابرقهرمانان یا مثلاً فوتبالیست‌ها را بازی کنند و دختران می‌توانند نقش معلم، سرآشپز، مدیر و پرستار را بازی کنند.

بیشتر بخوانید:

چالش‌های تربیت کودک پنج ساله؛ ۵ چالش + راه‌حل و مثال

والدین کودکان در پنج سالگی آن‌ها، همچون سایر سنین، با چالش‌های متفاوتی روبرو می‌شوند که برخی از آن‌ها را در زیر مشاهده می‌کنیم:

چالش اول: چالش‌های رفتاری

کودکان پنج ساله ممکن است از خودشان رفتارهایی مانند نافرمانی، عصبانیت، کج خلقی یا لجبازی نشان دهند. بسیاری از این رفتارها به دلیل ابراز استقلال و رشد آن‌هاست. 

مثال: شما برای چالش‌های رفتاری، گزینه‌های زیادی پیش رو دارید. مثلاً اگر کودک شما از مرتب کردن اسباب‌بازی‌های خود امتناع کند، می‌توانید در این باره گفتگو کنید و به او آموزش دهید و یا برایش پیامد‌هایی مثل کاهش ساعت دیدن تلویزیون در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید:

چالش دوم: چالش‌های عاطفی

کودکان پنج ساله ممکن است با ابراز، پذیرش یا درک احساسات خود مشکل داشته باشند و شاید این باعث طغیان‌گیری و یا ناامیدی آنان شود.

راه حل: آموزش مهارت‌هایی مثل کنترل خشم، تنفس عمیق، ابراز احساسات به صورت گفتگو، و… اهمیت زیادی دارد. البته این آموزش‌ها مستلزم این است که به عنوان والد درک درستی نسبت به احساسات و شیوه‌ی برخورد صحیح با آن‌ها داشته باشید. 

مثال: وقتی کودکی به دلیل اینکه نمی‌تواند پازل را کامل کند ناراحت می‌شود، والدین می‌توانند او را تشویق کنند که نفس عمیق بکشد و برای بار دیگر امتحان کند.

چالش سوم: نزدیک شدن به زمان مدرسه رفتن!نزدیک شدن به مدرسه

بسیاری از کودکان 5 ساله به مهدکودک می‌روند و این چه برای والدین و چه برای کودکان، یک چالش است؛ چالشی به اسم اضطراب جدایی که ممکن است در نبود پدر و مادر، برای بچه‌ها اتفاق بیفتد و منجر به ناسازگاری شود.

راه حل: راه‌حل‌های زیادی برای کاهش اضطراب جدایی وجود دارد؛ به عنوان مثال می‌توانید از ابژه‌های انتقالی برای ایجاد حس امنیت در کودک استفاده کنید. با هم‌فکری یک‌دیگر اسباب‌بازی یا وسیله‌ای را انتخاب کنید که برای کودک یادآور این موضوع باشد «مامان و بابا دوستت دارن و فراموش نمی‌کنن بیان دنبالت.»

کودک می‌تواند ابژه‌ی انتقالی را به مهد ببرد و با هربار نگاه کردن به آن، به یاد این پیام امن بیوفتد. خوش‌قولی در برداشتن کودک از مهد و ایجاد یک روتین منظم نیز اضطراب جدایی را کاهش می‌دهد. 

چالش چهارم: چالش تعامل با دیگران

کودکان پنج ساله ممکن است در مسیر دوستی‌ و دوست‌یابی، با تعارضات و چالش‌هایی مواجه شوند.

راه حل: مهارت‌های اجتماعی را به کودک آموزش دهید، او را در شرایطی قرار دهید که بتواند این مهارت‌ها را تمرین کند، و همدلی را به او بیاموزید. از همه مهم‌تر، در جمع‌ها به جای کودک حرف نزنید! بگذارید از ابتدا پرسش‌های اطرافیان را خود کودک جواب دهد و برقراری ارتباط با دیگران را با آزمون و خطا یاد بگیرد.

مثال: اگر کودکی با دوستش بر سر یک اسباب‌بازی دعوایشان شود، والدین می‌توانند با تشویق ارتباط و استفاده از تکنیک حل تعارض و کاهش اختلاف، به حل این موضوع کمک کنند.

چالش پنجم: مدیریت زمانِ استفاده از وسایلی مثل موبایل و تبلت

با رواج دستگاه‌های دیجیتال، والدین هم چالش‌های تازه‌ای را تجربه کردند. برای محدود کردن زمان استفاده از وسایل و تشویق کودکان به استفاده از بازی‌های فیزیکی، حتماً زمان بگذارید و این موضوع را حل کنید.

راه حل: ایجاد قوانین و مرز‌های روشن در مورد زمان بازی با موبایل، در دسترس گذاشتن فعالیت‌های جایگزین و…

مثال: مثلاً به کودکانتان یاد بدهید که تنها موقعی اجازه دارند از موبایلشان استفاده کنند که  تکالیفشان انجام شده باشد و همچنین در روز، بیش از دو ساعت حق استفاده از آن را ندارند.

همچنین می‌توانید نیم ساعت اضافه‌تر برای تشویق در نظر بگیرید، مثلاً اگر فرزندتان اتاقش را مرتب کند، می‌تواند نیم ساعت بیشتر بازی کند.

بیشتر بخوانید:

نقش پدر در تربیت کودک پنج ساله چیست؟

واقعاً فرقی نمی‌کند پدر باشید یا مادر، شما نقش بسیار مهمی در نوع تربیت کودک و شکل دادن به یک زندگی شاد و موفقیت‌آمیز برای او دارید.

اگر پدر هستید، حداقل به سه روش کلیدی در تربیت کودک پنج ساله خود نقش اساسی دارید:

روش اول: ایجاد احساس امنیت، حمایت و همچنین استقلال

درست مانند مادران، پدر‌ها نیز احساس امنیت و حمایت عاطفی را برای فرزندان خود فراهم می‌کنند. از طریق بازی کردن با کودک، در آغوش گرفتن او، شکل دادن به تجربیات مشترک، تعریف قصه و داستان و همچنین الگو بودن برای بچه‌های پنج ساله، پدران به فرزندان خود کمک می‌کنند تا احساس کنند که ضمن داشتن حس امنیت، ارزشمند هستند و استقلال دارند.

تشکیل یک پیوند قوی بین پدران و فرزندان، به اعتماد به نفس بالای کودکان هم کمک می‌کند.

روش دوم: بازی کردن و تشویق به کشف جهان!

پدران اغلب اوقات الگوهای فرزندانشان هستند؛ شما می‌توانید از همان ابتدای کودکی، کودک پنج ساله خود را به ماجراجویی دعوت کرده و او را تشویق کند که جهان پیرامونش را کشف کند. البته همیشه به او یاد بدهید که باید از سلامت جسمی و روانی خودش هم مراقبت کند.

فعالیت‌های بدنی و بازی با کودکان (از جمله توپ‌بازی، ساختن قلعه، خانه‌سازی، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی) به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های فیزیکی مهم و توانایی‌های حل مسأله را بیشتر یاد بگیرند.

روش سوم: الگوی مثبت مردانه + انضباطالگوی مثبت مردانه

کودکان پنج ساله و به ویژه پسران، به پدران خود به عنوان الگوی رفتار مردانه نگاه می‌کنند. پدران می‌توانند ویژگی‌های مثبتی مانند مهربانی، احترام، اعتماد به نفس و فن بیان خوب را به نمایش بگذارند و به این ترتیب، با استفاده از رفتار، بچه‌هایشان را رشد دهند.

سعی کنید در قالب مهارت‌های مختلف و انجام فعالیت‌های گوناگون، به فرزندانتان آموزش دهید که ویژگی‌های مثبت خود را گسترش دهند و به یک مرد مهربان و سرزنده بدل شوند.

نکته بعدی این است که پدران از طریق انضباط و نظم، به رشد رفتار و ارزش‌های فرزندشان کمک می‌کنند. تعیین مرز‌ها و خطوط قرمز واضح، اجرای بدون اغماض قوانین و آموزش مسئولیت‌پذیری به کودکان کمک می‌کند تا درست را از نادرست تشخیص داده و بتوانند به راحتی نه بگویند.

پدران همچنین می‌توانند درس‌های مهم زندگی، مهارت‌های حل مسأله و توانایی‌های تصمیم‌گیری را به فرزندشان آموزش بدهند تا در طول رشد و ورود به جامعه، به کارشان بگیرند.

همانطور که خواندید، نقش پدر در تربیت کودک پنج ساله برای رشد و رفاه کلی آن‌ها بسیار مهم است. 

بیشتر بخوانید:

نقش مادر در تربیت کودک پنج ساله چیست؟

نقش مادر در تربیت کودک پنج ساله برای رشد و سلامت جسمی و روانی آن‌ها بسیار مهم است. اگر مادر هستید، به این چند نقش توجه ویژه کنید:

نقش اول: پرورش و رشد

مادران، برای فرزندانشان محبت، مراقبت و حمایت عاطفی فراهم کرده و محیطی امن و مطمئن را برای شکوفایی ‌آن‌ها ایجاد می‌کنند. برای مثال، دلداری دادن به کودک در هنگام ناراحتی یا تشویق او به خاطر انجام کارهای خوبش به او نشان می‌دهد که برایش ارزش قائل شده و فرزند پنج ساله شما مورد حمایت قرار می‌گیرد.

نقش دوم: آموزش و توسعه فردی

مادر نقش کلیدی در آموزش مهارت‌ها، ارزش‌ها و آداب مهم زندگی به فرزندش دارد. این آموزش‌ها شامل آموزش نحوه برقراری ارتباط موثر، همکاری و بازی با دیگران، احترام گذاشتن به دیگران و اقدامات بهداشتی و حفظ سلامتی است.

این مادران هستند که فرزندانشان را برای تبدیل شدن به یک زن یا مرد مهربان و دارای رضایت قلبی از زندگی آماده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

نقش سوم: یک الگوی فوق‌العاده

مادران الگو‌های قدرتمندی برای فرزندان خود هستند و کودکان (چه پسر و چه دختر) رفتار‌ها و همچنین نوع نگاه آن‌ها را از طریق اعمال خود تکرار می‌کنند.

مادران با نشان دادن مهربانی، صبر و مسئولیت‌پذیری خود می‌توانند این ویژگی‌ها را به فرزند خود انتقال دهند. مثلاً مادری که به همسایه نیازمند خود کمک می‌کند، می‌تواند به فرزندش الهام بخشد که نسبت به دیگران همدل و دلسوز و بخشنده باشد.

نقش چهارم: معلم و راهنما

در پنج سالگی، کنجکاوی کودک به شدت زیاد شده و در حد انفجار است! یک مادر با پاسخ دادن به سوالات بی‌پایان کودک، خواندن داستان و قصه و تشویق فرزندش به کاوش و کشف جهان، به او کمک می‌کند تا یاد بگیرد.

بیشتر بخوانید:

به این 5 نکته برای تربیت کودکان پنج ساله حتماً دقت کنید!

ما برخی از مهم‌ترین تحقیقات علمی و روانشناسی را مرور کرده‌ایم و پنج نکته مهم را برای والدینی که کودکان پنج ساله دارند، گردآوری کرده‌ایم که امیدواریم برایتان مفید باشند.

نکته اول: سعی کنید استقلال کودکان را تقویت کنیدتشویق کودک 5 ساله به مستقل شدن

به عنوان والدین، فرزند پنج ساله خودتان را تشویق کنید تا کار‌هایش را به تنهایی انجام دهد. این کار به ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس او کمک می‌کند. به او اجازه دهید انتخاب‌های ساده‌ای داشته باشند، مانند انتخاب لباس‌هایش برای بیرون رفتن یا تصمیم‌گیری در مورد اینکه برای میان‌وعده چه بخورد یا چه بازی‌ای را برای بازی کردن با دوستش انتخاب کند.

شما راهنما و پشتیبان او هستید؛ اما سعی کنید تا جایی که می‌توانید او را مستقل و تصمیم‌گیرنده بار آورید تا مسئولیت انتخاب‌هایش را در آینده نیز بپذیرد.

نکته دوم: روال و ساختار ایجاد کنید

سعی کنید بچه‌ها را با برنامه‌ریزی آشنا کنید و با تنظیم یک برنامه روزانه (شامل غذا خوردن در ساعات معین، روتین خواب و زمان‌های بازی با وسایل الکترونیکی) آن‌ها را به افرادی منظم تبدیل کنید. روتین‌ها و ساختارها به کودکان حس امنیت می‌دهند و پذیرش قوانین را در کودک تقویت می‌کنند. 

نکته سوم: ارتباطات را به او آموزش دهید

با فراهم کردن فرصت‌هایی برای تعامل و ارتباط برقرار کردن با همسالان، به کودک خود کمک کنید تا مهارت‌های اجتماعی خود را رشد و توسعه دهد. به فرزند خود فن بیان خوب آموزش دهید تا بتواند به درستی با دیگران ارتباط گرفته و تشویقش کنید که در فعالیت‌های گروهی مثل بازی، خانه‌سازی، حل پازل، اسم و فامیل و ورزش‌های گروهی نقش ایفا کند.

این کار باعث می‌شود که کودک پنج ساله شما، مهارت‌های اجتماعی مهمی مانند همدلی، ارتباط و کار گروهی را بیاموزد.

نکته چهارم: تشویق و تحسین به موقع!

از تحسین و تشویق برای تقویت رفتارهای خوب و مثبت کودکانتان کمک بگیرید.

به تلاش‌ها و دستاورد‌های آن‌ها توجه کنید و از آن‌ها قدردانی کنید. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس آن‌ها شده و آن‌ها را تشویق می‌کند که به تلاش‌هایشان ادامه دهند. به جای تمرکز صرفاً بر اصلاح رفتار‌های نادرست، بر رفتار‌های مثبتی که می‌خواهید بیشتر آن‌ها را ببینید تأکید کنید.

نکته پنجم: صبور باشد و خودتان نیز آموزش ببینید

به یاد داشته باشید که کودکان پنج ساله در حال یادگیری و پیشرفت هستند. آن‌ها ممکن است رفتار‌هایی از خود نشان دهند که مورد پسند شما نباشد؛ سعی کنید با صبوری و آموزش دیدن، آن‌ها را اصلاح کنید. به یاد داشته باشید که همیشه باید آموزش ببینید تا به الگوهای خوبی برای کودکانتان بدل شوید.

در مورد فرزندپروری بر اساس طرحواره درمانی چه می‌دانید؟ بخوانید:

کلام آخر

به پایان مقاله‌ی تربیت کودک پنج ساله رسیدیم. از اینکه در طول این مقاله مفید و موثر از وب سایت “سلام آگاهی” همراهمان بودید، از شما تشکر می‌کنیم.

ما تلاشمان این بود که در این مقاله، نکات کاربردی و مناسبی برای شما والدین فراهم کنیم. اجازه بدهید از تلاش‌‌های شما برای تربیت فرزندانی شاد و موفق و مهربان تشکر کنیم و توصیه کنیم همواره با صبر و حوصله و یادگیری، به رشد فرزندانتان کمک کنید و برایتان در این راه، آرزوی موفقیت داریم.

منابع:

Hidden
نظرات شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Array

جان، فرصت محدوده!

می‌خوای فرزندت شاد و حرف‌گوش‌کن باشه؟

همین حالا دوره پدر مادر حرفه‌ای رو با ۳۰٪ تخفیف تهیه کن!

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مهلت استفاده از تخفیف ه به پایان رسید

تا پایان تخفیف

اطلاعات حساب موسسه

شماره حساب

8794813727

شماره کارت

6104337442149397

شماره شبا

IR390120000000008794813727

بانک ملت بنام درنا شریفی

با تر بیت فرزندت چالش داری؟

فکر می‌کنی والد خوبی نیستی؟

نه! تو بهترین والد دنیایی ❤

اگر فقط آموزش ببینی!

من بهت یاد می‌دم بهترین رفیق و والد برای فرزندت باشی.

.